Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Arborele Paulownia

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
2138 replies to this topic

#325
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
http://www.spatiulco...i=1#post11343Pe a
cest forum este cineva care a fost acolo.Luati legatura cu el.

#326
getaru

getaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.02.2014
salut... am si eu o mica problema ..am plantat 200 de seminte ... 6 zile la apa apoi puse deasupra pamantului in alveola si presarat un strat de circa 2 mm de pamant fin sa poate sparge pamantul... au rasarit de 7-8 zile si vad k au facut un mucegai deasupra pamantului si nu stiu ce sa le fac... temperatura este constanta 22 grede C pana acm 3 zile le-a udat de 2 ori pe zi acm le ud o singura data ... au acum cam 2-3 cm si nu stiu daca este normal sa aibe doar 2 frunzulite...   Va multumesc

#327
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Nu ai spus nimic de LUMINA ! Ce lumina le oferi si cate ore pe zi ?
Cu ce apa le uzi ?
Paulownia este o planta heliofila ( iubitoare de lumina ) si are nevoie de multa lumina.  O poza ceva ajuta mai mult să ne dam seama ce ai tu acolo !

Ai procedat ca aici cand le-ai mutat ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QnfVZ1CL000?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by request, 23 February 2014 - 22:05.


#328
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010

View Postgetaru, on 23 februarie 2014 - 21:43, said:

salut... am si eu o mica problema ..am plantat 200 de seminte ... 6 zile la apa apoi puse deasupra pamantului in alveola si presarat un strat de circa 2 mm de pamant fin sa poate sparge pamantul... au rasarit de 7-8 zile si vad k au facut un mucegai deasupra pamantului si nu stiu ce sa le fac... temperatura este constanta 22 grede C pana acm 3 zile le-a udat de 2 ori pe zi acm le ud o singura data ... au acum cam 2-3 cm si nu stiu daca este normal sa aibe doar 2 frunzulite...   Va multumesc
Este clar ca nu ai folosit lumina artificiala,ai tinut plantele la lumina de afara care este insuficienta.Neon de 18w si alte seminte puse la germinat,acelea lungi sunt compromise!

#329
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Văd că este un copac cu frunze mari. Credeți că ar putea reizsta unui vânt puternic? De exemplu pe malul mării unde nu numai că bate mai mereu briza, dar uneori sunt și furtuni. Mă interesa modelul ca un copac, adică cu coronamentul cât mai sus, nu stil boschet, ornamental.
Vazând poze pe aici, mă întrebam cum ar arăta în stilul palmier, așa.

Edited by XrainX, 06 March 2014 - 11:55.


#330
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Sunt plantatii in zona dobrogei.Pt. poze in PM.

Edited by m_maru, 06 March 2014 - 13:34.


#331
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Da, dar una e Dobrogea, alta e faleza. Oricum, abia aștept să văd poze.

#332
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Pe faleza din Constanta am vazut ca sunt plantate albizii foarte multe.Briza marii ar cam deranja coafura paulowniilor !!!In parcul Operei din Constanta sunt multe paulownia tomentosa!

#333
MrReal

MrReal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2008
Buna seara tuturor, ma bucur ca am nimerit pe acest forum, pt ca eu urmaresc de cativa ani deja "euforia" cu Paulownia, am vrut (vreau) sa fac si eu o plantatie, dar pana acum nu am reusit sa gasesc o plantatie in Romania ajunsa la maturitate. Evident , dupa cum bine stiti si voi,anii trecuti erau tot felul de firme care promiteau marea cu sarea , ca o plantatie se poate exploata dupa 3 ani, ca-ti cumpara masa lemnoasa prin contract, etc. Asadar acum , daca tot au trecut cativa ani buni de la primul reportaj pe tv despre copacu minune, macar poate se stie unde au prins , in ce zone din tara, care e soiul cel mai bine adaptabil (dar si bun pt trunchi drept) si cat de bine s-au dezvoltat. Ii intreb pe cei mai initiati in domeniu de pe forum, care au avut ocazia sa stranga informatii precise si sa vada pe viu, (ca de vorbe si pareri ambigue e plin netu'). Va multumesc anticipat pt raspuns. dan

#334
MrReal

MrReal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 25.10.2008
Stie cineva sa fi existat in Ro o cultura de Paulownia deja recoltata ? (sa inchida ciclul zic). Asta ar fi interesant de aflat, cam care e media de timp pt ro, ca sa iasa ce trebuie si sa poti exploata lemnul

#335
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Nu ,nu exista asa ceva.A incercat ceausescu prin '8o in ceva ocoale silvice dar nu clone.
Nu a dat rezultate in sensul ca au degerat raminind numai copaci stingheri.In unele ocoale se mai gasesc citiva.

#336
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Sa intelegem ca cei de acum sunt clone ? Si astfel sunt si mai rezistenti la frig ?!

#337
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Am atasat 2 poze (sunt facute cu telefonul acum 2-3 saptamani), cred ca sunt paulownia (defapt sunt aproape sigur, i-am vazut si verzi), destul de maricei, 3-4-5 ani.
Vad ca sunt locuri lipsa printre ei, cred ca unii au murit, sau au fost taiati.

Locatia este in Bucuresti, centura de nord.

Attached Files


Edited by tavktm, 08 March 2014 - 14:42.


#338
hapylica

hapylica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 09.01.2010
Dupa cum arata sunt paulownia tomentosa!

#339
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Intradevar sunt copaci paulownia si cum spune si hapy posibil tomentosa.
Din punct de vedere al asezari in teren pare un rest de plantatie dar care nu a fost ingrijita de la inceput sau a avut alt scop decit obtinerea de material lemnos.
Spun asta deoarece copacii nu au fost curatati pt obtinerea unui trunchi drept si inalt.
Putem spune astfel ca a vrut o plantatie melifera.Nu stiu se pot face multe speculatii.Oricum se observa ca uni au fost taiati, rupti, degerati.

#340
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
În primul rand sunt niste arbori de Paulownia neîngrijiti, parasiti.
Eu NU m-aș pronunta asa repede ca este Paulownia Tomentosa. Din ce trag cu ochiul la inflorescente eu as zice ca e altceva dat nu Paulownia Tomentosa. Alt soi de Paulownia.

Cand mai mergeti si va uitati la plantatii / arbori de Paulownia observati tot ecosistemul (vecini, textura terenului, expozitia ternului, înclinatia, .... ).

#341
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
1. Când înfloresc ăștia de la noi și căt durează? Au miros?
2. Butașii când se plantează și cât de înalți să fie?
3. Ce trebuie făcut ca să fie perfect drepți pentru că la unii se vede la un moment dat o curbură, după care continuă drept. La alții nu o observ. Mă refer la pozele văzute pe topic.

Edited by XrainX, 09 March 2014 - 11:07.


#342
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

View PostXrainX, on 09 martie 2014 - 11:07, said:

1. Când înfloresc ăștia de la noi și căt durează? Au miros?
2. Butașii când se plantează și cât de înalți să fie?
3. Ce trebuie făcut ca să fie perfect drepți pentru că la unii se vede la un moment dat o curbură, după care continuă drept. La alții nu o observ. Mă refer la pozele văzute pe topic.

1. În România exista arbori de P. Tomentosa și P. Elongata, mai întai înfloreste P. Elongata  perioada 20 aprilie - 30 aprilie ~ 1 mai APOI  P. Tomentosa 27 aprilie - 7 mai. Cel mai puternic miros îl are Paulownia Elongata, la Paulownia Tomentosa mirosul e mai suav.
2. Aici sa raspunda cine are butasi.
3. Acea curbura pe care o vezi în pozele de pe acest forum este nodul dintre ani. În timp o sa dispara deoarece copacul peste cativa ani nu va mai creste asa mult în înaltime si va începe să se îngroase tulpina.  Pentru a creste drept se aplica regula taierii de jos după un an de vegetatie, apoi taieri de îngrijire lunar.
Valabil pentru orice orice soi sau hibrid de Paulownia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate