Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Sfat alegere receiver+boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
De ceva vreme vreau sa-mi fac un sistem compus din receiver si boxe.

Si,pentru inceput,ma voi multumi cu 2 boxe standfloor,urmand sa completez in timp.

Bugetul este maxim de 4000 de lei.
Receiverul:ce-mi recomandati intre acestea?

     Yamaha rx v477.  http://www.avstore.r...yamaha-rx-v477/ -pret 1759
     Yamaha rx-v675. http://www.amazon.it...x v675  -pret in jur de1750 cu tot cu transport
      Denon avr x2000.   http://www.amazon.co...n avr x2000   -pret in jur de 1600 cu transport
     Onkyo tx-nr626.    http://www.amazon.de...s=Onkyo  -tot in jur de 1600


Boxele:nu stiu ce sa aleg intre mission mx4 si monitor audio bronze bx5.

Boxele mx4 le-am ascultat la av store si mi-au placut.Acestea au si avantajul conectivitatii bi-wire.
Cele de la monitor audio nu am avut ocazia sa le ascult,nefiind disponibile.
Cei de la av-store mi-au facut o oferta pentru rx-v477 si mx4   -3800 ron pentru tot pachetul.

Daca le-as achizitiona separat m-ar duce ceva mai mult.Dar oare merita?

Intre rx v477 si v675 sunt diferente mari pe partea de amplificare?
Pe partea de conectivitate intradevar sunt,dar ma intereseaza amplificarea.
Pot spune ca imi place mult si denon-ul,dar si onkyo.
Ce-mi place mult la ultimele doua este interfata grafica,la yamaha parca seamana cu un vcr vechi.

Acest sistem va fi folosit 50% la ascultat muzica,45% filme si 5% jocuri.
Nu-mi recomandati varianta amplificator ca nu ma intereseaza.

Ce muzica ascult:95%rock-Pink Floyd,Queen,Bon Jovi,Deep Purple,Eric Claption,Dire Straits,Led Zeppelin,Status Quo,etc.

Unde vor fi amplasate boxele:intr-o camera medie de 4.5x3.5-in jur de 15 mp.


Si ar mai fi inca o varianta pentru boxe: http://www.audioaffa...5-speakers-pair
Cei de la audioaffir mi-au facut o oferta-2150 cu tot cu transport.

Ce parere aveti-sa le achizitionez de aici din ro sau din uk,it sau de.Ce fac cu garantia daca nu le achizitionez aici?

Astept alte recomandari si sfaturi de la voi.

#2
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Eu cred ca as merge pe Denon avr x2000 si Dali Zensor 5 (sau 7 daca permite bugetul).

#3
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011

 tatarduka, on 21 iulie 2014 - 22:38, said:

Eu cred ca as merge pe Denon avr x2000 si Dali Zensor 5 (sau 7 daca permite bugetul).


Boxele zensor 5 mi se par prea mici ca dimensiuni si nu stiu daca fac fata la muzica.
Zensor 7 intradevar sunt de calitate dar deja m-as extinde prea mult.

Dar dintre cele enumerate de mine,voi care pereche ati alege-o?

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 petrescu1996, on 22 iulie 2014 - 06:17, said:

Boxele zensor 5 mi se par prea mici ca dimensiuni si nu stiu daca fac fata la muzica.
N-are absolut nicio legatura dimensiunea ,eu ascult pe boxe de raft B&W DM 602 ,si e arhisuficient chiar si basul. Plus ca boxele alea sunt standfloor ,nu-s mici deloc.
La muzica "fac fata " cu succes si o pereche de monitoare de studio 35x25x30 cm. Conteaza calitatea constructiei ,a conceptiei ,a difuzoarelor ,filtrelor ,amplificarii ,dimensiunea intra in ecuatie mai putin. Bineinteles ca la partea de bas boxele foarte mici sufera ,dar nu e cazul la Dali Z5.
Grija mare cand completezi restul sistemului 5.0 sau 5.1! E recomandat ca restul de boxe sa fie de la aceeasi firma ,chiar din aceeasi gama ,daca se poate.

Edited by edigee, 22 July 2014 - 12:18.


#5
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011

 edigee, on 22 iulie 2014 - 12:15, said:


Grija mare cand completezi restul sistemului 5.0 sau 5.1! E recomandat ca restul de boxe sa fie de la aceeasi firma ,chiar din aceeasi gama ,daca se poate.

M-ar mai costa inca vreo cativa mii de lei.

Centrul de la dali e destul de scump-cam 1200-dali vokal
2xZensor z1 1000 ron-mai merge
Daca as lua si sub de la dali ar fi o golire masiva la buzunare.


Asta e si motivul pentru caut o serie de boxe ceva mai ieftine.
De exemplu un centru mission e 650,iar subwooferul 1100.

Fac calcule si pentru viitor.

#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 petrescu1996, on 21 iulie 2014 - 20:18, said:

Si,pentru inceput,ma voi multumi cu 2 boxe standfloor,urmand sa completez in timp.
Acest sistem va fi folosit 50% la ascultat muzica,45% filme si 5% jocuri.
Nu-mi recomandati varianta amplificator ca nu ma intereseaza.
Atunci e clar ca o sa ai un minus la acest sistem pe partea de calitate, putere si dinamica daca nu te intereseaza deloc un amplificator.
Vrei sa-ti iei un sistem multicanal cu un receiver dedicat pt filme si incepi doar cu doua boxe. In conditiile in care mergi pe un receiver multicanal conceput pt filme si jocuri, ar fi bine sa-ti iei de la inceput toate boxele si dupa cum a spus edigee ar fi bine sa fie de la aceeasi firma si gama. La receivere conteaza mai putin pe ce model mergi mai ales ca-s din aceeasi clasa si la preturi apropiate, atita ca denon suna un pic mai echilibrat si mai plin iar yamaha are tendinta de a arunca inaltele mai in fata, acuma depinde ce sunet preferi. De aia ar fi bine mai intai sa le probezi undeva.

 petrescu1996, on 21 iulie 2014 - 20:18, said:

Intre rx v477 si v675 sunt diferente mari pe partea de amplificare?
Pe partea de conectivitate intradevar sunt,dar ma intereseaza amplificarea.
La o diferenta de 9 roni intre doua receivere AV aproape similare nu prea are ce diferenta de sunet sa existe la amplificare, decit pe partea de conectivitate. Stiu ca nu la asta te-ai referit, da pretul nu prea spune nimic si ar fi mai bine sa mergi sa le asculti intr-un magazin, daca se poate la un sistem de boxe 5.0 sau 5.1. In situatia de fata, eu as merge pe doua boxe de raft mai sanatoase, nu de podea. Basul oricum o sa-l obtii din subwoofer, chit ca conteaza foarte mult si pozitionarea.

#7
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
Boxele  standfloor mx4 cuplate cu un receiver yamaha rx v377 le-am ascultat.
Dupa urechea mea,cu toate ca rx v377 e un receiver low end,sunetul a fost foarte decent in 2.0 pe muzica,chiar si la filme.

Cum spuneam,bugetul nu imi permite sa achizitionez toate boxele deodata.

Daca acest sistem ar fi folosit exclusiv pentru muzica as fi luat si un amp.
Dar cu amplificator esti restrans la conectivitatea analogica-nu poti face hdmi passthrough sau arc,intrari optice nu,doar mufe rca.


#8
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
@Motanu13: Yamaha RX 675 costa 2549 lei, deci diferenta fata de RX 477 e de 790 lei, nu 9 lei. Comparatia se face intre preturi de la acelasi magazin.

#9
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Eu eram cat pe ce sa-ti recomand o pereche de Focal Chorus 716v, insa apoi am vazut ca spatiul este de 4,5 x 3,5m, adica micut pentru niste boxe de podea.
De ce doresti neaparat boxe de podea ?

Vorba lui edigee, niste boxe de raft bune, vor fi capabile sa scoata mai multi basi decat sunt in stare niste amarate de receivere de pana in 2000lei sa ofere. Ce sa mai vorbim la capitolul dinamica sau alte "chestii" audiofile...
Cat priveste receiver-ul, eu as merge frumusel pe Denon X1000, asta daca ma intereseaza si ceva muzica si niscaiva basi mai de Doamne-ajuta din acea muzica, comparativ cu Yamaha.
Oricum, daca-ti cumperi si sub, bag mana-n foc ca-l vei utiliza in muzica, astfel nu va mai conta ca folosesti doar boxe de raft si nu unele de podea. Daca acel sub este vreun Monitor Audio BXW10, ar fi si-un pic de pacat sa nu-l incerci si la niste muzica, iar pe urma nu cred ca vei mai reveni la 2.0, mai ales ca niste receivere ieftine nu au nici o sansa de-a-mpinge-n boxe niste basi adanci, dinamici, precisi, etc.

Gasesti boxe bune pentru astfel de receivere, de-alde MA BX2, Zensor 1, Wharfadale Diamond 10.2, insa am impresia ca nici una dintre astea nu vor fi puse la adevarata lor valoare de acele receivere. As lua in considerare si Magnat Monitor Supreme 202. Daca vei merge la niste auditii, te vei intreba de ce naiba unii producatori cer de 2 - 3 ori mai mult pe niste boxe, comparativ cu acele Magnaturi.

Concluzia: mergi si asculta, insa configuratii mult mai variate, nu doar cate-un sistem sau doua si gata.

#10
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 alecsus27, on 22 iulie 2014 - 13:44, said:

@Motanu13: Yamaha RX 675 costa 2549 lei, deci diferenta fata de RX 477 e de 790 lei, nu 9 lei. Comparatia se face intre preturi de la acelasi magazin.
eu m-am uitat la pretul afisat de el, la rx v477 si v675

#11
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Eu am onkyo tx nr626 si este ok si pe partea de muzica ( stereo). Il folosesc cu o pereche de boxe jbl  si sunt multumit mai ales ca acele boxe ”livrează ” un bas profund ( aici poate sunt subiectiv). dar cred ca si cu alte boxe de 2500 -3000 lei s ar descurca f bine. Receiverul are si modul pure audio.

#12
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011

 Protopopeus, on 22 iulie 2014 - 14:25, said:

Eu eram cat pe ce sa-ti recomand o pereche de Focal Chorus 716v, insa apoi am vazut ca spatiul este de 4,5 x 3,5m, adica micut pentru niste boxe de podea.
De ce doresti neaparat boxe de podea ?

Vorba lui edigee, niste boxe de raft bune, vor fi capabile sa scoata mai multi basi decat sunt in stare niste amarate de receivere de pana in 2000lei sa ofere. Ce sa mai vorbim la capitolul dinamica sau alte "chestii" audiofile...
Cat priveste receiver-ul, eu as merge frumusel pe Denon X1000, asta daca ma intereseaza si ceva muzica si niscaiva basi mai de Doamne-ajuta din acea muzica, comparativ cu Yamaha.
Oricum, daca-ti cumperi si sub, bag mana-n foc ca-l vei utiliza in muzica, astfel nu va mai conta ca folosesti doar boxe de raft si nu unele de podea.



Vreau boxe de podea pentru a avea un sunet cat mai echilibrat in muzica stereo.
Nu stiu ce sa zic de varianta 2.1 .
Si sistemul nu va sta pe veci in camera mica de 15mp.
Va fi mutat poate peste 1 an 2 intr o sufragerie de 25 mp.Deci bookshelf-urile nu isi au rostul.

Partea cu receiverul am inteles-o.
La banii astia nu e cine stie ce nici un model din cele specificate de mine.

Dar pe mine ma intereseaza sa se descurce onorabil si in muzica si in filme.

Un amplificator pe filme si alte functii e mai prost decat un receiver pe muzica.

 alecsus27, on 22 iulie 2014 - 13:44, said:

@Motanu13: Yamaha RX 675 costa 2549 lei, deci diferenta fata de RX 477 e de 790 lei, nu 9 lei. Comparatia se face intre preturi de la acelasi magazin.

Rx v675 e modelul cu doua clase mai scump fata de rx v477(475 vechiul model).
Raportat la preturile aceluiasi magazin diferenta este de 7-800 ron.
Pe amazon preturile sunt mult mai competitive comparativ cu ce gasim la noi.
Urmaresc de ceva timp mai multe produse pe amazon-dupa ce producatorul lanseaza modelul nou,cel vechi este redus in medie cu 40-50%.

Rx-v477 l-am trecut in lista pentru ca ma gandeam sa il iau de la avstore in combinatie cu boxele mx4 la reducere-3800 ron.



#13
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
Sau inca o combinatie ar fi boxele monitor audio bronze bx5 care sunt niste floorstandere de dimensiuni mai mici si receiverul yamaha rx v477.

Dar am citit pe un topic ca boxele m.a. nu s-ar impaca bine cu receiverele yamaha,mai mult pe partea de bass.

Asta e problema,ca nu le-am ascultat.

Cred ca solutia ar fi sa mai dau inca o fuga pana la Bucuresti.

Fara a avea ocazia sa le ascult nici nu ma gandesc sa le cumpar.

Deci solutia ar fi sa fac auditii la cat mai multe combinatii.

#14
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 01.07.2006
Evident ca ascultarea directa, inainte de cumparare, e cea mai buna solutie. Eu am probat acasa vreo luna Yamaha RX-473 si RX-673 pe un sistem MA BX2/BXC/BXFX si, intr-adevar, frecventele inalte erau cam prea prezente. Posibil insa sa fi fost si din cauza lipsei de rodaj a boxelor (abia le cumparasem si pe alea). In cele din urma am schimbat Yamaha pe Denon AVR-2113 si inaltele s-au mai domolit, obtinand si un bas mai cuprinzator. Oricum vor trebui sa treaca vreo 3-4 luni, chiar jumatate de an, ca boxele sa fie bine rodate (depinde si de cat asculti zilnic). La mine (si dupa unele mici repozitionari/rigidizari a standurilor) dupa 5-6 luni calitatea sunetului se imbunatatise simtitor.

Si eu tot intr-o camera de 15 mp tin boxele BX2 si, in general, basul a fost suficient - uneori totusi se simte nevoia unui subwoofer. Posibil insa ca eu am suficient bass la BX2 pentru ca le tin aproape de pereti/colturi si se adauga reverberatii la frecventele joase. Planuiesc sa cumpar 2 standuri si sa le aduc vreo 50 cm mai spre interiorul/centrul camerei, plus un subwoofer.

Edited by alecsus27, 23 July 2014 - 08:19.


#15
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
Ce parere aveti despre acest pachet promotional cu boxe de la heco victa?

www.sono.ro/51-surround-335/receiver-av-set-boxe-51-335/receiver-yamaha-rx-v477-boxe-heco-victa-prime-502202c102-6965.html


La banii astia le-as lua pe toate,exceptand subwooferul.

M-am uitat pe site-ul producatorului si par a fi construite foarte bine:http://www.heco-audio.de/en/loudspeakers/by-application/floorstanding-speakers/victa-prime-502?c=3042.


#16
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Heco este o firma serioasa, demna de toata consideratia, mai exact este divizia de lux a Magnat.

In particular, despre pachetul propus eu zic sa faci tot posibilul sa-l asculti, ulterior, ma tem ca nu vei gasi suficiente motive pentru ca pachetul propus sa coste substantial mai mult decat acesta.

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 petrescu1996, on 23 iulie 2014 - 18:13, said:



www.sono.ro/51-surround-335/receiver-av-set-boxe-51-335/receiver-yamaha-rx-v477-boxe-heco-victa-prime-502202c102-6965.html


La banii astia le-as lua pe toate,exceptand subwooferul.

Nici nu este subwoofer in pachetul ala, e 5.0. La genul ala de boxe de podea nici nu e nevoie de sub.

#18
petrescu1996

petrescu1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 31.08.2011
Intre denon avr x2000 si yamaha rx v675 ce ati alege?
Nu sunt hotarat ce model sa aleg intre acestea,vad ca amandoua au review-uri bune.
Alegerea nu se va face in functie de pret,ci in functie de calitatea pe muzica si continut in format multicanal.

Si inca o chestie-am citit ca prin hdmi arc formatele dts hd si dolby true hd nu pot fi transmise,datorita latimii mici de banda.
Deci va trebui sa mai achizitionez si o sursa de redare separata.Ce blu ray player decent care s decodeze toate aceste formate mi-ati recomanda in 500 de lei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate