Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Obsesia pentru "trait sanatos" - alergari, mancare bio, sala etc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
975 replies to this topic

#1
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Observ o escaladare a obsesiei unora pentru traiul sanatos, mai ales la de-astia trecuti de 35-40 de ani.

I-a apucat pe toti patima maratoanelor, alegerii mancarii cat mai bio, eco sau wtf, biciclesc cu limba scoasa etc


Peste tot numai "evenimente" unde unii cu fizic de sahisti/ luptatori de sumo  alearga sub diverse sloganuri penibile , desi ei pana acum au fentat cat au putut chiar si orele de educatie fizica din scoala, ce sa mai vorbim de practicat vreun sport.


sau o fi doar o fiță , un "eveniment monden" la care tre sa participi ca sa fii "in trend" ?

#2
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014
Ti-e ciuda ca n-ai fizic de sahist. Posted Image

#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
poa' să fie un trend pt. unii, dar atîta vreme cît e ceva bun, nu văd de ce îl critici.

Naşpa e cu cei care NU dau atenţie la chestiile astea de loc, mănîncă numai la McDo, merg numai cu maşina, şi apoi, ne mai mirăm de statisticile despre infarcturi, obezitate etc etc.

PS: ce faci cînd eşti copil nu contează aşa mult. Burta se face la 30-35-40 ani nu la 10 ani cînd faci sau nu faci sport în şcoală.

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
La mine nu este nici o obsesie, este un mod de viata fericit.

Mai putin faza cu ,,bio '', de care nu prea beneficiaza nici cei care dau bani grei pe pacaleli.

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ia tata de traieste , bea , maninca , f.te !
Aia cu bio si "ciupercile" lor , sa le fie lor !!

E o singura problema , difera la fiecare persoana  , metabolismul !
Eu pot sa beau , maninc si porcul/vita/oaia/etc , tot la fel ramin !! Nu depasesc greutatea cu inaltimea !

Edited by tidicristi, 22 July 2014 - 21:58.


#6
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
Eu traiesc sanatos.
In fiecare zi ma intreaba iubita daca am mai baut cola si eu ii spun ca nu. Daca am mancat la Mc iar eu ii spun nu, daca am baut RedBull si eu spun nu, si lista este luunga.

#7
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

 Saint-Tropez, on 22 iulie 2014 - 21:56, said:

Eu traiesc sanatos.
In fiecare zi ma intreaba iubita daca am mai baut cola si eu ii spun ca nu. Daca am mancat la Mc iar eu ii spun nu, daca am baut RedBull si eu spun nu, si lista este luunga.

Si patratelul cum e? Nu creste?

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
A ajuns si traitul sanatos sa fie numit fita.

[ http://www.reactiongifs.us/wp-content/uploads/2013/05/kill_myself_nph.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

 crisstonne, on 22 iulie 2014 - 21:47, said:

La mine nu este nici o obsesie, este un mod de viata fericit.

Idem.
Mi-a spus lumea "exagerezi", "esti obsedat". Cat timp fac ceea ce-mi place si nu pierd nimic(mai degraba castig), sunt incapabil sa vad care e problema.

#10
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Cu cat bataile inimii sunt mai rapide, cu atat vei trai mai putin..Daca o inima ar bate sub 60 pe minut,am trai pana la 100 de ani
E ca la masina, uzura motorului ;)Posted Image

Edited by ovidiu21, 22 July 2014 - 22:13.


#11
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

 ovidiu21, on 22 iulie 2014 - 22:12, said:

Cu cat bataile inimii sunt mai rapide, cu atat vei trai mai putin..Daca o inima ar bate sub 60 pe minut,am trai pana la 100 de ani
E ca la masina, uzura motorului Posted ImagePosted Image
Si ce propui? Sa merg subturat o viata intreaga? Se infunda catalizatorul. Nu pot sta in pat toata viata.

#12
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Ciudata treaba... Spitale sunt pline de oameni din mediul rural unde se banuieste ca viata la tara e mai sanatoasa. Nu poluare, nu legume/fructe modificate, nu stres. Hm...

#13
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

 NotEasy, on 22 iulie 2014 - 22:18, said:

Ciudata treaba... Spitale sunt pline de oameni din mediul rural unde se banuieste ca viata la tara e mai sanatoasa. Nu poluare, nu legume/fructe modificate, nu stres. Hm...

Astia de la tara ajung din alte motive la spital. Multi ajung din prostie. Unii is asa de prosti ca fac munca fizica si tin toate posturile. Nu baga pic proteina in gura. Bunica mea a murit din cauza ca nu a vrut sa urmeaze regimul care i l-a dat doctorul dupa operatie. A zis ca ea tine post. De 8 ani tot tine post la 2 metri sub pamant. Astia de la tara, in general batranii, ajung la spital din cauze destul de stupide. Gen bunicu pe care l-a muscat un caine, sau alt vecin care a cazut de pe scara grajdului. Si tot asa. Putini ajung din cauza hranei la spital.

Edited by Vortexx, 22 July 2014 - 22:21.


#14
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
Exemplele tale sunt irelevante.

#15
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006
Nici eu nu pot intelege ce obsesie au unii pentru trait sanatos, renunta si la lucruri care le plac doar pentru atat. Si maine poate da masina peste ei. Dar de acord ca ar trebui mentinut un echilibru intre toate.

 ovidiu21, on 22 iulie 2014 - 22:12, said:

Cu cat bataile inimii sunt mai rapide, cu atat vei trai mai putin..Daca o inima ar bate sub 60 pe minut,am trai pana la 100 de ani
E ca la masina, uzura motorului Posted ImagePosted Image
E pe bune sau la misto ? Chiar sunt curios de faza asta. Pe de o parte bataile inimii cresc atunci cand bei cafea/cola/energizante/fumezi deci asta clar nu e bine, dar bataile inimii cresc si atunci cand faci sport/miscare. Unii chiar au si murit in urma unui infarct suferit pentru ca au vrut sa faca sport, uite un exemplu, ca tot imi place mie patinajul: http://a1.ro/news/so...r-id101421.html

#16
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014

 NotEasy, on 22 iulie 2014 - 22:24, said:

Exemplele tale sunt irelevante.

Cand un om chiar moare din prostie si anume, nu ca n-a avut ce manca, nu a vrut sa manance, ti se pare irelevant? Cum a murit bunica, au mai murit si alte proaste.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006

 NotEasy, on 22 iulie 2014 - 22:18, said:

Ciudata treaba... Spitale sunt pline de oameni din mediul rural unde se banuieste ca viata la tara e mai sanatoasa. Nu poluare, nu legume/fructe modificate, nu stres. Hm...
In mediul rural o problema generala este si lipsa accesului facil la tratamente in primele faze ale bolilor, deficiente de igiena, consum mare de alcool/tutun, credinta in leacuri babesti, saracia.

#18
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

 LunaCrystal, on 22 iulie 2014 - 22:28, said:

In mediul rural o problema generala este si lipsa accesului facil la tratamente in primele faze ale bolilor, deficiente de igiena, consum mare de alcool/tutun, credinta in leacuri babesti, saracia.

lipsa de educatie in primul rand

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate