Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lucerna

- - - - -
  • Please log in to reply
711 replies to this topic

#541
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Am fost ieri sa vad parcela insamantata pe 3 martie. Nu pare sa fi fost afectata deloc de brumele din ultima saptamana...arata bine.

#542
Playmobil

Playmobil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 16.02.2015
Colegi din pacate nu am intrat inca in posesia semintei , daca o sa o seaman undeva pe vineri sambata ar fi ok, sau sa o las pe toamna ( nu as dori treaba asta ) ?

#543
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
E in regula, ba chiar va avea un start bun.

#544
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010

View Postvalentin18, on 23 martie 2016 - 20:44, said:

A iesit o mare parte din lucerna semanata pe 9 martie> arata foarte frumos> dar cum se anunta temperaturi negative pe vineri-sambata..nuj ce o sa iasa.
ar fi o idee sa fac noaptea un fum gros..? -3 vad ca se anunta la mine vineri dimineata.. ma gandesc ca e posibila si o bruma la temperatura asta..
Si se pare ca m-am agitat cam degeaba.
A dat de doua ori bruma ...si lucerna era iesita in doua frunzulite. Nu are nici o problema. Se pare ca e mai rezistenta decat credeam eu:D
si scuze daca am fost cam insistent:)
si eu am mai gasit un hectar langa o parcela unde am semanat prima oara..si cred ca am sa seman si acolo>
poate vor mai fi niste ploi:)
oricum se pare ca au dreptate in privinta semanatului timpuriu..e riscant.. dar nu vezi o buruiana..numai randulete de lucerna..o frumusete:D

Edited by valentin18, 29 March 2016 - 20:55.


#545
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostPlaymobil, on 28 martie 2016 - 12:11, said:

Colegi din pacate nu am intrat inca in posesia semintei , daca o sa o seaman undeva pe vineri sambata ar fi ok, sau sa o las pe toamna ( nu as dori treaba asta ) ?
la lucerna depinzi de precipitatii. Cum se anunta aprilie si mai cu ploi in excedent in zona noastra, poti sa o pui linistit in pamant.

#546
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
Nu se poate da nici o cantitate mica de azot la lucerna ? O ajuta sau mai mult o incurca ?

#547
NNorbi

NNorbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.04.2014
Azot nu.

#548
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
lucerna la mine a fost terminata de tot de ratisoara . la voi nu ? semanata pe 7 martie .

#549
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
Cu ce erbicid pot da sa scap de pir. Am semanat 3h si o inceput sa dea piru in ele o sa incurce cresterea lucernei ? Azi i-am dat si 150 NPK.

#550
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010

View Postlucy56, on 12 aprilie 2016 - 21:30, said:

lucerna la mine a fost terminata de tot de ratisoara . la voi nu ? semanata pe 7 martie .
si eu am probleme cu ratusca in unele parcele. am luat un insecticid> cyperguard..recomandat de cineva..sa vedem ce e de el acum.
maine am de gand sa il dau.  am tot amanat din cauza ploilor.. oricum nu e asa de speriat.
plantutele care au fost mancate de la suprafata nu o sa creasca iar?
eu cred ca majoritatea isi vor reveni.

Edited by valentin18, 17 April 2016 - 06:35.


#551
valentin18

valentin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.02.2010
am o sola de lucerna cam infestata cu ,,oresnita''  Lathyrus tuberosus denumirea stiintifica. o ataca pulsarul oare/? ms

#552
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
1. Aceeasi intrebare : este eficient Pulsar-ul pt lucerna in primul an?

2. Lucerna am semanat-o pe 20 martie .
In mare parte a iesit bine , insa pe alocuri nu . Am cautat iar semintele sunt acolo, par ok .
Care sa fie insa problema pt care nu au incoltit??
Adancime e ok , in jur de 2 cm.
Am folosit un soi de la Pioneer.

#553
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
Cu ce pot erbicita lucerna pentru pir in afara de Pulsar nu gasesc doar la 5 litri?

#554
gxgvalentin

gxgvalentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 07.07.2013

View PostMircean31, on 12 mai 2016 - 10:53, said:

Cu ce pot erbicita lucerna pentru pir in afara de Pulsar nu gasesc doar la 5 litri?
pantera 2l la ha

#555
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016
In primu rand scuze de off topic am intrebat si pe topicu Greble mecanice da nu mio raspuns nimeni la intrebare. Vreau sa va intreb in legaturaa cu greblele paianjan, am vazut 2 modele una este mai mare si una mai mica dar cea mica are o coroana de o poti da mai in stanga sau mai in dreapta. Pun si 3 poze sa vedeti despre ce vorbesc .

Attached Files



#556
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Si care-i intrebarea?

#557
Mircean31

Mircean31

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 22.03.2016

View Postmarinel1976, on 13 mai 2016 - 21:30, said:

Si care-i intrebarea?
Colegu treaba ii ca nu stiu care ii mai indicata cea mare sau cea mica pe crucea aceea. Si a 2a ii ca nu am lucrat pana acum cu asa cevaa cum trebuie sa merg sa intorc fanul?

#558
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Dacă fac treabă? Sau vreo marcă anume?
Dacă n-au uzură mare cu cele din poze faci treabă
La lucerna presupun ca terenul e bine nivelat altfel nicio grebla nui bună.
Ca sfat: cum procedez eu la coasa a 2-a si a 3-a, după cosit n-o las sa se usuce complet, a doua zi sau chiar seara o grebez din 2, 3sau 4 brazde de cositor fac una după cît de groasă iese noua brazda. O mai las 2-3 zile si înainte de balotat cu o zi mai trec cu grebla peste brazde sa le întorc si strîng definitiv. Avantajul e ca nu pirerd lucerna cînd brazda e subtire- arsita de vară o lipeste de pămînt. Dezavantaj: cînd vine vreo furtună o inpraștie,    daca o mai greblez odată crează probleme la balotat -se tine ca funia si intra multa odata in presă.Din poze: sînt cu un rotor deci pentru strîns. Cele pt răvășit au 2  rigoare mai mici, mai robuste.

View PostMircean31, on 13 mai 2016 - 21:51, said:

Colegu treaba ii ca nu stiu care ii mai indicata cea mare sau cea mica pe crucea aceea. Si a 2a ii ca nu am lucrat pana acum cu asa cevaa cum trebuie sa merg sa intorc fanul?
Alte poze mai ai? Eu le văd la fel, acelasi principiu, pentru strîns

Edited by marinel1976, 13 May 2016 - 22:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate