Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Apel la 112 dar in imposibilitate de a mai vorbi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Sa zicem ca cuiva ii este rau.
Apuca sa sune la 112, dar este in incapacitate de a zice ceva ex. persoana inecata cu apa sau cu un aliment.
La fel se poate intampla daca este un incendiu, si persoanei ii vine rau de la fum.
Telefonul este cu abonament pe numele persoanei care suna.
Stie 112 unde sa trimita salvarea, desi nu i se poate comunica urgenta si locatia?

Edited by Sorin84k, 21 June 2012 - 21:18.


#2
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012
Asa am vazut in filme si sincer m-am gandit sa sun de curiozitate la 112 sa intreb treaba asta.

#3
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011
112 nu stie ce urgenta ai, nu stie ca sa trimita, ambulanta, pompieri, politie, etc. Nu stie nici locul exact de unde suni.  Se va considera un apel fals, si va intrerupe legatura

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 EtnicUngur, on 21st June 2012, 22:16, said:

Asa am vazut in filme si sincer m-am gandit sa sun de curiozitate la 112 sa intreb treaba asta.

adica tu vrei sa tii linia de urgente ocupata cu o amarata de intrebare in timp ce cineva chiar are probleme serioase ?

#5
EtnicUngur

EtnicUngur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 21.06.2012

 emyboy, on 21st June 2012, 22:18, said:

adica tu vrei sa tii linia de urgente ocupata cu o amarata de intrebare in timp ce cineva chiar are probleme serioase ?
Intrebarea este una serioasa + De unde sa stiu: In filme se trimite un echipaj de politie sa verifice apelul respectiv: Adica sa ramana telefonul deschis dar sa nu poata sa vorbeasca.

#6
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Eu am alta intrebare. Daca am o problema, sun la ei dar nu stiu unde ma aflu stiu unde sa trimita ambulanta?

#7
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
mai bine ar fi daca s-ar putea trimite mesaje la 112, astfel poti sa anunti cand te ineci

#8
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
sistemul 112, permite localizarea zonei (punctului) de unde s-a sunat.

#9
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

 paintx05, on 21st June 2012, 22:21, said:

Eu am alta intrebare. Daca am o problema, sun la ei dar nu stiu unde ma aflu stiu unde sa trimita ambulanta?

eu am avut un accident de masina  si nu stiam la ce kilometru ma aflu . nu le  e de ajuns ca le zici intre satu x si satu y . deja cand au vazut ca nu stiu la ce km ma aflu o dadeau in sf-uri.

#10
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Aici sunt explicatii cu privire la asta http://www.112.ro/index.php?pag=9

#11
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,464
  • Înscris: 22.05.2011

 sugarcos, on 21st June 2012, 22:23, said:

sistemul 112, permite localizarea zonei (punctului) de unde s-a sunat.
Zonei, adica releul prin care vorbesti...

#12
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 rhdghdhs, on 21st June 2012, 21:25, said:

Zonei, adica releul prin care vorbesti...

cam asa ceva. localizare prin triangulatie, folosind mai multe relee. de fapt cred ca acest seriviciu este oferit de STS.

#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

 rhdghdhs, on 21st June 2012, 22:17, said:

112 nu stie ce urgenta ai, nu stie ca sa trimita, ambulanta, pompieri, politie, etc. Nu stie nici locul exact de unde suni.  Se va considera un apel fals, si va intrerupe legatura
   Unele masini transmit singure apel la 112 cu coordonatele GPS dupa accident dar sistemul nu cred ca functioneaza si in Ro.

#14
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Am atasat mai sus un link util, oficial, http://www.112.ro/index.php?pag=9

Citez din el:

"ALI  identificarea automată a locației: pe monitorul operatorului apar adresa apelantului, locul de unde acesta sună și o serie de informații suplimentare necesare pentru a exploata toate resursele în vederea găsirii soluției optime pentru a ajunge în timp util la locul incidentului."

#15
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@alex-softpedia nu stim insa daca e suficient ca apelul a fost realizat.
Cum stie operatorul ca nu este un apel facut din greseala, cum se poate intampla daca ai telefonul in buzunar si nu ai blocat tastele?!
Daca ar trimite salvare, pompieri si politie la toate apelurile accidentale, ar fi niste mega costuri.

Edited by Sorin84k, 21 June 2012 - 21:36.


#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 Sorin84k, on 21st June 2012, 22:35, said:

@alex-softpedia nu stim insa daca e suficient ca apelul a fost realizat.
Cum stie operatorul ca nu este un apel facut din greseala, cum se poate intampla daca ai telefonul in buzunar si nu ai blocat tastele?!
Daca ar trimite salvare, pompieri si politie la toate apelurile accidentale, ar fi niste mega costuri.

E cam ambigua treaba, aici se spune asa:

"CUNOAȘTEREA LOCAȚIEI

Dintre toate informațiile pe care le dați la 112, localizarea incidentului este foarte importantă.
Dacă nu precizați cu exactitate locul incidentului este posibil ca agenția de urgență să nu poată să trimită echipajele acolo unde este nevoie.
De asemenea, precizarea cu exactitate a locului incidentului este determinantă deoarece, dacă se întrerupe convorbirea, operatorul va ști locul incidentului. Acest lucru este crucial atunci când sunt folosite telefoanele celulare.
Dați serviciului de urgență cea mai exacta locație cu putință în circumstanțele respective. Trebuie să încercați să le oferiți o locație specifică sau cel puțin să fixați incidentul într-o anumită zonă.
Dacă vă aflați într-o zonă necunoscută și nu știți adresa incidentului pe care îl anunțați, căutați câteva puncte de reper care s-ar putea să ajute la stabilirea locației. De exemplu: intersecțiile, clădiri semnificative, persoane din zonă care știu adresa."

http://www.112.ro/index.php?pag=12

------------------

Pe pagina din link-ul anterior se spune ca se localizeaza apelul.....

E aproape clar ca, in cazul in care suni si nu spui nimic, nimeni nu vine.... In cazul in care suni si oracai ceva, esti aproape mort, dar totusi apuci sa spui ca ai nevoie de ajutor, e posibil sa vina.

#17
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu auzisem ca li se afiseaza numarul de la care ai sunat. Si atunci se poate vedea/afla locatia.
Pe de alta parte, daca stam sa judecam logic, la cati idioti sunt in tara asta, nu-i normal sa te gandesti ca cine nu vorbeste face farse cretine?
Sincer, eu unul as umple inchisorile cu cei care le ocupa linia si timpul cu tampenii...Si sa ii puna la sapat sare, nu la frecat tambalul ...

emyboy
Nu, nu ma pot abtine cand citesc asa ceva..
Nu-i asa ca pt ca sa gaseasca Salvarea e mai bine sa fi precis, decat imprecis? Mare poveste sa le spui sunt la km23.
Sincer, eu unul stiu cam cati km am facut, ca pun kilometrajuil la zero la fiecare plecare. Nu, nu ma consider genial, ci un individ banal, dar care stie pe ce lume traieste....
Poate aia au zonele impartite si te intrebau ca sa iti trimita masina de la cea mai apropiata unitate. Eu unul asa as proceda, adica as aloca resusrselor dupa un plan de costuri minime.
Ce oi fi vrand sa iti spune. Ne pui sa iti rimitem masina, dar matale nu stii unde te afli.. Asa ca exemplu, era bine sa iti trimita masina din Constanta, cand talica erai langa Bucuresti ?
Corect, ceilati sunt prosti si fac SF-uri...Mare noorc ca matale esti ala bunul si desteptul, nu un prost ca mine...
Chiar, nu te intreb de ce ai facut accidentul care a necesitat Salvarea. Mai conduc si eu si am lovit doar masina, adica i-am sau mi-au indoit doar tabla, si aia usor, nici macar farurile nu s-au spart in 10 ani...Asa ca nu am avut nevoie de salvare..

sugarcos
Nu intru in amanuntele telefoniei mobile, dar fiecare telefon se afla intr-o celula. Si cand initiaza apelul, telefonul trimite spre statia de baza ceva de genul sunt numarul cutare si ma gasesc in celula AD98 WT. In functie de deplasare, semanlul este preluat de celula urmatoare, sa zicem AD98 WX..
La 112 operatiunea se realizeaza automat..Asa ca operatorul te gaseste relativ usor..Dar cum celulele acopera o zona destul de mare, de ex cativa km buni pe un drum national, e mai bine sa iti trimita salvarea de la statia cea mai apropiata, vezi exemplu dat mai sus..

Edited by Prien, 21 June 2012 - 21:55.


#18
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
@Prien o luna de inchisoare a unui detinut costa statul roman 2500 lei.
Trebuie gasita o activitate care produce bani pentru stat, nu care ii mananca, din cauza acestui gen de idioti.

Edited by Sorin84k, 21 June 2012 - 22:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate