Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Allview V1 Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
10027 replies to this topic

#7129
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postaky132, on 28 ianuarie 2015 - 15:27, said:

Va salut.
Urmaresc topicul acesta inca de la primul post, dat fiind faptul ca detin un viper 4gb de cand a fost lansat.
Nu am avut probleme cu el pana acum vreo doua saptamani cand a aparut o pata galbena pe ecran. Acum este in trimis in service la Sfinx...la cei din SUN Plaza. Cei de acolo au trecut in fisa pe care au completat-o ca telefonul prezinta lovituri. Daca carcasa telefonului este lovita este posibil sa se anuleze garantia (cel putin asa scria pe acea hartie).
Intrebarea mea este daca a mai trimis cineva telefonul cu carcasa putin lovita, a avut cumva probleme la garantie?

Legat de intrebarea "ce service imi recomandati pt telefon , daca sunt persoane care au beneficiat de garantie !?": Nu cred ca are vreo importanta pentru ca este foarte probabil ca cei la care duci telefonul sa il trimita si ei la randul lor la visual fan la Brasov (din motive ca defectul este unul major, nu au piesele necesare, etc.).
Intrebam legat de experiente , tinand cont ca am o problema asemanatoare ca a ta , pata alba pe display , se vede mai bine doar pe fond alb !
Ma gandeam intre Depanero si ESD ... sunt cele mai acceaibile pentru mine !
De un singur lucru imi e "frica" din ce am citit pe aici , sa nu se intoarca mai defect decat a plecat !
Ma tenta ESD deoarece am mai avut telefoane la ei ( samsung cei drept ) si nu au fost probleme !

Cum experientele sunt impartite , o sa vad maine in functie de program !

Edited by iulian93, 28 January 2015 - 17:17.


#7130
Matthaus

Matthaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.11.2010
Salutare baieti.
Vreau sa comand acest aparat dar as vrea sa aflu de la voi cat de tare se aude in casca cand vb cu cineva? Muncesc in locuri extrem de gaagioase si imi este frica ca nu o sa il aud pe cel cu care vb la tel (precum, de ex, eboda v500 pe care l-am returnat a 2-a zi ca nu prea auzeam ce imi spunea lumea la tel)

Edited by Matthaus, 28 January 2015 - 21:28.


#7131
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010

View Postflorin0585, on 28 ianuarie 2015 - 01:24, said:

Salut. Am si eu o problema cu un viper v1 4gb. Am incercat sa-i pun un custom rom (dupa ce am facut root si instalat cwm 6.0.2.8) si se blocheaza la logo. Backup-ul facut e incomplet si nu poate fi folosit, iar alte backup-uri nu merg (error while restoring /system). Am incercat si alte rom-uri dar la fel se blocheaza la logo sau mai dau eroare " error status 7 ". In momentul de fata pot doar sa intru in cwm. Ce as putea sa-i fac?
Ai rezolvat cu telefonul? Daca nu ai rezolvat da-mi un pm, poate rezolvam cumva cu un rom de 4Gb.

#7132
Electricity

Electricity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 25.09.2014

View Postflorin0585, on 28 ianuarie 2015 - 01:24, said:

Salut. Am si eu o problema cu un viper v1 4gb. Am incercat sa-i pun un custom rom (dupa ce am facut root si instalat cwm 6.0.2.8) si se blocheaza la logo. Backup-ul facut e incomplet si nu poate fi folosit, iar alte backup-uri nu merg (error while restoring /system). Am incercat si alte rom-uri dar la fel se blocheaza la logo sau mai dau eroare " error status 7 ". In momentul de fata pot doar sa intru in cwm. Ce as putea sa-i fac?
Daca inca nu ai rezolvat nimic cu telefonul poti incerca sa scrii cu calculatorul sistemul de la gmd cu sp flash tool (linkul il gasesti in acest forum,si ai nevoie de driverul preloader instalat in calculator) Succes

Cine imi poate da si mie sistemul de 4.2.1 full backup facut cu mtk droid tools,am nevoie de el neaparat (La viper-ul de 4GB)

Edited by Electricity, 28 January 2015 - 23:47.


#7133
florin0585

florin0585

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2015

View Postflorin0585, on 28 ianuarie 2015 - 01:24, said:

Salut. Am si eu o problema cu un viper v1 4gb. Am incercat sa-i pun un custom rom (dupa ce am facut root si instalat cwm 6.0.2.8) si se blocheaza la logo. Backup-ul facut e incomplet si nu poate fi folosit, iar alte backup-uri nu merg (error while restoring /system). Am incercat si alte rom-uri dar la fel se blocheaza la logo sau mai dau eroare " error status 7 ". In momentul de fata pot doar sa intru in cwm. Ce as putea sa-i fac?

Momentan am reusit sa-i pun romul jb de la discovery (multumiri lui popaflorin19). Acum nu stiu ce sa fac. Problema s-a rezolvat (imi disparuse aplicatia pt camera si cu alte aplicatii puteam folosi doar camera frontala) insa as vrea sa-i pun un rom de kitkat.
Apropo, cine are nevoie de romul jb discovery e aici https://drive.google...lNsYllmZDQ/view . e cu tot cu spflash si drivere.

#7134
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Superb , recomand service-ul ESD ROM pentru garantie !

Ieri la 5:45 am lasat telefonul in service cu o pata luminoasa pe display , azi la 11:03 am primit mesaj sa vin sa ridic produsul
I-au inlocuit display-ul ! Foarte rapizi si seriosi !
Oricum telefonul nu avea nici un alt defect fizic si n-a fost scapat niciodata ! Doar telefonul , garantia si factura mi-au trebuit !
Tampitii aia de la Depanero mi-au spus la telefon ca trebuie sa aduc toate accesoriile inclusiv castile ! Noroc ca m-am razgandit datorita parerilor colegilor de pe forum !
Deci recomand ESD - ROM super profesionisti !

#7135
andreytzuiku

andreytzuiku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 15.11.2014
Cum dau restare la parametri din fabrica ...am dat la setari si nimic....

Edited by andreytzuiku, 30 January 2015 - 20:44.


#7136
alin1993s

alin1993s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.05.2013
am kk allview ultimul update si nu sunt multumit de aplicatia camera ,se misca greu si parca se aude un sunet ca un pocnit cand fac focalizare dar pe instagram merge perfect fara lag si fara sunetul suspect a mai intalnit cineva progblema asta sau e doar la mine . sunt foarte multumit de kk de allview daca nu ar fi problema asta ar fi perfect ,si in o precizare pozele ies bine dar mai greu pe modul video merge impecabil la fel si camera frontala ,am incercat si google camera si face zgomotul acela doar cateodata dar merge fara lag aveti idei de vreo aplicatie mai buna ? sper sa pot rezolva fara root sau alte rom-uri vreau sa fie "curat" si in casti se aude de parca am niste casti clasice aproape mediocre .

#7137
unQ07

unQ07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 18.11.2010
Încearcă Snap camera sau A better camera.

#7138
meitza

meitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.06.2014
Hi! Mai intai de toate dati-mi voie sa ma scuz pt. faptul ca nu am avut rabdare sa trec prin toate paginile incercand sa gasesc raspunsul la problema pe cate tocmai am sa incep s-o expun...So...Am o cumnata care detine viperul varianta pe 16 si o mananca sa treaca la kk 442.Am vz ca pe site-ul Allview exista fisier si vro cateva metode de trecere la kk.Prima mea intrebare ar fi daca se merita,merg aplicatiile bine?are lag?camera sau mai stiu si eu...voi stiti mai bine ce si cum ruleaza pe kk.Cea de a doaua ar fi daca a mao facut cineva cu cele postate pe site:e nevoie sa mai tre prin prima prin OTA care ma duce de la 422 la 44 sau pot trece direct pe cea de a 2a care face update de la 422 la 442 prin pc cu descarcare in sd card?nu cred ca e interesata ea de custom rom si ma gandeam ca acolo e stock rom...Multumesc frumos...


Edited by meitza, 31 January 2015 - 17:21.


#7139
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
In primul rand nu merita update-ul la KitKat pe soft-ul Allview , se misca destul de greu , nu blocheaza sau alte lucruri dar are lag , din punctul meu de vedere nu merita ! Sa ramana la 4.2.1 , nu are ce pierde.
Am impresia ca trebuie sa iei prima varianta si dupa sa faci update prin OTA !

Insa daca chiar vrei neaparat iti pot da eu fisierul de update al doilea , nemodificat tot ca si cum ai face update normal , si asa face update direct cu al doilea !
https://mega.co.nz/#...ETwmZ1ungV938fY

Edited by iulian93, 31 January 2015 - 18:10.


#7140
meitza

meitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 05.06.2014
mmm...eu nu vreau...ma documentez putin pt. ea ca o vad cam entuziasmata de oportunitatea trecerii la kk...zice ca nush ce nu-i prea place pe jb...din cate am butonat eu asa marunt la tel ei mi s-a parut mai fluid decat mult mai titratul x1 soul(macar ca si specificatii) al sotului ei...acum ramane alegerea ei...mersi
    Acum sa revin la partea kk pe site....deci tu spui ca fac pe prima la kk44...apoi imi da OTA pt 442?...si mai are acolo inca una cu ceva aplicatii(fb,wather...) care banuiesc ca nu-i intra pe kk 442 de parca nu ar putea la le dea jos si singura...hai ca ma uit si la ce-ai trimis tu...mersi!

#7141
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Pe site e tot varianta 4.4.2 , insa dupa ce o pui pe aceia mai primesti OTA tot 4.4.2 mai otimizat ( mai ok ca prima _) dar tot lag-ul de rigoare parca il are !
Ce am pus eu este fisierul care il primeste OTA , sa ii dea update cu recovery original !

#7142
popaflorin19

popaflorin19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 10.06.2010
Lagul.... ce e lag la telefonul asta si la ultimul soft facut de Allview? Avem sau aveti o unitate de masura sau macar o comparatie intre intarzierile unui ROM sau altul? Sau doar ne-am obisnuit in ultima vreme sa spunem: aaa KK de allview... clar are lag?!

ce face fiecare in parte cu telefonul ca sa aiba lag sau nu, nu este motiv de generalizare.
daca X se joaca in draci sau are nenumarate aplicatii gurmande cu memoria inevitabil va avea lag si nu doar pocnitoarea asta de vipera intra aici ci orice telefon care ramane fara resurse se va comporta la fel
daca insa X doar vorbeste la telefon si se lamenteaza pe FB nu cred ca e acelasi lucru.
cred totusi ca depinde de ceea ce face fiecare in parte cu jucaria asta

#7143
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

View Postpopaflorin19, on 31 ianuarie 2015 - 20:18, said:

Lagul.... ce e lag la telefonul asta si la ultimul soft facut de Allview? Avem sau aveti o unitate de masura sau macar o comparatie intre intarzierile unui ROM sau altul? Sau doar ne-am obisnuit in ultima vreme sa spunem: aaa KK de allview... clar are lag?!

ce face fiecare in parte cu telefonul ca sa aiba lag sau nu, nu este motiv de generalizare.
daca X se joaca in draci sau are nenumarate aplicatii gurmande cu memoria inevitabil va avea lag si nu doar pocnitoarea asta de vipera intra aici ci orice telefon care ramane fara resurse se va comporta la fel
daca insa X doar vorbeste la telefon si se lamenteaza pe FB nu cred ca e acelasi lucru.
cred totusi ca depinde de ceea ce face fiecare in parte cu jucaria asta
Tinand cont ca bara de status are lag cand o tragi ,meniul are mici intarzieri la apasarea butoanelor chiar si cu softul clean , pot spune ca are lag !
Folosesc KK de la BLU V35 ... e bazat pe AOSP ( cel putin seamana foarte mult ) , stii cum sa misca ? PERFECT ! Sa nu ami zic de accesul la XPOSED ! Daca ai facut asa ceva pe KK Allview ... pai sa nu folosesc cuvantul lag ci dezastru !
Intr-adevar fiecare isi impune un standard ,  dar per total in opinia mea trecerea de la JB Allview la KK Allview este o miscare destul de proasta ! Si crede-ma am testat zeci de softuri pe telul asta si poate zeci de altele pe altele ! Din punctul meu de vedere KK Allview este un ROM prost facut prin pricina temelor incarcate si optimizai anumitor elemente destul de proaste !

Ideiile sunt impartite , fiecare poate incerca , dar sfatul meu inainte de a incerca acest KK e sa faca un update la JB in caz ca nu e multumit sa aibe unde reveni !

Edited by iulian93, 31 January 2015 - 21:58.


#7144
amnezic

amnezic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.02.2011
Multi specifica de romul BLU FILE PLAY dar de faptul ca iti "suge bateria" asa cum suge sugarul laptele de la sanu' mamicii, nu spune nimei, da este adevarat faptul ca este cel mai apropiat de adroidul stock (curat) dar la capitolul baterie e dezastru si pe langa asta esti nevoit sa cauti packuri ca sa poti sa utilizezi acest rom in europa. Sincer mi se pare de prost gust sa vi sa spui ca telefonul are lag din prizma faptului ca au fost adaugate anumuite teme, tata ai incercat romul stock de la elife e3?? (care este taticul lu' Blu Life Play asta atat de celebru si reamintit atat de des si a lu' general mobile discovery si a lu' fly iqxxxx si desigur a prea cunoscutului v1 viper) acest rom are acelasi lag ca si romul stock allview...nu mai blamati si nu mai dati cu noroi ca vi se pare voua... Sincer ceea ce fac este sa adauge cateva teme la romul stock al telefoanelor chinezesti pe care le rebrenduiesc.
Iulian93 eu sunt pe stock rom kk (ultimul update ota) si sunt multumilt de el, tu ramai la blu life play, dar vezi sa ai incarcatorul la indemana. Toate gereselile gramaticale au fost fara voie (-_-).  

"Ideiile sunt impartite , fiecare poate incerca , dar sfatul meu inainte de a incerca acest KK e sa faca un update la JB in caz ca nu e multumit sa aibe unde reveni !" Scuza-ma ca te intreb dar cum sa fac ascest update JB inainte de a incerca KK? Poate backup, si cu tot cu backup odata facut update la kk nu mai revi la jb cu acel update ci vei ramane in boooootlooooopzzZZzz. So do not stress, do not post before you thinking.          


Edited by amnezic, 01 February 2015 - 01:15.


#7145
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
Inainte sa intrm in contradictii inutile ,  o sa-ti raspund la mesaj , iar apoi o sa incerc sa ma abtins a nu fiu off topic !
Nici macar nu trebuie sa fii de acord cu mine !  Nu inteleg de ce ma ataci cu asa indarjire , dar ma rog ,e dreptul tau sa nu fii de acord !
Sa le luam pe rand !

Quote

Multi specifica de romul BLU FILE PLAY dar de faptul ca iti "suge bateria" asa cum suge sugarul laptele de la sanu' mamicii, nu spune nimei, da este adevarat faptul ca este cel mai apropiat de adroidul stock (curat) dar la capitolul baterie e dezastru si pe langa asta esti nevoit sa cauti packuri ca sa poti sa utilizezi acest rom in europa

Intr-adevar nu e stralucit la capitolul baterie, dar dupa 2-3 incarcari isi revine la origini  , dar te tine o zi fara probleme la utilizare medie !
Oricum eu trag tare de telefon si nici unul nu ma tine mai mult de o zii ! Iti trebuie un singur pack pentru modem , ca sa il poti utiliza in benzile de frecventa din Europa , care e marea inginerie  !? Si da nu are in soft posibilitatea de a selecta tonuri de apel independente cartelelor , asta e un minus pe care il compensez cu un program din google play !

Quote

Sincer mi se pare de prost gust sa vi sa spui ca telefonul are lag din prizma faptului ca au fost adaugate anumuite teme, tata ai incercat romul stock de la elife e3?? (care este taticul lu' Blu Life Play asta atat de celebru si reamintit atat de des si a lu' general mobile discovery si a lu' fly iqxxxx si desigur a prea cunoscutului v1 viper) acest rom are acelasi lag ca si romul stock allview...nu mai blamati si nu mai dati cu noroi ca vi se pare voua... Sincer ceea ce fac este sa adauge cateva teme la romul stock al telefoanelor chinezesti pe care le rebrenduiesc.

Da tati , am incercat softul Gionee E3 din prima zii ( cateva ore) in care a aprut pe Gcafe ,sunt printre primi care a postat o metoda de root si un CMW functional pe forum aici , deci stiu ce vorbesc si am renuntat la el fix dupa 5 zile pentru ca m-a scos din sarite felul in care se misca !
E dreptul meu sa imi spun parerea despre un rom , si e binecunoscut modul cum Allview ingreuneaza UI-ul telefoanelor cu tot felul de teme , la fel cum face Samsung cu TouchWiz-ul lor ! ( fan boy Samsung sa se abtina )
Personal soft-ul celor de la General Mobile mi se pare mult mai bine optimizat ca al celor de la Allview , singurul defect peste care nu am putut trece este bug-ul numerelor cu +40 !

Quote

Iulian93 eu sunt pe stock rom kk (ultimul update ota) si sunt multumilt de el, tu ramai la blu life play, dar vezi sa ai incarcatorul la indemana. Toate gereselile gramaticale au fost fara voie (Posted Image).
Iti interzice cineva sa ramai la el ? sau mie sa nu raman la BLU LIFE ? Iar remarca cu incarcatorul ... sa ma abtin de dragul contului !

Quote

"Ideiile sunt impartite , fiecare poate incerca , dar sfatul meu inainte de a incerca acest KK e sa faca un update la JB in caz ca nu e multumit sa aibe unde reveni !" Scuza-ma ca te intreb dar cum sa fac ascest update JB inainte de a incerca KK? Poate backup, si cu tot cu backup odata facut update la kk nu mai revi la jb cu acel update ci vei ramane in boooootlooooopzzZZzz. So do not stress, do not post before you thinking.
Imi cer scuze greseala mea , am dorit sa spun back-up !
Daca esti baiat destept poti sa revi la JB iar apoi sa dai restore acelui back-up , nu e deloc greu ,dar cum am spus trebuie sa te duca putin mintea deci citez :  "So do not stress, do not post before you thinking"  !

Astea fiind spuse , pace si fiecare sa faca ce crede de cuvinta , eu imi spun parerea si o sa mi-o spun in continuare ! Cui nu-i convine ceea ce spun  ( care de astfel sunt pareri personale )  ma poate contrazice , e liber sa o faca ! Insa nu accept atacurile la persoana !
Te-am pupat pe portofel ! Posted Image

Edit : Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale !

Edited by iulian93, 01 February 2015 - 01:55.


#7146
alin1993s

alin1993s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.05.2013
stiti vreo metoda prin care sunetul din casti sa se auda in kk(OTA) la fel ca in jb se aude mediocru rau fata de cum se auzea inainte iar setarile din DTS sunt inutile cand dau bass se aude tigaie mai rau face

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate