Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Harry Potter- pareri generale

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Eu sunt un fan infocat al seriei Harry Potter. Ador cartile si filmele. La 11 ani am aflat de Harry Potter, ceea ce mi se pare o varsta perfecta pentru a incepe seria, avand in vedere ca si Harry avea 11 in prima carte. Eu fac parte din generatia care a crescut cu Potter si care a descoperit pe parcurs ce se va intampla in urmatoarele carti si luam parte pe cosforums.com si mugglenet.com la dezbateri.
Care mai e fan Harry Potter? Cand ati aflat de cartile astea si prin ce circumstante? Ce parere aveti despre serie in general?

#2
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Nu pot fi fana Jurnalul Vampirilor? Posted Image  Sau Secret Circle?
Oh sa nu uitam te Twilight...

#3
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 zedicus, on 28 ianuarie 2014 - 16:36, said:

Eu sunt un fan infocat al seriei Harry Potter. Ador cartile si filmele. La 11 ani am aflat de Harry Potter, ceea ce mi se pare o varsta perfecta pentru a incepe seria, avand in vedere ca si Harry avea 11 in prima carte. Eu fac parte din generatia care a crescut cu Potter si care a descoperit pe parcurs ce se va intampla in urmatoarele carti si luam parte pe cosforums.com si mugglenet.com la dezbateri.
Care mai e fan Harry Potter? Cand ati aflat de cartile astea si prin ce circumstante? Ce parere aveti despre serie in general?
Eu sunt fan , am aflat intamplator de carti , sa nu mai zic de Hobitul,in copilarie.

#4
Mihai895

Mihai895

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2014
Si eu sunt fan...am citit cartile toate de 2 ori...si am vazut filmele de cred 30 de ori...mai ales primele 3...pt ca atunci cand m-am apucat eu de carti aparusera decat 3 filme...ma uitam vara in cate o seara la unu pana le terminam si dupa le luam de la capat :)

#5
Glyf

Glyf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 23.02.2007
Pentru a înțelege mesajele transmise de J. K. Rowling trebuie să fii familiarizat cu întreaga cultură populară anglosaxonă și să ai cunoștințe solide de mitologie greacă, în acest sens pot ajuta și referințele pe care le-au expus mai mulți analiști printre care și http://www.jaymansfi...ords/Potter.htm

Citind (despre) Harry Potter mi-am amintit și http://www.scribd.co...rsson-in-Suedia

#6
claudrider

claudrider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 18.09.2007
si eu sunt fan. eram prin liceu atunci, faceam misto cu inca 2-3 colegi de un altul care citea cartea. mi-a zis ca imi da o suma de bani (ceva echivalent sau in jur de 50 ron) la momentul respectiv daca citesc cartea si nu imi place, sau primele 2-3 capitole...nu mai stiu exact. cert e ca m-am apucat de citit, am terminat cartea si am stat cu sufletul la gura asteptand urmatoarele carti. Iar ceilalti 2-3 colegi cu care faceam mistouri au pus si ei mana pe carti si le-au citit si ei. imi aduc aminte ca termina unul o carte si o lua pe urmatoarea iar cartea citita i-o dadea urmatorului si tot asa.
Primele 3-4 filme le-am asteptat nu am cuvinte sa descriu cum insa ultimile 2 m-au dezamagit rau de tot.

#7
Mihai895

Mihai895

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2014
Mie nu mi-au placut filmele de la al 5-lea...peste prea multe lucruri au sarit

Edited by Mihai895, 28 January 2014 - 20:29.


#8
slogan14mpi

slogan14mpi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.12.2014
Eu m-am uitat la toate filmele de nenumarate ori si sunt un fan înfocat al fenomenului pentru ca am crescut cu ele.

#9
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Am citit si eu primele 3 volume si dupa nu am mai avut rabdare si am vazut filmele Harry Potter.Oricum pot sa zic ca povestea lui Harry e exceptionala.Mi-a placut.

#10
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014
Zoe Sugg a scris cartea "Girl Online" si in prima saptamina, a intrecut deja recordul de vinzare a lui...Harry Potter.

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
FENOMENUL HARRY POTTER: http://www.sfaturior...harrypotter.htm

"Intreaga serie Harry Potter este plină de aluzii la ocultism. Gravitatea acestui fapt este de obicei banalizată de fanii scriitoarei Rowling. Ei pretind că Rowling creează o lume imaginară", asa cum au creat la rândul lor J.R.R., Tolkein si C.S. Lewis în cărtile lor, si, prin urmare, ei nu văd de ce s-ar face atâta vâlvă si că n-ar trebui dată prea mare importantă prezentei vrăjitoarelor si altele asemănătoare. Din păcate, lumea autoarei este departe de a fi imaginară; ea urmăreste îndeaproape activitatea ocultă contemporană."

#12
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
HP este o clona simplificata de Star Wars.
Subiectul SF fiind epuizat de Lucas, a fost abordat cel al ocultismului, foarte modern in societatea moderna.
Clona de SW este o metoda foarte buna de a propovadui religiile demonice in randul copiilor.
Toate fetitele vor sa fie zane cat sunt tinere si vrajitoare cand se ramolesc.

In spatele unei povesti simpatice se ascunde o propaganda murdara pentru vrajitorie.

Lumea lui Lucas era mult mai optimista, exista o forta suprema iar raul si binele se luptau. In HP se bat vrajitoarele intre ele, mama magiei albe contra mama magiei negre.
Mizerie propagandistica.

#13
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Terratec, de un stii ca "in spatele unei povesti simpatice se ascunde o propaganda murdara pentru vrajitorie." ??? Eu am citit HP si nu m-am visat vrajitoare, zana sau alte trasnai.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

 Arianna-D, on 19 decembrie 2014 - 06:10, said:

Terratec, de un stii ca "in spatele unei povesti simpatice se ascunde o propaganda murdara pentru vrajitorie." ??? Eu am citit HP si nu m-am visat vrajitoare, zana sau alte trasnai.

Filtrul propriei gandiri este suficient sau ai nevoie de un link de pe wiki ?
Daca iti trebuie o sursa, aloc un pic de timp si o creez.

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
Hai ca imediat o dam in Iluminati si reptilieni Posted Image

Cartile nu le-am citit, insa filmele sunt extraordinare. Penultima parte, cred ca ca mai nepopulara dintre ele, imi place si cel mai mult, partea in care ei ratacesc din loc in loc, mi-a dat o sensatie de singuratate cand am vazut secventele.
Am acasa toata colectia de DVD-uri. :D Cand o creste al mic, o sa ne uitam impreuna.Posted Image

#16
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
O sa sochez lumea. Eu le-am citit in 2008, cand aveam 45 de ani. Iesisem din spital dupa un accident cumplit.. M-am dat jos din pat dupa 2 luni..
Timp in care m-am si gandit la ce viitor o sa am daca nu o sa mai pot merge, ce pensie de invaliditate o sa primesc, la cat va munci sotia pt mine, etc..
Ca sa ies din starea asta cineva mi-a zis sa citesc si HP. Eu, pai e pt pt copilasi.. Persoana care mi le-a adus, fiind de o varsta cu mine, "dar, e draguta.."
Asa ca tot nu aveama ce face altceva si cum sa saturasem sa privesc tavanul.+tv-ul..
Corect, e draguta. Copilareasca, pt un hodorog batran ca mine.Dar e una din cele ale generatie tinere de azi. E un "must"..
Si se termina exact cand trebuie.Eroii isi termina copilaria si intra in perioda adulta..De acolo nu mai avea sens..
terratec
"In spatele unei povesti simpatice se ascunde o propaganda murdara pentru vrajitorie". Scrie undeva faceti ca mine?
Dar daca dta ridici bagheta spre mine si imi adresezei "pietrifo" eu devin de piatra? Chiar asa? Dta ai incercat si merge?
Sa mai zica cineva ca eu nu am umor ...
Revenind.
Hai sa nu cautam sa exageram. E o carte nici prea, nici foarte foarte. Merita.
Ma rog, daca o citesti cand ai +20, normal ca ..Sa ne gandim carui public ii este adresata..
Glyf
Foarte corecta observatia dumitale; 'Pentru a înțelege mesajele transmise de J. K. Rowling trebuie să fii familiarizat cu întreaga cultură populară anglosaxonă și să ai cunoștințe solide de mitologie greacă'
Poate si de asta unii dintre tineri au fost atrasi. Netul, Tv-ul, haloweenul si alte alea ii obisnuisera..
Sper din suflet ca macar 1 din 10 care au citit cartea au cauta sa mai afle cate ceva din mitologiile suspomenite..
claudrider
Si eu imi stimulam plodul sa citesca dandu-i niste bani dupa lectura. Cateva intrebari si daca era pe subiect..OK, vrei sa iti cumperi  castile alea smechere, uita cartea..la final banu'...
iar faza cu "posta" cartilor, de cate ori am facut-o cand eram tanar, cu termen peste noapte....

#17
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Adevarul e ca Hermione chiar e frumoasa

#18
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Prien, nu sochezi pe nimeni, eu de exemplu nu am citit basmele romanesti Posted Image. Am "devorat", in schimb, HP (cum puneam mana pe un volum in 2 zile era gata).
Cat despre "clonari", lumea lui Tolkien a fost inainte de ambele fenomene (Star Wars & HP), asa ca....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate