Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Interzicerea distribuirii de pliante

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#37
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
In ceea ce priveste pliantele sunt un lucru bun. Daca te deranjeaza nu le iei si ai terminat balciul.
Publicitatii in general i se recunoaște utilitatea economică și chiar socio-culturală.
"Dezavantajul major al publicității este reticența cu care este privită de cei mai mulți dintre membrii audienței. Aceștia cunosc caracterul partizan și subiectiv al reclamelor și de aceea sunt suspicioși și precauți ca să nu fie înșelați. Un alt dezavantaj este și faptul că nu oferă, precum alte mijloace de promovare, și posibilitatea unui dialog între organizație și public. Ar fi extrem de util ca emitentul mesajului să poată primi un răspuns direct, să poată evalua imediat și nemijlocit reacția publicului."
"O problemă mai nouă cu care se confruntă publicitatea este faptul că publicul-țintă este bombardat, din toate direcțiile, cu mesaje de tip publicitar, fapt care îl determină ca să nu mai fie foarte atent și receptiv la ele, sau chiar sa fie ostil față de mesajele transmise."

@ 'lemonu'

#38
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 xeleron, on 04 aprilie 2013 - 22:09, said:

Astea-s jucarie.Cand imi vad posta plina de "ziare" de la Lidl,Kaufland,Dedeman,Profi si gasca ma apuca toti dracii.

Si pe mine ma deranjeaza umplerea cutiiei postale, agatarea pe clanta de la apartament cu reclame/maculatura nesolicitate.
Cutia postala este propietatea MEA si este destinata corespondentei dorite/solicitata de MINE.

Poate ar trebui ca Parlamentul sa faca o lege asemanatoare cu legea comertului electronic (Legea 365/2002 cu modificarile aduse prin Legea 121/2006) - care se incalca si ea (spam) - unde scrie:

" Art. 6: Comunicarile comerciale
(1) Efectuarea de comunicari comerciale prin posta electronica ESTE INTERZISA, CU EXCEPTIA CAZULUI IN CARE DESTINATARUL SI-A EXPRIMAT IN PREALABIL CONSIMTAMANTUL EXPRES PENTRU A PRIMI ASEMENEA COMUNICARI."
.....
Art. 22: Contraventii
Constituie contraventie, daca nu este savarsita in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa constituie infractiune, si se sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 lei la 500.000.000 lei fapta furnizorului de servicii care:
a) efectueaza comunicari comerciale incalcand conditiile stabilite la art. 6 alin. (1) si alin. ..."

Sunt multii idioti de la diverse firme care imi trimit reclame/spam prin e-mail si cred ca daca dau datele de identificare ale firmei sau zic ca au gasit adresa mea de email intr-o baza de date, se considera acoperiti legal. De obicei le trimit Legea comertului electronic si se potolesc cu spam-ul.
================

Ceva asemanator, din punct de vedere legislativ, trebuie facut si cu comunicarile comerciale nesolicitate primite in cutia postala.
Sau poate exista deja ceva legislatie pe tema.

Este posibil sa dispara firmele de spam in cutia postala de acasa dar si amaratii aceia care cara cu caruciorul de piata sau cu rucsacul pliantele de bagat in cutiile postale.

Edited by gabicen, 04 April 2013 - 23:32.


#39
Alex192

Alex192

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 07.01.2013

 OriginalCopy, on 04 aprilie 2013 - 23:11, said:

Eu cunosc psihologia, şi ai dreptate, ăştia care nu îşi aruncă în mod organizat jegurile, sunt leneşi şi dobitoci, crescuţi în junglă.
Cunosti pe naiba. daca stai intr-un oras fara pubele selective ce faci? arunci separat in punga la ghena si speri ca cineva sa le separe?

#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
cine nu vrea pliante, sa nu le ia. n-au cum sa te oblige. daca n-ar accepta mai nimeni ar dispare fenomenul instant.
nici mie nu-mi place si gasesc treaba o aiureala inutila. d-aia cand imi intinde unul un pliant zic "nu multzam" si gata, am mers mai departe. si nici nu tre sa-mi pun problema unde sa le arunc.
asa ca ramane ala cu plinatul in mana si-l da la altu' care-i interesat sau la care-i rusine sa zica "nu".
nu-i nimica complicat.

#41
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 xeleron, on 04 aprilie 2013 - 22:09, said:

Astea-s jucarie.Cand imi vad posta plina de "ziare" de la Lidl,Kaufland,Dedeman,Profi si gasca ma apuca toti dracii.

Mi-o indoit cutia postala cand au indesat mizeriile alea in ea!

#42
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 lemonu, on 04 aprilie 2013 - 22:11, said:

Hartia reciclata e in general aia de culoare maro deschis cu tot felul de chestii prin ea, cum era hartia igienica inainte sau cutiile de carton. E in genereal de calitate proasta, pliantele de pe strazi sunt pe hartia alba lucioasa.
Poti sa reciclezi bineinteles si sa iasa hartie buna, dar asta costa ceva si in Romania reciclarea e d-abia la inceput.

Pentru o informare corecta; este la sfarsit.

Cu pliantele sta in felul urmator treaba; le doresti, ti le insusesti, nu le vrei, pa! Ce-i asa de complicat?

#43
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Chestie de legislaţie, în Germania/Austria poţi opta să nu primeşti pliante acasă.

#44
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 mirceaor, on 04 aprilie 2013 - 22:06, said:

Mda.
Nu sunt de acord.
Argumentul cu "taierea copacilor" nu tine. Hartia se recicleaza.
Singura nu cred ca se recicleaza,ca "in nadejdea lui Mihai prinde pi...da mucegai"

Edited by lik_lights, 05 April 2013 - 10:20.


#45
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Au devenit obraznici astia cu pliantele. Se aseaza cate doi de-o parte si de alta a unei alei, asa ca nu poti sa ii ocolesti.
La mall-uri se pun fix la capatul scarii rulante, asa ca iti apar imediat in nas cand urci si nu mai ai timp sa ii refuzi sau sa te opresti si sa le zici vreo doua ca iti vin restul oamenilor din spate si te imping...
..........................

   Odata mergeam pe o strada slab circulata si mai in fata mea, o fatuca cu pliantul mi l-a intins de la vreo 10 metri distanta. Nu stiu ce era in capul ei...Se astepta probabil sa fug sprea ea imediat, sa pun mana pe valorosul pliant. Eu nu ma grabeam, mergeam alene, nu aveam chef sa il iau in timp ce ea statea ca proasta cu mana intinsa cu pliantul spre mine. Cand am ajuns langa ea, s-a incruntat si mi-a zis pe un ton rastit: "Hai, ia-l odata!!!!!"...Am fost atat de socat ca l-am luat din reflex, si nici n-am stiut ce sa ii mai zic....

#46
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

 Gonthar, on 05 aprilie 2013 - 10:19, said:

. Cand am ajuns langa ea, s-a incruntat si mi-a zis pe un ton rastit: "Hai, ia-l odata!!!!!"...Am fost atat de socat ca l-am luat din reflex, si nici n-am stiut ce sa ii mai zic....
Ce face pi..da cu omu' nu face vantul cu pomu' :)))

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 benis, on 05 aprilie 2013 - 08:29, said:

Chestie de legislaţie, în Germania/Austria poţi opta să nu primeşti pliante acasă.
teoretic iti pui un abzibild cu "fara reclame" pe casutza postala.
practic, in orase is o sumedenie de pizzerii, home delivery, haiduci de masini etc. veniti din fundu anatoliei, care-si trimit neamurile cu aruncat pliante prin poste. ar fi o mare mirare deca vreunu din aia stie sa citeasca, darmite sa-nteleaga ce scrie pe casuta postala.
daca ai chef sa-i faci zile fripte, le colectionezi si notezi data cand le-ai primit si dupa ce ai capatat vreo 5 de la aceeasi firma, ii reclami la camera de comert, iar aia-i amendeaza pentru concurenta neloiala. in realitate nu se oboseste nici draq, mai ales ca administratorul blocului a pus un cos de gunoi imediat dupa intrare unde zboara frumos toate reclamele, legale sau nu.

#48
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
mie imi place sa primesc pliante
face parte din dreptul la libera exprimare
este adevarat ca unii sunt agresivi in modul in care distribuie pliante dar astea sunt exceptii

#49
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
pai da bah ...sa le interzicem pe toate ...defapt hai sa interzicem toate lucrurile si sa facem legi pt. fiecare lucru permis ....

Edited by quantico2708, 05 April 2013 - 15:51.


#50
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Sunt pentru interzicerea pliantelor de tot felul, a manualelor de utilizare pe suport de hârtie și mai ales, a manualelor tipărite la solicitarea diverselor instituții (conformități & shit).
Mi se rupe la superaltiv dacă nu știu ce normativ FCC este îndeplinit.  Pe bune, chiar mi se rupe.  Nu vreau să știu și nu sunt curios.   Nu vreau să mi se comunice vreo informație pe care u nu o soliciti în mod expres.  Nu vreau să fiu informat de nimic.

În același timp, sunt ferm contra ambalajelor tip blister.
De exemplu, dacă vreau să cumpăr un memory stick, vreau să mi-l dea în mână, într-o țiplă vidată, eventual.
Nu vreau manual de utilizare și nu vrea blister pe care trebuie să-l tai cu joagărul.
Nu vreau chitanțe, facturi, bonuri & shit, care să necesite vreo tipărire, vreo printare.
Vreau să primesc aceste obiecte doar dacă le solicit în mod expres, contra cost.
Dacă vreau factură pe hărtie, ori manual de utilizare, solicit acest serviciu și plătesc.

Drepturile mele de cumpărător nu-mi sunt garantate de aceste hârtii.  Dimpotrivă!
De exemplu, atunci când cumpăr banal router,  pe lângă aparatul în sine mi se dă și o carte groasă.   E manualul de utilizare în toate limbile de circulație.
Cutia, ambalajele, fainoșagul, totul, costă mai mult decât nenorocitul de router, iar eu nu am chef să plătesc acea carte, doar pentru că există pe lumea aceasta niște retardați care au nevoie de manual de utilizare.   Dacă îmi cumpăr 5 routere, plătesc de 5 ori manualele de utilizare.

Whatevăr ... ați priceput ideea ....

#51
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

 lemonu, on 04 aprilie 2013 - 22:03, said:

Cred ca interzicearea distribuirii pliantelor, de orice fel e binevenita, ea oricum e o metoda de marketing depasita si nu-si mai gaseste locul in societatea informatizata de astazi.
Dar de interzicerea presei scrise ce zici. nu ar fi binevenită? Dacă da, hai să facem o campanie de promovare a acestui obiectiv, mă ocup eu de toate cheltuielile cu tipărirea pliantelor, dumneata ai putea să te ocupi de distribuirea lor :)

PS Te înţeleg, pentru că şi eu sunt în aceeaşi situaţie. Foarte recent nişte adolescenţi distribuiau nişte pliante micuţe (un sfert de A4 sau ceva pe acolo) prin care mă rugau să sting becul la ora 8 şi să merg cu ei în parc. Impertinenţii!

 Alex192, on 04 aprilie 2013 - 23:42, said:

Cunosti pe naiba. daca stai intr-un oras fara pubele selective ce faci? arunci separat in punga la ghena si speri ca cineva sa le separe?

Care e acel oraş în care nu există pubele pentru hârtie, metal/plastic şi sticlă?

#52
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Aaaaa.si sa nu uitam de cei mai cei,Reader's Digest.

#53
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012

 tomaso, on 05 aprilie 2013 - 16:15, said:

Sunt pentru interzicerea pliantelor de tot felul, a manualelor de utilizare pe suport de hârtie și mai ales, a manualelor tipărite la solicitarea diverselor instituții (conformități & shit).

Total de acord.

Cine mai vrea sa posteze aici ceva gen "daca nu-ti place nu intinzi mana sa iei" il rog sa poteze mai bine pe alt topic, eu nu mai iau de ani de zile si tot n-am scapat de ele. Daca voua va place mizeria si hartiile aruncate aiurea pe jos asta nu vad de ce mie trebuie sa-mi placa acelasi lucru.
Si vad ca n-a spus nimeni ca pentru a distribui pliante legal ai nevoie de o autorizatie, ceva care sa dovedeasca ca afacerea la care faci reclama nu e la negru, inutil sa spun ca cei care au asa ceva reprezinta o parte infima.

Edited by lemonu, 05 April 2013 - 18:08.


#54
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Profesore vad ca tu ai vrea sa se posteze doar ce-ti convine, doar pareri in concordanta cu opinia ta proprie si personala asupra subiectului.

Obisnuieste-te cu faptul ca sunt o multime de oameni care nu gandesc ca dumneata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate