Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#6499
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Vad ca ti'ai facut ca mine pe punte matiz....

Protapul meu cedeaza.....sub greutatea mea deci nu cred ca tine T-ul. Eu ii bag o alta teava in interior.
Totusi ai facut mica remorca.....o sa zboare lc90-ul cu ea.
A mea e maricica si grea si la test nu mi s'a parut ca simte
Sa'mi arati si mie te rog ce sistem de prindere ai facut tu?

Attached Files



#6500
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

View Postprof_silviu, on 23 iulie 2015 - 20:38, said:

Mersi mult de sfaturi. Cand mai am chef si timp o sa mai bijuteresc la ea. Acum e prea cald  pentru asa ceva.
Inteleg foarte bine. Eu am (la motosapa mea) o scurgere de ulei (de la motor) si chiar daca am facut rost de manual service si adresa unei reprezentante din Bucuresi care aduce la comanda orice piesa (garnitura), tot aman sa ma uit la ea asteptand zile mai cumsecade... Am pus doar un carton sub saracie, sa nu murdaresc pardoseala magaziei. Acum, ca mi-am adus aminte, o sa incerc sa ma uit in manual, sa ma documentez cu privire la demontarea usoara a zonei.

#6501
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

View Postmartyt13, on 24 iulie 2015 - 10:13, said:

diesel pana in 20cp, cu freza tractata, cu greutate de veo 130-150kg.
nu exista! este +300kg ce zici tu...nici nu cred ca exista la 300 kg ci mai degraba pe la vreo 400-500 kg
daca tot vrei sa iei mai ieftin intereseaza-te pe la ucraineni...s-ar putea sa duca zubr sau bizon la preturi lesne

#6502
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postmartyt13, on 24 iulie 2015 - 10:13, said:

...cu greutate de veo 130-150kg...
Păi un motoraș de numai 16Cp, ex.1100) are vreo sutăoptzeci, fără lichide.
Doi oameni (sănătoși și bine hrăniți) îl pot ridica, da' cam își adună ouțele după...

Mai pui transmisia și roțile și-i dai dreptate lui paul_pablo.

#6503
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
'pana in 20 CP' poate sa insemne si 1 CP (teoretic)...Posted Image

#6504
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postvasilemet, on 08 aprilie 2015 - 12:35, said:

mcjohn, sa stapanesti sanatos noua scula si sa nu ai parte de probleme in garantie.
Așa aș fi vrut și eu ! Dar ... cînd tușește, fuga la doctor ! Acum să văd cînd e gata , că a cam crescut iarba prin porumb.

#6505
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
John,credinta si lucrul manual sint 2 lucruri "sfinte' (scuza-mi expresia) fara de care 'geaba te apuci.
La tine le respect pe ambele.
Are sa fie bine,pana la urma.Nu te da batut.

#6506
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009
Mulțumesc ptr încurajări !

#6507
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
mettre uite4 cum am eu sistemul de prindere de motocultor a remorcii

Attached Files



#6508
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Teava aceea ar trebui sa se roteasca pe ax pentru a evita rasturnarea in caz de denivelari aici pare fixa

Teava aceea ar trebui sa se roteasca pe ax pentru a evita rasturnarea in caz de denivelari aici pare fixa

#6509
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
Nu este fixa se roteste, in teava din interior gaura prin care trece surubul permite rotirea

#6510
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postpufarin, on 20 iulie 2015 - 09:04, said:

Dar frezele pe care le-a pus mcjohn pe motosapa le-ai vazut?
Daca la astea te referi ?! Sincer , nu am ce-ti face !!!

View PostIon_Bumbu, on 20 iulie 2015 - 16:36, said:

Alea de`am zis eu ca`s iatagane!
Daca la astea te referi ?!
Attached File  2015_04_06__11_04_01.jpg   238.26K   62 downloads Attached File  2015_04_06__11_04_19.jpg   171K   64 downloads Attached File  2015_04_06__19_09_20.jpg   142.12K   62 downloads Attached File  2015_03_29__16_22_05.jpg   260.26K   64 downloads Attached File  2015_03_29__16_22_52.jpg   137.69K   67 downloads
Sincer , nu am ce-ti face !!! Posted Image

View Postnicu_gh, on 20 iulie 2015 - 18:30, said:

Deci după mine McJohn a avut pur si simplu ghinion sa nimerească una cu un defect de fabricație, ori lanțul de foarte proasta calitate ori vreun pinion cu defect.
Iar chestia ca lanțul ar fi consumabil nici asta nu vreau sa o cred, da consumabile sunt curelele, filtru de aer, o bujie, eventual un cablu de accelerație sau ambreiaj, adică ceva care poți înlocui fără a demonta un ansamblu de piese, e ca si cum ai zice ca si supapele din motor sunt consumabile.
Ca idee un lant de distribuție se schimba la 350.000 km, când mașina e de mult ieșită din garanție, deci ma gândesc ca un lant de motosapa ar trebui sa tina macar 500 ore.
Eu nu ii urez decât succes si sa rezolve problema in garanție si in timp util fara intervenții pe la OPC  sau in alte părți.
Am întrebat si eu când am luat-o, până la urma ce a avut !
Nu m-i s-a spus nimic. Strict secret ! "Probabil lanțul" !


View Postpaul_pablo, on 19 iulie 2015 - 08:00, said:

@mcjohn: ce ai rezolvat la garantie? sunt curios daca vei plăti tu pentru reparație sau o vor face ei... Nu de alta da unii recomanda alegerea motosapei in funcție de service si vreau sa vad daca e justificata aceasta recomandare sau nu. Personal cred ca tu vei suporta toate costurile desi nu ar trebui...dar sa vedem. Bafta!
Reparația a durat cam o săptămână (+/- o zi ). Fara costuri suplimentare !

View Postmettre, on 16 iulie 2015 - 21:08, said:

Eu ma întreb cum de nu s'au auzit bucățile metalice din interior.....acum mi'a dat panica in toamna schimb uleiul!!!
Ba, se auzea ceva ! Am scris intr-un post anterior. Din când in când lovea in carcasa o bucata de lanț care era aruncata de pinioane ! Uita-te in urma , ca am scris !

View PostUnyKat, on 16 iulie 2015 - 21:50, said:

Nasol moment mcjohn , atenție la garanție ca este posibil sa bage lantul la consumabile ca din poze ala pare cel mai afectat sper sa nu faca asta dar eu nu am mare incredere in garantii.
Deci ... nu știu ce a avut, dar lanțul e schimbat !
Cei de la Omac au fost de treaba de data aceasta si nu mi-au imputat nimic ! Le mulțumesc pe aceasta cale (știu ca urmăresc tot ce se scrie pe aici)!


View Postmcjohn, on 16 iulie 2015 - 23:00, said:

Păi aia nu știu eu azi. Dacă și lanțul de la motosapă are acei "cilindri peste ax"sau e doar axul simplu ?
Poza aceea unde se vede cilindrul că sare am tot învîrtit de lanț pînă l-am găsit.
Încă nu am ajuns in oraș. Am să-l rog pe mecanic (dacă mi-o da voie) să mă lase să-l filmez cînd demontează cutia de viteze. Și să pun clipul pe youtube.
Dar să văd cu cine ajung ?!
Să văd dacă e doar lanțul și nu mai e și vrun pinion. Să dacă nu mi-o scoate din garanție, sau îmi cere banii pe piese .
Să văd ... că bani și așa nu am . Așa că nu-mi fac probleme. Ii dau problema lui Tata . Sînt sigur că El are soluții .
La revedere !
Tătuțu m-a ajutat si de data aceasta !
Acum m-am uitat cu atenție si lanțul are acea cămașă pe axuri .


View Postmihalexmihalex, on 17 iulie 2015 - 18:42, said:

Aoleo! Sa nu-mi ziceti ca McJohn face parte din categoria alora care, dupa ce strica ceva, se roaga la Doamne-Doamne sa-i repare dracovenia!
Pai, ce sa zic ! De cind l-am cunoscut pe Dumnezeu NU POT sa-mi încep ziua fără sa stau putin de vorba cu el. Si daca n-o fac, ziua aceea e pierduta ! Am sa caut un link si când il găsesc ti-l trimit . Aici nu am voie sa dezvolt subiectul ! Uite, cauta "Cornel la TV" pe youtube si ne întindem la vorba pe Craiova sau in privat daca mai ai întrebări !
Da ! Sunt un milog ! Zilnic cerșesc ajutorul Său in ceea ce fac. si in 90% din cazuri mă ajută !
De data aceasta L-am rugat sa mi-o aducă acasă fără costuri suplimentare . Si asa a fost .
Am rămas uimit când am vrut sa-i dau bani vecinului ce m-a dus si adus si m-a refuzat si el ... !
Toata cheltuiala a fost de 20 lei ptr ca mecanicul mi-a băgat ulei ! Ulei pe care intenționam sa il bag eu acasă, după ce spălam cutia pe interior cu motorina . Asa, am scos uleiul, l-am filtrat din nou printr-un maieu si ... timp de 5 ore il las in cutie, apoi bag altul curat !
Attached File  DSCN0970.JPG   175.94K   55 downloads Attached File  DSCN0973.JPG   207.41K   55 downloads Attached File  DSCN0975.JPG   262.92K   55 downloads

View PostRazvanGL1, on 21 iulie 2015 - 19:45, said:

iti ofera o-mac-ul garantie sau nu? sper sa iti ofere! oricum sa-i suni si sa te interesezi de starea ei!
un factor decisiv pentru care eu mi-am cumparat loncin de la o-mac, a fost ca am service-ul  central in pitesti (30km de casa).
La mine era servce-ul la vreo 22 Km distanta.

View Postasterisc, on 21 iulie 2015 - 21:18, said:

Mcjohn, imi pare rau pentru motosapa ta. Speram ca omac-ul sa-ti rezolve problema si sa ne tii la curent cu aceasta isprava.
Am adus-o acasa !

View Postpaul_pablo, on 20 iulie 2015 - 07:21, said:

Cei de la Omac nu numai ca ar trebui sa i-o repare ba chiar ar trebui sa isi ceara scuze pentru defectele din fabrica. Dar nu cred ca se va intampla asta din nefericire...
Si nu s-a intimplat. Dar privind partea buna a lucrurilor, am scapat "fara" cheltuieli !

View Postunic635, on 21 iulie 2015 - 18:48, said:

Pe asta o mai dai?
Posibil ! Posted Image

#6511
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postasterisc, on 22 iulie 2015 - 11:01, said:

Auzi, dar de ce ai tinut sa bagi 1300ml in transmisie?
Attached File  DSCN-picsay.jpg   274.48K   70 downloads Attached File  DSCN0858.JPG   256.77K   73 downloads
De fraier ! M-am pus sa citesc !

#6512
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Eu nu inteleg......ce dreq inseamna asta sa nu'ti zica ce a avut.......e vre'un secret NASA?

#6513
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Ma bucur ca ai rezolvat-o fara cheltuieli suplimentare.
Acum ce ai de gand cu ea: o pastrezi( e posibil sa fi montat un lant mai calitativ) sau o "mariti" si iti incerci norocul cu alta (pana la urma toti posesorii de "made in china" ne-am incercat norocul)?

#6514
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
John,bine ca s-a rezolvat fara cheltuieli suplimentare.
Spor la treburi sa ai si sa auzim numai de bine!
Cit despre partea cu "milogeala",sper ca ai zis si un multumesc la Taticu'.
E o senzatie tare placuta cind stii ca,totusi,nu esti singur,chiar daca nu mai e nimeni pe hotar.

View Postmettre, on 02 august 2015 - 06:13, said:

Eu nu inteleg.....e vre'un secret NASA?
Nici P.F. nu recunosc in 99% din cazuri greseala cu scuzele aferente,dara ca firmele;greseala de fabricatie,lantul slab,una care a scapat de "control" si s-a "nimerit" la John.
Ctc-ul mai da gherle,ca si aia sint oameni,sau s-au furat citeva boabe de orez si asta a fost rezultatul:1 din 50 e mai slaba.

#6515
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Mda era bine de stiut.....vroiam sa o verific pe a mea sa vad poate are acelasi defect, poate iau alt lant preventiv.......

#6516
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Si ce era sa zica?Ca nu au fost verificate fiecare in parte pana la ultimul surub dupa ce le-au dat jos de pe vapor?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate