Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Cum scapam de buruieni !

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Le poti combate cu erbicide postemergente.
-pentru palamida, volbura, stir, poti folosi un erbicid pe baza de SDMA (BUCTRIL), sau pe baza de Dicamba (Duett Ultra);
-pentru costrei poti folosi un erbicid pe baza de Nicosulfuron (Astral, Mistral, Gat Motion);

Sau, daca vrei sa combati toata paleta de buruieni cu un singur erbicid, exista erbicidele gen Titus Plus, dar sunt mai scumpe.

#20
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
Duett Ultra este fungicid, cred ca ai vrut sa zici Cambio sau Dicopur Top

#21
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Cambio, scuze, am fost un pic neatent, imi ramasese gandul la BASF si am scris Duett Ultra.

Edited by daniel_tandara, 28 February 2013 - 10:32.


#22
AGROTRON

AGROTRON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 11.03.2012
Titus Plus singur nu-ti rezolva toate buruienile,m-ai adaugi ceva,SDMA spre exemplu.

#23
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Ptr. palamida care a apucat sa depaseasca faza de rozeta buctrilul e mic copil.

#24
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009

 Paun_Duti, on 27 februarie 2013 - 22:52, said:

Am un teren de 3000 mp pe care urmeaza sa seman porumb. Pe acest teren s-au inmultit o serie de buruieni de care nu pot scapa prin metode eco.
As vrea sa le distrug folosind erbicide. Ma ajuta cineva cu informatii despre ce,cum si cand sa folosesc?(Preemergent,postemergent,mai multe ierbicide combinate,etc)
Nu vreau ierbicide premium(scumpe),pt ca de banii aia,la toamna imi cumpar mai mult porumb decat fac eu de pe acest teren.
Buruienile pe care le am in dotare,sunt urmatoarele:
-palamida,
-costrei,
-volbura,
-stir(mai putin)

Deja terenul meu a inceput sa"inverzeasca". E plin de palamida, iar pe jumatate din acest teren(care anul trecut a fost cu lucerna si l-am arat in toamna) au rasarit tot felul de buruieni. Puteti sa-mi spuneti daca pot sa dau acum cu un erbicid total apoi peste doua-trei saptamani(daca ne lasa vremea) sa seman porumbul?(OLT)
Ma gandeam la un Glifosat 360.

Edited by Paun_Duti, 11 April 2013 - 19:52.


#25
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Da, poti sa dai. e foarte buna ideea.

#26
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009

 daniel_tandara, on 11 aprilie 2013 - 19:59, said:

Da, poti sa dai. e foarte buna ideea.
Ai folosit astfel de erbicide? Dupa cat timp se poate semana porumbul in siguranta, fara sa fie afectat?
Probabil vor mai aparea si alte buruieni care acum nu sunt rasarite. In aceasta situatie mai pot folosi si alte erbicide postemergente dupa ce rasare porumbul?

#27
leorot

leorot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 21.04.2008
Eu am de vanzare un erbicid foarte bun pentru porumb, se numeste Gat Motion si substanta activa este nicosulfuron, 40%.

In magazin se vinde cu 170 lei / litru, eu il dau cu 80 lei / litru, bidoane de 5l, cu 2 sigilii pe bidon si expira in 2015.


Mai am si erbicid express sg 50 pentru floarea soarelui.

#28
adrian1987

adrian1987

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 22.03.2013
poti sa dai cand rasare porumbul cu principal combate aproape tot sau poti sa mai adaugi sdma

#29
pbogdans

pbogdans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.04.2012

 Paun_Duti, on 11 aprilie 2013 - 20:15, said:

Ai folosit astfel de erbicide? Dupa cat timp se poate semana porumbul in siguranta, fara sa fie afectat?
Probabil vor mai aparea si alte buruieni care acum nu sunt rasarite. In aceasta situatie mai pot folosi si alte erbicide postemergente dupa ce rasare porumbul?

Poti sa erbicidezi si sa semeni linistit,
PS. eu am erbicidat cu glifosat imediat dupa semanat din cauza terenului pregatit prost. Nu cred ca a mai facut cineva asa ceva :)

#30
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
parerea mea este ca cel mai bine nu dai cu nimic acum, atunci cind il vei semana lucreaza bine pamintul , incorporeza buruienile toate care iti rasar la momentul respectiv, semeni imediat si te pregatesti cu ierbicid pentru momentul dupa rasarirea porumbului,,,, asa iesi cel mai ieftin. Eu am semanat pepeni dupa 15 zile de ierbicidarea cu glifosat, deci poti semana dupa dar ai cheltuiala mai mare.

#31
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009
Astazi am cumparat 2 litri de Gliphostock(cu 45lei/l) si maine vreau sa-l dau pe teren. Vanzatoarea de la magazin m-a pus putin pe ganduri, spunandu-mi ca s-ar putea sa nu mai fac porumb anul asta daca dau cu Glifosat. Oricum, trebuie sa fac ceva pt ca pana seman porumbul, buruienile vor fi prea mari, iar discul mai mult le baga in pamant si vor iesi afara inaintea porumbului. Daca aveam o freza poate le mai maruntea, dar anul asta nu am. Poate la anul...
Despre costuri, stiu ca sunt mai mari, pentru ca am de gand sa erbicidez si dupa rasarirea porumbului cu niste postemergente, dar vreau sa scap de buruieni cu orice pret. Anul asta sunt sigur ca nu le termin pe toate, dar cate putin in fiecare an, o sa scap de ele(si o sa-mi ramana si mie timp pentru altceva, ca-n reclama aia de la TV...cu palamida).
Multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns.

#32
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Gliphostock-ul afecteaza doar plantele care sunt in vegetatie(adica iesite din pamant , verzi) , deci il poti folosi linistit acum.

#33
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009
Multumesc

#34
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009
Sambata am ierbicidat cu Glifostock. Vremea a fost foarte buna. A batut usor vantul dar n-au fost probleme.
Dupa 24 de ore au venit cateva picaturi de ploaie.
E prima oara cand erbicidez (cu Glifosat). Stie cineva dupa cat timp apar primele semne pe plantele stropite?
Am dat peste palamida, iarba, stevie, lucerna,etc.

#35
pbogdans

pbogdans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.04.2012

 Paun_Duti, on 15 aprilie 2013 - 20:44, said:

Sambata am ierbicidat cu Glifostock. Vremea a fost foarte buna. A batut usor vantul dar n-au fost probleme.
Dupa 24 de ore au venit cateva picaturi de ploaie.
E prima oara cand erbicidez (cu Glifosat). Stie cineva dupa cat timp apar primele semne pe plantele stropite?
Am dat peste palamida, iarba, stevie, lucerna,etc.

aprox 7 zile, depinde si de vreme............cu cat e mai cald cu atat activitatea buruienilor e intensa si erbicidul isi face mai repede efectul.
in cazul palamidei efectele se vad mai greu dar asta nu inseamna ca nu este afectata.

Edited by pbogdans, 15 April 2013 - 20:51.


#36
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009
Sper sa fie asa. Macar sa le mai rareasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate