Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Motosapa -partea a-II-a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
8782 replies to this topic

#3151
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 dilivio26, on 20 noiembrie 2014 - 16:36, said:

Unic635.
Sa iti traiasca utilajul si sa il porti sanatos. LC90 dupa parerea mea este prea mare pentru mine.si un minus mare este prezenta axului melcat, care se poate forfeca , cand ti-e mai drag la camp. Nu intram in amanunte ca au fost dezbateri destule pe tema asta. Este strict parerea mea dupa ce am parcurs forumul si am vazut si partea de defectiuni posibile. Poate pe viitor , la un eventual upgrade voi lua in considerare si aceasta optiune. Deocamdata, imi este mai utila o motosapa mai mica (nu cu mult fata de LC90).

Se pare ca nu ai citit tot forumul cap coada sau daca l-ai citit, l-ai citit pe sarite. Mai citeste forumul de la capat sa te mai documentezi un pic. LC90 este cam tatal lor categoria motocultoarelor chinezesti de calitate si are transmisia finala pe pinioane.

Edited by asterisc, 20 November 2014 - 16:58.


#3152
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
dilivio 26 motocultorul are baie de ulei separata la transmisie si nu este pe ax melcat . Eu ti-am zis mai devreme sunt super multumit de achizitie dar tu trebuie sa ei in calcul ce te avantajaza pe tine . Aici este modelul meu .

#3153
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Alea mici topaie in pamant tare nelucrat . Sunt f bune pentru cei care vor sa imbine agricultura cu fitnessul. Cu lc 90 frezez direct fara aratura in prealabil la gradina si vie. Astea mai mici sunt mai ok pt legume solarii  ca s mai manevrabile, dar in teren nelucrat e chin. Mai avem in familie un rotakt echivalentul unui lc75 si e diferenta mare unde e solul tare. Si inca ceva dca vrei lant vezi sa nu ti fie carcasa de protectie cat cutitele ca ti da in nas impingi la ea ca la vagon

#3154
UnyKat

UnyKat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 30.12.2013
unic eu chear asta am zis , depinde pentru ce o folosesti si ce fel de sol ai. Eu il folosesc strict in gradina de legume si cu remorca sincer nu am vrut mai greu asa cum am specificat stau intr-o zona nisipoasa si nu topaie la frezat iar daca o sa am nevoie sa fie mai grea ii pun greutati suplimentare ca motorul are putere , pana acum nu am fost nevoit sa il turez mai mult de 30 %.

#3155
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Dilivio sa mai fi atent la o chestie pe care eu am intalnit-o saptamana trecuta cand vroiam sa cumpar doua extensii la frezele motosapei mele o-mac 750 care este de fapt apollo 750 diferenta fiind culoarea si carcasa superioara de plastic. Bai fratilor m'am uitat la vre-o 7-8 tipuri de motosape asemanatoare cu a mea( loncin 75, stager, zimbru, ruris, bsr 500 etc etc) au cutitele frezelor atat de subtiri ca parca sunt de jucarie....pai ce freze are o-mac-ul sau apollo nu se compara...aproape duble la carne deci.....cred ca si asta poate fi un criteriu la alegerea motosapei. Sa ne gandim ce inseamna sa lovesti cu freze subtiri vine de salcam???? Credca se indoaie imediat.....am un teren de 500 m unde au fost salcami de 15-20 de ani si acum dupa 3 ani de cand au fost scosi am tot gasit vine de salcam dar le-a scos din pamant o-macul si frezele sunt intacte...... Eu la cat am de facut cu ea sunt extrem de multumit(un solar de56 m patrati), 300 m gradina si cei 500 m pe care voi pune lucerna. Ar fi bine sa le vezi live nu pe net inainte de a te decide.

#3156
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 dilivio26, on 20 noiembrie 2014 - 14:26, said:

Adica saptamana asta? Nu am vazut oferte inca. Dar pina da iau trebuie sa ma lamuresc cu problemele mele existentiale expuse.
Prietene, alege greutatea si puterea motocultorului de care ai nevoie si in rest cauta cea mai ok oferta la bani. Toate au aceeasi mama, trebuie sa ai noroc sa fie bun si daca ai grija de el d.p.d.v. al uleiului si carburantului te tine. Eu unul asa am ales pretul cel mai bun si pana in prezent ma declar multumit, am incheiat lucrarile de toamna si l-am trecut la odihna, iar pe timpul iernii ii mai fac ceva update fata de ce am constatat pe timpul folosirii.

#3157
xk1daL

xk1daL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 30.09.2014
Ce trebuie sa ii fac la motocultor ca sa fie pregatit de iarna in afara de dat cu ulei pe zonele fara vopsea de la freze, golit de carburant si pus ulei la bujie?

#3158
tatuc

tatuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 23.09.2014

 xk1daL, on 20 noiembrie 2014 - 21:08, said:

Ce trebuie sa ii fac la motocultor ca sa fie pregatit de iarna in afara de dat cu ulei pe zonele fara vopsea de la freze, golit de carburant si pus ulei la bujie?
Exact ce s-a scris cateva post-uri in urma, plus agatarea de globulete, beteala, etc.Posted Image

#3159
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011

 mettre, on 20 noiembrie 2014 - 20:34, said:

Dilivio sa mai fi atent la o chestie pe care eu am intalnit-o saptamana trecuta cand vroiam sa cumpar doua extensii la frezele motosapei mele o-mac 750 care este de fapt apollo 750 diferenta fiind culoarea si carcasa superioara de plastic. Bai fratilor m'am uitat la vre-o 7-8 tipuri de motosape asemanatoare cu a mea( loncin 75, stager, zimbru, ruris, bsr 500 etc etc) au cutitele frezelor atat de subtiri ca parca sunt de jucarie....pai ce freze are o-mac-ul sau apollo nu se compara...aproape duble la carne deci.....cred ca si asta poate fi un criteriu la alegerea motosapei. Sa ne gandim ce inseamna sa lovesti cu freze subtiri vine de salcam???? Credca se indoaie imediat.....am un teren de 500 m unde au fost salcami de 15-20 de ani si acum dupa 3 ani de cand au fost scosi am tot gasit vine de salcam dar le-a scos din pamant o-macul si frezele sunt intacte...... Eu la cat am de facut cu ea sunt extrem de multumit(un solar de56 m patrati), 300 m gradina si cei 500 m pe care voi pune lucerna. Ar fi bine sa le vezi live nu pe net inainte de a te decide.
Eu am LC90. Cand am cumparat-o acum doi ani a venit cu 3 randuri de freze pe fiecare parte (acum vad ca are 4 randuri pe fiecare parte). Cutitele erau din acelea mai subtirele, dar nu am avut probleme cu ele. In aceasta toamna am luat si eu cutitele alea mai groase si mai lungi pe care le tot vad pe la toti vanzatorii. Se simte diferenta: nu mai ramane suspendata decat in cazuri exceptionale, sapatura este mai adanca si un mare plus este ca in teren intelenit nu se mai incarca cu vegetale decat in mica masura dar are in continuare putere de sapare. Dar chiar si cu cutitele originale, mici si subtiri, nu pot sa ma plang ca nu am facut treaba cu ele. Chiar asa mici si subtiri sau dovedit foarte rezistente. Cel putin in primul an am avut mult de furca. Pamantul nu mai fusese lucrat de multi ani. Dar se simte diferenta de cand le-am montat pe cele noi.

#3160
andidani

andidani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 20.11.2011
Am uitat sa specific: am 4000 mp livada, iar frezele se segmenteaza la latimea minima de 60 cm. Daca se incearca sa se lucreze cu un singur rand de freze (30 cm) riscul de suspendare este foarte mare, insa nu am incercat asta decat cu cutitele vechi.

#3161
dilivio26

dilivio26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 14.03.2011
M-ati dat peste cap. Eram sigur de anumite chestiuni (Lc 90 are ax melcat, etc) si acum constat ca in mare parte, am trecut ca gasca prin apa cand am citit postarile. Nu e usor sa citesti, in timpul liber (care nu este) sute de pagini si sa si fii sigur ca ti-a ramas tot in cap.
Ca sa nu o mai lungim:
Target: teren negru, sol cernoziomic, partial lutos (10%), in jur de 3500 mp, din care 1000 mp lucrati in fiecare an la cazma, sapa, etc. (Dupa ce ai trecut prin el se face ca turba neagra, faramicios, fainos).Pe 2500 mp momentan am livada, diferite stadii de dezvoltare, maxim 7 ani. 400 mp vie, care a fost pusa la 70, 80 cm.(nu stiu unde le-a fost capu' la ai mei). Pe viitor urmeaza un adaos de 7600 mp de lucrat. Ideea era sa am un utilaj, care sa imi inlocuiasca mana de lucru (scumpa si lenesa), cu care sa ma pot baga peste tot. Cei 2100 mp de livada intentionez sa o destelenesc, ca sa se dezvolte si pomii mai repede.
Ca idee am nevoie de un utilaj care, in mod normal sa nu depaseasca 100 kg, centrul de greutate mai jos, sa pot freza cu 60-70, sa pot adapta ulterior si o coasa sau alte utilaje. Momentan nu am, si nici nu cred ca o sa am, spatii mari de manevra sa se justifice LC90 (apropo am vazut oferta la omac cu o reducere grasa, or mai fi si la altii). La Lc ar mai o problema zic eu.acea carcasa de transmisie care este la o treime din raza frezelor. Asta inseamna ca la o trecere pe pamant intelenit, el se duce pina la 10 cm in pamant cu frezele, dupa care carcasa transmisiei se opreste pe solul intelenit. Plus spatiul care ramane intre freze, la o trecere, fiind nevoie si de a doua trecere\frezare perpendicular pe prima. Nu aruncati cu pietre , corectati-ma daca gresesc (posesorii de lc90). Frezele de lc le-am vazut, nimic de zis, sunt serioase. Acestea fiind spuse, mai potrivit (in momentul de fata) pentru mine ar fi o motosapa din gama putin mai mica. Linkurile urmeaza dupa amiaza.


#3162
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
la suprafata asta ai  nevoie de mai mult timp liber (timp, care ai spus ca nu-l ai). spatiul de manevra nu e mare nici la o motosapa de dimensiunile acestuia dupa ce te obisnusti. Iar oferta care e la o-mac acum, bate orice asa-zis compromis pe care crezi ca-l faci cu lc90.
dar sa las posesorii de lc75 si lc90 sa se pronunte cu referire la timpii de lucru la suprafetele tale.

#3163
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
LC75 merge greu pe sol intelenit (greutate insuficienta, dar mai ales pentru ca se incarca frezele cu pamant si buruieni foarte repede-din 5 in 5 metri).
Nici turatia la freze nu mi se pare reusita (eu o folosesc mai mult in viteza a 2-a si cu acceleratia la maxim).Posted Image

Edited by sandel1, 21 November 2014 - 11:12.


#3164
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
La suprafata amintita de colegul nostru de forum , ai nevoie de o scula puternica (cel putin 9 cp diesel), destul de grea sa nu te solicite (sa nu ai nevoie de mai multe beri la cap de rand).
Jucarii de genul lc 90 se pot folosi intr-o mica gradina hobby si cu mai multa insufletire  (daca punga nu este prea plina), pana la 500 mp. Sculele usoare te solicita. Scula cu greutate mai mare trebuie doar ghidonata.

#3165
wizard5

wizard5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 22.03.2007
salutare, am terminat si eu lucrarile pe anul asta cu LC90 ul meu. Tin sa va spun ca sunt foarte multumit de acest motocultor! Il recomand tuturor cu mare drag. Acum vad ca este la Black Friday la un pret mai mic dar nu-mi pare rau ca l-am achizitionat mai scump. Legat de cutite, da, am constatat si eu ca exista o diferenta intre ele si cei de la O-Mac mi-au spus ca am cutitele nr.2 pe motocultor si ca primele motocultoare veneau cu nr.1. Si cand am intrebat care este diferenta mi-au spus ca cele nr.2 sunt mult mai groase si mai mari.Cand am vazut cutitele celorlalte motocultoare, m-a bufnit si rasul :))

#3166
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 vasilemet, on 21 noiembrie 2014 - 17:38, said:

La suprafata amintita de colegul nostru de forum , ai nevoie de o scula puternica (cel putin 9 cp diesel), destul de grea sa nu te solicite (sa nu ai nevoie de mai multe beri la cap de rand).
Jucarii de genul lc 90 se pot folosi intr-o mica gradina hobby si cu mai multa insufletire  (daca punga nu este prea plina), pana la 500 mp. Sculele usoare te solicita. Scula cu greutate mai mare trebuie doar ghidonata.

LC90 la 500 de mp? Eu cred ca glumesti! Am dat aproape un ha cu el pana sa-mi iau Apollo 135. Doar ca e usurel. Tocmai de aceea mi-am luat Apollo 135 ca este mult mai greu si dau mai usor cu el dar nu subestima LC90-ul. E ce trebuie pana in 5000 mp daca nu vrei sa tragi dupa tine sute de kg.

#3167
gicu1979

gicu1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.08.2006

 asterisc, on 21 noiembrie 2014 - 20:03, said:


LC90 la 500 de mp? Eu cred ca glumesti! Am dat aproape un ha cu el pana sa-mi iau Apollo 135. Doar ca e usurel. Tocmai de aceea mi-am luat Apollo 135 ca este mult mai greu si dau mai usor cu el dar nu subestima LC90-ul. E ce trebuie pana in 5000 mp daca nu vrei sa tragi dupa tine sute de kg.



Si esti multumit  de Apollo 135?
Vreau sa iau  si eu ceva  asemanator  apollo 135 sau ruris 1001ksd !

#3168
asterisc

asterisc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.11.2005

 gicu1979, on 22 noiembrie 2014 - 23:29, said:




Si esti multumit  de Apollo 135?
Vreau sa iau  si eu ceva  asemanator  apollo 135 sau ruris 1001ksd !
Una peste alta sunt multumit. Singurul lucru care ma deranjeaza este ca se cam ard becurile de la far repede la el. Nu am depistat de unde am problema asta, banuiesc ca din cauza vibratilor. In rest,  ca motocultor e foarte bun. Are cuplu, are tot ce trebuie. Il las sa sape si singur, eu decat il asist si il intorc la capul locului sa nu ajunga la veciunul cu sapatul. Nu de alta, dar anul asta s-a facut ca ploua cand ii bateam apropo-ul de zaibarul lui. N-ar da nicio picatura din el. Nu stiu pentru cine il tine. :D

Acum am in plan sa-mi fac o lama de zapada pentru el dintr-un butoi de ulei mare de tabla taiat pe jumatate. Am vazut tot pe-aici pe forum pe undeva ceva de genul.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate