Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#2305
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014
Nu mai pot cu acesti acumulatori de la Tesla... peste tot unde dau numa asta gasesc!!!!!. De ceva timp n-am mai intrat pe forum si se pare ca mi s-au adeverit asteptarile ca o sa gasesc si aici o astfel de discutie :lol:

#2306
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 lestef, on 04 mai 2015 - 12:33, said:

Nu mai pot cu acesti acumulatori de la Tesla... peste tot unde dau numa asta gasesc!!!!!. De ceva timp n-am mai intrat pe forum si se pare ca mi s-au adeverit asteptarile ca o sa gasesc si aici o astfel de discutie Posted Image

ok, schimb foaia....
Am primit pe mail oferta cu acumulatori nJoy  de UPS-uri VRLA cu plumb.
Cred ca firma este romaneasca, insa ma uimeste garantia acestor acumulatori - 3 ani.
Din cate stiu este singura firma care ofera 3 ani garantie la acumulatori, restul se incadreaza intre 6 luni si 2 ani maxim.
A testat cineva pana acum aceasta marca de acumulatori ?

#2307
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011

 Solarcells, on 04 mai 2015 - 08:40, said:



Mă băiatule !,acumulatorii ăia cu cadmiu sunt fabricați de cĂąnd bunicul flăcău și probabil zac și acum prin cine știe ce depozite !,s-a renunțat la această tehnologie de cĂąnd hăul și se fabrică doar NiMh care sunt mai performanți decĂąt cei toxici NiCd !!!
Bine, rămĂąi cu fanteziile, eu nu vreau să-ți dovedesc ție nimic, mai ales că nu ai văzut în viața ta un NiCd ventilat.

Edited by benis, 04 May 2015 - 12:57.


#2308
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
@galga. Schema e ok. Modifica tensiunea de "jos" catre 12.8V si cea de "sus" catre 14-14.2V

#2309
galga

galga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 02.05.2008
@galga. Schema e ok. Modifica tensiunea de "jos" catre 12.8V si cea de "sus" catre 14-14.2V

Pragurile le pot regla cum vreau,problema este ca la un moment dat de exemplu cand u-bat =12,8/13v sistemul oscileaza si cauta sa ma cupleze pe retea
cu toate ca pragul prestabilit este 13,9v/14,2v,dar asta nu tot timpul
Ce as putea face sa elimin acest inconvenient?

#2310
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,434
  • Înscris: 13.02.2006
Ai un PM de la mine, l-ai citit?

Edited by rinaldoparaipan, 04 May 2015 - 14:22.


#2311
V-VIFOR

V-VIFOR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 11.11.2011
https://www.google.r...MuzLed2vawbw2dwhttps://www.google.r....92291466,d.ZGUhttps://www.google.r....

Edited by V-VIFOR, 04 May 2015 - 15:15.


#2312
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 V-VIFOR, on 04 mai 2015 - 14:58, said:


Eu sunt de acord cu inovatia si acest concept. Or sa apara si alte firme, apare concurenta si implicit pretul va scadea.
Eu mai am cativa ani durata de viata in bateriile digitale.  Cum va fi peste cativa ani cand voi reciti aceste pagini ale forumului din 2015 ?!

Edited by CostyOK, 04 May 2015 - 15:35.


#2313
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
De ce le numesti baterii digitale?

#2314
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Attached File  2015-04-23 09.18.17.jpg   263.11K   33 downloads
Daca cei de la Tesla vor face un produs la fel de bun precum masina sigur vor face ceva vanzari

#2315
politic-FUTUre

politic-FUTUre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.02.2014

 cristiBMW320, on 04 mai 2015 - 18:09, said:

2015-04-23 09.18.17.jpg
Daca cei de la Tesla vor face un produs la fel de bun precum masina sigur vor face ceva vanzari
jumate din pretul autoturismului Tesla sunt acumulatorii ! ... Posted Image

 CostyOK, on 27 aprilie 2015 - 08:40, said:

Care este rationamentul care a dus la o astfel de concluzie ?
eu sunt fan baterii Ni ! ... rationament? ... Costi, totul in aceasta lume este capitalism salbatic ! ....
un prim argument ar fi pretul Ni de exemplu ! ...
daca vb despre bateriii adevarate cam nimic nu poate bate Ni ! ... (eventual bateria sau pila Au-Ag)
... adu-ti aminte de bateria NiH (nichel-hidrogen) , si despre cele 60.000 de cicluri ale sale ! ....
iar numaratoarea ciclurilor continua !
[ http://www.solarweb.net/forosolar/attachments/fotovoltaica-sistemas-aislados-la-red/11114d1411285711-nuevas-baterias-plomo-silicio-opinion-fig02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by politic-FUTUre, 04 May 2015 - 23:57.


#2316
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Hmm, Nickel Fier ;)
http://forum.softped...ri-nickel-fier/

#2317
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Cititi acest articol:
http://www.directpro...euro-de-la-ANRE
Scrie negru pe alb, informatie publica, de unde se iau banii si unde se duc, nume si prenume, suma exacta, definitia clara a liberalizarii.
Sa vad acum ce mai comenteaza carcotasii de pe margine cu privire la modul meu de sustinere a bateriilor digitale si a celor cu plumb.

#2318
ar_arthur

ar_arthur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.05.2006

 cristiBMW320, on 04 mai 2015 - 18:09, said:

2015-04-23 09.18.17.jpg
Daca cei de la Tesla vor face un produs la fel de bun precum masina sigur vor face ceva vanzari

In mod sigur sunt facuti ok (isi respecta blazonul), doar ca productia va fi limitata deoarece marja de profit nu este foarte mare (asta ca sa mentina preturile jos). Vor vinde mult in tarile nordice unde bateriile de acest fel sunt subventionate de stat la greu (pana la 80% din valoare). In rest, isi vor imparti piata cu ceilalti. Insa pentru Tesla acesti acumulatori sunt un plus de imagine si un imbold la vanzarile auto, unde nu putem sa le aducem nici o atingere: masinile sunt bijuterii pe roti. Doar ca noi suntem in continuare ca vulpea cu strugurii acri, si vom fi si de acum incolo, sperand sa tot vina noua lege si sa ne lase sa injectam in retea pe compensare sau pe FIT.
Doar ca trista realitate e ca probabil doar 5 % din romani isi vor putea permita sa cumpere instalatiile necesare chiar si cu noua lege activa. Restul vor ramane tot cu fabula ...

Edited by ar_arthur, 05 May 2015 - 11:01.


#2319
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

 ar_arthur, on 05 mai 2015 - 11:00, said:

In mod sigur sunt facuti ok (isi respecta blazonul), doar ca productia va fi limitata deoarece marja de profit nu este foarte mare (asta ca sa mentina preturile jos). Vor vinde mult in tarile nordice unde bateriile de acest fel sunt subventionate de stat la greu (pana la 80% din valoare). In rest, isi vor imparti piata cu ceilalti. Insa pentru Tesla acesti acumulatori sunt un plus de imagine si un imbold la vanzarile auto, unde nu putem sa le aducem nici o atingere: masinile sunt bijuterii pe roti. Doar ca noi suntem in continuare ca vulpea cu strugurii acri, si vom fi si de acum incolo, sperand sa tot vina noua lege si sa ne lase sa injectam in retea pe compensare sau pe FIT.
Doar ca trista realitate e ca probabil doar 5 % din romani isi vor putea permita sa cumpere instalatiile necesare chiar si cu noua lege activa. Restul vor ramane tot cu fabula ...


FIT ??? ON-GRID ???  Citeste postarea mea anterioara.
E ca si cum ai cauta OZN-uri si dinozauri sperand ca vei gasi intr-o buna zi.

#2320
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
De OZN-uri sunt sigur ca intr-o zi le vom vedea cu totii, in schimb la dinozauri le vom gasi doar oasele.Posted Image

#2321
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sunt bune si cele pe Ni, vic, dar randamentul energetic incarcare-descarcare e destul de scazut. In principal datorita tensiunii mici pe celula. Iar NiMH mai are si beleaua aia cu cei 25% care se pierd in prima zi dupa incarcare...

#2322
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 CostyOK, on 05 mai 2015 - 10:42, said:

Cititi acest articol:
http://www.directpro...euro-de-la-ANRE....

'b***-mi-as picioarele....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate