Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Note 3 - discutii generale

- - - - -
  • Please log in to reply
9376 replies to this topic

#6409
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca totul e "setat la sange", inseamna ca atat te tine bateria cu modul tau de utlizare si nu ai ce face.
Bateria ai schimbat-o, hard reset i-ai dat, asta e.

In plus, eu observ diferenta MARE intre 3G si 4G. Daca il tin pe 4G se consuma mult mai repede bateria.
Il las pe 3G pentru ca nu prea folosesc internetul, avand mai mereu Wi-Fi disponibil.

#6410
verszipo

verszipo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 06.09.2007
Apropo de consum mare al bateriei, cu exact aceleasi setari, cand nu folosesc telefonul, acasa consuma sub 2%/ora, dar la lucru creste pana la 4-5%/ora.
Diferenta este ca unde stau este foarte aproape o antena radio a Orange-ului iar la lucru sunt intr-o cladire cu ziduri groase deci si semnalul este mai prost.
Am incercat sa folosec 3G in loc de 4G dar consuma cam la fel de mult cand sunt la serviciu, probabil din cauza ca am in general 2 linii de semnal cat sunt in birou, acasa am in general 3 linii uneori chiar si 4 (din 4 maxim).

Asa ca "viata" bateriei tine foarte mult si de cat de bun este semnalul de telefonie, asta pe langa restul consumatorilor standard, de exemplu GPS si Wifi Tethering.

#6411
klausknew

klausknew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 22.01.2014

View Postrazvantudurache, on 25 ianuarie 2015 - 16:53, said:

Cine poate sa imi dea shealth.apk si shealthservice.apk?Am pus un rom care nu contine aceasta aplicatie si nu gasesc pe net .Mersi anticipat
https://www.dropbox....540024.apk?dl=0

#6412
razvantudurache

razvantudurache

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 23.06.2014

View Postklausknew, on 25 ianuarie 2015 - 20:03, said:

Mmultumesc frumos.

#6413
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View PostStefan_CM, on 25 ianuarie 2015 - 18:49, said:

Daca totul e "setat la sange", inseamna ca atat te tine bateria cu modul tau de utlizare si nu ai ce face.
Bateria ai schimbat-o, hard reset i-ai dat, asta e.

In plus, eu observ diferenta MARE intre 3G si 4G. Daca il tin pe 4G se consuma mult mai repede bateria.

Da, asta ziceam si eu. Totusi, nu e normal, avand in vedere ca pe marea majoritate ii tine 5-6h de screen on. Si de asta zic, ma gandesc ca o avea telefonul o problema si ar trebui dus la garantie. Problema e ca astia de la samsung mai mult ca sigur ca or sa-mi zica ca telefonul "e ok din punct de vedere hardware". Probabil ca o sa-l vand, dar imi pare rau, telefonul e excelent. Nu am fost asa multumit de niciun telefon pana acum (cu exceptia bateriei, bineinteles).

#6414
insanefok

insanefok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.12.2007
Paranoir, nu este cazul sa-ti vinzi telefonul.
Este o problema la care o sa gasesti rezolvare, cum ai spus si tu, majoritatea au 5-6h screen on.
Sa nu fie ceva cu ciclul de incarcare/descarcare baterie.

Attached Files



#6415
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Ce sa fie? Incarc telefonul normal, cand se descarca.

#6416
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
la vreo 3 note3 pe care le-am avut, nici pe mine nu ma tinea prea mult bateria. maxim o zi jumatate, asta fara sa fac f multe chestii cu el.
nici bateria lui note4 nu ma da pe spate. tine putin mai mult ca la n3. dar daca incep sa filmez/poze/net  nu apuc nici o zi. depinde ce faci cu el. daca il folosesc mai mult pt apelurivoce/ mail /sms si cam atat tine bine bateria pt un smartphone.daca te dai la el , bateriase duce repede.
eu unul nu mai sunt asa de preocupat de baterie, daca ma duce o zi e ok, seara oricum il pun la incarcat, in plus m-am blindat cu incarcator acasa/birou/masina si asta e...
singurul telefon la care ma tine bateria 2 zile+este bb passport.

#6417
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@dani2013: din ce spui tu (4 note-uri in total) rezulta concluzia mea dintr-un post anterior: samsung cam da rateuri cu unele terminale.

#6418
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

View PostParanoir, on 26 ianuarie 2015 - 11:07, said:

@dani2013: din ce spui tu (4 note-uri in total) rezulta concluzia mea dintr-un post anterior: samsung cam da rateuri cu unele terminale.
eu am avut probleme cu note3 ,dar nu legate de baterie. la unul ingheta ecranul din senin, la altul am avut pb ca se tot restarta de capul lui si altele de genul asta. bateria eu zic ca tine la fel ca la orice smartphone cu ecran de dimensiunea asta..,..
oricum tine peste un iph 5s
iar de note4 nu am de ce sa ma plang pt ca este f ok inclusiv la baterie.

#6419
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostParanoir, on 26 ianuarie 2015 - 11:07, said:

@dani2013: din ce spui tu (4 note-uri in total) rezulta concluzia mea dintr-un post anterior: samsung cam da rateuri cu unele terminale.
Nu văd de unde rezultă concluzia :)

#6420
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Din multitudinea de telefoane cu probleme. Am vazut 3 S3-uri, un S4, al meu Note 3 cu autonomie execrabila, multe samsunguri cojite pe margini in ultimul hal, cu rame crapate/sparte, foarte multe telefoane Samsung cu probleme nasoale de soft. Cred ca de aici am tras concluzia.

#6421
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Compari cu ce anume? Întreb din postura unuia care a văzut același lucruri la Apple ori LG, doi dintre jucătorii mai importanți.

#6422
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Dupa ce am vazut multe Samsunguri si eu, am tras concluzia ca problema este modul de utilizare.
Am un S4, arata impecabil, la fel ca si Note 3. Un prieten are un S4 cu margini cojite, arata ca naiba.
Unii au grija de ele, altii nu. La mine Note-ul are autonomie OK, tine 1-3 zile in functie de utilizare, la altii se descarca in jumate de zi.

Totul tine de modul de utilizare, fie ca vorbim de manevrarea fizica a telefonului, fie ca vorbim de numarul de aplicatii instalate si cat timp stai sa te "joci" pe el.

#6423
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Compar cu alte telefoane pe care le vad pe la cunoscuti. HTC, Apple, Sony, toate arata mai bine dupa 1 an de folosinta, nu au probleme software ca la Samsung, nu li se sparg ramele (care arata oribil).
Dar daca ar fi sa aleg, tot Samsung-urile imi plac cel mai mult. Nu au cele mai bune materiale, nu s-or misca cel mai bine, au si bloatware in draci care enerveaza, dar tot au cel mai "corect" design (fara butoane tampite integrate in ecran, ci cu buton fizic) si cel mai aspectuos si functional ROM (chiar daca mai agata cateodata pe multe terminale).

@Stefan_CM: da, tine de modul de utilizare, tine juma de zi la unii, dar la mine tine juma de zi daca stau pe site-uri un pic mai mult sau abia tine o zi daca intru din cand in cand pe site-uri si whatsapp si cam atat (cu totul saetat sa nu consume si aplicatii inutile dezactivate).

Edited by Paranoir, 26 January 2015 - 14:42.


#6424
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Totul este relativ. Nevasta-mea are un HTC one m7 și este exasperata de el, totul stock. Uneori se mișcă foarte bine, uneori execrabil. Camera s-a compromis definitiv (scoate poze roșii și zgomotoase), bateria ține mai puțin de o zi (ținea mai mult la început). La un moment dat după ce activa aplicația de Facebook, se pierdea sunetul de telefon complet (nu mai auzea pe celalalt și nici nu putea fi auzită).

Abia așteaptă să scape de el și să-și ia note 4,pentru ca vede la mine cât de bine merge 3-ul.

#6425
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Totuși la tine este o problemă. Poate fi de o natură aparte, ceva la care Samsung este sensibil.

Am 44 de ore în statistică, ecran +10h, a fost încărcat pe la jumătatea perioadei la 83% (atunci s-a oprit curentul), de azi de la 11 merg permanent pe date mobile și semnalul este prost. Practic sunt 5h de ecran numai cu date mobile active. Folosire efectivă, toate sincronizările, mail dat și primit la greu, net, tapatalk, facebook, traduceri. Bateria are 11%. Ce să-i cer mai mult unui Note 4? Se poate mai bine? Probabil, dar nu la același nivel de funcționalitate când am nevoie. Se poate și mai puțin? În mod sigur. Din x motive. Eu am lumină de afară, ecran auto. Dacă stai sub un bec, vei avea consum mai mare. Dacă îl pui manual la maxim, vei avea consum semnificativ mai mare. Dar dacă vrei poate cel mai bun ecran al momentului, undeva trebuie să plătești.

Printre diverse "păcate", Samsung a ales și să sacrifice semnalul pe cât posibil pentru radiații mai mici în general. E bine sau nu, depinde de tine. Posibil într-un anumit scenariu să ai consum mai mare decât alții. Pe termen lung însă nu știu cine este mai câștigat.

Pot fi și alte probleme particulare legate de vreun program sau versiune de soft, nefiind toate la fel. Și pe flag-urile LG am văzut drain de exemplu și lag. Iar carcasele erau praf etc. Dar nah, există o armată de oameni care urăsc Samsung gratuit. Am demonstrat de n ori că lucrurile nu pot fi generalizate. Îți pot da i6+ care arată jalnic, rama praf, ecranul plin de zgârieturi fine.

#6426
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Domnilor,de la S2 am cumparat toate telefoanele aparute la Samsung din gama S si Note pana in prezent si pot spune ca nu am avut nicio problema cu ele in ce priveste defecte de soft sau de constructie.Poate am avut si noroc,nu stiu,fata de persoane care au schimbat mai multe din aceeasi gama,insa sunt si cazuri izolate unde se nimereste un defect de fabrica insa cele mai multe sunt datorita userilor si a modului lor de folosire.Bateria la un smartfone nu e ceva cu care sa te lauzi,indiferent de firma sau model,insa cu setari de optimizare adevarate ii poti prelungi durata de functionare iar programele folosite de fiecare user in parte au un impact mai mare sau mai mic.Deasemeni daca esti o persoana care de felul ei este atenta cu lucrurile personale va garantez ca telefoanele vor arata ca scoase din cutie indiferent daca au carcasa metalica sau de plastic ieftin.Utilizatorul este cel care personalizeaza,utilizeaza si are grija de telefon si cand vezi doua telefoane de acelasi gen pe o masa,unul zgariat,murdar,scorojit si unul ca nou,iti poti da seama si de profilul fiecarui utilizator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate