Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Antisemitismul, origini si cauze

* * * - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15529 replies to this topic

#7813
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 17:49, said:


ia da-ti un zoom pe poza, tati. s-apoi invidiaza-mi sotul in continuare. pentru ca chiar radem. cateodata si de ce-i citesc eu de-aici.

nu, nu te teme, acum nu-i acasa. da-i citesc cand ajunge, promit.
Sotul tau e olandez sau belgian?

#7814
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostMegs, on 10 ianuarie 2013 - 18:13, said:

Cum tu te consideri libera sa postezi idiotenii la fel de libera sunt si eu sa le arat si sa le combat.
Ti-ai tot luat adio de cateva ori dar tot nu vrei sa "pleci". Eu nu imi iau adio caci sunt convinsa ca vei continua sa postezi aberatii pe care le voi combate. Posted Image
ok, arata-le si combate-le. dar nu mai conta pe mine ca partener de dialog sau de justificare si nu mai considera ca in lipsa acestora eu am ramas fara argumente. pur si simplu trebuie doar sa intelegi ca mi-e lehamite de dialogul cu tine. nu pentru ca ai fi ********** sau **********, nicidecum, ci pentru ca ti-ai pierdut flexibilitatea de gandire si limbaj si combati ca o piesa de muzeu. etern aceeasi. doar stratul de praf difera.
stiu ca suna neplacut urechilor tale, dar asta-i adevarul meu. care nu trebuie sa fie si al tau, bineinteles. dar ca sa evitam sa-ti mai adresez aceste critici sfatul meu este sa nu mai contezi pe replicile sau justificarile mele, chiar daca ele exista bine-mersi.

#7815
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 18:22, said:

ok, arata-le si combate-le. dar nu mai conta pe mine ca partener de dialog sau de justificare si nu mai considera ca in lipsa acestora eu am ramas fara argumente. pur si simplu trebuie doar sa intelegi ca mi-e lehamite de dialogul cu tine. nu pentru ca ai fi ********** sau **********, nicidecum, ci pentru ca ti-ai pierdut flexibilitatea de gandire si limbaj si combati ca o piesa de muzeu. etern aceeasi. doar stratul de praf difera.
stiu ca suna neplacut urechilor tale, dar asta-i adevarul meu. care nu trebuie sa fie si al tau, bineinteles. dar ca sa evitam sa-ti mai adresez aceste critici sfatul meu este sa nu mai contezi pe replicile sau justificarile mele, chiar daca ele exista bine-mersi.
Asa cum ai procedat si cu alti interlocutori care iti combateau aberatiile, toti "isi pierd flexibilitatea de gandire si limbaj" atunci cand afirmatiile acestora nu corespund cu ale tale.
Asa cum ai demonstrat deja, tu nu esti pentru aflarea adevarului ci doar pentru impunerea "adevarului tau".
Nu am contat si nici nu contez pe tine dar asta nu ma impiedica sa nu iti arat ipocrizia de care dai dovada atunci cand faci astfel de afirmatii.

View Postsolong_13, on 10 ianuarie 2013 - 18:21, said:

hhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

to be continued,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
desigur, ea si-a luat adio de n-spe ori dar nu se lasa plecata. Nu pot sa spun ca nu ma distreaza :lol:

Edited by Megs, 10 January 2013 - 18:31.


#7816
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostMegs, on 10 ianuarie 2013 - 18:29, said:

Asa cum ai procedat si cu alti interlocutori care iti combateau aberatiile, toti "isi pierd flexibilitatea de gandire si limbaj" atunci cand afirmatiile acestora nu corespund cu ale tale.
Asa cum ai demonstrat deja, tu nu esti pentru aflarea adevarului ci doar pentru impunerea "adevarului tau".
Nu am contat si nici nu contez pe tine dar asta nu ma impiedica sa nu iti arat ipocrizia de care dai dovada atunci cand faci astfel de afirmatii.

<ipocrit, ajea...> ok. vade retro.

View PostMegs, on 10 ianuarie 2013 - 18:30, said:

desigur, ea si-a luat adio de n-spe ori dar nu se lasa plecata. Nu pot sa spun ca nu ma distreaza Posted Image

si ma bucur c-am readus zambetul in viata dumneavoastra. acreala de muraturi precede damful de tiramisu. dar fiecare dintre ele isi are rolul sau pentru gurmanzi. si totusi, desertul e intampinat cu bucurie. always.

Edited by nazdaq, 10 January 2013 - 18:35.


#7817
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Un ceai de lamaie cu ginger e si mai bun ...

#7818
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostBilly, on 10 ianuarie 2013 - 18:37, said:

Un ceai de lamaie cu ginger e si mai bun ...

report, offtopic.

#7819
solong_13

solong_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.01.2013

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 18:34, said:

<ipocrit, ajea...> ok. vade retro.



si ma bucur c-am readus zambetul in viata dumneavoastra. acreala de muraturi precede damful de tiramisu. dar fiecare dintre ele isi are rolul sau pentru gurmanzi. si totusi, desertul e intampinat cu bucurie. always.


sa fie desert si nu deshert,.....Posted Image

View PostBilly, on 10 ianuarie 2013 - 18:37, said:

Un ceai de lamaie cu ginger e si mai bun ...


io n-am ginger,...am gingiiPosted Image

#7820
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 18:37, said:

report, offtopic.
Mesaj moderator:

Ce zici, sa ma suspend pentru vreo 3 zile?

#7821
solong_13

solong_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.01.2013

View PostBilly, on 10 ianuarie 2013 - 18:43, said:

Mesaj moderator:

Ce zici, sa ma suspend pentru vreo 3 zile?


ai bretele???Posted Image

#7822
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 18:34, said:

<ipocrit, ajea...> ok. vade retro.

si ma bucur c-am readus zambetul in viata dumneavoastra. acreala de muraturi precede damful de tiramisu. dar fiecare dintre ele isi are rolul sau pentru gurmanzi. si totusi, desertul e intampinat cu bucurie. always.
Nu era cazul sa te privesti in oglinda si sa-ti faci caracterizarea pe forum.
Deja se stia acest lucru. Posted Image

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 13:28, said:

lucic, evreii au inceput sa migreze pe la 1200 in acest spatiu. traditia antisemitica vine din biserica, pentru ca economic si politic la mestecat de ghinda, vorba ta...mai greu.
ca s-a cristalizat in antisemitism declarat odata cu revirimentul nationalismului german si european, asta-i alta mancare de peste. dar biserica e cea vinovata de raspandirea acestei legende. pe care parca si falsul numit protocoalele sionului o reia, daca nu ma-nsel.
Ca sa-ti dovedesc inca o data aberatiile.

Conform lui Yad Vashem

Rădăcinile antisemitismului românesc
Rădăcinile antisemitismului românesc se împletesc cu originile statului român modern şi cu apariţia bogatei tradiţii culturale naţionale care a însoţit unirea principatelor, independenţa şi crearea României Mari. Antisemitismul care s-a manifestat în România între cele două războaie mondiale a crescut direct din seminţele sădite în evenimentele majore ale dezvoltării ţării începută la jumătatea secolului al XIX-lea.



Hai sa vedem si niste date demografice conform wikipediei:

În Moldova:
1803: 15.000
1859: 118.000
1899: 197.000

În Țara Românească:
1831: 4.000
1859: 9.000
1899: 61.000

Potrivit recensământului oficial din 1930, totalul evreilor din România era de - 756.930

În urma amputărilor teritoriale a României din vara anului 1940, populația evreiască s-a împărțit în felul următor:
- în România restantă - 312.972;
- în U.R.S.S. (Basarabia și nordul Bucovinei) - 275.419;
- în Ungaria (Transilvania de NV) - 138.917;
- în Bulgaria (Cadrilater) - 807;
- total - 728.115.

Edited by Megs, 10 January 2013 - 19:39.


#7823
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostMegs, on 10 ianuarie 2013 - 19:39, said:

Antisemitismul care s-a manifestat în România între cele două războaie mondiale a crescut direct din seminţele sădite în evenimentele majore ale dezvoltării ţării începută la jumătatea secolului al XIX-lea.


Normal...avem de-aface cu o tara eminamente agrara...
Nu putea creste decat din seminte.

Dar  scuze cam din ce a aparut ?
daca nu si din povestile despre obiceiurile jidanesti raspandite de taica popa ?

#7824
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postabbulafia, on 10 ianuarie 2013 - 19:52, said:

Dar  scuze cam din ce a aparut ?
daca nu si din povestile despre obiceiurile jidanesti raspandite de taica popa ?
S-a spus de multe ori pe forum ca atitudinea Israelului si a evreilor din Israel fata de palestinieni e chestiune de supravietuire. S-a invocat faptul ca natalitatea palestinienilor este mare si, daca s-ar da drept de intoarcere si cetatenie palestinienilor care s-au nascut pe teritoriul tarii si urmasilor acestora, in scurt timp evreii ar ajunge fie minoritari.

Eh, in paragraful de mai sus inlocuieste Israelul cu Romania si natalitatea palestinienilor cu exodul evreilor catre tarile romane.
Am pus si date demografice:

În Moldova:
1803: 15.000

1859: 118.000
1899: 197.000

În Țara Românească:
1831: 4.000

1859: 9.000
1899: 61.000

Potrivit recensământului oficial din 1930, totalul evreilor din România era de - 756.930
In perioada interbelica, in unele orase evreii chiar au ajus sa fie majoritari.

De la cateva zeci de mii la inceputul sec 19 pana la 750.000 nu ti se pare ca este cam mult in doar 100 de ani?
Daca atitudinea evreilor israelieni fata de palestinieni este considerata justificata de catre evrei, de ce atitudinea de respingere a evreilor de catre romani in perioada interbelica nu ar fi considerata justificata?

Edited by Megs, 10 January 2013 - 20:24.


#7825
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postmarcuzzzo, on 10 ianuarie 2013 - 10:32, said:

Da evreii introduc in Romania religia banului la culmea.
Vad ca teoriile conspirative au incat mare pret la unii.
Romanul sarantoc nici nu se gandeste la bani,el traieste in contemplatie si meditatie.
S-ar putea zic io,ca evreii sa fie mai buni intr-ale afacerii si de aia starneste ura de tip "comunist"?

Poate ca ai vrut sa spui ca unii(!) evrei au fost buni la "gargara" asa incat a putut fi starnita propagata ura aia si sa strice apoi la cap vreo doua-trei generatii de romani, ca  initial, romanii, in marea lor majoritate, chiar nu au fost bucurosi de comunism si in plus doreau sa traiasca din munca cinstita. Iar religia banului se refera la a avea principii asemanatoare celor pe care si le asuma  organizatiile de tip mafiot...

Edited by karuna, 10 January 2013 - 21:44.


#7826
solong_13

solong_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.01.2013

View Postkaruna, on 10 ianuarie 2013 - 21:43, said:

Poate ca ai vrut sa spui ca unii(!) evrei au fost buni la "gargara" asa incat a putut fi starnita propagata ura aia si sa strice apoi la cap vreo doua-trei generatii de romani, ca  initial, romanii, in marea lor majoritate, chiar nu au fost bucurosi de comunism si in plus doreau sa traiasca din munca cinstita. Iar religia banului se refera la a avea principii asemanatoare celor pe care si le asuma  organizatiile de tip mafiot...


EEEEee,...asta ma intereseaza si pe mine:


Religia Banului!

#7827
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postnazdaq, on 10 ianuarie 2013 - 12:27, said:

un om de la ambasada rusa fuge din romania dupa un accident de masina. e o invitatie la anti-rususm?
un american il omoara pe teo peter. e extradat conform conventiilor tarii noastre cu sua, judecat la el in tara unde statul roman nu a fost in stare sa plateasca un avocat bun si este achitat. e o invitatie la anti-americanism?
Daca vreunul dintre ei isi batea fundul ca maimuta in piata publica (sau in fata ambasadei ruse/americane), spunand ca se pisha pe romani si pe Romania, te asigur ca avea mai multe capete de acuzare, iar ca factor agravant la celalalte... nu mai vorbesc.

Dar vorba lui Lucifer, cum sa existe oameni ATAT de IDIOTI ?

Edited by Cr1spy, 11 January 2013 - 04:25.


#7828
nazdaq

nazdaq

    Feralia Genitalia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,089
  • Înscris: 24.11.2012

View PostBilly, on 10 ianuarie 2013 - 11:45, said:

Si ca sa dam un exemplu international de instigare la crima, de-acuma celebru, poate ca ar trebui sa incepem prin a aminti de atacarea Irak-ului in 2003 pe baza de minciuni si 9/11.
O instigare la crima ce a dus probabil la moartea a circa 1 milion de oameni.
atacarea irakului a fost cea mai buna miscare menita sa-i raneasca pe sauditi, ca razbunare. ca doar nu erau americanii nebuni sa-i atace la ei acasa, pe langa mecca. a escaladat tensiunile intre sunniti si shiiti si a slabit frontul musulman antiamerican. divide et impera, billy, cand o sa intelegi? stai sa vezi cand s-or trezi si kurzii, aia fara liderii francezi impuscati ieri.

Edited by nazdaq, 11 January 2013 - 08:08.


#7829
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011
Megara, vrei dovezi ca Biserica a participat activ la raspindirea acuzatiei de omor ritual adusa evreilor?

Hai sa-ti fac pe plac.

O sa incep cu un exemplu. Pina in anii '90 ai secolului trecut (da, luminatul secol XX) exista intr-o biserica din Austria o picturaa unui asemenea omor ritual, cu inscriptia "Sie schneiden dem Marterer, die Gurgl ab und nemen alles Blut von Ihm", adica "i-au taiat gitul martirului si i-au luat singele".

Cea mai buna dovada a participarii active a Bisericii la raspindirea acuzatiei de omor ritual este sanctificarea copiilor despre care se credea ca au fost sacrificati de evrei. Lista partiala copy-paste, ca n-are sens sa chinui tastatura daca sint deja de-a gata:


    • William of Norwich, d. 1144
      - Approved cultus, f.d. March 24, aged 12 -- The case for the crime does notseem to been established. The boy was murdered and may have been murdered by Jews, but there is no evidence that it was done out of hatred for Christianity.
    • Richard of Pontoise or of Paris, d. 1179 -
    • Herbert of Huntingdon, d. 1180 -
    • Dominic of Val, 1250
      - Approved cultus. f.d. August 31. a.k.a. Dominguito. "He was a 7-yr-old altar boy at the cathedral of Saragossa, who was kidnapped by Jews and nailed against a wall. His feast is celebrated throughout Aragon." (Benedictines)
    • Hugh of Lincoln, d. 1255
      - Approved cultus. Interesting to note that King Henry III conducted the judicial investigation that end in 18 Jews being hanged.
    • Werner or Oberwesel, d. 1287
      - Approved cultus. f.d. April 19. a.k.a. Wernher. Employed by Jews who were accused of murdering him on Holy Thursday, just after he had received Communion.
    • Rudolf of Berne, d. 1294 -
    • Conrad of Weissensee, d. 1303 -
    • Louis or Ludwig of Ravensburg d. 1429
      - Approved cultus. f.d. April 30. Murdered at Easter. a.k.a. Ludwig von Bruck.
    • Anderl of Rinn, d. 1462
      - Called "Blessed," possibly because the canonization process was pretty well developed by this point. Benedict XIV allowed the continuation of the local cultus but refused to proceed to Andrew's canonization. Approved cultus. f.d. July 12. a.k.a. Andrew of Rinn.
    • Simon of Trent, d. 1475
      - This one is the worst. He was included in the Roman Martyrology (and perhaps still is listed with a feast day on March 24), until the Sacred Congregation of Rites forbade all future veneration. The Benedictines of Ramsgate say, "A child living at Trent in N. Italy who is said to have been murdered by Jews at Eastertide out of hatred of Christ. The confession of the Jews was obtained under torture. The trial was reviewed at Rome by Sixtus IV in 1478 but he did not authorize the cult of St. Simon. This however was done by Sixtus V in 1588, largely on account of the miracles." So, he was apparently declared a saint not so much for his supposed martyrdom but that God revealed he was in heaven with him by the miracles worked through his intercession. Obviously, the cultus was nixed because the story sends the wrong signal.
    • Lorenzino Sossio, d. 1485
      - Cultus approved in 1867. f.d. April 15. (note that most of these occurred around Eastertime). a.k.a. Laurentinus Sossius, age 5, killed on Good Friday.
http://www.fordham.edu/halsall/source/rinn.asp#Links

Ziaristul Giulio Meottti de la Il Foglio are un articol in Ynet despre atitudinea Bisericilor la adresa evreilor si a Israelului. Merita citit, mai ales partea in care se spune de ce neaga respectivii dreptul evreilor la un stat - pe baze pur teologice.

Megara, referitor la problema antisemitismului pe teritoriul Romaniei de azi: se poate afirma ca promotoarea antisemitismului la voi a fost in special Biserica ortodoxa greaca. In Basarabia a inflorit anitsemitismul datorita Bisericii slave si politicii anti-evreiesti a tarilor. Romanii nu au avut manifestari antisemite din proprie initiativa pina in secolul XIX, cind au intrat in conflict cu ideile liberale despre emancipare si drepturile omului promovate de tarile mai dezvoltate ale Europei. Nu ca evreii ar fi fost foarte iubiti pina atunci, dar nu erau considerati o amenintare. De-abia cind puterile occidentale au impus romanilor acordarea de drepturi cetatenesti egale evreilor, s-a trezit spiritul xenofob si rasismul in rindul intelectualilor si guvernantilor romani. Nu din cauza numarului evreilor, cum sustii tu, pentru ca in secolul XIX nu erau decit o mina de evrei.

Compararea evreilor imigrati in Romania la inceputul secolului trecut cu refugiatii palestinieni este ridicola. Evreii nu aveau o agenda anti-romaneasca, nu aveau organizatii mondiale dedicate distrugerii Romaniei, nu boicotau produsele romanesti pe piata internationala, nu faceau propaganda anti-romaneasca in mod organizat cu scopul de a demoniza si delegitimiza tara.

#7830
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postnazdaq, on 11 ianuarie 2013 - 08:05, said:

atacarea irakului a fost cea mai buna miscare menita sa-i raneasca pe sauditi, ca razbunare. ca doar nu erau americanii nebuni sa-i atace la ei acasa, pe langa mecca. a escaladat tensiunile intre sunniti si shiiti si a slabit frontul musulman antiamerican. divide et impera, billy, cand o sa intelegi? stai sa vezi cand s-or trezi si kurzii, aia fara liderii francezi impuscati ieri.

Am inteles demult, nazdaq dar nu sunt obligat sa si accept.

Eu am alte asteptari de la Homo Sapiens Sapiens, altceva decat futila asta hartuiala reciproca si care nu se mai termina odata.

Edited by Billy, 11 January 2013 - 11:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate