Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Negociere salariala

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
g0dfath3r

g0dfath3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.02.2008
Salutari.

As dori niste hints and tips legate de o negociere.

In cateva saptamani fac 1 an intr-o firma, (de IT in Cluj). Dupa 3 luni mi-a marit salariul cu 30%, iar dupa 10 luni cu inca 15%. N-am cerut nimic, am primit pe motiv ca merit.

Strategia clasica in IT e ca inainte de evaluari e sa mergi la alte firme la interviuri, sa vezi ce ti se ofera apoi mergi la sef si-i zici ca vrei atat, daca nu pleci. Stiu mai multe cazuri care au facut asa si au primit ce si-au dorit. Eu as vrea sa ma duc pe principiul "da-mi ca merit". Si chiar o fac, dar trebuie sa-l conving pe manager sa ma plateasca corescpunzator. Ideea e ca la nivel de CJ, am salariul relativ mic, dar la nivel de firma, exp, etc, din cate am auzit, sunt average, plus ca primind oferte continuu de la alte firme de profil, iti cam arde sa mergi de curios la un interviu.

Dati-mi niste hint-uri de negociere, cum sa-l abordez, cum sa vorbesc, etc. N-am mai facut treburi de genul si mi-ar prinde bine niste sfaturi.

Mersi.

Edited by g0dfath3r, 17 September 2014 - 11:32.


#2
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
deci acum mai putin de doua luni ai mai primit o crestere cu 15%, si acum vrei sa mai ceri alta.

mai mare, procentual

orientativ, despre ce cifre vorbim? cat ai acum si cat te-ar multumi ?

#3
g0dfath3r

g0dfath3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.02.2008

 Jericho77, on 17 septembrie 2014 - 11:15, said:

deci acum mai putin de doua luni ai mai primit o crestere cu 15%, si acum vrei sa mai ceri alta.

N-am cerut eu. Oricum, dupa cum am mentionat, la nivel de CJ stiu ca am putin.

Salariul este confidential prin contract, deci nu voi putea sa-ti raspund la intrebare.

#4
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
daca ai ~ 2000 esti bine, cel putin la varsta/experienta ta

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dupa numai 1 an de experienta e cam de porc sa spui "da-mi ca merit".

#6
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Exceptand situatia in care in contract figurezi cu numele de @g0dfath3r Posted Image , poti spune cat ar fi salariul.

A draq confidentialitate corporatista.

Du-te si pe la altii, ia pulsul pietei si iti vei da seama singur daca ai sau nu motive sa aspiri la mai mult.

#7
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
ok
deci te simti inconfortabil eventual
asta cu "confidential prin contract", tu fiind un nick pe un forum si nementionand numele firmei , e cam ...:dontgetit:

ai putea sa discuti cu managerul si sa-l intrebi daca e multumit de munca ta si de progresul pe care l-ai inregistrat
daca el considera ca la nivel financiar se pot face unele ajustari, pentru ca iti place munca in firma respectiva si ti-ai dori sa continui

#8
g0dfath3r

g0dfath3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.02.2008
Poti avea 1 an experienta si sa dai clasa colegilor cu experienta mai multa. Ca fapt divers, in domeniu am aproape 3 ani.

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pai uite, tocmai asta e o tehnica de negociere.

#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Evident ca te duci la interview la alte firme.

Mariare salariala de 45% si tu vrei sa mai ceri una? La doar doua luni distanta? Mai lasa si tu sa treaca macar jumatate de an. Daca ai alta oferta pe masa poti negocia imediat.

Nicidecum sa nu faci greseala sa spui ca vrei salariu marit pentru ca esti mai competent decat alti colegi de-ai tai mai vechi in firma.

#11
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 g0dfath3r, on 17 septembrie 2014 - 11:09, said:

Strategia clasica in IT e ca inainte de evaluari e sa mergi la alte firme la interviuri, sa vezi ce ti se ofera apoi mergi la sef si-i zici ca vrei atat, daca nu pleci.
Discutabila strategia asta. Pe termen scurt, functioneaza bine, dar tu ai in fata o cariera de 30+ ani. Numarul firmelor de IT dintr-un oras (Cluj, Iasi, Bucuresti) este relativ limitat, asa ca la un moment dat vei fi ajuns pe la toate la un interviu. In plus, cei de la HR se mai plimba si ei de la o firma la alta, asa ca la un moment dat o sa ti sa duca renumele. Si fix cand o sa te doara maseaua mai tare, cand ai sa iti doresti cu disperare sa pleci, atunci toata lumea o sa se codeasca a te chema.

Ca idee, poti sa te duci la seful tau cu o fraza de genul "mi-as dori X euro salar, pentru ca stiu pe acesta este nivelul salarial mediu in oras pentru nivelul meu de cunostinte". Si x-ul acela il mai intuiesti si tu, ca nu e nevoie de mers la interviuri pentru asta, mai pui un 10-15% la ce iti iese si gata

#12
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007

 izometric, on 17 septembrie 2014 - 11:45, said:

Mariare salariala de 45% si tu vrei sa mai ceri una?
Vine chiar 50% daca a doua marire s-a raportat la salariul deja marit cu 30%.

#13
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 16.09.2005
Te-ai angajat de 1 an la o firma si ai semnat un contract de munca cu un salariu pe care l-ai acceptat ca fiind corespunzator (altfel nu semnai). In mai putin de un an ti-au marit salariul cu 45% pentru ca meriti, asta dovedind ca sefii tai nu sunt niste exploatatori, ci au recompensat competenta ta. Cred ca mai bine mai astepti decat sa mergi la ei cu pretentii salariale pentru a nu fi considerat santajist (asta in conditiile in care le spui ca daca nu iti da cat vrei, pleci la alta firma) si sa iti pierzi increderea acordata.

#14
g0dfath3r

g0dfath3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.02.2008
Am uitat sa precizez la la 1 an de la angajare se face evaluare cu renegociere de contract. Deci nu sunt santajist, nu sunt lacom. Voi avea renegociere si de aceea vreau sa scot cat de mult pot. :)

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,145
  • Înscris: 28.06.2005
Eu nu-nţeleg de ce e nevoie să mergi la un interviu pentru a cere o mărire salarială.
O ceri şi fără să.
Ideea e alta în cazul tău. Firma ţi-a oferit deja 2 măriri în timp scurt, asta însemnând că ţi-a văzut potenţialul/meritele.
Ca atare, dacă menţii ritmul, vor mai urma şi alte măriri.
În funcţie de distanţa de timp şi valoare între ele poţi merge să ceri o nouă mărire, eventual să negociezi procentul următoarei.
Dar nu te poţi duce doar aşa... "că meriţi", ci să te duci cu un dosar cu proiectele la care ai lucrat şi în care ai fost excepţional.

Eu nu mi-am ameninţat niciun angajator că plec dacă nu-mi dă atât, ci l-am anunţat doar că am o ofertă din altă parte. Dacă a putut veni cu o contraofertă a venit.
Ofertantului i-am spus că prima opţiune rămâne firma la care sunt deja dacă mi se va face o contraofertă.

Edited by sfantu.dracu, 17 September 2014 - 12:11.


#16
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013

 OmulLLORT, on 17 septembrie 2014 - 11:34, said:

daca ai ~ 2000 esti bine, cel putin la varsta/experienta ta

2000 pentru un incepator in IT? Cred ca glumesti.

#17
g0dfath3r

g0dfath3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 26.02.2008
Cand am zis ca merit, m-am referit la faptul ca am rol pilonic in echipa, sunt bagat in proiecte pana-n maduva bitilor, imi cunosc valoarea in echipa. Prima marire a fost efectuata ca urmarea a evaluarii dupa 3 luni, avand rezultate peste asteptari. A doua a fost relativ surpriza, dar stiu povestea din spatele ei. Ideea e ca voi avea o noua evaluare, de 1 an iar pentru ca am primit marire recent, sunt aproape sigur ca nu se va aduce vorba de acest subiect, prin urmare v-am cerut ajutorul sa am o idee cum sa inaintez problema.

 OmulLLORT, on 17 septembrie 2014 - 11:34, said:

daca ai ~ 2000 esti bine, cel putin la varsta/experienta ta

Bati campii. Si esti offtopic.

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
inspira-te din industria serviciilor de telefonie mobila. acolo iti depui cererea de reziliere si esti sunat in scurt timp de cei de la serviciul de retentie, cu oferte atractive.

Edited by _Smiley_, 17 September 2014 - 12:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate