Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Probleme chimie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4636 replies to this topic

#3061
dudumanb

dudumanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2014

View Postella9618, on 13 martie 2014 - 14:18, said:

Buna ziua! ma puteti ajuta si pe mine cu niste probleme destul de urgent?..

1) Prin incalzirea in prezenta Ni a unui amestec de C2H4 si H2 in raport molar de 1:2 se obtine un amestec gazos cu densitatea fata de aer d=0,5272. Randamentul reactiei este?
2) La arderea unui amestec de etena si izobutena se consuma de 4,5 ori mai mult oxigen decat numarul de moli de alchene din amestec, Raportul de masa etena: izobutena este?
3)O proba de etena cu masa de 112 kg se oxideaza catalitic cu oxigenul din aer. Amestecul rezultat in urma reactiei contine 14 kg de etena. 44,8 m3 (c.n) de CO2, oxid de etena si h2o. randamentul de transformare al etenei in oxid de etena este?
4) un amestec gazos format din propena si izobutena ocupa un volum de 8,2 L masurat la 2 atm si la 127 de grade si consuma la ardere 285,6 L (c.n) de aer cu 20 % O2, procente molare.
raportul molar propena : izobutena si volumul de solutie slab bazica de KMnO4 0,5 M decolorata de acest amestec sunt?


#3062
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postdudumanb, on 04 octombrie 2015 - 16:12, said:


1. Attached File  Prin incalzirea in prezenta Ni a unui amestec de C2H4 si H2 in raport molar de 1.doc   25.5K   15 downloads
2. Attached File  La arderea unui amestec de etena si izobutena se consuma de 4.doc   22K   10 downloads
3. Attached File  O proba de etena cu masa de 112 kg se oxideaza catalitic cu oxigenul din aer.doc   24K   19 downloads
4. raspunsul aici: http://forum.softped.../page__st__2592

Edited by aerdem, 04 October 2015 - 17:55.


#3063
dudumanb

dudumanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2014


As vrea sa stiu daca ma pot baza pe cineva sa ma ajute la probleme de chimie.Am inceput sa rezolv dintr-o culegere si intervin multe chestii care nu le stiu ...Nu prea am pe cine intreba si as vrea sa stiu daca este aici cineva care vrea sa ma ajute ,nu neaparat pe forum .Nu imi convine sa pun aici fiecare problemuta ca ma incurc la un anume punct .Multumesc, anitcipat !


Edited by dudumanb, 05 October 2015 - 14:43.


#3064
maria1197

maria1197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.09.2015

View Postaerdem, on 04 octombrie 2015 - 10:49, said:


Multumesc mult pentru ajutor! E ok, am inteles. Le incepusem , dar m-am impotmolit:))

#3065
dudumanb

dudumanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2014
Prin incalzire in prezenta Ni a unui amestec de C3H6 si H2 in rapor molar 1:3, se obtine un amestec gazos cu densitatea fata de aer daer=0.51. Va rog ajutatima!

#3066
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Si ce se cere in problema asta?

#3067
dudumanb

dudumanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2014
Oo,am uitat sa scriu .Se cere Randamentul reactiei .

#3068
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postdudumanb, on 07 octombrie 2015 - 15:42, said:

Prin incalzire in prezenta Ni a unui amestec de C3H6 si H2 in rapor molar 1:3, se obtine un amestec gazos cu densitatea fata de aer daer=0.51. Va rog ajutatima!
Attached File  Prin incalzire in prezenta Ni a unui amestec de C3H6 si H2 in rapor molar 1.doc   30.5K   16 downloads
Daca nu intelegi ceva intreaba-ma.
Spune-mi te rog daca rezultatul este bun

#3069
dudumanb

dudumanb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2014
Rezultatul trebuie sa fie 80%.

Rezultatul trebuie sa fie 80%

#3070
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Este buna densitatea fata de aer? Te uiti te rog daca nu are si alta cifra dupa 0,51 ?
Daca are fa calculele cu densitatea corecta.

#3071
Qwali

Qwali

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.10.2015
Buna ziua!
Am nevoie de ajutor in rezolvarea unor probleme pe care le voi expune mai jos:
1.1. Asezati in sensul descrescator al caracterului bazic compusii: (CH3CH2)2NH, NH3, C6H5-NH2, p-O2NC6H4-
NH2. Se cere: in cazul compusului cu
caracterul bazic cel mai slab, ilustrati acest fapt cu ajutorul efectelor electronice.
1.4. Asezati in sensul descrescator al caracterului acid compusii: H2O, C2H5OH, (CH3)3C-OH, C6H5-OH. Se cere: in cazul compusului cu caracterul acid
cel mai pronuntat, ilustrati acest fapt cu ajutorul efectelor electronice.

Am cateva intrebari in ceea ce priveste algoritmul de rezolvare al acestor probleme:
1. prin efecte electronice ma raportez la efecte inductive sau electromere?
Stiu ca efectul inductiv se manifesta in cazul polarizarii unei legaturi sigma, pe cand efectul electromer se datoreaza polarizarii unei legaturi pi.
2. Presupun ca trebuie sa consider ca aceste specii sunt baze si acizi Lewis, ci nu acizi sau baze Bronsted-Lowry.
Daca sunt azici Lewis, taria acidului creste invers proportional cu marimea moleculei? adica, cu cat molecula este mai mica, electronii legaturii vor resimti cu atat mai puternic atractia exercitata de nucleu si deci legatura va fi mai stabila?

Multumesc anticipat pt lamuriri!
P.S, trebuie sa ma raportez si la hibridizarea atomului de carbon, azot sau oxigen in functie de caz?

Edited by Qwali, 09 October 2015 - 14:24.


#3072
maria1197

maria1197

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.09.2015
Buna! As avea nevoie de ajutor la 2 probleme. Pe prima am rezolvat-o pe jumatate , dar m-am impotmolit la sistemul ICE.  Imi poate explica cineva sistemul initial-consumat-echilibru pe prima problema? Multumesc anticipat!!

1. O cantitate de 6.1 gr dintr-un acid monocarboxilic aromatic reactioneaza cu un alcool monohidroxilic saturat si formeaza 7.5 gr de ester. Aceeasi cantitate de acid, prin incalzire cu NaOH in exces, se decarboxileaza conform reactiei de mai jos, formand 3.9 gr de hidrocarbura.
R-COOH=> R-H +CO2
Care este constanta de echilibru a reactiei de esterificare, avand in bedere faptul ca acidul si alcoolul din amestecul de reactie au concentratio molare egale, iar Cu este de 60%?

2. Se da reactia de esterificare a unui alcool A cu un acid carboxilic B:
A+B=> (reversibil) C+D
Constanta de echilibru a reactiei are valoarea 3, pentru raportul molar A:B de 4:2.Sa se calculeze numarul de moli din produsii C si D, din amestecul de reactie, dupa stabilirea echilibrului.

#3073
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postmaria1197, on 09 octombrie 2015 - 19:55, said:

Buna! As avea nevoie de ajutor la 2 probleme. Pe prima am rezolvat-o pe jumatate , dar m-am impotmolit la sistemul ICE.  Imi poate explica cineva sistemul initial-consumat-echilibru pe prima problema? Multumesc anticipat!!

1. O cantitate de 6.1 gr dintr-un acid monocarboxilic aromatic reactioneaza cu un alcool monohidroxilic saturat si formeaza 7.5 gr de ester. Aceeasi cantitate de acid, prin incalzire cu NaOH in exces, se decarboxileaza conform reactiei de mai jos, formand 3.9 gr de hidrocarbura.
R-COOH=> R-H +CO2
Care este constanta de echilibru a reactiei de esterificare, avand in bedere faptul ca acidul si alcoolul din amestecul de reactie au concentratio molare egale, iar Cu este de 60%?

2. Se da reactia de esterificare a unui alcool A cu un acid carboxilic B:
A+B=> (reversibil) C+D
Constanta de echilibru a reactiei are valoarea 3, pentru raportul molar A:B de 4:2.Sa se calculeze numarul de moli din produsii C si D, din amestecul de reactie, dupa stabilirea echilibrului.
Attached File  O cantitate de 6.doc   29.5K   23 downloads
Attached File  Se dã reactie de esterificare a unui alcool A cu un acid carboxilic B.doc   33.5K   21 downloads

#3074
justme06

justme06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.03.2015
As dori si eu rezolvarea unei probleme de chimie daca se paote. :)
Problema suna in felul urmator:
Din reactia a 10g de sodiu cu apa se degaja o cantitate de caldura de 78,68 kJ. Calculati procentul din caldura de reactie care este consumat pentru a aduce bucata de sodiu in stare topita. Se cunosc: caldura latenta specifica de topire a sodiului λ = 2,6 kJ/mol, caldura specifica a sodiului solid c=1,23 J/gK, temperatura de topire a sodiului p.t.=98°C si se considera ca sodiul solid si apa au initial temperatura de 20°C.
Va multumesc anticipat!

#3075
Clemike

Clemike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.07.2014
7, 36 g dintr-o arena mononucleara cu masa molara 92 reactioneaza fotochimic cu 3,584 l CL2.
a) Determina formula moleculara
b ) Scrie ecuatia reactiei chimice care are loc si calculeaza volumul solutiei de concentratie 0,1 M care nu se poate obtine pron dizolvarea in apa a acidului clorhidric obtinut.


#3076
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  7_36 g dintr_o arena mononucleara.doc   29K   9 downloads

#3077
karliekloss

karliekloss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.07.2015

Va rog frumos sa ma ajutati cu aceasta problema!




Ce cantitate de carbid de puritate 75% (% de masa) este necesara pentru a prepara acetilena ce va reactiona cu 89,6 m3 O2 (c.n) considerand randamentul tuturor reactiilor chimice care au loc de 100%?


#3078
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkarliekloss, on 16 octombrie 2015 - 17:43, said:

    Va rog frumos sa ma ajutati cu aceasta problema!
    Ce cantitate de carbid de puritate 75% (% de masa) este necesara pentru a prepara acetilena ce va reactiona cu 89,6 m3 O2 (c.n) considerand randamentul tuturor reactiilor chimice care au loc de 100%?

Se determina numarul de kmoli de acetilena care reactioneaza cu 89,6 m3 O2
1 kmol…..2,5∙22,4m3
C2H2   +    5/2O2 → 2CO2 + H2O
x kmoli….89,6 m3
x = 1,6 kmoli C2H2

Se determina masa de carbid din care se obtin 1,6 kmoli acetilena
1 kmol CaC2 = 40 + 24 = 64 kg
64 kg………………………..1 kmol
CaC2 + 2H2O → Ca(OH)2 + C2H2
x kg………………………..1,6 kmoli

x = 102,4 kg CaC2 pur

Se determina masa de carbid de puritate 75%
100 kg carbid impour………………..75 kg carbid pur
x kg carbid impur…………………..102,4 kg carbid pur
x = 136,53 kg carbid de puritate 75%

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate