Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#523
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pentru baterii, plumbul nu mai e o solutie: litiu-fier-fosfat este o varianta care desi costa la fel de mult ca un plumb really-deep-cycle, ofera o viata de cel putin 3000 de cicli (cicluri complete, nu 10-50% ca la plumb) cu 20% uzura Adica mai tine mult si bine dupa cele 3000 de cicluri.
Pentru frigider, mai eficienta este o termoizolare suplimentara pe laterale, usa, deasupra si dedesubt; reduce consumul si de 2 ori.
In loc de lumanari, becuri cu LED de calitate (nu chinezarii). Uitati-va la familia CXA de la Cree, in special CXA2011

in rest sunt de acord..

Edited by addysoftware, 18 July 2014 - 23:53.


#524
panouneamt

panouneamt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Eu am un sistem pe 24v 1800w in panouri si o casa in care functioneaza becuri(led) un tv de 100w 2 laptop-uri si un frigider- combina, sistem video camere supraveghere care sunt programate sa functioneze ziua si cam atat. La calcule e greu de ajuns doar estimativ, dar imi conserv energia la modul ca folisesc curentul cu multa cumpatare. Am doar 2 baterii Banner , desi sunt constient ca imi mai trebuiesc (le am deja de un an si jumatate si nu pot sa adaug ca se vor distruge cele vechi cu cele noi) a caror tensiune imi ajunge la ore tarzii si la 23v. Cei drept ca nu experimentat golirea pana la oprirea invertorului. Iarna apar problemele, voi vedea in iarna aceasta ca am suplimentat panouri de aproape1000w.  Buna ideea cu programarea frigiderului si izolarea sa. Nu am stiut. Vinde careva baterii bune? Cu respect,


#525
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Ce model de Banner sunt si mai exact in ce conditii le-ai exploatat : temperaturi, descarcari, calitatea si parametrii incarcarii.
Daca e vorba de Banner energy bulll pe mine m-a incantat lumea ca cica ar tine 6 ani lejer cu descarcari de 30 %.... Eu urmaresc sa imi iau acest model de baterii pentru ca momentan am inteles ca au cel mai bun raport accesibilitate/durabilitate, ce-i drept am auzit-o mai mult din gurile comerciantilor...

#526
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
Folosesc de aproape doi ani Banner de 290 ah. Sunt deosebit de multumit. Nu sunt comerciant.

#527
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Acumulatorii mei par a avea o problema...chiar doua. sunt 4 bucati RollsSurette S530 capacitate 400 Ah la C20.( serie paralel,sistemul meu fiint pe 12v) Cand i-am achizitionat,i-am luat cu electrolit si teoretic incarcati doar ca am senzatia ca cei de la firma in cauza nu le-a pus suficient electrolit, conform indicatiilor din manuale producatorului. De cate ori le fac plinul cu apa distilata, incarcati fiind 100 % tot nu ajung la densitatea 1.275 plus ca tensiunea este 12.6 v fara sarcina. Le-am facut o egalizare corectiva,conform indicatiilor producatorului insa nu ajuta, densitatea este undeva pe la 1.260-1.265  
O alta problema identificata, chiar si dupa 5 zile de cand nu mai sunt la incarcat ( fara nicio conexiune facuta) vreo 2 din ei inca fierb..foarte ciudat.  Aveti vreo idee despre ce se intampla cu ei sau vreo solutie?

#528
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postzaitzus, on 23 iulie 2014 - 20:57, said:

Acumulatorii mei par a avea o problema...chiar doua. sunt 4 bucati RollsSurette S530 capacitate 400 Ah la C20.( serie paralel,sistemul meu fiint pe 12v) Cand i-am achizitionat,i-am luat cu electrolit si teoretic incarcati doar ca am senzatia ca cei de la firma in cauza nu le-a pus suficient electrolit, conform indicatiilor din manuale producatorului. De cate ori le fac plinul cu apa distilata, incarcati fiind 100 % tot nu ajung la densitatea 1.275 plus ca tensiunea este 12.6 v fara sarcina. Le-am facut o egalizare corectiva,conform indicatiilor producatorului insa nu ajuta, densitatea este undeva pe la 1.260-1.265  
O alta problema identificata, chiar si dupa 5 zile de cand nu mai sunt la incarcat ( fara nicio conexiune facuta) vreo 2 din ei inca fierb..foarte ciudat.  Aveti vreo idee despre ce se intampla cu ei sau vreo solutie?
bateriile Rolls au garantie de 7 ani ! ... sigur este ptr schimbat ! ... simptomele par a fi de elementi in scurt-circuit !

#529
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
le-am pus celor de la Rolls o intrebare..sa vedem raspunsul.

Edited by zaitzus, 24 July 2014 - 05:29.


#530
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
A venit si raspunsul.Imi comunica faptul ca vor da gaze si vor fierbe pana cand tensiunea pe fiecare elemen va fi sub 2.25v/element. Ii explic tehnicianului ca tensiunea este deja sub 2.25v/element, toate bateriile avand 6.33v cu exceptia uneia care are 6.29v. Respectiv fiecare elemet are 2.11v iar cea mai slaba are 2.29v/ elemet. Omul ce-mi raspunde, citez: "That's fine... It's odd that they are bubbling, but also may be the ambient temps.
You have to remember that batteries are a chemistry lab." eu ce sa inteleg ? temperatura este aceasi pentru toti elementii bateriei de ce nu fierb toti. Tensiunea este idetica intre celule, de ce nu fierb toate ? deci 0 raspunsuri. :(

#531
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postzaitzus, on 25 iulie 2014 - 18:09, said:

A venit si raspunsul.Imi comunica faptul ca vor da gaze si vor fierbe pana cand tensiunea pe fiecare elemen va fi sub 2.25v/element. Ii explic tehnicianului ca tensiunea este deja sub 2.25v/element, toate bateriile avand 6.33v cu exceptia uneia care are 6.29v. Respectiv fiecare elemet are 2.11v iar cea mai slaba are 2.29v/ elemet. Omul ce-mi raspunde, citez: "That's fine... It's odd that they are bubbling, but also may be the ambient temps.
You have to remember that batteries are a chemistry lab." eu ce sa inteleg ? temperatura este aceasi pentru toti elementii bateriei de ce nu fierb toti. Tensiunea este idetica intre celule, de ce nu fierb toate ? deci 0 raspunsuri. Posted Image
nu-ti ramane altceva de facut decat sa ti-o "repari" singur ! ... la bateriile deep-cycle de plumb le place 17ºC !
cu cat mai aproape de aceasta temperatura , cu atat mai bine ! ... eu as masura rezistenta interna a bateriei !
pe urma a elementilor ! ... nu trebuie sa ai diferente semnificative ! ... pe urma pune-o la incarcat cu un trickle-charger ! (mai greu de gasit la 6V) ... eventual descarcata la 11V inainte ! ... nu trebuie neaparat sa faci asa ! ... asteapta sa vedem ce mai spun ceilalti membri din forum !
bafta

Edited by 9victor, 25 July 2014 - 18:30.


#532
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Cam greu de masurat elementii, nu am acces la conexiunile interne,sau exista o solutie ?

#533
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postzaitzus, on 25 iulie 2014 - 19:02, said:

Cam greu de masurat elementii, nu am acces la conexiunile interne,sau exista o solutie ?
baga o sarma de cupru mai groasa in gaura pe unde pui apa distilata ! ... asa cum ai masurat tensiunea la elementi !

#534
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Tensiunea pe elementi nu am masurat-o, am estimat-o impartind la 3 valoarea masuratala bornele bateriei. dar am prins ideea .

#535
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postzaitzus, on 25 iulie 2014 - 19:02, said:

Cam greu de masurat elementii, nu am acces la conexiunile interne,sau exista o solutie ?

Cu ce va incalzeste ca aflati care element e mort ?
Il schimbati ??
Taiati bacul cu flexul, schimbati de la o baterie identica elementul, sudati barele de plumb pentru contactul electric  (cum ? si... cu ce ?) apoi lipiti bacul cu smoala ca pe vremea lu` nea nicu ?
Se poate lua o pipeta de la magazine auto cu care se poate masura densitatea acidului si se identifica mult mai rapid elementul/elementii defecti.
Sa puneti niste poze dupa operatiune.

Edited by CostyOK, 25 July 2014 - 21:12.


#536
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
densitatea am masurat-o, 1.265 au cam toti, doar ca unii elementi inca fierb dupa atata vreme

#537
aerodinamic23

aerodinamic23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.07.2011

View Postzaitzus, on 26 iulie 2014 - 15:43, said:

densitatea am masurat-o, 1.265 au cam toti, doar ca unii elementi inca fierb dupa atata vreme
Elementi nu fierb se elibereaza bulele de oxigen si hidrogen care s-au format In tinpul Incarcari.

#538
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Nu ma refeream la sensul strict al cuvantului. Cunosc procesul, problema mea era de ce doar niste elementi degaja gaze, de ce o fac dupa atata timp de la incarcare si egalizare si nu in ultimul rand de ce una din baterii are cu 0.02v - 0.03v mai putin decat celelalte. Oricum, maine le voi pune inapoi la lucru. Voi alimenta pt inceput doar tv,reciver-ul, iluminat cu becuri economice, laptop si pompa pt udat gradina ( cand este cazul)

Edited by zaitzus, 26 July 2014 - 21:19.


#539
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postaerodinamic23, on 26 iulie 2014 - 16:31, said:

Elementi nu fierb se elibereaza bulele de oxigen si hidrogen care s-au format In tinpul Incarcari.

Asa se spune in termeni neacademici, ca fierb, tehnic nu fierb.
Cu siguranta exista o temperatura de 1-2 grade diferenta intre elementii care "fierb" si cei care "nu fierb".

View Postzaitzus, on 26 iulie 2014 - 21:18, said:

Nu ma refeream la sensul strict al cuvantului. Cunosc procesul, problema mea era de ce doar niste elementi degaja gaze, de ce o fac dupa atata timp de la incarcare si egalizare si nu in ultimul rand de ce una din baterii are cu 0.02v - 0.03v mai putin decat celelalte. Oricum, maine le voi pune inapoi la lucru. Voi alimenta pt inceput doar tv,reciver-ul, iluminat cu becuri economice, laptop si pompa pt udat gradina ( cand este cazul)

Poti sa incerci cateva descarcari profunde, aproape de limita, apoi o egalizare si observi ce rezultate se obtin.

#540
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 14.05.2004
Multumesc,voi incerca si aceasta varianta, sa vedem cum se manifesta dupa

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate