Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Design si grafica in Romania. Unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SkullzHunter

SkullzHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.08.2011
Salut. Anul asta termin liceul (sau asta e planul) si as vrea sa intru la o facultate de design/arte/grafica/?. Lucrez/ma joc cu grafica si toate rudele ei de vreo 5-6 ani. In ultimul timp m-am axat pe Illustrator, dar stiu si ceva Photoshop/After Effects. De cand lucrez cu vectori, am castigat si cateva concursuri de logo-uri. Vara trecuta m-a contactat o companie din Elvetia, carora le-am vandut (daca ma exprim corect) un logo si cateva animatii. Lucrurile astea m-au motivat, deci as vrea sa studiez in domeniu. Problema e ca habar nu am unde ar trebui sa ma duc. Sugestii?

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
E o specializare design multimedia sau ceva de genul pe la Cluj. Desi cam toate universitatile de arte ar trebui sa aibe o astfel de specializare. Oricum, e mai mult frectie. Ce ai tu e domeniu de talent, diploma nu cantareste prea mult. Totusi e buna daca vrei sa iti faci PFA sau firma in domeniu sa ai un act.

#3
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,893
  • Înscris: 21.04.2011
Pana la diploma sunt anii de studiu. Daca iei in calcul doar oamenii pe care ii cunosti acolo, tot e un castig imens.

Edited by catalina1, 02 October 2014 - 16:33.


#4
SkullzHunter

SkullzHunter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 08.08.2011

 potae, on 02 octombrie 2014 - 16:20, said:

E o specializare design multimedia sau ceva de genul pe la Cluj. Desi cam toate universitatile de arte ar trebui sa aibe o astfel de specializare. Oricum, e mai mult frectie. Ce ai tu e domeniu de talent, diploma nu cantareste prea mult. Totusi e buna daca vrei sa iti faci PFA sau firma in domeniu sa ai un act.
Mda, imi dau seama ca experienta bate diploma dar totusi, cu o diploma esti mai "bazat" ca sa zic asa.

 catalina1, on 02 octombrie 2014 - 16:31, said:

Pana la diploma sunt anii de studiu. Daca iei in calcul doar oamenii pe care ii cunosti acolo, tot e un castig imens.
Inainte de anii de studiu, problema e ca eu nu stiu unde sa ma duc (facultate/departament(?))

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ce n-ai inteles ? La facultatile de arta ai design, doar vorbim de talent si nu inginerie (ca exista si design ingineresc).

http://www.uad.ro/st...PI III, ro..pdf

#6
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Portofoliul si experienta. Astea conteaza cel mai mult.

Edited by rohen17, 02 October 2014 - 18:17.


#7
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Iei în calcul și varianta de a studia în străinătate? Am văzut că titlul precizează „în România”, dar cred că ți-ar fi mai bine în afară, ai avea mult mai multe variante.

Edited by sergiodirnu, 02 October 2014 - 18:26.


#8
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

 SkullzHunter, on 02 octombrie 2014 - 17:14, said:

Mda, imi dau seama ca experienta bate diploma dar totusi, cu o diploma esti mai "bazat" ca sa zic asa.


Inainte de anii de studiu, problema e ca eu nu stiu unde sa ma duc (facultate/departament(?))

Te simti mai "bazat" cand te stergi la fund cu o foaie lucioasa?

Acum lasand gluma deoparte, in toate domeniile unde exista posibilitatea de a angaja si oameni fara diploma va prima portofoliu. Sa iti dau un exemplu mai dinspre domeniile mele si anume: o firma serioasa de consultanta IT cand cauta un programator se sterge la fund cu diploma acestuia, insa e foarte receptiva cand ii pui pe masa o serie de proiecte care impresioneaza.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 MooF2010, on 02 octombrie 2014 - 18:40, said:

o firma serioasa de consultanta IT cand cauta un programator se sterge la fund cu diploma acestuia
Sunt situatii cand si diploma conteaza, o cer prin licitatii clientii ori la scutirea impozitarii. Iar daca vrei sa pleci pe afara tot te lovesti de necesitatea hartiei chiar daca portofoliul primeaza.

Edited by neagu_laurentiu, 02 October 2014 - 18:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate