Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#3979
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Asta in cazul in care freza ar fi tractata.....panaitepaul
Nu prea sunt variante ieftine pt a transforma cositoarea in motocultor.
Dar pretul a fost bun chiar foarte bun.....eu cred ca daca o aranjezi binisor o vinzi cu ceva peste si asta fara remorca......
Din pacate sunt multi nemernici pe site,urile astea gen olx.....dar greseala e a ta.....acum daca ii spui aluia ca te'a pacalit iti spune ca asa a crezut ca se numeste "motocultor"....

#3980
danielbota

danielbota

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2016
In locul rotilor nu am cum pt. ca axul are carcasa pe desupt, dar daca scot nuca aia de la iesirea din reductor care da miscarea de inainte inapoi si o inlocuiesc cu pinion cu lant cred ca as putea. Cata presiune se baga in cauciucurile remorcii, ca la motosapa din ce am citit pe aici e cam la 2 atmosfere, ca am fost la padure azi si la un moment dat s-au cam lasat cauciucurile?(am venit fleasca de la ploaie) Plugul trebuie sa fie fix pe motocultor, cupla care o am pt fixarea remorcii se roteste sau ar merge un mic carut cu scaun la care sa fixez plugul?
Sper sa nu va suparati ca pun atat de multe intrebari ,care pt. dumneavoastra poate sunt banalitati, dar in afara de plug tras de animale nu am avut legatura cu utilaje si masini agricole .Multumesc pt. raspunsurile si ideile primite!

#3981
danielbota

danielbota

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.03.2016
Attached File  reductor1.jpg   168.88K   45 downloads

 mettre, on 29 aprilie 2016 - 20:09, said:

Asta in cazul in care freza ar fi tractata.....panaitepaul
Nu prea sunt variante ieftine pt a transforma cositoarea in motocultor.
Dar pretul a fost bun chiar foarte bun.....eu cred ca daca o aranjezi binisor o vinzi cu ceva peste si asta fara remorca......
Din pacate sunt multi nemernici pe site,urile astea gen olx.....dar greseala e a ta.....acum daca ii spui aluia ca te'a pacalit iti spune ca asa a crezut ca se numeste "motocultor"....
   Varianta tractata nu prea am nici un fel de varianta, ma gandeam sa o pun inainte. Aveti dreptate greseala e a mea si am fost foarte demoralizat, mai ales ca mi-a dat de cap carburatorul pina l-am pus la punct dar acum cand am vazut cum pot cara cu remorca si nu trebuie sa ma rog de nimeni nici sa car cu spatele mi-a devenit atat de draga incat as "baga-o in casa daca as putea" Posted Image

#3982
vali123456

vali123456

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 14.12.2014
danielbota un carucior ar fi o idee foarte buna pentru plug dar trebuie sa tii cont de faptul ca utilajul va deveni ceva mai lung si in locuro stramte te va chinui.
oricum ar fi un avantaj pentru ca nu vei face chilometri plimbandute pe jos dupa utilaj.
ce turatie ai la acea nuca?

#3983
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 ciprian_vladis, on 27 aprilie 2016 - 20:23, said:

Va place???
Trebuie să fii dus cu pluta rău, să-ți faci "motosapa cu cabină". Nu te plouă, dar vîntul tot te bate ! Trebuia să-i facă cabina mai mare și folosea si căldura de la motor iarna ! :)

Mare ți-e grădina Doamne !
Da, mai înalță-i gardul, că-l sar nebunii !

#3984
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Nu contează ce vorbește despre mine lumea ci contează să mă simt eu bine. Nu aș fi singurul dus cu pluta...

#3985
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

 danielbota, on 29 aprilie 2016 - 20:26, said:

Sper sa nu va suparati ca pun atat de multe intrebari ,care pt. dumneavoastra poate sunt banalitati,
Stai calm ! Nu se supără nimeni ! Dacă deținem informații sau avem cu ce ajuta, te vom ajuta. Totuși agregatul tău e puțin ciudat ca și construcție. Așa că ... trebuie să devii inginer ca să o scoți la capăt.
Caută ceva mai în urmă 3-5 luni. A postat Grifonul-ui cum a realizat un reductorul cu pinioane și lanț po axul roților.
Mai adaugi (în față sau în spate) încă un ax pe care vei monta frezele, (dacă zici că nu merge montate pe axul roților ).
Succes !

#3986
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Hristos a înviat!!Colegi as,dori sa îmi spuneti de unde ati cumpărat tahometre pt afisarea turatiei si orelor de functionare ca doresc sa pun si eu la a mea.Spuneti partile bune si rele costuri,daca suntei multumit sau nu.As monta deoarece nu am timp sa tin o socoteala a,orelor,lucrate caci cu graba vii si ii dai start si faci treaba dar nu te mai uiti la ceas,asa am schimbat si eu uleiul si nu am pus un pic,de,benzina in motor sa il spăl înainte de a pune uleiul nou,asta din cauza grabei.Deci daca as găsi ceva tahometru de asta ar fi ok.
Am văzut pe site aliexpress a cumpărat cineva,transortl,e,gratuit,si in cat timp vine la destinație?
Mulțumesc și Sărbători fericite!!!!

Edited by techmaster35, 01 May 2016 - 07:48.


#3987
nelucroitoru

nelucroitoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 06.06.2012
Adevarat a Inviat . In legatura cu tahometrele ,vezi ca sunt postari in amanunt mai in urma . Dar da'i o cautare si prin magazinele online romanesti . Un Paste fericit va doresc .

#3988
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 976
  • Înscris: 27.07.2007
Atentie la modelul de tahometru. Al meu ramane tot timpul cu display-ul activ. McJohn spunea ca el are un model la care displayul se inchide singur dupa ceva timp.La al meu nu are capac pentru schimbarea bateriei. Dar sunt unele cu capac. Eu am cumparat de pe aliexpress, am urmarit pana am gasit la un pret mic si cu transport gratuit in Romania.

#3989
Alydor

Alydor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 04.10.2004
Si eu as fi interesat de un tahometru de genul asta cu ore de functionare, poate ne adunam mai multi si facem o singura comanda.


Suma respectelor, Alydor

Edited by Alydor, 01 May 2016 - 11:13.


#3990
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Am căutat pe mag.romanesti dar nu am gasit(poate prietenul Goagal e in vacanta,de nu da site-urile bune) pe aliexpress e scump transportul,de un ati cumpărat,nu fiti secretosi da-ti informatia mai departe de acces suntem aici sa ne ajutam,cu sfaturi idei,informatii.
Paste fericit!!

#3991
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
http://www.motoscute...c=70&sc=79&f=-1
Uite....cam astea sunt preturile pe la astia pe net.....intre 100-150 lei
Nu merita....mai bine iei dp ebay cu 10 dolari...astepti 2-4 saptamani pana vine

#3992
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Aliexpress

#3993
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007

 mcjohn, on 30 aprilie 2016 - 22:33, said:

Trebuie să fii dus cu pluta rău, să-ți faci "motosapa cu cabină".
................

Nu-i nevoie Posted Image  este suficient sa-ti iei moto, ca restul vine de la sinePosted Image

Referitor la tahometru Posted Image se poate folosi un computer de bicicleta, ieftin si la indemana,  ca are toate functiile dorite Posted Image

Edited by danchi, 01 May 2016 - 18:51.


#3994
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
care din functiile unui ''computer'' de bicicleta se pot aplica la o motosapa?

#3995
danchi

danchi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 17.03.2007
Dracia poate masura viteza , distanta parcursa si timpul de functionare.Posted Image
Este posibil sa faca si altele Posted Image

Edited by danchi, 01 May 2016 - 19:18.


#3996
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Pai ala masoara cu ajutorul unui magnet pus pe janta. la motosapa unde pui magnetul ala, plus ca nu are in meniu un diametru atat de mic . Nu se poate folosi asa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate