Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Garnitura frigider LG, stricata. Variante de reparat?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
mergi pe garantie, maraie la aia din Cora sa-ti dea un certificat si sa-l si completeze.
in caz contrar...au o problema: le dai cu frigiderul in cap si ei iti dau cu banii inapoi
prin cont! Arctic si Gorenje inlocuiesc prin garantie garniturile de usi, nu vad de ce
LG ar fi mai cu mot...

LE: legat de aia cu returnarea produsului, e true story. sunt obligati sa elibereze certificat
de garantie la vanzarea oricarei jucarii care necesita asa ceva. si cum si-au asumat faptul
ca n-au eliberat asa ceva prin afirmatia aia si stampila...sunt buni de paguba.

Edited by dygey, 17 January 2014 - 13:53.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu tine nici o lipitura bine in zona aceea, pentru ca e o zona in miscare, la fiecare inchidere-deschidere, plus ca materialul e un material pe baza de silicon, ca sa reziste la diferente de temperatura  si indoiri repetate. Nu ramane decat sa o schimbi, ca pe garantie, ca pe buzunar, asta e in functie de ce varianta alegi. Din cele scrise pana aici, inteleg ori ca esti prea comoda ca sa te duci sa lamuresti cu garantia, ori ca ti-e lehamite/teama de asemenea demersuri. In cazul acesta, cumperi.

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai nu neaparat lehamite, dar ma gandesc ca e complicat cu garantia, daca intradevar eu sunt de vina ca mi-am bagat destele acolo.
Si daca tot nu imi acopera garantia, cum a zis Aeon...

O sa fac si un drum la Cora sa imi dea certificat de garantie, nu-s chiar atat de comoda, dar repet...ma gandeam ca pot rezolva si eu cumva, asta.

#22
nellox333

nellox333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 09.06.2007
Decapeaza marginile teieturii cu acetona de unghii, (grija sa nu o maresti) si incearca sa o lipesti cu prenandez(se lipesc talpile de pantofi,poti incerca sa il procuri pe la at. de rep. pantofi daca mai exista) sau cu lipici de camera de biciclete.Poate tine poate nu.Intre timp fa o vizita la un atelier de rep. frigidere si te rezolva baietii .Spor !

#23
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 -Diana-, on 17 ianuarie 2014 - 11:40, said:

Pai am zis mai sus ca nu am nici un certificat de garantie, se pare ca atunci am omis sa cer si ei nu s-au inghesuit sa imi dea. Posted Image

Poti solicita serviceul in garantie doar pe baza facturii. Doar acest doc demonstreaza fara tagada perioda achizitiei. Daca cineva zice altfel la service, zi-le cuvantul magic OPC.
Verifica si la Lg daca garnitura intra în garantie
....

#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 -Diana-, on 17 ianuarie 2014 - 14:00, said:

Pai nu neaparat lehamite, dar ma gandesc ca e complicat cu garantia, daca intradevar eu sunt de vina ca mi-am bagat destele acolo.
Si daca tot nu imi acopera garantia, cum a zis Aeon...

O sa fac si un drum la Cora sa imi dea certificat de garantie, nu-s chiar atat de comoda, dar repet...ma gandeam ca pot rezolva si eu cumva, asta.

Pai, bineinteles numai tu poti rezova problema asta, cumva.
Noi te putem sprijini moral, sufleteste, iti putem da sfaturi din inima  chiar, te putem asigura de totala noastra compasiune,  dar de platit, tu platesti.Posted Image Posted Image

Edited by myshyk, 18 January 2014 - 20:57.


#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 -Diana-, on 17 ianuarie 2014 - 12:46, said:

Pai si daca tot nu tine, nu mai bine o lipesc?
Dar cu ce, asta e intrebarea?

Imi venise o tampenie in minte prima oara, sa o capsez cu capsatorul, dar m-am gandit ca o intep mai rau. Posted Image
Asa ca apoi mi-a venit ideea cu intrebatul vostru.
In general acea garnitura se schimba impreuna cu usa (pentru ca e "capsata" in usa) dar costa foarte mult o usa noua si s-ar putea sa nu o poti schimba pe garantie. Poti lipi garnitura cu banda izolatoare de culoare alba dar dupa un timp se murdaresta. E singura solutie viabila. Eu am mers asa aproape 2 ani cu o usa de la combina pana am schimbato.

Edited by Clovis, 19 January 2014 - 11:22.


#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Clovis, nu cred ca trebuie sa schimb usa doar pt o fisura in garnitura, de cca 20 cm, mai ales ca e pe mijlocul ei, nici macar nu este afectata aderenta ei la metalul de pe usa.
M-am hotarat sa o lipesc in una din zile cu poxipol.
Am sunat la LG si bagatul unghiilor in garnitura, nu e inclus pe garantie.
Am inceput sa folosesc si `deschiderea din fabrica`, adica cea din partea inferioara a usii. Imi e total peste mana, dar duc lupte in a ma reeduca. :)

Va multumesc tuturor pt implicarea in acest subiect.

#27
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nu tine cu poxipol pentru simplul motiv ca garnitura e flexibila.Faci mai rau decat bine. Trebuie sa folosesti ceva flexibil.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Flexibil? Like what?

#29
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pai rostul unei garnituri e sa etanseze. De aia garniturile sunt din cauciuc sau PVC nu din metal. Ca sa se muleze pe partea dura (metalica). Ori tu vrei sa pui poxipol care dupa intarire devine tare adica nu mai e flexibil.

http://www.poxipol.com.ro/

Daca garnitura respectiva e magnetica e posibil sa nu o poti repara.
Decat poxipol mai bine incerci cu prenadez.

Edited by Clovis, 19 January 2014 - 11:51.


#30
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Exista garnituri magnetice universale pentru frigider .
Garnitura se inlocuieste , nu tine lipita , singura sansa e vulcanizarea dar nici asa nu sunt sanse prea mari , este ceva de genul petecului la prezervativ .
Nu stiu unde sa-ti pun adresa firmei ca aici mi-am luat-o in freza odata cu o adresa ridicata pe un topic Posted Image

#31
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Mai poti folosi silicon sanitar, dar trebuie sa il lasi macar 12h sa se usuce bine.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
pana la urma, ai reparat?
la mine la congelator garnitura nu mai face contact cum trebuie, si la coltul de sus, si la cel de jos.
o sa ii chem maine pe aia de la arctic, dar probabil vor considera utilizare neadecvata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate