Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Cum scapam de buruieni !

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
nello114

nello114

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2013
eu vreau sa cultib porump
as dorii sa va intreb ce erbicid pot folosi si cum se foloseste
am acasa stomp aqua daca il cunoaste cineva

#38
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009

 pbogdans, on 15 aprilie 2013 - 20:50, said:

aprox 7 zile, depinde si de vreme............cu cat e mai cald cu atat activitatea buruienilor e intensa si erbicidul isi face mai repede efectul.
in cazul palamidei efectele se vad mai greu dar asta nu inseamna ca nu este afectata.

Astazi am primit vesti de la tara. Buruienile mele au capitulat. Palamida s-a ingalbenit si i s-au strans frunzele, samulastra de lucerna s-a ingalbenit si ea, la fel si celelalte buruieni.

#39
toderascuA

toderascuA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 09.01.2013
Felicitari! Nu te lasa, insa, pe o ureche. Alea garantat o sa se intoarca.

#40
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012
Cu ce sa dau ca sa scap de chestiile astea din porumb, am sute de mii prin capete?? Pe site-ul asta e ceva bun? http://www.fitoprote...icide/erbicide/

[ http://1.bp.blogspot.com/_9JLIcj7c1-A/Spf4Jp0pF0I/AAAAAAAAA80/DKpwjLU7UCY/s400/IMG_8532.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Este vorba de ciuline (scaiete).este o buruiana cu frunza lata si se combate cand este mica pana in 4frunze cu sare dma ,dicamba . Acum poti folosi aceste ierbicide dar nu cred ca au efecte f mari cred ca se va usca partial.

#42
jelew_

jelew_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 15.06.2012

 special_murinio, on 29 iulie 2013 - 17:35, said:

Este vorba de ciuline (scaiete).este o buruiana cu frunza lata si se combate cand este mica pana in 4frunze cu sare dma ,dicamba . Acum poti folosi aceste ierbicide dar nu cred ca au efecte f mari cred ca se va usca partial.

Prostiile astea de ciulinic cresc si pe seceta m-am saturat de ei. In luna mai si iunie prasesc de 2 ori pana se face porumbul destul de mare sa acopere pamantul cu umbra apoi nu prea mai da iarba, insa ciulinii din capat cresc inapoi, smulg unul cresc 10 inapoi, parca e hydra Posted Image . Mai ales prima oara cand m-am dus sa prasesc, era un covoras de ciulni, porumbul nici nu se vedea. Daca o sa dau anul viitor cu erbicid, vecinii din capat nu cred ca o sa faca la fel, toamna o sa-si scuture ciulinii si pe la mine apoi cand vine tractorul o sa se amestece cu totul si primavara o luam iar de la capat.

#43
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
De buruienile cu frunza lata se scapa usor. ierbicidul te costa 30 lei la ha sau 47 lei cu 2substante active. Daca aveai pir sau altceva te costa mult mai mult. salut

#44
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Salutare, pt mohor aplic pantera???

#45
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 emolnar, on 26 mai 2014 - 13:34, said:

Salutare, pt mohor aplic pantera???

Da...daca ai mohor,pir,costrei din samanta dai cu 0,75l/ha...daca ai toate alea din rizomi dai cu 1,5l/ha (de Pantera)
Dar citeste mai intai eticheta ca nu se da pe orice cultura.

#46
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Buna ziua, cine imi poate spune ce buruieni sunt acestea si cu ce le pot cel mai bine combate?

Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404110060.815621.jpg   527.34K   78 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404110083.973950.jpg   464.28K   79 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404110112.511053.jpg   477.33K   77 downloads
Attached File  ImageUploadedByTapatalk1404110137.177221.jpg   313.91K   70 downloads

#47
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Troscot si ambrozie.

#48
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012

 emolnar, on 30 iunie 2014 - 08:37, said:

Buna ziua, cine imi poate spune ce buruieni sunt acestea si cu ce le pot cel mai bine combate?


din ce cultura vreti sa scapati de ele?

#49
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Am o suprafata de cca 200mp, cultivata partial cu rosii, vinete, ardei, ceapa,cartofi.
In primavara, pana sa incep insamantarile / rasadirea plantelor, aveam crescuta loboda, pir +alte buruieni neinsemnate. Acum , partea ramasa necultivata are "padure" de loboda  (vreo 10mp).
Pe langa aceasta, chiar si acolo unde am legumele , am orzul soarecilor (sau pir cred), stir, palamida., putin troscot si vlobura
As vrea ca in aceasta toamna sa dau cu ceva sa elimin balariile astea, INSA vreau ca in primavara sa pot cultiva din nou legume.Ce ma sfatuiti?
Ce sanse am ca sa imi mai rasara in anul urmator marar.
Inainte de erbicidare , sa bag motocultorul pe acea suprafata sau este mai bine sa erbicidez intai?

Edited by ascu, 02 August 2014 - 03:55.


#50
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

 ascu, on 02 august 2014 - 03:49, said:

Am o suprafata de cca 200mp, cultivata partial cu rosii, vinete, ardei, ceapa,cartofi.
In primavara, pana sa incep insamantarile / rasadirea plantelor, aveam crescuta loboda, pir +alte buruieni neinsemnate. Acum , partea ramasa necultivata are "padure" de loboda  (vreo 10mp).
Pe langa aceasta, chiar si acolo unde am legumele , am orzul soarecilor (sau pir cred), stir, palamida., putin troscot si vlobura
As vrea ca in aceasta toamna sa dau cu ceva sa elimin balariile astea, INSA vreau ca in primavara sa pot cultiva din nou legume.Ce ma sfatuiti?
Ce sanse am ca sa imi mai rasara in anul urmator marar.
Inainte de erbicidare , sa bag motocultorul pe acea suprafata sau este mai bine sa erbicidez intai?

ierbicideaza cu glifosat cat sunt inca verzi buruienile . Daca tai iarba si apoi bagi motocultorul iti raman in pamant radacinile si o mare parte din semintele care se scutura. Glifosatul patrunde in toate elementele plantei inclusiv radacini si seminte daca il aplici in vegetatie si ii dai suficient timp sa isi faca treaba.

#51
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Mai pot cultiva anul viitor, in primavara, gradina daca aplic glifosat-ul?

#52
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014
Le taiem constant.

#53
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Da..nu are remanenta.

#54
magaenea

magaenea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 653
  • Înscris: 08.09.2009

 mikikorg, on 01 februarie 2012 - 17:03, said:

Bun gasit,am deschis acest topic cu speranta de a gasi solutii cat mai fiabile pentru a scapa de buruian.Sa trec la subiect,anul trecut mi-am rupt mainile si spatele plivind in gradina la buruian,e vorba de buruianul dintre rosii,ardei si cartofi...vreau sa-mi spuneti ce solutii as putea gasi si aici ma refer la solutii tehnice in conditiile care detin o motosapa,deci nu ma refer la erbicide sau alte solutii lichide.Va multumesc.


Iata ca vin eu cu o solutie;

Era un banc.
Nea Gheorghe prasea de zor si pana seara prin curte sa scape de buruieni.
Vecinul il vede  si -i spune .
-Ma Gheo' vrei sa scapi de buruiana?
-Da!
-Vrei sa nu mai pui mana pe sapa in viata ta?
-Da!
-Atunci toarna beton prin curte....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate