Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Io

Upgrade Universitate

Calitatea vocii la telefonia mobila

Blocare banii fan curier
 Cont Facebook - spart sau nu?

Achizitie imprimanta

Fara sunet via HDMI

Meizu,xiaomi, lenovo sau zte?
 Casti pentru Asus X555LN

Lag in web browser sub Windows 8....

CMOS Ram test failed

Codebitori si proprietari ?
 recuperare documente

sc proficut srl Timișoara

Echipare drumetie

Problema modem huawei E3131

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

• Please log in to reply
4972 replies to this topic

adi_stezar

adi_stezar

Member

• Grup: Members
  • ID membru: 726,301
  • Locație: Cluj-Napoca

Vizualizare mesajmanghels, pe 03 martie 2015 - 22:49, a scris:

suna interesant...daca rezultatul va fi cel scontat..dupa teste...poti face un 'indrumar' si pt forumistii de pe aici...
Sper sa dea rezultatele asteptate ... Am cautat foarte mult pe net solutii la problema insa se pare ca nu sunt multi care sa fi abordat problema serios (poate nu e chiar asa o problema). Nici aici pe forum nu am primit prea multe solutii, discutiile nu au prezentat interes daca nu contineau cuvantul GPA in el Imagine publicată) Singurele propuneri gasite au fost in diferentierea prin pasul tevii insa trebuia sa merg cu pas de 30 la gresie si 10 la parchet pentru a egala cat de cat temperatura la nivelul gresiei cu temperatura la nivelul parchetului.

Edited by adi_stezar, Yesterday, 23:17.

manghels

manghels

Junior

• ID membru: 294,677
  • Locație: Nord
pana la urma...chiar e o diferenta atat de mare..incat o sa ne friga talpile gresia.....pt a avea o temp rezonabila la parchet?

Edited by manghels, Yesterday, 23:03.

adi_stezar

adi_stezar

Member

• ID membru: 726,301
  • Locație: Cluj-Napoca

Vizualizare mesajmanghels, pe 03 martie 2015 - 23:03, a scris:

pana la urma...chiar e o diferenta atat de mare..incat o sa ne friga talpile gresia.....pt a avea o temp rezonabila la parchet?
Nu, sigur nu e cazul, insa poate fi o problema de confort. Daca nu as fi facut inserierea, iar sub gresie as fi pus un circuit normal, simularile in OVPlan imi arata ca, gresia ar fi avut undeva pe la 29 de grade cand parchetul ar fi avut pe la 26. Nu am experimentat cum se simte, insa cred ca ar putea creea ceva disconfort cand treci de la parchet la gresie si invers. Totodata s-ar putea sa fi ajuns in situatia in care cei care stateau la masa in zona bucatariei sa se planga de cald, iar cei care stateau pe canapea in living sa se planga de frig, chiar daca era vorba de aceeasi incapere (termostatul fiind pus undeva intre cele 2 zone, masurand o temperatura medie) ...

Inserierea mi s-a parut cea mai logica solutie, oricum numarul de circuite ce il aveam era la fel, doar le-am reconfigurat putin. Asa, ma gandesc ca apa ce intra in circuitele de sub gresie e cu 3-4 grade mai rece decat apa ce intra in circuitele sub parchet, putand asa compensa putin, chiar daca nu total, diferentele de temperatura.

Edited by adi_stezar, Yesterday, 23:21.

cheluakame

cheluakame

Active Member

• ID membru: 558,980

Vizualizare mesajM_ierdnA, pe 03 martie 2015 - 10:24, a scris:

cum ca un GPA functioneaza la fel si cu capul termostatat si fara el.
Sunt 2 situatii in care se poate intalni acest lucru.
1. Circulatia intre sursa si GPA este slaba, astfel cresterea temperaturii are loc grad cu grad si in cele mai multe cazuri, TA este atins pana sa se ajunga la temperaturi de tur de 45-50-55*C.
2. Sursa are o putere instanta scazuta, astfel nu poate incalzi turul direct la temperatura setata si cresterea are iar loc grad cu grad. Partea cu TA este la fel.

Insa, in ambele situatii exista o posibilitatea care vad ca nu prea este luata in calcul, si anume, in plina iarna, chiar daca nu se ajunge la  50*C tur, este posibil ca temperatura finisajului sa depaseasca valorile acceptate si acest lucru nu este in regula.
Asta, se intampla de obicei la casele slab izolate.
Colegul Godaro a atras atentia asupra acestui aspect cu ceva pagini in urma.

addysoftware

addysoftware

Active Member

• ID membru: 166,198
  • Locație: Ploiesti & Lagos
Hop si eu. PPR-ul de ce nu s-ar folosi pentru IPAT? In afara de faptul ca e mai gros "in carne"...
Apar probleme la lipituri?

Ma gandesc la o instalatie mai neconventionala, la care nu se curbeaza teava aia la fiecare metru, ci are doar 4-6 coturi, "mari si late". Unii dintre dvs stiu deja ce as vrea sa fac...

Reclamă

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

userss