Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Folie de mulcire pentru culturile în câmp

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#181
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
Te uiti prin gaurile de la baza plantei ,apesi cu degetele pe folie ,pana incepi sa-ti cunosti " instalatia "

#182
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postnicu_p, on 06 mai 2014 - 20:13, said:

Salutare tuturor. Anul acesta am folosit si eu pentru prima data -recunosc doar de proba,pe o sufrafata mica- folia de mulcire la rosiile plantate in gradina. Sambata voi incerca tot de proba si la ardeiul gras,Am folosit folie neagra de 15 microni,banda de picurare pe sub folie,gaurile le-am dat eu,nu e mare lucru la o suprafata mica. Daca rezultatele sunt mai bune folosind folie ,clar ca de la anul voi umple toata gradina cu folie. Duminica seara cand revin atasez si poze
well, care au fost rezultatele, continui sau nu cu folia neagra de mulcire?

Am folosit si eu pentru prima data anul trecut, dar, din pacate, inca nu pot trage o concluzie. N-am avut un lot comparativ fara folie de mulcire, iar 2014 a fost un an plin de ploi/boli la solanacee, deci nu stiu sigur daca prapadul la tomatele, vinetele & ardeii din camp a fost cauzat numai de ploile zilnice din iunie, sau s-a mai adaugat inca o belea/folia.

Inteleg ca de-alde laum sau 1orgu nu-s mari fani foliei de mulcire, eu "cu cine votez" anul acesta? To mulch or not to mulch?!

Maine as vrea sa infiintez cultura in camp, caci se anunta o vreme numa' buna de tranzit pentru "fetele" mele, din sanul lui Avram/Rep-ul din solar, in imediata vecinatate a solarului (maine toata ziua nori in ziua mea, vineri & sambata soare cu nori). Tare bine mi-ar prinde o parare (re)actualizata la folosirea foliei de mulcire in camp la solanacee! :)

Multam fain!

#183
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Eu am cumparat 200 m folie de mulcire, asa ca vom vedea. la mine va fi amuzant deoarece nu am banda de picurare, asa ca va fi ...distractiv.

#184
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu ai sistem de irigare era buna folia cu 'gaurele'...

#185
mariusares

mariusares

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 09.06.2013
Cu folie de mulcire
Eu am folosit anul trecut
Se vede diferenta
Pamantul ramane aerat dedesubt, ma refer la faptul ca nu face crusta. Iti dai seama ca asa combati o groaza de viermi/insecte/buruieni/boli insa si apa in sol se mentine altfel
Terenul din solarul meu era plin de pir. Zic ca l-am combatut mai bine de 60% anul trecut cu folia de mulcire

#186
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Stiu, dar era prea scumpa. Sa vedem cum ma descurc anul acesta cu asta...

#187
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Nu mai pot sa dau like, am atins limita superioara, ce sa fac daca voi puneti atatea mesaje care-mi plac???
;)

#188
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postsubway_guru, on 29 aprilie 2015 - 22:14, said:

Daca nu ai sistem de irigare era buna folia cu 'gaurele'...
avem si din ala. Marea dilema e daca nu cumva bolile prospera sub folie si, dupa cum se stie, multe dintre ciuperci se ridica din pamant/o contaminare mai mica pe calea aerului. Iar anul acesta plantez intr-o parcela virgina (de boli; a fost faneata/livada in ultimii 30 de ani)

#189
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006

View Postanasstasia, on 29 aprilie 2015 - 22:20, said:

Stiu, dar era prea scumpa. Sa vedem cum ma descurc anul acesta cu asta...

Eu doi ani am folosit folia de mulcire.Sunt incepator.Am avut mari satisfactii.Am scapat de prasit.Buruienile,doar cele mari,se rup usor daca bagi mana pe sub folie.Cele mici se ard.Eu am bilonat.Ca sa scap de radacini voi folosi un ierbicid,sub folie.Cu pensula,pe fiecare iarba.Am o suprafata mica.Doar 100 de rasaduri.Si anul acesta voi folosi folia de mulcire.Cu timpul,daca scap de buruieni,de radacinile buruienilor,voi inlocui folia cu frunze si resturi de iarba.Mulci vegetali.Se spune ca este mai eficienta metoda.Sunt sigur va vei fi multumita de folie.Cu o pensula si o solutie de Clinic 360SL scapi de nesuferitele de buruieni.

#190
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Qwerty
Pai teoretic folia te cam apara si de ciumpercute, ca alea se raspandesc prin spori si folia impiedica raspandirea sporilor...cel putin teoretic!...
O opinie mai avizata pot da doar...colegii nostri 'profi'...
;)

Edited by subway_guru, 29 April 2015 - 22:35.


#191
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
qwerty, nu ma asteptam ca tocmai tu sa`ti pui asemenea intrebari copilaresti Posted Image
Cu folie este de 1000000 mai bine decat fara, dar sa ai si irigare prin picurare. Prea multe pro`uri care s`au repetat de atatea ori pe aci, de la combaterea bolilor/buruienilor pana la mentinerea umiditatii/temperaturii solului.

#192
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Mai bine sa intrebi, sa masori si sa te convingi de o suta de ori mai inainte de a taia...o singura data, dar...la sigur!

#193
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Eu am pus folie neagră de 30 de microni inclusiv printre rânduri... pe la sfârșitul lui August a început să dea semne de oboseală de la uzura mecanică și de la ultraviolete. Am fost foarte mulțumit de rezultate și o să insist cu folia și anul ăsta. După cum spunea cineva pe aici pământul rămâne reavăn și mai afânat sub folie. Singura problemă este că nu se vede dacă s-a irigat corespunzător sau nu, mai ales că am o apă cu foarte mult oxid de fier care mai înfundă banda.

#194
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View Postanasstasia, on 29 aprilie 2015 - 22:20, said:

Stiu, dar era prea scumpa. Sa vedem cum ma descurc anul acesta cu asta...

Banda de picurare costa anul trecut ceva de genul 0,15-0,20 lei/Ml (15-20 lei/100m) +  robinet si dop (2-3 lei + 1 leu/ buc)

#195
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postrid, on 29 aprilie 2015 - 22:38, said:

qwerty, nu ma asteptam ca tocmai tu sa`ti pui asemenea intrebari copilaresti Posted Image
asa credeam si eu despre mine :)

Dar a aparut laum cu acest post de m-a bulversat. Cu tot respectul pentru ceilalti colegi, dar laum face parte dintr-un grup restrans de colegi/prieteni la a caror pareri ciulesc urechile mai ceva ca un magarus

P.S. (re: "sporii au nevoie de mediu de dezvoltare si le prieste de minune mulciul vegetal") laum, daca te-ai referit doar la mulciul vegetal, atunci m-am linistit. Pentru moment :)

#196
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
ma refeream la agrotextil ca era prea scump. referitor la banda de picurare e complicat, am mai scris in topicurile de pe aceasta arie. voi cumpara pompa pentru ape uzate (putul de unde voi trage apa e plin de mal, nisip, impuritati) si am inteles ca banda se va infunda din cauza asta.

#197
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Mulciul vegetal e alta gasca in alta traista...doar pentru meister gardeneri...d'astia artisti 'supemeseriasi' in materie...
;)

View Postanasstasia, on 29 aprilie 2015 - 23:29, said:

ma refeream la agrotextil ca era prea scump. referitor la banda de picurare e complicat, am mai scris in topicurile de pe aceasta arie. voi cumpara pompa pentru ape uzate (putul de unde voi trage apa e plin de mal, nisip, impuritati) si am inteles ca banda se va infunda din cauza asta.
Curata-l!!!

#198
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
qwerty, doar la mulciul vegetal faceam referire acolo, in rest folia neagra de mulcire iti va aduce doar satisfactii, au scris colegii mai sus, stiai si tu..  anyway, framantarile tale m-au facut sa-mi intreb jumatatea: noi de ce nu am folosit folie de mulcire, afara, pana acum ?? Posted Image)
R: Din lipsa de timp !

Noi afara punem doar tomate 100-150 fire, soiuri, pana anul trecut doar la insistentele alor mei, isi doreau sa ingrijeasca ei inima si gradinarese ... acum, cu rasadurile de vanzare avem nevoie de seminte si e toata lumea multumita Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate