Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#2827
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Ady, vezi ca la ev-power preturile nu includ TVA, pe cand la eskutr au toate taxele incluse. Pentru exemplul ales de @pexic, Calb de 180Ah, pretul fara taxe per bucata la ev-power este de 215.55 €, iar la eskutr este de 180.21 €.
TVA-ul la cehi este de 21%.

@pexic,
Daca tot ai cumparat de la eskutr, spune te rog cum e cu transportul. M-am jucat putin cu introducerea in cos a unei cumparaturi si am vazut ca ei pun din start si pretul la transport. Intrebarea mea este: acel transport ce distanta acopera? Este doar pentru teritoriul Cehiei sau este pana in Romania? Concret, tu ce ai platit referitor la transport? Aceste raspunsuri cred ca or sa ajute si pe ceilalti colegi daca tu cauti sa creezi un group-buy.
Multumesc de raspuns.

#2828
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
Salut

Au mai multe optiuni de transport dar una singura este pentru adrese din afara Cehiei  - optiunea care are ca iconita steagul uniunii europene.
Transportul in EU  (adica si in Romania) costa 25 euro pentru fiecare pachet de maxim 20Kg.
La cumparaturi mai mari de 20Kg  (pana pe la 60-80Kg) se pot trimite mai multe pachete dar in aceste cazuri devine mai ieftina optiunea de utilizare a unui curier specializat in pachete grele. La sume si mai mari si pachete de peste 100Kg (comenzi cumulate a mai multor clienti) cred ca renteaza mai mult sa ma duc cu remorca sa ridic marfa de la ei.

Transportul in EU (cel de 25 eur / 20Kg) ajunge in romania in maxim 3 zile lucratoare si se ridica de la Posta romana -oficiul postal arondat adresei de livrare, evident fara alte costuri - eu pana acum asa am cumparat si nu au fost probleme.

Deranjant putin este ca nu se poate plati decat cu transfer bancar - dai mail cu dovada electronica a platii si ei nu mai asteapta sa le ajunga banii -> trimit marfa imediat.

Raspund relativ repede si destul de inteligibil la mailuri in limba engleza.

preturile pot fi ceva mai mici le ev-power dar doar in segmentul de acumulatori mici (si nici acolo mereu) - pe mine (noi) ne intereseaza cei de sute de Ah, in cest segment diferenta de pret este mare - de exemplu acel Winston de 700Ah , la ev-power e 843 fara TVA  la comanda de peste 3000eur pe cand la eskutr costa 748 eur TVA inclus chiar daca iei o singura bucata...

multumesc si abia astept sa ne strangem mai multi Posted Image

Edited by pexic, 26 August 2015 - 10:37.


#2829
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
ok, cat e tva la cehi?
pe de alta parte, iata un 180Ah la ev-power - modelul http://www.ev-power....80Ah.html?cur=1

ce faci cu sute de amperi-ora? la ora actuala e mai rentabil sa bagi bani in panouri mai multe ca sa produci suficient si pe timp noros (sa produci intr-o zi de iarna cat pt 24 de ore), si sa stochezi energia doar pentru o noapte  - de iarna -.

#2830
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
Baga produsul in cos si ai sa vezi cat e pretul cu TVA - la exemplul tau e un pret foarte bun (203 eur/buc inclusiv TVA, exclusiv transport) - din pacate transportul de la ev-power e ceva mai scump dar cred ca si asta se poate negocia la cantitati mari Posted Image

Intrebarea "ce faci cu sute de Amperi" are atatea raspunsuri cate persoane o sa intrebi Posted Image unii n-au ce face cu atat iar pentru altii e prea putin.
Raspunsul meu este : cu 150Ah utilizabili (din cei 180) si 8 celule (deci aprox 24V) pot sa-mi "decuplez" de la reteaua de energie nationala tot iluminatul casei + centrala termica + frigiderul   - evident asa cum spuneai daca pun si un numar necesar de panouri pe casa.
Asa impusc 3 iepuri (tot in cazul meu evident) :
-reduc factura de energie
-scap "confortabil" de eventualele pene de curent
-este o realizare importanta pentru mine deoarece am acest hobby (electronica / automatizari) -> deci ma face mai fericit Posted Image

Evident toate 3 cu costul investitiei initiale.

La iluminat o sa folosesc LED-uri de 10W alb cald (de la fratii alliexpress) - 1,2 ron / bucata. Montarea lor in obiectele de iluminat face si ea parte din acel hobby de care vorbeam mai sus.

bafta!

Edited by pexic, 26 August 2015 - 12:27.


#2831
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
ok, understood; Problema e ca 1: nu am vazut ca preturile mnealor sunt cu tot cu TVA, ceea ce intr-adevar a fost derutant; si 2. la elementele mai mici pretul e mai mic la ev-power, chiar si cu tva aplicat.

am bagat de curiozitate elementele CALB si cele Winston intr-un Excel; daca esti dragut baga si tu in continuare Wina si Sinopoly, ca sa facem o trebusoara completa si eficienta
Attached File  Comparatie preturi baterii v003.zip   10.4K   21 downloads
btw, ai dat si tu ca exemplu fix bateria cu cel mai mic pret la ailalti; oricine se va uita pe excel o sa vada ca in general preturile sunt mai mici la ev-power, cel putin pe segmentul de capacitati mici

#2832
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
atasat

Attached Files



#2833
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
in concluzie, daca luam in calcul doar aceste 2 surse de baterii am avea 2 solutii atractive:
-cea pt sisteme micute -> sa zicem 24V obtinuti din 8 x "WINA 100Ah 3,2v" = 8 bucati (25.6V) x 80A utilizabili = 2000Wh  pentru 866eur + transport
-cea pt sisteme mai serioase -> sa zicem 48V obtinuti din 16 x "Winston 700Ah 3,2v" = 16 bucati (51.2V) x 600A utilizabili = 30,7KWh  pentru 12.000eur + transport

cifre aproximative dar foarte aproape de realitate.

am gresit pe undeva ? multumesc.

#2834
lica1976

lica1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2015
buna ziua.am de ales intre baterii tractiune de stivuitor de 24v/400 amperi ,sant mai cechi dar cica sant regenerate 90% aici link
http://olx.ro/oferta...html#eb1e63266c
sau baterii zenith noi noute deepcycle de 12v/140 amp(care va deveni 24v/420 amp)
http://olx.ro/oferta...html#eb1e63266c
.o parere va rog?care ar fi mai bune?merg pe principiu ca nou este mai bun dar si bancul de stivuitor ma incanta.vreau sa folosesc pentru sistem panouri fotovoltaice +eoliana.ce recomandati?

#2835
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Eu nu as cumpara regenerate,un acumulator bun e nou si cu placi groase In anunt nu e pusa data fabricatiei si nici greutatea care spune multe
Daca au fost folositi la tractiune e teapa nu-s buni de nimic.

#2836
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
Salut

In cazul utilizarii in instalatii fotovoltaice eu nu recomand ca principal motiv al achizitiei pretul (adica sa cumperi ce e mai ieftin), vei plati putin la inceput dar ii vei inlocui mult mai des comparativ cu altii mai calitativi, la sfarsit te va costa mult mai mult dar ...fiecare face cum crede de cuviinta.
Ambele variante propuse de tine (lica1976) fac parte din categoria : mai bine mai strang bani si iau ceva bun decat sa ma bucur in primele 2 saptamani ca am iesit mai ieftin apoi sa incep iar sa "decartez".

#2837
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Eu stiu ce sa aleg eu find off grid de mai bine de 6 ani, plus ca am facut multe sisteme off grid cei care s-au zgrcit si au luat acumulatori vechi au luat teapa cu regenerate, ai desfacut vreodata un acumulator nou sa vezi placile si un acumulator vechi regenerat placile sant aproape ocsidate cu totu plus ca au depuneri pe fund si se descarca repede o rezistenta Intre placi mare risc de scurt circuit intre placi nu patrunde electrolitu la placi etc
mai pe Romaneste (putrede) nu mai au viata In ele mult sant bune de reciclat nu au fost scoase din folosinta degeaba.






0

#2838
lica1976

lica1976

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.01.2015

View Postpexic, on 28 august 2015 - 16:19, said:

Salut

In cazul utilizarii in instalatii fotovoltaice eu nu recomand ca principal motiv al achizitiei pretul (adica sa cumperi ce e mai ieftin), vei plati putin la inceput dar ii vei inlocui mult mai des comparativ cu altii mai calitativi, la sfarsit te va costa mult mai mult dar ...fiecare face cum crede de cuviinta.
Ambele variante propuse de tine (lica1976) fac parte din categoria : mai bine mai strang bani si iau ceva bun decat sa ma bucur in primele 2 saptamani ca am iesit mai ieftin apoi sa incep iar sa "decartez".

un acumulator de tractiune zenith de 12v/140 amp nou este intre 250 si 300 euro.ca le vinde baiatul cu 450 lei e problema lui.bateriile zenith sant din 2014.

#2839
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
Si eu spun ca sunt slabi acumulatorii Zenith, desi pe statia de regenerare mi-au dat si 100% capacitate, pusi la lucru nu dau randament, se intampla de multe ori ca dimineata sa-mi fie oprit si laptopul de monitorizare conectat la controller, din lipsa de energie.

#2840
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Bateriile Zenith sunt facute in China.

#2841
Solarcells

Solarcells

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.03.2015
Dacă acumulatorii de stivuitor,nu au mai mult de 2-2.5 ani de la data fabricației (trebuie să existe vreo etichetă),cu siguranță nu sunt deloc uzați,dacă au fost bine întreținuți și mai merg cel puțin 5 ani în plin pe un sistem fotovoltaic !.Plăcile de pe acumulatorii de tracțiune sunt foarte groase,după părerea mea reprezintă soluția cea mai economică pentru un sistem off-grid și pe lângă acest aspect au o capacitate destul de mare și conectori standard care nu mai necesită bătăi de cap când vine vorba să înseriezi 12/24 elemenți de 2V ! Posted Image

#2842
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postlica1976, on 28 august 2015 - 14:19, said:

buna ziua.am de ales intre baterii tractiune de stivuitor de 24v/400 amperi ,sant mai cechi dar cica sant regenerate 90% ..... sau baterii zenith noi noute deepcycle de 12v/140 amp(care va deveni 24v/420 amp)....... .o parere va rog?care ar fi mai bune?merg pe principiu ca nou este mai bun dar si bancul de stivuitor ma incanta......

testeaza-le; fa-ti un banc de rezistoare din nichelina sau chiar din sarma de fier (otel galvanizat, rezistivitatea este de 0,097 ohmi*mmp/metru) care sa "manance" energia din baterii la C/2, adica de ex. 70A pt bateriile de 140AH; daca bateriile au "90% din capacitatea nominala" ar trebui sa livreze timp de cca 1 ora si 20 minute la C/2.
Parerea mea proprie si personala: daca vrei tractiune gasesti la caranda niste baterii noi semitractiune cu placi tubulare la 750lei de cca 110Ah

#2843
luciangpl

luciangpl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 08.05.2006

View Postpexic, on 27 august 2015 - 15:49, said:

in concluzie, daca luam in calcul doar aceste 2 surse de baterii am avea 2 solutii atractive:
-cea pt sisteme micute -> sa zicem 24V obtinuti din 8 x "WINA 100Ah 3,2v" = 8 bucati (25.6V) x 80A utilizabili = 2000Wh  pentru 866eur + transport
-cea pt sisteme mai serioase -> sa zicem 48V obtinuti din 16 x "Winston 700Ah 3,2v" = 16 bucati (51.2V) x 600A utilizabili = 30,7KWh  pentru 12.000eur + transport


preturile chiar sunt atractive, cateva lucruri ar merita lamurite:
cat e transportul la 8 buc de 100Ah?
ce garantie au si ce sanse aveti sa o puteti utiliza, cat ar costa transportul in cazul utilizarii garantiei?
daca vreti sa le folositi safe e bine sa alegeti variante cu bms, mai ales ca sunt cam multe inseriate pentru a ajunge la 24/48 volti
nu sunt sigur cum e la persoane fizice, dar cred ca trebuie platita diferenta de tva (cred ca e 19% la cehi)

eu de exemplu pot sa va dau de la victron bateria de 90Ah la 12,8 volti LIFEPO4 cu BMS pe la 4200 lei cu tva inclus, transport in Romania si 5 ani garantie internationala

#2844
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
TVA la cehi e de 21%
nu se plateste diferenta de tva
transportul pe mine m-a costat cca 2.1 euro/kg
FOARTE de acord cu trebusoara cu BMS-ul. De fapt as putea spune ca e moarte curata sa le folosesti fara un BMS adecvat sau macar unul minimal
in rest nu ma pronunt. E bine sa ai o garantie, dar asta poate cantari destul de mult in pretul final. Depinde de socotelile fiecaruia, ce sa mai...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate