Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Burta jos. Cum?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,963
  • Înscris: 03.12.2005

View Postadrian_2011, on 19 ianuarie 2013 - 20:24, said:

Timp de 6 luni. Daca nu slabesti macar 10 kg... Garantat!

Gigel, de slabit au slabit si aia din hotelul ala unde scria arbeit macht frei deasupra intrarii, dar conteaza si ce dai jos, nu doar cu cat arata mai putin cantarul. Scopul nu e sa ajungi un parpalac de piele intins pe o mana de oase, ci sa dai jos din grasimea in plus, doar.

#38
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 20:08, said:

Deci micul dejun e obligatoriu, iti da energia necesara ptr intreaga zi si in plus se consuma rapid caloriile mancate, e o tampenie sa renunti la el.
La fel si fructele trebuie mancate cu cap.Nu mai zic de fasolea aia care nu are ce cauta in meniu.

Imi pare rau dar nu sunt deloc de acord. Micul dejun obligatoriu? Pentru unii da dar pentru altii nu , pana la urma depinde de la o persoana la alta .Voi incerca sa fiu cit mai scurt , antrenamentul pe stomacul gol (deci fara mic dejun , caci asa este cel mai usor dar nu neaparat) va "arde" de tesutul adipos -daca acest lucru este un obiectiv atunci recomand antrenamentul pe stomacul gol pentru cei ce POT (nu oricine poate).Daca mananci mic dejun inainte vei "arde" la antrenament micul dejun si...inainte sa ma contraziceti aici v-as recomanda sa cititi despre hormonul numit Insulina , supranumit "hormonul de depozitare al grasimii".Cind Insulina este secretata -la revedere ardei de grasimi -este un semnal la care corpul apara cu orice pret tesutul adipos .Cind nu este secretata insulina insa la un efort cu intensitate mica sau medie se vor "arde" in proportie majoritara grasimile depozitate +evident si glicogen.Ar trebui sa stiti , sau daca nu va spun acum ca Insulina este secretata de fiecare data dupa ce mancam ceva ce contine carbohidrati , grasimi sau proteine cu alte cuvinte Calorii.Insulina mai are si un efect negativ legat de HGH in sensul ca cele 2 nu prea coexista cu placere impreuna.De aceea ideea de "Intermitent Fasting" sau "Post alternativ" pe romaneste este cel putin in teorie una buna , nu este buna pentru toti dar este una de incercat .Pentru cei care nu stiu ,"post alternativ " este sa mananci toate mesele intr-un interval orar restrans 6 sau max 8 ore si apoi restul timpului sa nu mananci , nu are legatura cu ce mananci sau cit mananci ci pur si simplu CIND! adica daca consumi in mod normal 2500cal/zi in loc sa mananci 4-5 mese/zi poti manca 2 mari (asa cum fac eu) la 12 de ex. si la 17:00.
http://www.theodysse...torage-hormone/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xyNTTY2zyrw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q4mP1-x8mhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Legat de fasole , pentru cei ce fac bodybuilding si in special pentru barbati fasolea boabe este un aliment execeptional , contine o cantitate ridicata de proteine si sursa excelenta de carbohidrati complexi.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NGjCffTzNvY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ManiaXx, 27 January 2013 - 20:43.


#39
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ok, depinde de la o persoana la alta.
Un medic iti va spune, nu sari peste micul dejun, e combustibilul organismului pe acea zi.
Un tip care vrea anumite rezultate sportive alege altceva ....ca in exemplul tau.
Nici eu nu mananc mic dejun sambata cand merg la sala, dimineata,  datorita faptului ca ma ingreuneaza, nici apa nu beau in timpul antrenamentuui din acelasi motiv.

Asadar fiecare isi cunoaste organismul.

#40
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
E bine sa nu mananci dimineata inainte de sala daca vrei sa dai jos, daca vrei sa pui masa, e chiar indicat sa mananc, ca sa ai energie si sa tragi calumea, eu mananc dimineata inainte sa plec la sala sambata, ca sa am energie, dar eu nu vreau sa dau jos, eu vreau sa pun.Deci in functie de ce obiectiv ai te orientezi.

#41
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Tinta ta care e Manixx cu cele 2 mese in acel interval?
Sa slabesti?
Sa pui masa?

#42
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 21:16, said:

Nici eu nu mananc mic dejun sambata cand merg la sala, dimineata,  datorita faptului ca ma ingreuneaza, nici apa nu beau in timpul antrenamentuui din acelasi motiv.
Tu ce obiective ai de nu bei apa la sala?
Eu as zice sa nu mai bei deloc, sa ramai asa mai "light", sa vezi ce "neingreunata" o sa te simti....

#43
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Nu beau ca o regurgitez, eu fac aerobic.
Beau dupa sala.
Obiectivul meu e minus 5 kg.


In timpul zilei beau cu lejeritate 2 litri de apa, ceai, cafea, ciorba...

#44
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 21:20, said:

Tinta ta care e Manixx cu cele 2 mese in acel interval?
Sa slabesti?
Sa pui masa?

Eu vin dintr-o calatorie lunga , mai precis in aprilie 2012 eram obez , 103kg , in iulie m-am apucat de antrenamente , aveam 75 kg , am trecut printr-o dieta hipocalorica si am pierdut si o gramada de tesut muscular ...incepeam sa arat ciudat.Intre timp insa , am studiat , adica vreau sa zic ca zilnic citesc , ma informez si adun orice informatie prind despre nutritie si apoi o verific , fie cercetand mai departe alte studii , ceretari in domeniu fie incercind pe propria piele , ca si in cazul de fata.Acum am 82kg (1.82cm) probabil ca din cele 7kg zic eu ca minim 4 sunt muschi , adica se vede clar pe mine ca nu mai sunt "ciudatul " de la 75 kg (ciudat in sensul ca eram supraponderal inainte) si nu mai zic de forta...insa am profitat si de faptul ca am stiu ce-i aia nutritie si ce am nevoie sa fac ca sa am rezultate optime +ca se pare ca am un nivel ridicat de testosteron natural .Scopul numarul 1 este sa pun masa dar ce fel de masa? unii spun ca este impsibil sa pui masa musculara si sa pierzi tesut adipos in acelasi timp...ei bine am descoperit citiva tipi care asta fac...nu intru in detalii prea tare daca cineva este interesat am sa ii arat cine sunt si ce tehnici folosesc , caci folosesc 2 tehnici diferite.Una peste alta am tras o concluzie si anume: in primul an de bodybuilding , cit esti inca incepator , daca stii ce trebuie sa faci POTI sa si pui masa musculara si sa dai jos din grasimi in acelasi timp.Momentan sunt undeva la 18% grasime corporala si intentionez sa ajung la 9-10% dar sa cresc in forta si masa musculara in acelasi timp , poate nu voi creste asa rapid ca cineva care este in faza de "bulk" clasic dar ma multumesc cu 2 obiective concomitent.

#45
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Ai o greutate ok pentru intaltimea pe care o ai, dar destul de mult bodyfat pentru kilogramele alea zic eu.Masa se pune in functie de corpul fiecaruia si de alimentatie si alti factori.Un prieten de-al meu a pus intr-un an de zile 8-10 kg, in timp ce tesupul adipos a ramas aproape la fel, a dat jos foarte putin din el, de la aproximativ 72 de kile a ajuns la 82 intr-un an si 1 luna, a luat si proteine si a avut si grija ce mananca, deci se poate, doar ca e de munca.

Iar la capitolul forta, acolo doar prin munca si devotament reusesti, nu e indicat sa iei prostii care iti forteaza organismul pentru ca vei avea probleme cu articulatiile, pentru ca tu poti sa ridici mult dar corpul nu este obisnuit sa suporte o asemenea presiune pe articulatii asa dintr-o data.De aia este bine sa o iei treptat, sa le faci corecte repetarile si sa fortezi incetul cu incetul.

Eu pana acuma 1 an, nu prea bagam umeri deloc, si eram lesinat bagam cu 40-50 maxim, si m-am apucat serios sa fac, pentru ca nu e ok sa lasi o grupa nelucrata, intr-un an de zile am ajuns sa fac cu 100 kg in zilele bune, cand ma simt bine si sunt odihnit.

Continua sa tragi si ai grija de mananci, si multa rabdare.

Edited by catalinuptm, 27 January 2013 - 21:49.


#46
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 21:35, said:

Nu beau ca o regurgitez, eu fac aerobic.
Ciudat, serios vorbind acum, nu am mai auzit pe nimeni sa aiba intoleranta la apa. :D
Ca nu simti nevoia sa bei e una, dar ca organismul tau o da afara e putin iesit din comun...

#47
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View Postcatalinuptm, on 27 ianuarie 2013 - 21:46, said:

Ai o greutate ok pentru intaltimea pe care o ai, dar destul de mult bodyfat pentru kilogramele alea zic eu.Masa se pune in functie de corpul fiecaruia si de alimentatie si alti factori.Un prieten de-al meu a pus intr-un an de zile 8-10 kg, in timp ce tesupul adipos a ramas aproape la fel, a dat jos foarte putin din el, de la aproximativ 72 de kile a ajuns la 82 intr-un an si 1 luna, a luat si proteine si a avut si grija ce mananca, deci se poate, doar ca e de munca.

Iar la capitolul forta, acolo doar prin munca si devotament reusesti, nu e indicat sa iei prostii care iti forteaza organismul pentru ca vei avea probleme cu articulatiile, pentru ca tu poti sa ridici mult dar corpul nu este obisnuit sa suporte o asemenea presiune pe articulatii asa dintr-o data.De aia este bine sa o iei treptat, sa le faci corecte reparile si sa fortezi incetul cu incetul.

Eu pana acuma 1 an, nu prea bagam umeri deloc, si eram lesinat bagam cu 40-50 maxim, si m-am apucat serios sa fac, pentru ca nu e ok sa lasi o grupa nelucrata, intr-un an de zile am ajuns sa fac cu 100 kg in zilele bune, cand ma simt bine si sunt odihnit.

Continua sa tragi si ai grija de mananci, si multa rabdare.
% de grasime corporala a ramas sensibil egal de la 75-82 kg de aceea spun ca majoritatea este musculatura , am aceeasi talie ca la 75 kg de ex. acuma sigur ca masuratorile astea nu-s perfecte dar totusi ideea este ca ma descur bine , sunt multumit si Intermitent Fasting ma ajuta enorm , ma ajuta sa nu pun grasime in plus in primul rand iar cardio cu intensitate mica ma ajuta sa dau jos incet-incet sper...in martie voi face noi masuratori si voi vedea progresul.

#48
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Ce sa zic, succes sa ajungi la tinta dorita, fara suplimente cam greu sa ajungi la targetul dorit, cred, adica un amic lua Tribulus, galeti din alea de prafuri dizolvate in apa si da, a slabit si  pus masa musculara.
Eu vb din pct de vedere al unei fete, ma amuza teribil cand ne sfatuia antrenoarea sa incordam muschii, la abdomene de exemplu.
Pai in momentul cand muschiul statea relaxat sub stratul de grasime era cam greu sa il constientizezi si incordezi.
Acum dupa ce am perseverat pot sa incordez si eu acei muschi, da.

Vlad sa stii ca mai sunt fete care nu au sticla cu apa in sala, chiar am vazut special aspectul asta.

Edited by Corina2009, 27 January 2013 - 21:56.


#49
ManiaXx

ManiaXx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 12.09.2007

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 21:52, said:

Ce sa zic, succes sa ajungi la tinta dorita, fara suplimente cam greu sa ajungi la targetul dorit, cred, adica un amic lua Tribulus, galeti din alea de prafuri dizolvate in apa si da, a slabit si  pus masa musculara.

:) Iau si suplimente , proteine caci e cam greu sa mananc 200g/zi fara si creatina .Tribulus ...cam nu conteaza mai ales pt mine ca am test. ridicat...singurul pas mai in fata sunt steroizii anabolizanti dar deocamdata nu se pune problema si probabil niciodata.

#50
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostCorina2009, on 27 ianuarie 2013 - 21:52, said:

Vlad sa stii ca mai sunt fete care nu au sticla cu apa in sala, chiar am vazut special aspectul asta.
Nu contest lucrul asta, mie mi se pare deplasat ca organismul tau nu suporta apa in timpul miscarii, ba mai mult, o inlatura.
In fine, poate sunt eu prea tanar si n-am intalnit inca destui oameni. :D
Te salut!

#51
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Intrebarea e care e deficitul de vitamine si minerale fara micul dejun,dupa un antrenament?Va intrebati vreodata daca slabitul asta practicat de voi este sanatos sau nu?EU am dat 8 kg jos in 3 luni,fara a altera dieta(in special saritul meselor).E o diferenta intre a slabi cu pastrarea vitalitatii,si intre a slabi cu anemie.

#52
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postxeleron, on 27 ianuarie 2013 - 22:07, said:

EU am dat 8 kg jos in 3 luni,fara a altera dieta(in special saritul meselor).
Pai nu ne lasa asa, "in aer". Spune-ne si noua "reteta"!
Oamenii se chinuie pe-aici, trag din greu, pun in greutate, coboara inapoi si tu slabesti 8 kg in 3 luni intr-un mod sanatos si nu zici si cum?
Pai ce facem aici? Posted Image

Edited by vlad29marko, 27 January 2013 - 22:12.


#53
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce sa fac?Ard mai mult decat consum,asta fac.A salta mesele(dupa cum zic unii cina si micul dejun) e o practica foarte proasta,intrucat organismul detecteaza ca il infometezi si asta face si mai dificil slabitul.O alta problema pe care o vad este faptul ca tratati problema doar cu axarea pe hormonii care influenteaza direct digestia(a se citi insulina/glucagonul).Va sugerez o imagine de ansamblu,incepand de la hipofiza,si sa studiati putin nivelele si tipurile metabolice si apoi sa ajungeti la o concluzie.

#54
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Dupa experienta mea cand  iti propui sa slabesti si adopti anumite restrictii fata de stiul de viata obisnuit organismul reactioneaza bine si ai rezutate vizibile, in primele luni.
Dupa aceea devine din ce in ce mai greu ptr ca se obisnuieste organismul si trebuie sa mai umbli din nou si scoti altceva..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate