Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Proba receiver AV

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Pana imi strang bani pt. niste boxe "adecvate" vreau ca initial sa folosesc niste difuzoare de la un vechi sistem 5.1 tip HT, model Panasonic SC-PT860, si sa le leg la un receiver AV Denon AVR X 2000.
Conform specificatiilor tehnice de la paginile 38-39 (http://www.theatresy...ic_SC-PT860.pdf) indicate sunt doar boxa centru si subwoofer-ul fiindca au 6 ohmi ...
Acum dat fiind faptul ca ele au un fir de 2x0,5mm2 (cred) intrebarea mea este daca trebuie sa-l schimb cu unul de 2x4mm2 sau alta dimensiune?
Si totodata o alta intrebare ar fi cam la ce volum sau valoare in dB ar fi indicat sa utilizez receiver-ul ca limita superioara in asa fel incat sa nu le "prajesc"?

#2
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,878
  • Înscris: 10.02.2011

 atanatizante, on 24 aprilie 2014 - 01:50, said:

Pana imi strang bani pt. niste boxe "adecvate" vreau ca initial sa folosesc niste difuzoare de la un vechi sistem 5.1 tip HT, model Panasonic SC-PT860, si sa le leg la un receiver AV Denon AVR X 2000.
Vezi ca arzi microprocesorul de la receiver daca te joci. Difuzoarele astea de la sistemele home cinema suna ''bine'' doar cu amplificatorul lor, nu au nici o legatura cu incintele hi-fi.

 atanatizante, on 24 aprilie 2014 - 01:50, said:

Conform specificatiilor tehnice de la paginile 38-39 (http://www.theatresy...ic_SC-PT860.pdf) indicate sunt doar boxa centru si subwoofer-ul fiindca au 6 ohmi ...
Si cum crezi ca o sa sune subwooferul si boxa centru fara boxele frontale ? Poti folosi subwooferul separat la orice amplif/receiver/sistem care are iesire de sub daca tubu de bas are amplif incorporat in el, oricum tot ai nevoie de doua boxe de raft ca sa poti asculta muzica.

 atanatizante, on 24 aprilie 2014 - 01:50, said:

Acum dat fiind faptul ca ele au un fir de 2x0,5mm2 (cred) intrebarea mea este daca trebuie sa-l schimb cu unul de 2x4mm2 sau alta dimensiune?
Nu mai schimba nimic, ca bune-s alea.

 atanatizante, on 24 aprilie 2014 - 01:50, said:

Si totodata o alta intrebare ar fi cam la ce volum sau valoare in dB ar fi indicat sa utilizez receiver-ul ca limita superioara in asa fel incat sa nu le "prajesc"?
O sa intre el singur in protectie, chestia cu decibelii afisati nu are nici o importanta pentru ca totul depinde de incinte. La unele boxe suna mai tare la un anumit volum, la altele mai incet, deci intrebarea e un pic cam aiurea. De obicei iti dai seama imediat pana unde poti da potentiometrul de volum dupa cum suna si cand incepe sa distorsioneze sunetul in boxe deja trebuie sa te cam opresti cu volumul. Bine, pentru asta ai nevoie de boxe. Mai e posibil ca receiverul neavand putere asa mare ca un amplificator stereo sa duca boxa centrala fara sa o arda, ( depinde si de puterea receiverului ) problema e ca in cazul de fata nimeni nu poate ghici cum o sa sune la diferite volume un receiver AV conectat la niste boxe de la un sistem home cinema. La volum mic e posibil ca boxa centrala sa mearga lejer fara sa se intample nimic. Cu un sistem de boxe 5.0 din lemn lucrurile stateau destul de simplu, aveau specificatiile lor destul de exacte, nu specificatiile mincinoase de la niste sisteme home cinema care scot mii de wati la niste incinte din plastic.Posted Image

#3
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 atanatizante, on 24 aprilie 2014 - 01:50, said:

Conform specificatiilor tehnice de la paginile 38-39


Puterea RMS dată la 10% THD  Posted Image   ... măcar sunt cinstiți și au specificat


offtopic

E mișto rău manualul ăla .. La pagina 4 ne explică cum să legăm boxele frontale de perete cu o sfoară ( not included ! ), ca să nu cadă  Posted Image

Attached Files



#4
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Bine deci voi face un efort suplimentar si sa cumpar un set de boxe de raft, dar ce sectiune trebuie sa aiba conductorul si daca e suficient doar sa cositoresc capetele sau pot sa pun niste papuci?
Ce parere aveti de aceste boxe care in final, dupa ce voi dispune de alte fonduri, sa devina un sistem 5.1
http://www.be-loud.r...a-II/Victa-201/

Edited by atanatizante, 25 April 2014 - 01:54.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Bune ,dar la boxele alea vei avea nevoie mai tarziu si de un sub. Cu doua standfloor-uri era mai bine ,in sensul asta. Referitor la cablu ,sa fie din cupru cat mai pur(OFC daca se poate) si sectiunea cat mai mare. De la 2mm in sus. Uite niste cabluri OFC foarte accesibile:
http://www.artson.ro...ssic-cl250.html
http://www.artson.ro...ssic-cl400.html

#6
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Pot sa folosesc cablul de 2,5 mm2 la Victa 201 si cel de 4 mm2 la cele Victa 501 care sunt in proiectul meu ca front-uri?
Dar care e regula dupa care se alege sectiunea? La fel ca la conductorii pt. electricitate?
Si de ce trebuie atata puritate, mai ales daca cositoresc capetele sau eventual pun papuci?
Oare impedanta sau rezistivitatea scade atat de dramatic cu oxidarea?
Izolatia aceea tip "varnish" are rol de izolatie electrica sau elecromagnetica (sau ambele) comparativ cu cablurile ordinare electrice?
Si cuprul este emailat pt. a preintampina oxidarea?
Pun toate aceste intrebari fiindca am impresia ca suntem iarasi intr-o situatie in care platim mai mult brandul decat calitatea ...

Edited by atanatizante, 25 April 2014 - 10:58.


#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Capetele nu se cositoresc neaparat ,si nu neaparat se mufeaza. Doar daca vrei sa dai niste bani in plus. Ce ti-am recomandat eu acolo sunt printre cela mai ieftine cabluri OFC de pe piata. E necesar sa fie cupru cat mai pur din cauza ca oxidarea in timp afecteaza calitatea sunetului. Pentru sistemele audio de acasa nu e necesara o izolatie de alt tip ,doar daca eventul ai cablurile de boxe pe langa un cablu electric legat la un aparat de sudura ceva....Izolatiile speciale se folosesc pentru conditii mai dificile de exploatare. Supra au de exemplu cabluri ecranate:
http://www.avstore.r...supra-line-2-5/
http://www.avstore.r...supra-linc-4-0/
Cablurile de boxe nu sunt emailate ,altfel ar trebui dat jos emailul ala cand faci conexiuni cu boxe ,amplificator ,cu sau fara banane sau spades.
Se mai folosesc cabluri din cupru(OFC) cu insertie de argint sau cositor(iarasi cablurile Supra). Eu sincer ,prefer cupru pur ,cablurile cu argint se zice ca ridica ceva pe la frecventele inalte ,iar cele cu cositor(Supra) le-am probat si altereaza putin sunetul in alt sens.
Eu ,daca ar fi sa-mi iau acum niste cabluri si sa nu ma zgarcesc la pret as lua asa ceva:
http://www.dvdplanet...orld_luna_7_lus
Dar si la alea as cauta un pret mai bun.

Edited by edigee, 25 April 2014 - 11:28.


#8
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Nu mi-ai spus daca pot sa folosesc cablurile de 2,5 mm2 la boxele Victa 201 si care e regula dupa care se dimensioneaza acestea?
In plus am gasit un dealer care vinde boxele cu 40% mai ieftin ca in capitala : http://www.tonis.ro/...-201-44972.html
Cica vin ramburs sunt sigilate si sunt insotite de factura plus certificat de garantie ... e teapa sau mai bine sa le iau dintr-un magazin specializat unde le pot si proba?
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca din transport se poate deteriora membrana? ... sau sunt prea carcotas :)

#9
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
2 x 2.5 mm2 sunt mai mult decât suficiente.

Dacă sunt noi și în ambalajul original, nu au cum să deterioreze difuzoarele.


PS - bănuiesc că ai observat că prețul este per bucată

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
sunt foarte multe sisteme audio care folosesc amplificator separat si boxe mici de tip satelit
un exemplu ar fi sistemul PIONEER HTP-073 cu amplituner independent si boxe de tip satelit
eu am aplificator 5.1 pioneer model mai vechi si il folosesc fara nici o problema cu boxe mici de tip satelit si un subwoofer activ
nu se arde nimic, singurul risc e sa arzi satelitii daca nu au filtre
la statia mea am si de ales ce tip de boxe am si daca pui ca sunt boxe mici atunci nu vor primi frecvente joase si se elimina orice risc

Edited by Kroghy, 25 April 2014 - 12:44.


#11
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,424
  • Înscris: 08.12.2006

 atanatizante, on 25 aprilie 2014 - 10:54, said:

Pot sa folosesc cablul de 2,5 mm2 la Victa 201 si cel de 4 mm2 la cele Victa 501 care sunt in proiectul meu ca front-uri?
SUbscriu la ce a spus colegul mai sus, 2 x 2,5 e arhisuficient, presupun că nu vrei mai mult de 15 metri între receiver şi boxe.

În ce priveşte

 atanatizante, on 25 aprilie 2014 - 10:54, said:

mai ales daca cositoresc capetele sau eventual pun papuci?
vezi aici: http://forum.softped...blu-boxe-mufat/

#12
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Boxele Heco Victa 201 au o impedanta cuprinsa in intervalul 4-8 ohmi.
De ce nu e fixa?
Si ce trebuie sa inteleg : ca pot sa le pun la orice sursa care are ca impedanta de iesire o valoare cuprinsa tot in acelasi interval?
Din ce stiu eu (da ca nu gresesc) situatia de evitat e aceea cand boxele au o impedanta de intrare mai mica decat cea a sursei, pt. ca astfel va creste curentul generat si deci implicit va solicita tranzistorii finali sau circuitele de amplificare finala si deci riscul distrugerii acestor coponente creste substantial ...

#13
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 atanatizante, on 25 aprilie 2014 - 22:58, said:

Boxele Heco Victa 201 au o impedanta cuprinsa in intervalul 4-8 ohmi.

Fiindcă variază odată cu frecvența, ca la orice boxă.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
de obicei se trece impedanta minima, poti sa le consideri boxe de 4 ohmi, adica standard
majoritatea boxelor sunt de 4, 6 sau 8 ohmi

#15
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Valoarea dată în specificații este, de obicei, impedanța nominală ( care este impedanța minimă x 1.15 ).

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Cand gasesti preturi cu 40% mai mici decat la restul vanzatorilor poti fi sigur ca ceva nu este in regula, poate au gresit pretul, poate au unele reparate, refuzate de altii sau cu oarece defecte.
Impedanta la incintele germane este mereu specificata 4-8 ohmi in speranta ca utilizatorul sa intelega ca se pot utiliza la orice amplificator care are in specificatii 4 sau 8 ohmi, sa nu isi faca probleme ca este mimin, ca este maxim, ca merge, ca nu merge.
Pana acum eu nu am intalnit vreo astfel de incinta indiferent de producator Heco, Canton, Magnat, Elac care sa puna probleme vreunui amplificator sau receiver, modele noi sau vechi.

#17
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Azi de dimineta am primit boxele si au sosit sigilate, atat cutia cat si fiecare boxa in parte, impreuna cu factura si certificatul de garantie pe 2 ani aferent.
Astfel, fiecare boxa era in cate o punga (sigilata si ea) de PE transparenta (polietilena) + folia aceea subtire alba cu rol de protectie suplimentara ce se intrebuinteaza la majoritatea produselor electronice.

In fine, le-am probat timp de cca. 1 min. la un mic junghi de radio Watson (care cica are 2x5W !!! nu precizeaza dar cred ca e PMPO) si diferenta este notabila, atat de volum cat mai ales de auditie (cel putin pt. un novice ca mine).

In ceea ce priveste discount-ul de 40% s-ar putea sa ai dreptate, dar tot asa s-ar putea sa te si inseli.
Si spun asta fiindca te intreb daca nu ti s-a intamplat niciodata sa gasesti un produs in promotie cu un discount mare, motivul fiind (cel putin in cazul electronicelor) ca este sfarsit de linie sau pur si simplu dealerul vrea sa scape de acel produs fiindca nu se vinde si are banii blocati in el etc, etc

1.Dar sa revenim la oile noastre ... dupa ce le-am desigilat, le-am inspectat cu atentie din punct de vedere al asamblarii si calitatii intrinsece (si asta dintr-un defect profesional) inainte sa le cuplez la radio si am observat ca piciorusele de plastic pe care se sustine boxa erau usor murdare, asa ca daca e sa ma iau dupa ce ai spus tu vis-a-vis de defecte sau reparatie cum imi pot da seama de acest lucru?
Eventual sunt anumite teste sau masuratori ce se pot face in afara de cele acustice, adica de auditie?

2.In instructiuni se specifica faptul ca lungimea cablurilor trebuie sa fie egala pt. fiecare canal in parte.
Ei bine atunci intrebarea mea e urmatoarea: daca e sa imi cumpar si celelalte 4 boxe (care in final vor constitui un sistem 5.1) trebuie ca lungimea cablurilor sa fie egala la toate cele 6 boxe?

3.Dat fiind faptul ca Denon-ul X2000 are 7.1 canale pe care din ele pot sa leg cele doua boxe Heco Victa 201 ca sa pot macar sa ascult muzica stereo pana atunci?
Sau pot sa le leg oriunde - mai putin la sub * dar oricum parca se leaga separat din cate am citit/vazut - iar setarea de stereo o face automat receiver-ul, nu?

4.In primul meu post am scris ca as dori sa leg 2 boxe de 6 ohmi de la un HT la acest receiver si mi s-a recomandat sa ma las de sportul acesta fiindca s-ar putea sa ard microprocesorul (nu stiu care, dar nu mai conteaza ...)
Ei bine am gasit alte boxe, pe 3 cai, de la un vechi sistem Aiwa NSX32, iar la amplificator sunt urmatoarele specificatii:
- rated : 40W+40W (6 ohms, T.H.D. 1%, 1kHz)
- reference : 50W+50W (6 ohms, T.H.D. 10%, 1kHz)
Din pacate la boxe, in afara de faptul ca sunt pe 3 cai si au 6 ohmi nu sunt specificate alte date decat cele de gabarit.

In concluzie sa stau in banca mea si sa folosesc doar cele 2 boxe Victa 201?

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Legi boxele pe front/left si front/right pentru stereo. Cand se refera la lungimea egala a cablurilor e vorba de perechi(front ,rear). In rest nu conteaza ,oricum la sub folosesti cablu de line.
Cat priveste boxele de combina nu ma pronunt dar din expierenta stiu ca de obicei sunt optimizate strict pentru amplificatorul din respectiva combina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate