Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Abolirea diplomelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Singura avere a omului este capul, depinde de el sa-si transforme fiecare neuron in euro, diplomele sunt curpapir si motiv de segregare si discriminare in societate, prin urmare propun abolirea lor.

Fiecare sa faca scoala si cursurile pe care le considera, institutiile de invatamant sa nu mai aiba voie sa mai emita vre-o dovada de absolvire, iar angajatorii sa le fie interzis sa solicite asa ceva.
Pentru angajare va functiona experienta, si acolo unde nu e, recomandarea, practica, internshipul. Evident totul platit macar cu minimul pe economie, munca patriotica s-a abolit!

Ce parere aveti, si cum considerati ca ar evolua societatea romaneasca daca fiecare ar fi nevoit sa-si probeze cunostintele prin fapte, si nu prin curpapiruri virtuale?

Un proverb vechi zice: Mortii se acopera cu pamant, viii cu hartii.

Eu cred ca asta trebuie sa se schimbe!

Occidentul vestic si decadent in care ne tot integram insa are parte de o supra legiferare, nici borcane, nici marfa in raft nu o poti pune, daca n-ai cursuri de specialitate, si macar doua postliceale pe langa Bacalaureat.
Asta este si unul dintre motivele decaderii occidentului, liceul terminandu-se doar cu cunostinte generale, nimic pragmatic pt vre-o meserie calificata. Asta inseamna ca se pierd ani in loc sa se castige bani, din munca evident!

Edited by Josef_Mengele, 06 July 2013 - 23:10.


#2
cephalophodes

cephalophodes

    .★☆ ★☆ ★☆ ★☆.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,493
  • Înscris: 22.09.2011
esti suparat pe viatza-n seara asta....dar ai si tu dreptate...

#3
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Ce vise ai si tu...

#4
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate nu ai cum să faci asta. Cum îţi dai seama că unul e doctor pe bune sau că unul e şofer care a făcut şcoala de şoferi?

#5
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Dincolo de ironia topicului, diploma se constituie in primul rand ca un element de preselectie la angajare. Daca nimeni n-ar avea diploma, atunci procesul de recrutare ar fi extrem de costisitor, pentru ca esti nevoit sa-i testezi pe toti, neavand nici un reper despre calificarea lor. Altfel spus, se aboneaza 50 pentru un post, 10 au diploma, doar 10 vor fi testati efectiv.

Probabil ca ce vrei tu sa zici este ca orice tampit in ziua de azi poate pune mana pe o diploma generica...

Edited by Bean, 06 July 2013 - 23:12.


#6
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
Da, frate, asa sa propui!

Numa´vezi ca a incercat si Pol Pot si a iesit cam nasol in final.

PS Nu pot sa cred ca il luati in serios! Iosif sigur glumeste.

Edited by AntilopaBongo, 06 July 2013 - 23:12.


#7
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
E tot mai greu sa obtinem diplome dupa cum se vede, deci propun sa le abolim .
Daca ni se arde becul in camera , o sa ne obisnuim sa vedem pe intuneric , un picior in posterior poate insemna si un pas inainte !

#8
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postdjl, on 06 iulie 2013 - 23:10, said:

Din păcate nu ai cum să faci asta. Cum îţi dai seama că unul e doctor pe bune sau că unul e şofer care a făcut şcoala de şoferi?
1. Doctorii oricum fac rezidentiat, ii verifica cunostintele cel ce-l invata cu adevarat meserie. Uite, eu am un prieten batran, a facut metalurgia la UPB si preda Arhitectura Microprocesoarelor la MIT, asta pe langa munca de cercetare in procesoarele RISC militare.
Pe vremuri, tactu te dadea salahor la un ucenic, sau te lua salahor cu el unde lucra, si asa se instruiau marii mestesugari.

2. Nu compara permisele cu diplomele, permisul de conducere sau de port-arma atesta ca ai dreptul sa faci cutare lucru, nu ca ai cunostinta, mie daca-mi anuleaza instanta permisul crezi ca nu mai stiu sa conduc?

Edited by Josef_Mengele, 06 July 2013 - 23:19.


#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostJosef_Mengele, on 06 iulie 2013 - 23:03, said:

Singura avere a omului este capul, depinde de el sa-si transforme fiecare neuron in euro, diplomele sunt curpapir si motiv de segregare si discriminare in societate, prin urmare propun abolirea lor.

Fiecare sa faca scoala si cursurile pe care le considera, institutiile de invatamant sa nu mai aiba voie sa mai emita vre-o dovada de absolvire, iar angajatorii sa le fie interzis sa solicite asa ceva.
Pentru angajare va functiona experienta, si acolo unde nu e, recomandarea, practica, internshipul. Evident totul platit macar cu minimul pe economie, munca patriotica s-a abolit!

Ce parere aveti, si cum considerati ca ar evolua societatea romaneasca daca fiecare ar fi nevoit sa-si probeze cunostintele prin fapte, si nu prin curpapiruri virtuale?

Un proverb vechi zice: Mortii se acopera cu pamant, viii cu hartii.

Eu cred ca asta trebuie sa se schimbe!

Occidentul vestic si decadent in care ne tot integram insa are parte de o supra legiferare, nici borcane, nici marfa in raft nu o poti pune, daca n-ai cursuri de specialitate, si macar doua postliceale pe langa Bacalaureat.
Asta este si unul dintre motivele decaderii occidentului, liceul terminandu-se doar cu cunostinte generale, nimic pragmatic pt vre-o meserie calificata. Asta inseamna ca se pierd ani in loc sa se castige bani, din munca evident!

Eu zic să abolim statul cu totul. E mult mai simplu și se ajunge la același rezultat.

#10
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Se pare ca romanasii isi doresc diploma si doar atat. Eu inteleg ca pe multi ii incurca acest procedeu de selectie, daca ti se cere sa dai cu matura BAC, atunci trebuie sa-l obtina si cei ce nu-s in stare sa faca mai mult decat sa dea cu matura!
Insa omul vrea sa arate ce nu are!

View PostBean, on 06 iulie 2013 - 23:11, said:

Dincolo de ironia topicului, diploma se constituie in primul rand ca un element de preselectie la angajare. Daca nimeni n-ar avea diploma, atunci procesul de recrutare ar fi extrem de costisitor, pentru ca esti nevoit sa-i testezi pe toti, neavand nici un reper despre calificarea lor. Altfel spus, se aboneaza 50 pentru un post, 10 au diploma, doar 10 vor fi testati efectiv.
Recomandari... Examene organizate de angajator... depinde de ce vrei sa faci. Chiar profesorul de specialitate din scoala x te poate recomanda spre exemplu chiar daca-ti lipseste actul!

Edited by Josef_Mengele, 06 July 2013 - 23:17.


#11
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Eu zic sa abolim si forumul.

#12
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostJosef_Mengele, on 06 iulie 2013 - 23:14, said:

2. Nu compara permisele cu diplomele, permisul de conducere sau de port-arma atesta ca ai dreptul sa faci cutare lucru, nu ca ai cunostinta, mie daca-mi anuleaza instanta permisul crezi ca nu mai stiu sa conduc?
Unul care are "diploma" suspendata, nu va intruni conditiile de angajare, chiar daca stie sa presteze. Caci si doctorul daca are licenta suspendata, o are asa pentru ca a prestat defectuos. Deci, fie nu prea stie, fie e iresponsabil, betiv, idiot.
Deci, mai bine cu un curpapir la purtator.

View PostJosef_Mengele, on 06 iulie 2013 - 23:16, said:

Recomandari... Examene organizate de angajator... depinde de ce vrei sa faci. Chiar profesorul de specialitate din scoala x te poate recomanda spre exemplu chiar daca-ti lipseste actul!
Dar nu mai bine il pui pe profesor sa semneze o hartie cum ca ma pricep? De ce sa-l mai suni? Poate crapa intre timp...

Edited by Bean, 06 July 2013 - 23:19.


#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
cu sau fara diplome...ce mai conteaza, prostu trage, base o duce regeste

#14
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postxkos, on 06 iulie 2013 - 23:19, said:

cu sau fara diplome...ce mai conteaza, prostu trage, base o duce regeste
Turing machines....
Ce labila psihic si mental e natia asta.

#15
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Ca angajator nu te-ntreaba nimeni cand iti da un contract ce diplome si calificari ai, te intreaba de recomandari, de proiecte anterioare, sau face o licitatie pt cea mai buna oferta si se risca!
De ce sa nu transformam angajatul in patron? Propriul lui patron, care-si vinde munca?

Un medic va zice, uite-l pe Gheorghe, atat-a tumora a avut, acum joaca golf. Uite-l pe Vasile, era terci in accident, acum se duce la curve fericit!

View Postxkos, on 06 iulie 2013 - 23:19, said:

cu sau fara diplome...ce mai conteaza, prostu trage, base o duce regeste
Doar Base? Ziceau de Ceausesc ca ce viata in huzur ducea.

Pai acum tinem 1000 de ceausisti in carca, ce duc o viata la care acesta nici nu visa!

Edited by Josef_Mengele, 06 July 2013 - 23:24.


#16
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Q: La ce te ajuta o diploma daca esti pamant in domeniul respectiv?
A: La angajare dubla. Una ca asa vor banii sau pilele. A doua ca sa aiba cine sa-ti faca treaba dar pe bani cu mult mai putini.

Acuma, pe bune... Eu unul i-as testa practic pe toti posibilii angajati. Cei care stiu meserie  sunt angajati (indiferent ca au sau nu diploma) iar ceilalti sa faca bani din poker sau la sapa..

PS: Pentru orice "meserias" ca sa nu spun i***t, sau d*****c din tara asta, care trece prin invatamantul superior ca gasca prin apa si-si iau diplomele pe bani (pentru cei care inca mai viseaza la elefantei roz pe nourasi albi - visati in continuare), politica este raspunsul la propria prostie....Din pacate, "meseriasi", avem sa dam si la altii...

Edited by c14h3r, 06 July 2013 - 23:28.


#17
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Sunt angajatori care habar n-au ce vor de la angajat.De fapt stiu.Sa munceasca pe bani cat mai putini, program cat mai lung si cunostinte cat mai multe.
Pe astia cand ii abolim?

#18
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Peste tot sunt doar diplome si iarasi diplome. Dar ceea ce conteaza cu adevarat e ce stie sa faca ala cu diploma. Sunt o gramada de indivizi cu diploma de 10 clase, cu bacalaureat, cu licenta, mastere si doctorate, dar care nici macar nu stiu lucruri elementare despre ceea ce au fost pregatiti. Asta e cel mai trist lucru. Si nu e vorba de experienta sau alte rahaturi din astea tipice ale presei sau ale alora care nu vor sa te bage in seama, e vorba de interesul fiecaruia, de dorinta fiecaruia de a lucra in acel domeniu, de a arata ca are potential.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate