Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Vodafone mareste vitezele dupa depasirea traficului inclus in abonamentele de net mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Salut cosmin_m1970!

Incepand din 6 august, se pot instala optiuni suplimentare de trafic si din timpul lunii de facturare, nu doar de la data de facturare, astfel daca ai limitare si doresti un trafic la viteza ridicata, poti alege de la 15 noiembrie una dintre cele trei optiuni de mai jos. Pana la acea data se putea activa doar optiunea cu 1 GB pentru 3 euro fara TVA.

[ http://img197.imageshack.us/img197/3172/screenshot026xy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cat despre deconectarile la internet dupa ora 23 si inainte de ora 06, nu este nevoie. Acest lucru se face in mod automat cu revalidarea traficului si fara impact la client.

View Postcosmin_m1970, on 17 noiembrie 2012 - 13:24, said:

Nimic nu este presupunere!
Va raspund la toti:
- Eu am solicitat 1 GB suplimentar (ca test sa vad daca se poate) chiar zilele trecute! NU mi s-a dat,mi-au explicat ca imi pot da 1GB de trafic dar nu imediat ci incepand cu data de 17 cand este ziua de facturare! De aceea am venit cu clarificarea de mai sus! Aveam traficul consumat si NU au vrut sa-mi dea IMEDIAT acel Gigabit de trafic! Clar si punct!
-Problema cu taxarea dupa ora 23,00 - @Alexcrist - am verificat cu un amic,nu mai veni tu cu siguranta ca ai folosit o vara netul si a fost beton! Daca "vara nu dormi",asta nu inseamna ca lucrurile sunt asa frumoase cum crezi tu! DA,la cartele este UNA,la abonamente este ALTA! NU sunt presupuneri,in momentul de fata (nu stiu pe viitor),lucrurile stau cum am specificat mai sus!
Repet,asteptam userul Vodafone cu confirmari si Departamentul Tehnic,cu rezolvarea acestui neajuns! Daca l-au sau il vor remedia... Cinste Lor dar pana atunci,ramane valabil ce v-am scris!
Daca nu vreti sa tineti cont si doriti a verifica pe pielea voastra cele scrise... spor!

Edited by Vodafone, 20 November 2012 - 15:08.


#56
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
La Cosmote nu am retea la serviciu, ca altfel la ei mi-as face abonament. A mai ramas Vodafone.

#57
cosmin_m1970

cosmin_m1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 06.11.2012
Multumesc,multumim Vodafone pentru lamuriri! Departamentul tehnic a facut de data asta ceea ce trebuie,bravo!
Pentru cei interesati,informatia este utila!
Eu,din pacate,va parasesc pe partea de date mobile.Sunt alte solutii mai ieftine,deja implementate si fara niciun fel de limitari,proxi-servere si porturi inchise.
Oricum,in 3-4 ani,4G-ul va fi o frecventa obisnuita,o banda accesibila oricarui terminal care are 3G - 4G incorporat!
Va fi la fel cum este astazi cu telefoanele si abonamentele de voce,orice telefon setat GSM si 3G,se va conecta 3G daca semnalul este suficient de puternic si chiar daca nu avem abonament de date! Asa va fi si cu 4G-ul cand se va da drumul si la voce.Spectru este "garla"!
Problema se pune la limitari... 30 GB (ca-n Germania,ei au avut cu aproape un an si jumatate 4G fata de noi) si apoi 256 sau 512 Kb/sec.... eh,asta ma deranjeaza... limitarea! Si mai sunt si porturi inchise... poate se va renunta la aceasta idee.
Dar sa vedem si partea buna a lucrurilor,viteze mai mari la Internet...  sa vedem si noi un real de 50 Mb/sec....macar sub antene! Dar nu va fi asa! Sunt exemplificari pe youtube cu Vodafone Germania unde se prinde un "chinuit" 30 Mb/sec cu router si antena externa si cu releul la 500m.Vedeti ca sunt clipuri in 4G cu viteze SUB ce prinde actualmente Vio pe Orange in 3G! Mai vad si PING-uri de 125 sau 75... sub antene! Dar NU asta este 4G-ul adevarat! Este mai degraba un 3,7 G...3,9 G fiindca exista si in alte tari WI-MAX cu tehnologii ce pot asigura chiar si viteze demne de WI-FI "N" 150 Mb/sec!
Pacat ca,in 4G,nu poti sa te uiti lejer la un film on-line in full HD! Ti se termina traficul inclus si ajungi la 256 sau 512 Kb/sec! Si... costa "nenica" de te ustura buzunarul!
Bine,stiu ca investitia trebuie amortizata si abia peste multi ani vom beneficia de tarife acceptabile si probabil dar nu cred,scoaterea definitiva a limitarilor.Sa fie Internetul mobil ca si cel fix,nelimitat in adevaratul sens al cuvantului.
Dar hai ca am dat-o in off-topic,vom continua schimbul de opinii vis-a-vis de 4G,in sectiunea dedicata!

Edited by cosmin_m1970, 21 November 2012 - 01:00.


#58
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcosmin_m1970, on 21 noiembrie 2012 - 00:59, said:

Multumesc,multumim Vodafone pentru lamuriri! Departamentul tehnic a facut de data asta ceea ce trebuie,bravo!
Pentru cei interesati,informatia este utila!
Eu,din pacate,va parasesc pe partea de date mobile.Sunt alte solutii mai ieftine,deja implementate si fara niciun fel de limitari,proxi-servere si porturi inchise.
Oricum,in 3-4 ani,4G-ul va fi o frecventa obisnuita,o banda accesibila oricarui terminal care are 3G - 4G incorporat!
Va fi la fel cum este astazi cu telefoanele si abonamentele de voce,orice telefon setat GSM si 3G,se va conecta 3G daca semnalul este suficient de puternic si chiar daca nu avem abonament de date! Asa va fi si cu 4G-ul cand se va da drumul si la voce.Spectru este "garla"!
Problema se pune la limitari... 30 GB (ca-n Germania,ei au avut cu aproape un an si jumatate 4G fata de noi) si apoi 256 sau 512 Kb/sec.... eh,asta ma deranjeaza... limitarea! Si mai sunt si porturi inchise... poate se va renunta la aceasta idee.
Dar sa vedem si partea buna a lucrurilor,viteze mai mari la Internet...  sa vedem si noi un real de 50 Mb/sec....macar sub antene! Dar nu va fi asa! Sunt exemplificari pe youtube cu Vodafone Germania unde se prinde un "chinuit" 30 Mb/sec cu router si antena externa si cu releul la 500m.Vedeti ca sunt clipuri in 4G cu viteze SUB ce prinde actualmente Vio pe Orange in 3G! Mai vad si PING-uri de 125 sau 75... sub antene! Dar NU asta este 4G-ul adevarat! Este mai degraba un 3,7 G...3,9 G fiindca exista si in alte tari WI-MAX cu tehnologii ce pot asigura chiar si viteze demne de WI-FI "N" 150 Mb/sec!
Pacat ca,in 4G,nu poti sa te uiti lejer la un film on-line in full HD! Ti se termina traficul inclus si ajungi la 256 sau 512 Kb/sec! Si... costa "nenica" de te ustura buzunarul!
Bine,stiu ca investitia trebuie amortizata si abia peste multi ani vom beneficia de tarife acceptabile si probabil dar nu cred,scoaterea definitiva a limitarilor.Sa fie Internetul mobil ca si cel fix,nelimitat in adevaratul sens al cuvantului.
Dar hai ca am dat-o in off-topic,vom continua schimbul de opinii vis-a-vis de 4G,in sectiunea dedicata!

    Nu cred ca se poate face o comparatie intre cel fix si cel mobil.Sunt tehnologii diferite,destinatii diferite,medii diferite.
   Dupa cum bine zice un prieten de-al meu,e ca si cand am face comparatie intre laptop si desktop.

#59
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012
Chiar daca s-a depasit traficul inclus din luna in curs si inplicit navigarea se face cu limitare de viteza,in sesiunile de noapte(23:00-06:00) traficul se va efectua la vitezele permise de reteaua Vodafone din zona.

#60
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Whaaaat?! :w00t: Sigur n-ai gresit textul? :D

#61
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 04 decembrie 2012 - 08:39, said:

Whaaaat?! [ http://1.1.1.2/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/w00t.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Sigur n-ai gresit textul? [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/biggrin.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

  Informatia este venita de la Departamentul de date Vodafone.  :)

#62
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Ce oferta super!

Pana acum avem asa:

- limitare urcata la 256 Kbps download si 128 Kbps upload dupa depasire;
- viteza maxima permisa de retea chiar si dupa depasire, in intervalul orar 23:00 - 6:00



Nu pot sa nu felicit echipa care a reusit sa implementeze ideile astea, sunt foarte bune!

#63
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 04 decembrie 2012 - 08:46, said:

Ce oferta super!

Pana acum avem asa:

- limitare urcata la 256 Kbps download si 128 Kbps upload dupa depasire;
- viteza maxima permisa de retea chiar si dupa depasire, in intervalul orar 23:00 - 6:00



Nu pot sa nu felicit echipa care a reusit sa implementeze ideile astea, sunt foarte bune!

  Asa am zis si eu.Informatia am verificat-o din trei surse.Nu am intrebat la Orange ,daca tot asa sta situatia ,cu privire la al doilea punct.

#64
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Din cate stiu eu, nu. Ai Happy Night, dar dupa ce ai depasit traficul, viteza ramane scazuta la 128 Kbps pe down.

Sunt de parere ca ceea ce a reusit sa implementeze Vodafone e un pas urias inainte spre viteza nelimitata, maxima, indiferent de traficul efectuat de pe conexiunile mobile. Am un abonament de date la Vodafone, iar daca lucrurile vor merge in continuare atat de bine, am sa-l reinnoiesc, cu atat mai mult daca voi avea si acoperire 4G.

#65
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 04 decembrie 2012 - 08:50, said:

Din cate stiu eu, nu. Ai Happy Night, dar dupa ce ai depasit traficul, viteza ramane scazuta la 128 Kbps pe down.

Sunt de parere ca ceea ce a reusit sa implementeze Vodafone e un pas urias inainte spre viteza nelimitata, maxima, indiferent de traficul efectuat de pe conexiunile mobile. Am un abonament de date la Vodafone, iar daca lucrurile vor merge in continuare atat de bine, am sa-l reinnoiesc, cu atat mai mult daca voi avea si acoperire 4G.

  Sunt de acord si... de apreciat noile implementari  Vodafone.Eu oricum le reinnoiesc la ambii(Orange si Vodafone).In felul acesta sunt si mai multumit pe parte de date. :)

#66
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postmicutuljhon, on 04 decembrie 2012 - 08:48, said:

  Asa am zis si eu.Informatia am verificat-o din trei surse.Nu am intrebat la Orange ,daca tot asa sta situatia ,cu privire la al doilea punct.

    Am intrebat astazi la Orange:

1.Optiunea Happy Night devine activa cu impact de la client.Obligatoriu trebuie ca sesiunile sa fie incepute dupa miezul noptii si finalizate inainte de ora 07:00,altfel traficul consumat se va reduce retroactiv ,din cel inclus in abonament.

2 Vitezele de trafic practicate prin optiunea Happy Night,vor fi in functiile de resursele existente la traficul de zi:
   *daca utilizatorul mai are din traficul inclus,atunci sesiunile prin Optiunea Happy Night,vor fi la vitezele pe care le permite reteaua si provizionarea numarului.In cazul in care a fost trecut pe limitare de viteza,aceasi limitare de viteza se va regasi si in traficul de noapte.

#67
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Pai da, asa a fost mereu, trebuia sa te deconectezi si sa reconectezi modemul zilnic, daca vroiai sa te folosesti de Happy Night.

#68
micutuljhon

micutuljhon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,124
  • Înscris: 18.02.2012

View Postcopil_Cuminte19, on 04 decembrie 2012 - 20:31, said:

Pai da, asa a fost mereu, trebuia sa te deconectezi si sa reconectezi modemul zilnic, daca vroiai sa te folosesti de Happy Night.


A fost postat punctul acela ,comparativ cu ce este la Vodafone.In esenta m-a interesat clarificarea cu privire la al doilea aspect.  Posted Image

Astept lansarea aplicatiei Connectify Dispach pentru gestionarea diferitelor conexiuni de internet in vederea obtinerii unor viteze si mai mari.

Edited by micutuljhon, 04 December 2012 - 20:40.


#69
cosmin_m970

cosmin_m970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2012
Salutare tuturor!
Pot implementa ce vor si la ce ore vor! Eu am reziliat abonamentul de date si NU imi mai face vreodata abonament la Vodafone! Atatea porturi inchise,trafic limitat,scump,viteza mult sub limita promisa... in fine,Internetul lor mobil este sub orice critica! Sunt hot-spoturi peste tot! Vor fi implementate tehnologii cu Internet de mare viteza pe distante de Km buni in WI-MAX,nu surogatul asta de 3,75G!
Le doresc faliment glorios!

#70
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011
Internetul mobil != Internetul fix!!!

#71
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
adica?

#72
astateoftrance

astateoftrance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 16.09.2011
În informatica expresia != înseamnă ca este diferit sau ca nu este egal. (not equal)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate