Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Garnitura frigider LG, stricata. Variante de reparat?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Salutare,

am un frigider LG model 3992 SL, cumparat acum 1 an si jumatate.
De ceva timp am observat ca garnitura s-a desprins pe o portiune de cca 20 de cm.
Nu stiu daca este momentan o problema, ori ba...dar ma gandeam sa o schimb.
Aveti idee unde se face asta sau daca merita lipita? Cu ce se lipeste, in caz ca exista ceva solutie de acest tip?
Ma puteti ajuta cu un raspuns, va rog?

Atasez si niste poze.

Poza 1> cum se vede in stare naturala, crapatura.
Poza 2> am distantat eu un pic granitura, pt o mai buna observare a ei.

Attached Files



#2
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Din cate stiu eu magaoaiele astea au 2 ani garantie. Nu poti verifica la firma de unde l-ai cumparat, sa vezi ce solutii exista?

#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
E dezlipita sau fisurata? In pozele date eu vad ca ar fi rupta pe portiunea respectiva. In cazul acesta nu stiu daca ar exista vreo solutie pentru lipirea ei.
Nu mai este in garantie?

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Hm, nu mi-a trecut prin cap. :)
L-am luat din Cora. Oare trebuie sa ma car cu magaoaia in spinare pana undeva sau vine vreun Gigi, acasa?
Nu am mai cerut servicii de acest gen pana acum, asa ca nu radeti de intrebarea mea puerila. :P

 ammazon, on 17 ianuarie 2014 - 11:20, said:

E dezlipita sau fisurata? In pozele date eu vad ca ar fi rupta pe portiunea respectiva. In cazul acesta nu stiu daca ar exista vreo solutie pentru lipirea ei.
Nu mai este in garantie?

Fisurata, cred ca e cuvantul potrivit.
Sau crapata.


Am gasit acum o factura fiscala, dar vad ca nu am certificat de garantie, scrie chiar si pe ea.

Attached Files



#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vine gigi acasa
numai ca e posibil sa ai probleme legate de garantie
ruptura de acel fel apare de obicei cand nu deschizi usa tragand de maner ci "bagi degetele" intre usa si garnitura (se practica des cand imediat dupa inchidere usa ramane "intepenita" din cauza presiunii si nu ai rabdare 2-3 minute sa isi revina :))

sau garnitura ramane lipita de usa din cauza unor chestii care au ajus pe ea cine stie cum (suc, mancare...) si cand tragi de usa o forteaza tare

#6
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Posibil sa fi bagat degetele, nu zic nu. :)
Oricum, am mers de test acum si se pare ca fanta creata este mai sus de locul unde deschid eu frigiderul, de obicei.

Chestii lipite pe garnitura, exclus in casa unei maniace cu curatenia. Posted Image

Ok, deci ce fac acum? Ma duc dupa 1 an si jumatate sa recuperez certificatul de garantie de la Cora?
Lipesc eu cu Poxipol, Superglue etc, fanta aia?

#7
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuie mai întâi să vezi din certificat ce anume NU face obiectul garanţiei la acest produs (becuri,geam crăpat,etc) şi apoi anunţat atelierul de reparaţii trecut în certificat.Eu aşa ştiu!

#8
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Incearca prima data sa mergi la Cora si sa intrebi de garantie. Ar trebui sa poti rezolva.
Cat despre lipit cu superglue sau alti adezivi, nu stiu cat de indicat ar fi...
In caz ca nu rezolvi cu garantia, cel mai indicat este sa iei legatura cu frigotehnist si sa incerci sa schimbi integral acea garnitura. Orice pierdere a etanseitatii duce la o functionare necorespunzatoare a frigiderului.

Edited by ammazon, 17 January 2014 - 11:41.


#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai am zis mai sus ca nu am nici un certificat de garantie, se pare ca atunci am omis sa cer si ei nu s-au inghesuit sa imi dea. Posted Image

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca obiectul, daca e in termenul de garantie, (pe care-l poti dovedi cu factura), beneficiaza de garantie chiar daca sunt probleme de ordin scriptologic. Oricum treci pe la magazin, te vor lamuri ei ce si cum si probabil vei gasi si solutia de remediere a problemei.

#11
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007

 -Diana-, on 17 ianuarie 2014 - 11:40, said:

Pai am zis mai sus ca nu am nici un certificat de garantie, se pare ca atunci am omis sa cer si ei nu s-au inghesuit sa imi dea. Posted Image

Nu ai certificat de garantie insa ai factura pe care scrie negru pe alb ca nu l-ai primit, in conditiile in care erau obligati sa ti-l dea la cumpararea frigiderului. Eu zic ca o sa rezolvi.

#12
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
Daca nu reusesti nimic cu garantia, se cumpara garnituri separat de la magazin. Eu am cumparat una pt un frigider mai vechi de la un magazin din Targoviste. In bucuresti cred ca o sa gasesti pe la magazine generale de uz casnic/1001 articole, etc

Edited by CiureaDaniel, 17 January 2014 - 11:55.


#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
In principiu, banuiesc ca nu o sa rezolv nimic cu garantia, inclin sa cred ca am nevoie mai repede de planul B, care inseamna reparat propriu al garniturii.
De lipit, se lipeste cu ceva?

Interiorul frigiderului nu este afectat de problema asta, garnitura fiind fisurata pe o portiune mica fata de restul lungimii ei.

#14
95-DMC

95-DMC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 31.05.2008
De lipit merge, dar sigur nu o să țină mult. Mai bine cumpără garnitură nouă și gata. Se desface cea veche din holdșuruburi și se montează cea nouă.

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Pai si daca tot nu tine, nu mai bine o lipesc?
Dar cu ce, asta e intrebarea?

Imi venise o tampenie in minte prima oara, sa o capsez cu capsatorul, dar m-am gandit ca o intep mai rau. Posted Image
Asa ca apoi mi-a venit ideea cu intrebatul vostru.

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Diana, nu mai fii defetista, suna la service sa vina cu garnitura noua, daca te mai uiti mult la drobul de sare, expira garantia.

Ai garantie, de aceea este specificat pe factura.

Sa vina Dorel, ii dai si tu o bere si gata.

Merge lipit cu ceva, dar nu iti spun, pana nu epuizezi varianta corecta Posted Image

Edited by crisstonne, 17 January 2014 - 13:00.


#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Intreaba la service oficial LG cat te costa sa cumperi acea garnitura, din pacate garnitura trebuie schimbata, lipita s-ar putea sa nu iti "sigileze" bine frigiderul la inchidere, si este bine sa o schimbi

#18
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
1. Crisstone, aia nu e garantia, probabil ca trebuie sa merg in Cora si sa cer una.
2. Si mai probabil ca are dreptate AEON, ca mi-am bagat destele pe acolo si eu am rupt-o, banuiesc ca asta nu intra in reparatiile pe garantie, pt ca intradevar in rest, frigiderul functioneaza exceptional.
3. Preferam sa o lipesc eu cu ceva, m-am tot invatat sa imi repar chestiile prin casa cu ajutorul vostru. Posted Image .

Platon, pe laterale, garnitura e lipita, doar e fisurata pe partea de interior in armonica aia.

Va multumesc mult, tuturor pt raspunsuri, mai astept opinii daca aveti. Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate