Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Posta Romana- cea mai incompetenta companie de stat

- - - - -
  • Please log in to reply
108 replies to this topic

#1
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
nu imi vine a crede cat de incompetenti sunt angajatii Postei Romane. asa ceva cred ca mai intalnesti doar prin ceva tara africana.
am comandat acum ceva vreme o carte din strainatate, nu a mai ajuns. ma gandesc ca asta o fi fost ghinionul meu, s-o fi pierdut coletul, np, am primit refund.
apoi am comandat-o iarasi, de la alt vanzator, vine de prin UK prin Royal Mail. toate bune si frumoase, DOAR CA NICI ASTA NU A MAI AJUNS. ma indoiesc ca poate fi vorba de rea vointa, nu imi imaginez ce ar putea face functionarii astia cu un tratat de chimie, deci sunt relativ sigur ca nu au "pierdut intentionat" coletul. pur si simplu e vorba de prostie si incompetenta crasa.
din pacate, site-urile de pe care dau comanda nu dispun de colet cu tracking number, dar poate ca e mai bine asa, ca sigur nu mai primeam refund iar de pe urma postei romane sigur nu primeam nimic.

evitati pe cat puteti aceasta "companie", daca puteti expediati/primiti colete prin orice altceva, numai prin posta romana nu. Posted Image

Edited by newbie13, 27 August 2014 - 20:57.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Abia acum ai aflat ?

#3
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
stiam mai de mult, nu cred ca am mai comandat ceva prin ei de ani buni, dar, totusi, nici chiar asa.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
In fiecare saptamana primesc cate ceva prin Posta, comand mai mult din UK, inca nu s-a intamplat sa nu vina coletul.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
si de ce crezi ca posta e de vina?

#6
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu am comandat carti din Marea Britanie si au ajuns fara probleme aduse fiind de Posta Romana.Cred ca pe tine nu te simpatizeaza.Posted Image

Edited by tandrei99, 27 August 2014 - 21:03.


#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
se fura coletele fara tracking care vin din ue. depinde de oras si de angajatii din orasul cu pricina. pe traseu e mai greu cu furatul.
cele care vin din afara ue au alt traseu vamal si se pot fura mult mai greu

Edited by onlyone, 27 August 2014 - 21:04.


#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

 SfPetru, on 27 august 2014 - 21:02, said:

In fiecare saptamana primesc cate ceva prin Posta, comand mai mult din UK, inca nu s-a intamplat sa nu vina coletul.

 tandrei99, on 27 august 2014 - 21:03, said:

Eu am comandat carti din Marea Britanie si au ajuns fara probleme aduse fiind de Posta Romana.Cred ca pe tine nu te simpatizeaza.Posted Image
eu zic sa nu va mai riscati, mai ales la colete fara tracking number.

 onlyone, on 27 august 2014 - 21:03, said:

se fura coletele fara tracking care vin din ue. depinde de oras si de angajatii din orasul cu pricina. pe traseu e mai greu cu furatul.
cele care vin din afara ue au alt traseu vamal si se pot fura mult mai greu
bine de stiut, o sa ma duc maine pana la posta, sper sa ies plin de nervi.

Quote

si de ce crezi ca posta e de vina?
pentru ca am mai comandat carti si cand nu au venit prin posta romana au ajuns fara probleme.

#9
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
eu am avut multe comenzi de la asos... 50 +
decat una nu a venit... dar mi-au mai trimis-o odata :D

#10
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
In afara de coletele primite din Anglia am primit peste 40 de colete din tari asiatice, SUA, Germania, Italia. Nu mi s-a pierdut nici un colet fie el cu tracking number sau fara.
Eu personal nu am nici un motiv sa ma feresc in a primi colete prin Posta Romana.

#11
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

eu am avut multe comenzi de la asos... 50 +
decat una nu a venit... dar mi-au mai trimis-o odata :D
nu asta e problema, ca o sa primesc refund si de data asta, dar pe mine ma enerveaza deoarece chiar aveam nevoie de cartea aia. nu o gasesti mereu la pret ok/stare buna, plus ca dureaza vreo 15 zile minim pana vine coletul...

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
si eu am comandat lucruri din anglia si au ajuns toate, fara probleme
alea din china se mai pierd

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca fura Posta carti in engleza, ce sa faca cu ele? :)
Daca ziceai ca nu ti-a venit un telefon mai intelegeam.
Eu comand frecvent de pe bookdepository.com si ebay.co.uk, mi-a venit inclusiv un proiector de pe ebay, fara probleme.

#14
zyxxx

zyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.06.2008
Am facut o comanda din China, comanda ce a fost expediata pe 27 iunie. Pe 21 iulie a ajuns in Romania si de pe 31 iulie are la status "Dispatching" si la locatie tot Romania.
Am fost la posta cu tracking number-ul si mi-au spus ca desi e valid formatul nu exista in sistemul lor. wtf?!

(desigur ca nu l-am primit nici pana acum)

#15
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Nu cred ca fura Posta carti in engleza, ce sa faca cu ele?
nici eu, cred ca sunt incompetenti si le pierd. :)

Quote

Am facut o comanda din China, comanda ce a fost expediata pe 27 iunie. Pe 21 iulie a ajuns in Romania si de pe 31 iulie are la status "Dispatching" si la locatie tot Romania.
Am fost la posta cu tracking number-ul si mi-au spus ca desi e valid formatul nu exista in sistemul lor. wtf?!
(desigur ca nu l-am primit nici pana acum)
nu ar trebui sa te mire. :)

#16
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Titlul e bun, dar nu neaparat pentru motivul expus. Se misca incet. Au formulare greoaie, ma rog, m-am obisnuit. Uneori te trateaza ca pe prost, dar nu ca pe un prost pe care sa-l inveti, ci mai degraba ca pe unu pe care nu mai vor sa-l vada pe acolo.

Dar am intalnit si functionari care ma anuntau telefonic daca primeam colet si aveam numarul de telefon scris pe formular, sau functionari care imi raspundeau cu amabilitate.

Colete n-am avut pierdute pana acum, nici trimise, nici primite, insa dureaza extrem de mult perioada de rambursare, de multe ori mai mult decat perioada de expediere a unui colet.

Edited by master_oz, 27 August 2014 - 21:26.


#17
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Idiotii de la guvernare au distrus Posta.

Trebuie sa stai la coada jumatate de ora ca sa trimiti un plic, dupa sirurile de pensionari,asistati social, platitori de facturi.

Imi amintesc cum inainte de sarbatori o cucoana a stat 10 minute ca sa se decida ce tip de felicitare de 2 lei vrea sa cumpere

au bagat tot felul de cacaturi, plati de facturi, impozite, polite de asigurari, Western Union,  vanzari de bilete, chiar si xerox

Orice se intampla acolo , mai putin ceea ce trebuie - expedierea de scrisori si colete - pentru care trebuie sa astepti pana te ia mama dracu'

Edited by Jericho77, 27 August 2014 - 21:45.


#18
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Jericho, au dat afara foarte mult personal. Acum o singura persoana trebuie sa faca munca a 3-4.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate