Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Izolare mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
309 replies to this topic

#235
luc09

luc09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2009
Ca sa raspund la intrebarea de aici:
http://forum.softped...9&qpid=16689917

eu am pus un rand in plus de caramida la zidarie, asa ca in mansarda practic am doar 1.3 m "inclinati", restul este tavan drept. Pe cei 1.3 m dublez capriorii (deci 30 cm, apoi transversal pe capriori pun doua randuri de 5X5 (total 35 cm), dupa care folie si rigips.
La tavanul drept e mai simplu, am prelungit  in jos cu 5X10 cm, apoi am grinda de 15, si in sus vor fi 10 cm tot pe caroiaj suplimentar.

#236
cripus

cripus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 15.10.2005
Am ajuns si eu la etapa de finisare a mansardei.
Va cer un sfat legat de modul in care sa fac izolarea termica a mansardei cu vata minerala. Spatiul va fi incalzit, pereti/tavan placati cu rigips, spatiu vitrat ~ 6mp. Spatiul de depozitare nu este incalzit.
Am atasat o sectiune a sarpantei. Ideile pe care le am in acest moment sunt: in zona cu galben (urmarind pereti camerei finisate/galben) vreau sa pun vata bazaltica de 20 sau chiar 25cm, iar in zona cu verde (deasupra tavanului va fi un spatiu nefolosit, iar triunghiurile din stanga si dreapta vor fi spatiu de depozitare) vreau sa pun vata minerala, rulouri moi, de 20cm (intre caprori un strat de 15 si 5 cm perpendiculat pe si peste capriori).
Necunoscutele mele sunt: in primul rand daca este necesar sa izolez si triunghiurile care nu fac parte din camera, sau e suficient un 25-30cm pe toti peretii camarei finisate (doar galben, 25cm/30cm).
O valoare de R=6 pt. rezistenta termica este ok ? pot sa il ditribui pe 2 pereti (zona verde si zona galbena), ma ajuta cu ceva acel spatiu de aer tampon, sau e contraindicat, sau inutil ?
Ma intereseaza si aspectul material, dar mai ales o solutie optima dpdv al izolatiei termice a mansardei.
In rest voi adopta solutia clasica, dupa vata pun folie izolatoare - bariera de vapori (folie de plastic normala sau sau speciala pt. asa ceva), chiar daca in acest moment nu imi dau seama cum faci dpdv practic sa fie continua/negaurita, mai ales ca trebuie sa o prinzi pe sipci/capriori.
E vreo problema daca tai placile de bazaltica in bucati mai mici ? am capriori la 50cm iar vata se gaseste la 60cm latime...

Attached Files


Edited by cripus, 11 February 2015 - 16:26.


#237
ZCRYS

ZCRYS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2015
Salutare  vreau o parere deavostra  ,vreau sa izolez o mansarda si nu  stiu cum sa  incep si am 3 solutii dar nu stiu care este ce-a mai buna. Mentionez ca am tabla faltuita pe casa si nu are folie anticondens ,tabla .  este    direct pe scandura.( tabla-scandura-capriori 10/10)    1.cherestea-folie anticondens intre capriori -polistiren de 10 intre capriori-vata  de 10 - bariera de vapori- rigips.  2.cherestea-folie anticondens-vata de 10 intre capriori-polistiren de 10-bariera de vapori-rigips     3.cherestea-folie anticondens-vata de 10 intre capriori-vata de 10-bariera de vapori-rigips. As  vrea sa stiu daca este necesar sa pun folie anticondens intre capriori si daca este buna varianta de izolare cu polistiren,am inteles ca  se face condens pe el ? Astept parerile  voastre  si sa aveti o zi buna.

#238
kalu

kalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.06.2004
cherestea-bariera vapori-vata-bariera anticondens(folie aluminizata)rigips.Polistirenul chiar daca e pus in apropiere de zona calda sau de zona rece (spre exterior) , iarna tot va condensa nefiind permisibil la vapori , chiar daca ai rosturi intre placi.Va forma punctul de roua in apropierea capriorilor sau gipscartonului.Mucegai ciuperci, etc.

#239
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010

View Postkolfleading, on 11 februarie 2015 - 10:09, said:

Inteleg ce spui. Ma gandesc insa si la greutatea suplimentara...oare cum rezista capriorii dublati?
Pe scurt: se coboara tavanul de rigips cu tije.
Se prind tijele de capriori, la capatul tijelor se monteaza o piesa de imbinare (piesa fluture parca ii zice) care leaga tija de un profil CD. Apoi pui cata vata vrei peste CD-uri.
Tijele astea se gasesc la 50cm si la 100cm, si se pot prelungi (adica poti sa cobori cu tavanul cat vrei tu).

#240
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
Am si eu o intrebare
Sunt cu casa la rosu acoperita cu tabla si vreau sa izloez tavanul in iarna aceasta mam gandit la vata minerala produsa de gexaterm deoarece o pot lua direct de la producator
As vrea sa pun inrte grinzi 3 straturi din acest produs sub ele bariera de vapori si apoi tavan de rigips
In pod peste vata vreau sa bat scindura de 2,5 cm
As fi recunoscator daca vati spune parerile si miati corecta greselile

#241
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Da, asta e ordinea, vata minerala, folia capsata apoi scandura prinsa in holsuruburi, iar peste gisp-carton sau polistiren.

#242
relu-d

relu-d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.03.2013
Stie cineva ceva despre vata minerala gexaterm sau baudeman sunt acelasi produs dar difera ambalajul

#243
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Ce-i de stiut despre vata ? Trebuie sa aiba lambda cat mai mic ca sa izoleze cat ma bine. De asemenea, daca lambda e mai mare de 0,038 va fi mai greu de intepenit intre capriori si trebuie sa fiti 2 insi care monteaza. Eu imi montez singur vata si a fost musai sa lucrez cu o vata mai densa. De asemenea mai conteaza daca vata e intr un sg strat de 5cm sau 2 straturi de 5 cm. Banuiesc ca gratis nu iei vata asta de la producator. Mai bine compara pretul si vezi sa nu ai vreo surpriza ... neplacuta

#244
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Ce parere aveti de recomandarile privind montajul de la ISOVER si Rockwool? Este corect?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lFjZtEOwyrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0OBdfQngh_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B0UfB3JrUok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uOoLBVoE3J8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#245
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
inca o idee de montaj

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gn35DzLU_eU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si o idee de aliniere a elementelor de fixare

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/678wH_0oqxo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#246
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Sistemul de prindere (cavaliers) si  profilele (Fourrure), nu se gasesc in RO.....
Eu a trebuit sa le car de aici, si nu stiu daca iti renteaza....

Adevarul e ca nus tiu ce echivalente exista in RO......poate sutn si poate sunt mai bune decat astea de aici!

Iar cele din video 2, la fel....se numesc suspant si nu le-am vazut in RO, insa iti trebuiesc Fourrure-urile de aici pentru ele!

Edited by BodCasa, 26 January 2016 - 13:01.


#247
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
@BodCasa, ai idee cumva ce sistem se gaseste pe la noi in RO care sa fie ok pentru adaugarea unui strat de 20 cm de vata la mansarda?
Multumesc

#248
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Asta este....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cuKvSvHplmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#249
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBodCasa, on 26 ianuarie 2016 - 13:00, said:

Sistemul de prindere (cavaliers) si  profilele (Fourrure), nu se gasesc in RO.....
Eu a trebuit sa le car de aici, si nu stiu daca iti renteaza....
Nu-i asa ca-i fain in Romania? :)

#250
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
DA....
Este, si am sa va inghesui randurile eu si familia mea, cat de curând!

#251
Crevio

Crevio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.01.2015
Salutari la toți forumiști...la care vin cu o cerere pt un sfat...o parere , pe scurt, la o casa p+1e cu planseul peste etaj , construit din grinzi de lemn de 15 cm inaltime , peste care s-a batut scandura de 2,5 cm trebuie sa fac izolarea acestuia, am studiat tot ce am gasit in domeniul materialelor din  care se poate face izolarea unui asemenea planseu, vata minerala, vata bazaltica sau celuloza, fiecare cu avantajele si dezavantajele aferente.
Cum intentionez sa fac aceasta izolare: grinzile avand 15 cm inaltime  voi aplica prin prindere cu holsruburi cusaci de 5cm inaltime , pt a creea un spatiu intre grinzi de 20 cm inaltime, spatiu in care voi baga izolatia ( inca nu m-am hotarat de care) , problema este ca de la nivelul inferior al grinzilor ar trebuii sa cobor cu tavanul suspendat din rigips inca vreo 25 de cm
intrebarea ar fi: unde ar trebuii sa pun folia antivapori imediat dupa stratul de izolatie sau pe structura din profile metalice dupa care sa vin cu rigipsul?
ar avea spatiu liber dintre izolatie si placile de rigips vreun efect negativ ?

Edited by Crevio, 28 January 2016 - 22:19.


#252
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostCrevio, on 28 ianuarie 2016 - 22:18, said:

unde ar trebuii sa pun folia antivapori
Pe partea cea mai calda a izolatiei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate