Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Teapa EUROINS

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012
Asa cum este viata, apar in decursul ei evenimente neprevazute, care ne fac mai puternici sau mai neputinciosi, mai optimisti sau mai deprimati, mai fericiti sau mai tristi, mai curajosi sau mai lasi, mai responsabili sau mai indiferenti, mai respectosi sau mai infatuati, mai activi sau mai inerti, mai apreciati sau mai umiliti. Despre aceste lucruri vreau sa va vorbesc in continuare, de faptul ca desi aceste evenimente ne fac mai buni, nu am gasit un antidot pentru umilinta si dispretul celor care traiesc pe banii nostri. Consider ca ar trebui sa punem capat acestor nelegiuri prin a spune NU si de a lua atitudine.

Sa va spun ce mi s-a intamplat.
Dupa 17 ani de stat cu chirie prin Bucuresti, dupa ce am nascut mai intai primul copil si era sa mor la nastere, iar cel de-al doilea era sa moara el la nastere, dupa ce am mers numai la ocazie in provincie cu copii(180km) la parintii mei, dupa ce intr-o vacanta de vara am stat cu tata(fiind bolnav) si a murit in bratele mele, dupa ce copilul cel mare imi spunea cand a mers la scoala "mami de ce sunt atatea masini pe strada, si niciuna  nu este a noastra", am reusit sa cumpar o masina la mana a doua din 2003 . Masina a fost la prima inmatriculare in Romania si era in conditii foarte bune, la reprezentanta mi-au spus ca decat bucsile tb schimbate. Am platit toate actele de inmatriculare (care nu sunt ieftine) si ne-am hotarat ca in lunile urmatoare cand imi revin cu banii sa fac un Casco.
M-am bucurat atat de mult de faptul ca imi puteam duce copii la scoala si cel mic la gradinita, masina mergea si se comporta destul de bine.

Eveniment
Dupa aproape o luna de bucurie, ies ca de obicei dimineata de pe strada mea plina de gropi catre intersectia cu strada cea mare si astept sa semnalizez la stanga, insa din dreapta un TIR vrea sa intre si el pe langa mine. Fiind un trafic aglomerat, cu greu ii da cineva voie tirului sa intre, acesta intra pana la urma, insa se incadreaza gresit si ma prinde cu rotile din spate...oamenii de la o terasa incep sa tipe ca manevra este facuta prost, insa soferul nu a auzit. Cand am auzit caroseria ca incepe sa plezneasca ma arunc de la volan pe partea din dreapta de frica si simt cum masina este tarata 1m in spate, dupa care se opreste tirul. Soferul speriat vine la mine, eu deja plangeam, spune ca ii pare rau ca nu m-a vazut, caci el nu stie drumul, este din alt oras si mergem la politie sa vedem ce se poate face.
Spre politie, desi eram inca in soc, dupa spusele soferului imi dau seama ca fara carnet este mort, caci el este platit in functie de curse si este tocmai din Constanta. Politistul ne intreaba daca exista conflict ca sa faca el expertiza, soferul a spus ca este vinovat, eu am recunoscut si ne-a spus sa ne facem amiabila. Desi sotul mi-a zis sa mergem la politie, am considerat ca nu am facut rau la nimeni in viata mea si nu este nici cazul acum, mai ales ca politistul ne-a recomandat amiabila. Masina a fost lovita in roata din stanga, aripa si portiera.
Intr-un colt al asigurarii statea scris mare: RCA EUROINS, era ca un semn mefistofelic care mi-a ramas in minte.

Dosar RCA Euroins
Ma duc la Euroins fac dosarul si ma anunta ca voi fi contactata. Sotul suna pentru constatare, dupa amanari si telefoane la niste numere la care nu raspunde nimeni, vine un baiat si ne face constatarea si ne zice: "Eu va trec ce vad aici, insa daca aveti amiabila, slabe sanse"
Initial nu am inteles, insa ma trezesc cu o hartie peste 3 saptamani ca refuza dosarul si isi rezerva dreptul sa faca investigatii in perioada legala de 3 luni. Intru in fibrilatie, sotul vorbeste cu soferul sa vina mai repede pt declaratie, caci el a facut doar pozele fiind mereu in cursa.
Dupa inca 2 saptamani primesc iarasi o hartie in care mi se pune ca dosarul este respins. Sotul disperat reuseste o audienta la director. Ne ducem acolo si ni se explica ca dinamica accidentului este ciudata, sotul intra putin in ei ii ameninta cu reclamatie, si atunci vine un "maestru in accidente" si zice ca accidentul este real daca sotia a tras de volan in dreapta. Directorul ne zice si el ca a fost singurul care a spus ca este accident, numai ca exista o comisie care stabileste pana la urma si nu el singur. Ne-a pus sa facem o cerere de reanalizare a dosarului cu toate detaliile pe care i le-am prezentam si in 2 saptamani primim acceptul.
Deoarece au fost numai povesti, sotul depune reclamatie la CSA, si atunci incepe chinul. Sotul isi ea concediu, cheama soferul cu tirul in cauza, si merge sa rezolve problema. Deoarece stiau de reclamatie, a venit acelasi mester in accidente, si a insistat pe ideea ca de ce am facut reclamatie.  A refuzat sa faca o simulare cu tirul in parcare, a refuzat sa mai vina la fata locului sa vada intersectia, a refuzat sa mai vorbeasca cu martorii accidentului, insistand ca hotararea ii apartine CSA-ul.

Raspuns CSA
Primesc dupa o luna raspuns ca cei de la Euroins spun ca "avariile nu puteau fi facute in conditiile descrise si nu exista legatura de cauzalitate intre avariile celor doua vehicule", iar CSA se disculpa spunand ca numai prin proces se poate rezolva problema.
Concluzia: Euroins neaga existenta accidentului, fara sa tina cont de martori, declaratii si posibilitatea de a face reconstituirea.
Mai fac o reclamatie la CSA(la recomandarea lor), spunand ca sunt 2 martori, ca nu si-au terminat cercetarile si ca fac un abuz.
Primesc azi raspunsul de la CSA ca cei de la Euroins considera ca argumentele noi aduse "nu justifica producerea avariilor" si ca numai in instanta se pot aduce martori. Instanta inseamna bani si termen de ani de zile.

Apel catre toti clientii de asigurari (RCA si CASCO)
Am masina blocata de 3luni si ma chinui cu disperare sa gasesc pe cineva ca sa ma apere ca si pagubita de acest sistem facut de Euroins si pe care se pare ca si Csa il accepta. Am citit articole ca Euroins sunt pe locul 1 la reclamatii:
http://www.cotidianu...i-casco-191852/
http://www.zf.ro/com...ua-luni-8882460

Chiar nu putem pune noi capat acestor Abuzuri si Nedreptati facute de Euroins?
Deoarece am facut toate demersurile (fara proces), apelez la voi ca sa gasim o solutie de rezolvare a acestor reclamatii.
M-am gandit ca puterea lor, suntem tot noi, adica cei care incheie asigurari Euroins.
Poate ca este timpul sa refuzam ca si protest sa mai incheiem aceste polite marca Euroins, indiferent ca sunt ieftine sau nu.
Daca CSA sau alta institutie nu pot sa ii potoloseasca, poate ca o sa reusim noi printr-un efort colectiv, indiferent cat ar dura (1an, 2 ani...)
Eu zic ca este singura sansa sa ii desfiintam si sa fie un exemplu pentru toti asiguratorii din Romania care vor sa le calce pe urma, si celor care au ca tinta umilinta noastra.

Va multumesc!
O victima a Euroins

PS: Va raspund la orice intrebari si rog administratorii sa ia masuri fata de viitoarele aparitii de defaimare din partea asiguratorului.

Edited by ofelica, 17 September 2012 - 12:38.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Asta'i viata, euroins si carpatica sunt nniste jeguri. Cand te intalnesti  cu unul asigurat la astia, rezolvii cu politia. In cazul carpatica, nici cu politia, ca aia nu recunosc nici p.v. de  la politie. Daca ar da unul cu carpatica peste mine, m-ar pocni brusc o durere de cap... Daca se  deplaseaza o salvare, politia trebuie sa faca un dosar penal, care e mult mai serios decat un p.v.

#3
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
toti asiguratorii care au prime mici au probleme cu plata daunelor, euroins nu e singurul caz, sunt urmati de carpatica si astra.
Eu am asigurare la Astra din lipsa de bani si ma feresc cat pot sa nu cauzez altora daune.
le recomand tuturor soferilor sa-si faca politele la cei mai mari daca pot (tiriac, groupama, generali), daca nu, macar la cei medii.

#4
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Din pacate, din considerente financiare nici eu, nici alti zeci de mii de soferi nu ne putem permite serviciile altor companii.
De fapt, problema nu este ca nu ne permitem neaparat, ci din cauza ca te gandesti ca ai solutii "low cost" si iti chibzuiestii banii cum si cat poti de bine, ca si asa traiul din Romania este jalnic.

Din pacate, te-ai lasat dusa de nas. In astfel de cazuri este bine sa urmezi firul justitiei, ca uite unde se poate ajunge.

La urmatoarea asigurare auto voi fi atent cu ce broker inchei polita de asigurare, ca sincer nu vreau sa cauzez altuia dureri de cap (evident, sa speram ca nu se ajunge acolo), poate astfel devenim mai responsabili si mai constiinciosi fata de semenii nostrii.

Edited by Danitos, 17 September 2012 - 12:57.


#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Imi pare rau sa aud, nu e nimic pozitiv in ce ai povestit, dar eu as alege mereu partea cu politia, fara amiabila. Mai ales cand e vorba de astfel de asigurari.
Acum am si eu tot la ei, culmea, pentru prima data. Pana acum am avut la Allianz Tiriac, dar spre fericirea tuturor, n-au existat evenimente nici atunci, nici acum.

O fi fost jobul lui sa conduca zi de zi tirul ala, dar si tu esti intr-o situatie pe care o stii prea bine, abia ti-ai luat o masina, acum stai cu ea pe bara, trebuie sa te descurci, asta e.
In locul tau cred ca as fi facut orice, chiar de insemna sa stea si el pe bara.

#6
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Problema pe care o relatezi exista la orice asigurator din RO .Ce-i drept unii au mai multe , altii mai putine.  Carpatica ar trebuii desfiintata prima si dupa aia restul !

P.S. Schimba titlul ala pentru ca induce lumea in eroare si intra in panica cei care au CASCO si alte asigurari !

Edited by polizei, 17 September 2012 - 13:39.


#7
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012

View Postkrax, on 17 septembrie 2012 - 12:51, said:

le recomand tuturor soferilor sa-si faca politele la cei mai mari daca pot (tiriac, groupama, generali), daca nu, macar la cei medii.

Eu credeam că Astra îs medii/serioși. De aia și îmi fac de fiecare dată la ei și nu la Euroins sau Carpatica.

Edited by Pejeu, 17 September 2012 - 13:44.


#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Cu Astra am avut eu probleme ptr ca faceau figuri la o dauna mica de 200-300 lei . Pana nu i-am amenintat cu articole din norma CSA si cu decontarea inchirierii unei masini pe durata cat autoturismul avariat sta in reparatie(masina era pe firma) nu s-a rezolvat nimic

Edited by polizei, 17 September 2012 - 13:51.


#9
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012

View Postd4m4g3, on 17 septembrie 2012 - 13:18, said:

In locul tau cred ca as fi facut orice, chiar de insemna sa stea si el pe bara.

Va spun sincer ca am incercat tot ce se poate, am fost la politie si mi-au spus ca redeschid dosarul, insa ramaneam fara carnet, insa ei nu vor sa recunoasca nici de la politie. Mai mult de atat le-am zis si celor de la Csa si mi-au zis acealasi lucru ca nu le pot impune acest lucru. Asa ca era o masura inutila si devenea si mai umilitoare pentru mine. Legat de panica, chiar rog din toata inima ca toti cei care sunt cu politele spre expirare marca Euroins sa participe cu noi la acest protest si sa numai prelungeasca.
Daca cineva ne poate ajuta cu informatii legate de numarul de polite incheiate de ei ca sa urmarim si noi evolutia lor de acum incolo.

Va multumesc, din nou!

Edited by ofelica, 17 September 2012 - 14:22.


#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Era un topic pe acelasi subiect: http://forum.softped...9-intervenient/
In rolurile principale:
Generali -> da in judecata
Astra -> este data in judecata
Prins la mijloc: omul care are asigurare la Astra

Sfatul meu: consulti un avocat, te interesezi pe la cunostinte, etc de unul bun, ii zici tot ce s-a intamplat si el o sa-ti spuna ce sanse de reusita ai, dupa aceea vezi daca mergi mai departe cu tribunalul. In marea majoritate a cazurilor pe asta se bazeaza, ca nu or sa fie dati in judecata...
Daca o sa se ajunga la proces, trebuie sa pastrezi orice bon, factura, avize, devize, ce sa mai, orice hartie care justifica pe ce ai cheltuit banii pentru ca o sa-i recuperezi prin hotarare judecatoreasca...

View Postd4m4g3, on 17 septembrie 2012 - 13:18, said:

In locul tau cred ca as fi facut orice, chiar de insemna sa stea si el pe bara.

Daca s-a plecat pe amiabila nu e prea tarziu ca sa mearga la politie?!

#11
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012
S-a schimbat titlul din "Euroins se desfiinteaza! Afla cum se poate!" in "Teapa Euroins" si acum se gaseste la alta rubrica pasiuni comune/auto/accidente-incidente
M-am uitat si la altele inainte de a posta, iar eu am gasit o tema asemanatoare la categoria legis: http://forum.softped...hp/t492298.html
Ar tb pus si unde am ales eu initial pasiuni comune/auto/legis pentru ca eu o consider o problema juridica....mai ales ca poate asa vom scapa de Euroins

Edited by ofelica, 17 September 2012 - 15:05.


#12
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Imi pare rau pentru ce ai patit, la randul meu am fot lovit de un tip care avea asigurare la Euroins (ma rog, eu am fost la politie si nu am stat la discutie cu amiabila, mai ales ca ala care ma lovise incepuse sa ma sictireasca cu faze gen "tu stii cine sunt eu?!?" ), si dupa ce am stat cu ei de vorba la telefon si au inceput sa faca figuri mi-am facut-o repejor pe CASCO cu regres (am vrut neaparat s-o fac la reprezentanta, si cu piese noi, nu sh cum propuneau dragutii de la Euroins). Cam de asta e bine sa ai Casco in Romania, niciodata nu stii cand te loveste bucuria.

#13
picardr

picardr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.11.2007
In veci nu mai fac polita la acesti imbecili. Bine ca am citit acest forum caci peste o luna tb sa prelungesc polita la ei.
Este normal sa nu ne batem joc de cei din jurul nostru dandu-le polite care de fapt sunt pacaleli.
Si eu sunt curios daca exista undeva datel legate de numarul de polite incheiate. Cu siguranta din oct o sa aiba cu o polita mai putin.

#14
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Cu cat sunt mai scumpi cei "mari" fata de euroins/carpatica? Eu am platit in aprilie RCA pe un an la Generali, la un Golf IV 1.9, 334 lei. E drept ca sunt pentru al treilea an la ei iar in cei 6+ ani de cand am permisul nu am produs nicio dauna. Insa, am plecat cu ~650 lei acum trei ani, apoi ~450, acum am ajuns la <350. Ganditi-va ca 100-200 lei in plus PE AN reprezinta consumul vostru de combustibil pe 1-3 saptamani.

#15
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
pai si acuma oricine se muta de la un asigurator slab primeste bonusurile de care ai beneficiat tu. Sistemele asiguratorilor cauta in baza CEDAM ultimele date ale clientului si autoturismului si daca nu ai avut daune dau bonus, daca ai avut dau malus.
Acuma treaba e ca daca pleci de la un asigurator slab la unul bun primele sunt mai mari, aproape duble in unele cazuri la varianta de baza dar mai scad prin sistemul B/M si chiar daca se plateste mai mult decat la fostul macar nu-ti bati joc de ala pe care poate il vei lovi vreodata.

#16
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012

View Postkrax, on 18 septembrie 2012 - 12:55, said:

pai si acuma oricine se muta de la un asigurator slab primeste bonusurile de care ai beneficiat tu. Sistemele asiguratorilor cauta in baza CEDAM ultimele date ale clientului si autoturismului si daca nu ai avut daune dau bonus, daca ai avut dau malus.
Acuma treaba e ca daca pleci de la un asigurator slab la unul bun primele sunt mai mari, aproape duble in unele cazuri la varianta de baza dar mai scad prin sistemul B/M si chiar daca se plateste mai mult decat la fostul macar nu-ti bati joc de ala pe care poate il vei lovi vreodata.
Nu doresc sa mai pateasca si altcineva ce am patit si eu. Eu va garantez ca raul facut celuilalt este cu mult mai mare de cat o economie de 100lei sau cat o fi. Bonusul de transfer este o idee geniala, iar ceilalti asiguratori ar tb sa preia toti clientii euroins la preturi mai mici sau la fel ca si polita actuala.

#17
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012

View Postofelica, on 18 septembrie 2012 - 18:29, said:

Nu doresc sa mai pateasca si altcineva ce am patit si eu. Eu va garantez ca raul facut celuilalt este cu mult mai mare de cat o economie de 100lei sau cat o fi. Bonusul de transfer este o idee geniala, iar ceilalti asiguratori ar tb sa preia toti clientii euroins la preturi mai mici sau la fel ca si polita actuala.

fiecare firma are niste tarife stabilite care cresc sau scad in functie de piata. Singurul caz cand RCA ar putea sa scada este pe baza unei conventii intre o firma si un asigurator prin care firma aduce mai mult de X masini in asigurare si de obicei se acorda o reducere comerciala (adica pe barba asiguratorului) abia din anul 2 in functie de daunalitate, majorare nu este voie deoarece primele nu trebuie sa depaseasca primele raportate la CSA de asigurator chiar si asa clasa B/M tot se aplica. Pentru firmele cu un parc auto mai mare este convenabil Pentru asiguratul de rand tarifele sunt standard si scad sau cresc in functie de clasele B/M, chiar daca in 3 ani schimbi 3 asiguratori se acorda B/M in functie de bonusul precedent conform legii

#18
ofelica

ofelica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.08.2012
Stire de ultima ora:
Euroins ramane fara director general, pleaca de la o firma cu mari probleme.
De accea imi spuneau mie ca nu pot intra in audienta ca este plecat in concediu. Uite asa poate adeziunea noastra se va finaliza cu bine.
http://www.zf.ro/ban...-astra-10096127

Cine mai incheie polite Euroins, vor da dovada de mult curaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate