Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Ulei pt Suzy :D

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
In niciun caz johnson's baby Posted Image)
a venit timpul sa schimb uleiul la Suzuki splash 1,2 benzina 16v, prima data l-a pus mecanicul la reprezentanta. a bagat 5w30 GM. plec in concediu si vreau ca masinuta sa aiba ulei nou, il voi schimba la șanț. pe unele site-uri vad recomandat 10w40, pe altele 5w30. tinand cont ca vine iarna, ma gandesc sa bag unul mai subtire, adica 5w30. gresesc?

iar acum marca. eu ma gandeam la un castrol magnatec, insa este posibil sa fiu victima unui marketing. mobil 1 am inteles ca e cam pisat fata de cele din strainatate, deh, linie de productie pt saracii de romani si bulgari.

magnatec am bagat la un Fiat panda, s-a comportat bine insa il papa. supercarul italian vroia doar selenia de la mama ei, doar asa a ramas nivelul neschimbat.

ce imi recomandati sa fac?

Edited by rasistu, 26 August 2014 - 19:53.


#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
5w30 gm. De ce sa schimbi ceva care stii ca merge?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Nu schimba la șanþ cã poluezi natura.

Mergi pe ce a mers și pânã acum.

Edited by crisstonne, 26 August 2014 - 20:05.


#4
Gulden_Draak

Gulden_Draak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 17.05.2014
Cum adica il schimbi la sant? Il arunci in sant sau cum?

#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Adica pe un canal sau altceva improvizat, uleiul uzat il strange intr-un recipient si-l da pe gard dupa aia (asa procedez eu).
E greu de inteles? EU am urcat masina pe doi dulapi de 6 cm grosime, inaltati la 15 cm, m-am bagat dedesupt, desfacut totul si basta. Am economisit 50 lei manopera.

LE: baga tot GM/Opel 5w30, doar asa ceva am folosit la Chevy, nicio problema pana cand am vandut masina!

Edited by Lucian_M, 26 August 2014 - 20:15.


#6
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
La masina pe benzina eu am avut o experienta placuta cu Rheinol. L-am bagat intr-un Opel Corsa si mi l-a adus mecanicul de la cineva. La vremea aia (2010) nici nu auzisem niciodata de Rheinol, acuma am vazut si prin magazine.
Pe bidonul ala al meu scria Made in Germany, nu stiu astea de prin magazinele de la noi unde-s facute.

Edited by noone2, 26 August 2014 - 21:00.


#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
GM stiu ca sunt relativ ieftine si nu prea exceptionale. iar cum mai imi scapa mie piciorul pana la 6000 ture, ma gandesc ca un ulei mai bun protejeaza mai bine. cei de la service-ul Suzuki cred ca au contract cu anumiti producatori, in general pun GM, inclusiv pe matiz.
daca schimb de doua ori pe an uleiul nu fac mare economie. 5l GM=100 lei. 4l Castrol = 150 lei.
caut ulei bun, sa nu se rupa pelicula la turatii mari. v-am spus, am facut cateva mii si deja nu-mi place cum se simte masina.

pt ecologisti: schimbarea la sant include si vas de colectare.

#8
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
32 lei litrul nu e prea ieftin. La mine vedea frecvent 6000 rpm la 1,4 16v.

#9
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu m-am invatat cu uleiul de la Fiat, selenia 20k care teoretic tine 20k km. este oarecum stresant pt mine sa il schimb la 5-7000 mai ales ca fac cel putin 380km/saptamana.
unul cu durata mai mare de folosire nu exista, gen selenia 20k de la fiat?

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu stiu de uleiul ala, dar in Ro e crima sa schimb uleiul mai tarziu de 15k km. Eu la tractor il schimb la 10k.

#11
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 rasistu, on 26 august 2014 - 21:35, said:

eu m-am invatat cu uleiul de la Fiat, selenia 20k care teoretic tine 20k km. este oarecum stresant pt mine sa il schimb la 5-7000 mai ales ca fac cel putin 380km/saptamana.
unul cu durata mai mare de folosire nu exista, gen selenia 20k de la fiat?

Cum sa schimbi la 5-7000 km daca producatorul recomanda 20k ? Arunci banii pe fereastra.

#12
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
scuze, din cauza oboselii m-am exprimat gresit. ma refeream la uleiul GM, pe care sa il schimb la 5-7000 km.

Lucian, selenia este uleiul recomandat de Fiat pt masinile lor. cred ca e si pt alfa romeo.

chiar ma gandesc sa pun un castrol, GM-ul nu imi inspira incredere, il percep ca pe un ulei ieftin si prost. poate gresesc.

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Gresesti grav. E fix invers, cel mai contrafacut ulei e castrol. Nu mai cumpar in viata mea.

#14
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Vezi ca treaba cu uleiu e sensibila, la multe masini sunt uleiuri facute special pentru marca/modelul respectiv de anumiti producatori (de ulei). Uleiul e foarte important pentru motor si cel mai bine e sa suni sa intrebi la Suzuki ce recomanda ei, inafara de cel GM daca nu-ti place.

#15
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 rasistu, on 26 august 2014 - 19:52, said:

a venit timpul sa schimb uleiul la Suzuki splash 1,2 benzina 16v, prima data l-a pus mecanicul la reprezentanta. a bagat 5w30 GM. plec in concediu si vreau ca masinuta sa aiba ulei nou, il voi schimba la șanț. pe unele site-uri vad recomandat 10w40, pe altele 5w30. tinand cont ca vine iarna, ma gandesc sa bag unul mai subtire, adica 5w30. gresesc?
In niciun caz 10w40.

5w30 este cea mai buna alegere pentru motorasul ala dpdv al raportului calitate/pret. Daca ai buzunarul un pic mai incapator, raportul asta se schimba in bine la un 0w30 ACEA A3/B3/B4.

10w40 NICIODATA.

Edited by cristi.r, 27 August 2014 - 14:52.


#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
am vorbit cu mecanicul meu de la Suzuki si mi-a spus ca si mai bun e 0w20 dar pot pune 5w30 fara probleme. ei mai au un ulei branduit "suzuki" ceva facut prin japonia si este la fel de calitativ cu castrol (nu contrafacut). vreo 32 lei litrul.
acum caut mai multe informatii despre uleiul asta.

@luci, de ce spui ca este contrafacut?

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Castrol e cel mai contrafacut ulei din Ro.

#18
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
0w20 este si ala foarte bun, dar este un pic cam prea jos ca vascozitate pentru conditiile de utilizare si climatul de la noi. Vascozitatile cele mai bune sunt cele mentionate de mine mai sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate