Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

RCS-RDS DIGI.NET - Teste 500mbps & 1000mbps : TP-LINK WDR3600

- - - - -
  • Please log in to reply
2089 replies to this topic

#163
sandrat

sandrat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 24.04.2006
[ http://www.speedtest.net/result/3142291557.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pe desktop

Al doile fisier atasat e de pe mobil in banda 5GhZ

Attached Files



#164
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

 carmenclara1, on 03 decembrie 2013 - 02:06, said:

citeste putin topicul dedicat subiectului wireless de pe aria networking. eu iti recomand sa setezi 11 sau 6
Poate nu e indicat , dar nu inseamna ca nu functioneaza bine in anumite situati, de exemplu, am multi vecini pe wireless si toti si-au setat 1,  6 sau 11, daca setam o banda asemanatoare imi scadea viteza la jumate, asa ca am stat un an cu banda 3 pe un  alt model de router, si aveam 80-90mbps pe wireless N150 constant, fara nici cea mai mica problema. Am mai testat si cu 9, la fel mergea bine.

#165
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Fluctuatiile continua dar nu a mai ajuns la 1 M rata sa sacadeze streamul, de la 54 pica la 18 M si ramanea acolo, apoi 24-36-54 M la loc, din curte telefonul a mers pe You Tube fatza de nimic randul trecut. Pe laptop scade din cand in cand de la 5 la 4 liniutze, rata de conectare e cea care flutura, pe DIR-615 aveam ori 48 M ori 54 M dar nu mai jos, foare rar un 36 M.

#166
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Salutare

Vad ca va merge foarte bine wdr3600 de la rds. Sa inteleg ca eu sunt singurul norocos care e la al doilea router cu probleme?
Primul a mers bine o zi. Pe urma a luat-o razna. La ce ma refer vedeti in filmuletul de mai jos. Am incercat cu update firmware, restore factory defaults dar problema persista. Mi l-au schimbat azi. Exemplarul asta nou e si mai "reusit". S-a blocat din prima ora. Si-a revenit pentru ceva timp insa acum iar face figuri. I-am dat factory defaults, l-am scos si din priza. La un moment dat si-a revenit pentru vreo 10 minute. Acum tot prost merge. Aveti vreo idee ce-as mai putea sa incerc?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZMTiyQi-svY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#167
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu suspectez probleme la echipamentele rds. mai insista.

#168
alszu

alszu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.11.2013
Nope, nu e de de la echipamentele rds - router. Am fix aceasi probleme cu acelasi model: wdr3600, insa n-a fost achitionat de la ei. Proaspat instalat 500-le. Pe cablu direct prind 510 mbps, in schimb pe router 40-50 mbps. Am dat disable la ipv6 din meniul routerulului, restart si a mers ca uns. L-am activat din nou (ipv6), restart, aceasi problema: banda de 40-50. Problema tine de fw, care e buguit. In curand o sa iasa alt build, speram sa fie unul cu mai mai putine buguri. Pentru cei ce intampina anomalii de genul celor postate de denutzzul si care le-am sesizat si eu, recomand sa dezactivati ipv6 din router. Numai bine.



#169
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
Eu unul am dezactivat ipv6 de la bun inceput si tot se intampla. Acum de exemplu merge perfect. Azi dimineata n-a vrut sa-si revina nicicum. Am dat reboot, l-am oprit, am dat restore factory si nimic. Dupa vreo ora si-a revenit pur si simplu. Si asa cum vedeti in film are o problema numai pe partea de download. Raspunde la ping de zici ca e floodat. Pe upload are un ping normal.

#170
danyconnect

danyconnect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 14.10.2011
si eu am luat un wdr-3600 v1.4 si la fel ca la danutzu, plus problema cu acoperire praf atat pe 2,4 cat si pe 5ghz. azi retur :)

#171
krokodan

krokodan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.08.2010
3600 meu merge bine-pt.mine(FL-500 - pe cablu primesc 450-460 mbps, wi-fi 100-120mbps), doar ca n-am putut activa nici un moment porturile USB, egal ce fw am folosit, egal daca am folosit sau nu IPv6. A mai patit cineva? Solutii? Multumesc!

Edited by krokodan, 04 December 2013 - 19:18.


#172
dinoc

dinoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 01.02.2006
Hmm, eram hotarat sa achizitionez acest router, dar acum am indoieli din ce vad scris pe aici.
Cu firmware DDWRT/OpenWRT aveti aceste probleme ?

Inca sunt nehotarat daca sa achiztionez acest router sau unul de Mikrtotik RB951G-2HnD  http://routerboard.com/RB951G-2HnD , sugestii ?

#173
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 krokodan, on 04 decembrie 2013 - 19:16, said:

3600 meu merge bine-pt.mine(FL-500 - pe cablu primesc 450-460 mbps, wi-fi 100-120mbps), doar ca n-am putut activa nici un moment porturile USB, egal ce fw am folosit, egal daca am folosit sau nu IPv6. A mai patit cineva? Solutii? Multumesc!
In softul routerului trebuie sa ai ceva legat de share sau usb, eventual cu crearea de utilizatori la ftp. Si incearca sa scrii direct adresa
in browsser sau la run \\192.168.1.1;

#174
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 dinoc, on 04 decembrie 2013 - 22:18, said:

Hmm, eram hotarat sa achizitionez acest router, dar acum am indoieli din ce vad scris pe aici.
Cu firmware DDWRT/OpenWRT aveti aceste probleme ?

Inca sunt nehotarat daca sa achiztionez acest router sau unul de Mikrtotik RB951G-2HnD  http://routerboard.com/RB951G-2HnD , sugestii ?

depinde de abonamentul folosit. pentru fb3,4 te va limita. in rest e solutia daca nu esti multumit de tplink.

 alszu, on 04 decembrie 2013 - 09:04, said:

Nope, nu e de de la echipamentele rds - router. Am fix aceasi probleme cu acelasi model: wdr3600, insa n-a fost achitionat de la ei. Proaspat instalat 500-le. Pe cablu direct prind 510 mbps, in schimb pe router 40-50 mbps. Am dat disable la ipv6 din meniul routerulului, restart si a mers ca uns. L-am activat din nou (ipv6), restart, aceasi problema: banda de 40-50. Problema tine de fw, care e buguit. In curand o sa iasa alt build, speram sa fie unul cu mai mai putine buguri. Pentru cei ce intampina anomalii de genul celor postate de denutzzul si care le-am sesizat si eu, recomand sa dezactivati ipv6 din router. Numai bine.

pai este common knowledge ca ipv6 trebuie dezactivat pe wdr3600 daca vrei sa mearga bine. am presupus ca ai tinut cont de acest aspect. greseala mea atunci.

#175
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
E o mare greseala ddwrt sau openwrt sau orice firmware custom la WDR-3600-nu va mai trece de 200 mbps, customurile nu au inca hardware NAT acceleration implementat ci doar firmware-ul oficial.

#176
wolfynwo

wolfynwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,666
  • Înscris: 31.10.2013

 krokodan, on 04 decembrie 2013 - 19:16, said:

3600 meu merge bine-pt.mine(FL-500 - pe cablu primesc 450-460 mbps, wi-fi 100-120mbps), doar ca n-am putut activa nici un moment porturile USB, egal ce fw am folosit, egal daca am folosit sau nu IPv6. A mai patit cineva? Solutii? Multumesc!
Conecteaza hdd/stick la portul usb. Apoi mergi in meniul router-ului la USB settings/storage sharing si vezi daca ti-l vede. Daca da, atunci vezi daca Service status e enable.
Apoi winkey+r si tastezi \\tplinklogin.net ->enter si ti se va deschide un explorer cu hdd/stick. Click dreapta pe el->map drive , ii aloci o litera si este gata.

#177
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

 danutzzul, on 04 decembrie 2013 - 02:17, said:

Salutare

Vad ca va merge foarte bine wdr3600 de la rds. Sa inteleg ca eu sunt singurul norocos care e la al doilea router cu probleme?
Primul a mers bine o zi. Pe urma a luat-o razna. La ce ma refer vedeti in filmuletul de mai jos. Am incercat cu update firmware, restore factory defaults dar problema persista. Mi l-au schimbat azi. Exemplarul asta nou e si mai "reusit". S-a blocat din prima ora. Si-a revenit pentru ceva timp insa acum iar face figuri. I-am dat factory defaults, l-am scos si din priza. La un moment dat si-a revenit pentru vreo 10 minute. Acum tot prost merge. Aveti vreo idee ce-as mai putea sa incerc?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZMTiyQi-svY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hai sa incerc sa te ajut am avut o problema identica, si era din cauza mea, cand mi-am pus firu prin casa mufasem gresit la ambele capete, firul fiind lung nu a mers deloc, pentru ca nu am respectat ordina in culori si ma conecta cu 10mbps, si uneori 100. M-am gandit prima oara care e smecherie mufez la fel la ambele capete, si am gresit. Trebuie respectata o schita de mufare. Aceeasi problema poate fi si de la un contact inperfect la pinii de la mufa care uneori se misca si fac bine conexiunea dar uneori nu. Cand am gresit mufarea prima data eram conectat si pe 100 din cand in cand si aveam upload 90 si download 20, problabil la tine sunt ceilalti pini stricati.
Am taiat mufele le-am mufat corect si a mers perfect, Alta problema , Cei de la RDS cand mi-au mufat WAN-ul au mufat de 2 ori pentru ca prima data nu facea deloc conexiune un pin si imi vedea 100mbps.

Daca un fir nu e mufat bine el produce interferente si fluctuiasa conexiunea, aceste interferente sunt uneori foarte mult influientata de telfoane/wireless si ajungi sa ai 20mbps la download pentru ca ai nimerit pe firele alea interferenta cum am nimerit eu pe upload. Am testat de curiozitate, am mufat 1 m de cablu gresit cum am facut prima data, l-am conectat ,surpriza 1gbps, (de ce:?) pentru ca e prea scurt pentru interferente, apoi am dus un telefon mobil langa el, am luat 6 timeout consecutiv, si ma bagat pe conexiune de 10mbps instantaneu.

Daca e de la ce zic eu, incearca sa vezi pe direct cum merge, poi prin router folosind cablul lui sau un cablu bun, (incearca sa dezactivezi wireless -ul de la buton din spate pana te lamuresti care e problema), dar dupa parerea mea pare de la Mufe-cablu, sau poate e vreun echipament defect de la RDS, e cam greu de crezut ca iti aduc 2 routere noi si ambele defecte si numai tie. Sper ca te-am ajutat.

Edited by kreeper, 05 December 2013 - 09:29.


#178
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

 danyconnect, on 04 decembrie 2013 - 13:45, said:

si eu am luat un wdr-3600 v1.4 si la fel ca la danutzu, plus problema cu acoperire praf atat pe 2,4 cat si pe 5ghz. azi retur Posted Image

bai eu sunt extrem de  multumit ... am un ap de 3 cam , si cu tel S3 4g am full oriunde in casa ..

#179
danutzzul

danutzzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 21.04.2004
@kreeper nu stiu daca e de la fir. de exemplu acum merge perfect internetul. pur si simplu din cand in cand se intampla ceva cu router-ul si merge asa cum se vede in film. in restul timpului merge exact cu 500/100 asa cum ar trebui. de cand mi-au schimbat routeru merge chiar mai prost ca inainte. oricum e dubios ca dupa ce-l scot din priza, factory reset, reconfigurare el tot merge aiurea. cred ca in alta parte e problema.

#180
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Se pare ca pe site-ul TP-Link din Malaezia exista un firmware offcial cu suport pentru VLAN.

http://www.tp-link.c...3600&version=V1

Cine are IPTV de la RDS si detine si acest router (TP-Link WDR 3600) il rog sa puna build-ul 130505 sau 130829 si sa faca o proba, teoretic ar trebui sa ii mearga IPTV-ul cu TP-Link si nu se mai pierde nici accelararea hardware pentru ca e firmware oficial si nu dd-wrt.

Citez de pe site:
  • For TL-WDR3600 hardware version 1 only.

  • Supports Unifi users and general users.

  • The Firmware supports Normal Mode and Unifi mode.

  • Normal Mode is just the same as the general firmware which used globally.

  • Unifi Mode is used for IPTV service and only LAN1 port is used for IPTV connecting, the other ports are still used for Internet surfing.

  • The firmware doesn't support IPv6 function.

  • If you already apply Unifi's IPTV service, you can download this firmware for a try. Otherwise, you can ignore this version of firmware.
New firmware for Unifi and Maxis Fiber.

De precizat ca pe site-ul Global penultima versiune este 130320, iar de acolo se sare direct la 130909 (la fel si pe varianta RO), in schimb pe Malaezia de la 130320 se trece la 130505, pe urma la 130829 si abia la sfarsit apare si 130909.

Inca ceva, vedeti sa puneti STB-ul de IPTV pe portul 1 (ZTE Gigabit se conecteaza cu portul 4, iar Mikrotik RB750 cu portul 4 sau 5).

Attached Files


Edited by catalinman, 05 December 2013 - 12:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate