Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

siguranta schimbata de cez - nu mai functioneaza centrala electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013
am facut cerere de spor de putere, am platit taxa de emitere Aviz Tehnic in valoare de 91,88 RON, sper sa se aprobe

#20
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013
Daca mi-au primit cererea, mi-au emis factura cu taxa de emitere Aviz Tehnic si am si achitat-o, s-ar putea sa-mi refuze marirea de putere?
Vad ca inca nu mi-au dat raspunsul.

#21
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postaeryus1, on 21 iunie 2013 - 13:10, said:

s-ar putea sa-mi refuze marirea de putere?
Se poate ,pe motiv de lipsa disponibil de putere in retea,lipsa solutie extindere retea,sau extindere de retea pe banii tai.Posted Image

#22
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

View Postanaki, on 21 iunie 2013 - 13:19, said:

Se poate ,pe motiv de lipsa disponibil de putere in retea,lipsa solutie extindere retea,sau extindere de retea pe banii tai.Posted Image
De fapt postul trafo nu e al CEZ-ului, ci al dezvoltatorului de unde a achizitionat apartamentul. CEZ poate sa nu-i acorde putere decat daca dezvoltatorul refuza, din cauza indisponibilitatii de putere pt alte locuinte. Asa am inteles eu din alte discutii cu aeryus1.

#23
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013

View PostGeorgeTrisina, on 22 iunie 2013 - 15:30, said:

De fapt postul trafo nu e al CEZ-ului, ci al dezvoltatorului de unde a achizitionat apartamentul. CEZ poate sa nu-i acorde putere decat daca dezvoltatorul refuza, din cauza indisponibilitatii de putere pt alte locuinte. Asa am inteles eu din alte discutii cu aeryus1.

Mi s-ar parea ciudat sa-mi refuze cererea, practic eu vreau refacerea situatiei initiale, adica am avut siguranta C40 timp de 4 ani si acum dintr-o data imi pun B25 si-mi refuza marirea !!

#24
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
In contractul tau de furnizare ce scrie?

#25
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013

View Postanaki, on 24 iunie 2013 - 09:09, said:

In contractul tau de furnizare ce scrie?


Din "bunavointa" s-a ocupat dezvoltatorul de transferul pe numele meu al contractului, astfel ca numai dupa ce am semnat am vazut ca este 8 kW. Asta inseamna daca mergi pe incredere.

#26
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Pacat,acum esti la mana CEZ-ului,cred ca deja dezvoltatorul a predat postul furnizorului.
Un sfat pt toti care achizitioneaza locuinte si servicii de la dezvoltatori,mentionati in contract de la inceput ce putere doriti sa vi se acorde,pt ca daca va acorda 25kw ,de exemplu ,iar dupa o perioada va prelua postul vreun furnizor,acesta va trebui sa respecte contractul de furnizare incheiat de voi cu dezvoltatorul,pt cine are urechi sa auda si ochi sa citeasca.

Edited by anaki, 25 June 2013 - 08:10.


#27
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013

View Postanaki, on 21 iunie 2013 - 13:19, said:

Se poate ,pe motiv de lipsa disponibil de putere in retea,lipsa solutie extindere retea,sau extindere de retea pe banii tai.Posted Image

Din pacate pentru ei n-au respectat HG 90/2008 care la etape si termene in privinta emiterii de ATR e clar: in maxim 7 zile de la efectuarea cererii trebuie sa-ti comunice ce documente mai trebuie sau sa-ti comunice ca nu se poate, iar in maxim 30 de zile dupa finalizarea depunerii actelor trebuie sa emita ATR. Mie mi-au mai cerut doar dovada platii facturii de emitere aviz, deci ... sa vedem

#28
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009

View Postaeryus1, on 28 iunie 2013 - 15:10, said:

Din pacate pentru ei n-au respectat HG 90/2008
Nu fi naiv,daca o vei lua pe calea confruntarii cu ei ,ai sanse 0

#29
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013
Raspuns primit de la CEZ: nu pot avea2 contracte la acelasi punct de consum pe tarife diferite (la monofazic am CR iar la trifazic am CR2) ...

Dar cand mi-au facut contractele nu au stiut asta ??!!
Mi-au zis ca trebuie sa schimb tipul de tarif ca sa fie la fel la ambele contoare.

Aveti idee daca apare aceasta dispozitie in vreo lege sau regulament?

Edited by aeryus1, 13 July 2013 - 03:37.


#30
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Au dreptate din punct de vedere legal,dar inchiriaza si tu fratelui,copilului, soacrei,partea cu monofazicul sl schimbi contractul de furnizare pe numele lor si la revedere nu au ce sa-ti faca,e la limita dar asta e.

#31
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013
Dar totusi, cand au facut contractul al doilea, de ce n-au verificat ?!!

#32
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Intrebarile retorice nu te vor ajuta cu nimic,ei vor pretinde ca e o eroare si se va aplica solutia legala,asta e situatia.din pacate pt tine.

#33
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013

View Postanaki, on 15 iulie 2013 - 20:10, said:

Intrebarile retorice nu te vor ajuta cu nimic,ei vor pretinde ca e o eroare si se va aplica solutia legala,asta e situatia.din pacate pt tine.
Pai da solutie legala : imi cer mie sa fac cerere de schimbare contract, nu o pot face ei arbitrar, deci daca nu o fac raman tot "ilegal" si nu ma pot obliga.

Si tehnic vorbind, CEZ-ul nu are voie sa faca 2 contracte cu mine, nu eu cu ei ...

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postaeryus1, on 17 iulie 2013 - 22:43, said:

Pai da solutie legala : imi cer mie sa fac cerere de schimbare contract, nu o pot face ei arbitrar, deci daca nu o fac raman tot "ilegal" si nu ma pot obliga.

Si tehnic vorbind, CEZ-ul nu are voie sa faca 2 contracte cu mine, nu eu cu ei ...

Daca esti tare in oo si esti inarmat cu o doza maaare de rabdare da-i in judecata.Procesul va dura in jur de 1,5-2 ani datorita chichitelor legale.Apoi din "ilegal" vei deveni "legal".
Si pana atunci ce vei face???????
Eu iti recomand sa asculti de sfaturile de mai sus a celor "harsiti" in magariile companiei de furnizare de electricitate,indiferent de numele pe care-l poarta aceasta si de zona geografica in care este situata,ca toate sunt acelasi drac,adica un conglomerat de indiferenta,blazare si birocratie.

Edited by adisz, 23 July 2013 - 08:26.


#35
aeryus1

aeryus1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.06.2013
Le-am facut pe plac am schimbat tariful, acum am doua contoare, unul monofazic si unul trifazic ambele  cu tarif CR2
Dar am mai dat 108 RON "taxa de reprogramare contor"  ;((
Mi-au adus un contor cu tarif zi noapte care nu afiseaza ora, e corect oare, sunt eu sigur ca la nu se deregleaza ora si-mi distorsioneaza consumul zi - noapte?
E legal sa nu afiseze ora?

Edited by aeryus1, 01 August 2013 - 08:07.


#36
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Pune o poza cu el sa vedem tipul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate