Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Graul

- - - - -
  • Please log in to reply
6340 replies to this topic

#4177
katalyn03

katalyn03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 18.07.2014

View Posttrottinel, on 29 iulie 2015 - 17:17, said:

O intrebare off topic, dar am nevoie de ajutor. La unele discuri pe bateria din fata sunt discuri crestate, iar pe cea din spate discuri normale. La unele discuri mai noi, si pe spate bateria din fata si pe bateria din spate sunt intercalate cele crestate cu cele fine. De de oare? Este vreo diferenta? Cum e mai bine? Am observat ca la discurile mai noi sunt intercalate.
Ce spune colegul mai sus este adevarat, cele "muscate" se incarca foarte greu, fata de cele drepte, si farama bolovanii mai bine(nu mai aluneca, si il prinde pe "dinte")

#4178
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
salut ,stie cineva 750 boabe pe metru patrat de grau cam cate kg ar veni la hectar?

#4179
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
va mai stresez cu cv ,stir cineva de ce mai facut graul malura,taciune cum ai mai spunem sau (tilletia spp)samanta a fost c1 loata de la rodbun,morti mami lor , si a avut date doua funicide si un insecticid, din cate stiu eu malura se combate prin tratare semintelor,nu? ca pe nici un funicid care se da in vegetatie nu am vazut sa scrie pentru malura,am muscato rau anu asta cu grau nu era de ajuns ca mia esit dor 3 tone la hectar a mai dat si malura in el

#4180
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Cu malura il speli si+l dai la animale,altceva nu ai ce sa faci ,ni il primeste nici la fnc,dar tot ai ceva eu 3 ha nu am putut sa+l recoltez asa ca l+am arat cu grapa si+l las gata semanat pe la anul ,daca o iesi daca nu disc si floare la anul.

#4181
Mirciu23

Mirciu23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.06.2015
Ai dreptate, samanta tratata nu ar trebui sa aiba taciune. Infecţia are loc în toamnă iar efectele atacului pot fi observate abia în momentul înspicatului. Dacă epoca optimă a fost depăşită şi grâul a fost din greşeală semănat prea adânc, atacul de mălură este mult mai puternic. Mai cumperi de la rodbun? Ce pret o avut samanta?

#4182
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

View Postsorinalin, on 30 iulie 2015 - 12:56, said:

salut ,stie cineva 750 boabe pe metru patrat de grau cam cate kg ar veni la hectar?

Densitate x mmb  x sup = kg/ha.

750 x 44 / 1000^2 x 10000 = 330 kg. ( ai 1000^2 pt a transforma gramele in kg ).

View Postsorinalin, on 30 iulie 2015 - 14:24, said:

va mai stresez cu cv ,stir cineva de ce mai facut graul malura,taciune cum ai mai spunem sau (tilletia spp)samanta a fost c1 loata de la rodbun,morti mami lor , si a avut date doua funicide si un insecticid, din cate stiu eu malura se combate prin tratare semintelor,nu? ca pe nici un funicid care se da in vegetatie nu am vazut sa scrie pentru malura,am muscato rau anu asta cu grau nu era de ajuns ca mia esit dor 3 tone la hectar a mai dat si malura in el

Nu a fost tratat corespunzator sau locul era deja infestat/ai pus grau dupa grau.

#4183
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Malura se transmite de pe o tarla pe alta ?
Am un meserias langa mine care a avut anul acesta malura si vreau sa seman grau langa el (50-100 metri).

#4184
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Ciuperca responsabila imbraca boabele cu o pelicula fina de teliospori. La recoltat, miliarde de spori sunt eliberati in aer contaminand plantele ramase si solul. Practic, malura este cam peste tot unde se cultiva grau.
In locul tau nu as folosi samanta netratata. Eu de exemplu am avut si anul trecut si anul acesta atac de malura. In ambele situatii am ramas fara samanta tratata ( cu Orius ) si de lene am completat cu cativa saci de samanta netratata. Ambele portiuni au dezvoltat malura, chiar daca parcelele respective ( din fericire mici, sub 2ha ) nu au fost cultivate cu grau de foarte multi ani.

#4185
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu cumpar samanta tratata de la o sursa sigura...fungicid+insecticid.
Eram curios daca graul se poate contamina cu malura si prin alte cai decat direct din samanta.

#4186
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015

View PostMirciu23, on 30 iulie 2015 - 14:56, said:

Ai dreptate, samanta tratata nu ar trebui sa aiba taciune. Infecţia are loc în toamnă iar efectele atacului pot fi observate abia în momentul înspicatului. Dacă epoca optimă a fost depăşită şi grâul a fost din greşeală semănat prea adânc, atacul de mălură este mult mai puternic. Mai cumperi de la rodbun? Ce pret o avut samanta?
a fost semanat in timpul care trebuie si de semanat lam semanat cu sup nu cred ca a fost asa adanc chiar nu inteleg samanta trata si a facut malura,este un funicid de dat inainte de spic cv? ca eu nu stiu sa fie,eu am lutat pachet de la ei samanta, erbicid, funicid foliar, ingrasamat 200 kg azot 200 complex si sa dam 2200kg grau lor la hectar nu mai iau nimic de la ei ca nu sunt seriosi primul an care am luat de la ei si ultimul,de obicei lucrez cu alcedo,

View Postsavantu, on 30 iulie 2015 - 15:02, said:

Densitate x mmb  x sup = kg/ha.

750 x 44 / 1000^2 x 10000 = 330 kg. ( ai 1000^2 pt a transforma gramele in kg ).



Nu a fost tratat corespunzator sau locul era deja infestat/ai pus grau dupa grau.
am avut si dupa grau da si dupa porumb si a facut si unde am avut si porumb, nu a fost multa nici dupa grau nici dupa porumb,nu se observa asa da la proba au gasit

Edited by sorinalin, 30 July 2015 - 16:25.


#4187
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013
Foarte posibil ca samanta sa fi fost infestata.

#4188
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
va mai intreb cv ,am vorbit cu persoana de la rodbun care mia adus samanta de grau care a facut malura si mea zis ca crede ca nu am dat la timp tratamentele la timp ,da pe funicidele ala nu scrie nimic de malura.este cunva funicid de dat in vegetatie pentru malura? ca eu nu stiu sa fie doar pentru tratat samanta contra malurei

#4189
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Malura este combatuta strict prin tratamentul samantei.

#4190
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015
ok ,multumesc de rspuns

#4191
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012

View Postsorinalin, on 31 iulie 2015 - 14:36, said:

va mai intreb cv ,am vorbit cu persoana de la rodbun care mia adus samanta de grau care a facut malura si mea zis ca crede ca nu am dat la timp tratamentele la timp ,da pe funicidele ala nu scrie nimic de malura.este cunva funicid de dat in vegetatie pentru malura? ca eu nu stiu sa fie doar pentru tratat samanta contra malurei


Ce grau a fost? Si eu lucrez cu RodBun de 7 ani si nu am avut probleme pana acum la seminte, doar ca sunt zgarie branza rau de tot.

#4192
sorinalin

sorinalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 25.02.2015

View Postnavx, on 31 iulie 2015 - 20:50, said:



Ce grau a fost? Si eu lucrez cu RodBun de 7 ani si nu am avut probleme pana acum la seminte, doar ca sunt zgarie branza rau de tot.
soiul antonius ,daca lucrezi cu rodbun lasate de ei ia si incearca cu alcedo sa vezi diferenta,am un cumnat care lucreaza cu rodbun si asta toaman la porumba a dat porumb la ei si cand ia venit calculu sa speriat,la umiditatea de 23 ia dat 0,24 bani kg si mie cu umiditate de 26 la alcedo 0,32 bani kg nu imi mai trebue sa aud de ei ,de pe terenu care am cultivat grau de la ei nu am esit cu nimic dincontra leam dat grau tot si la bagat la furaj ca avea malura si trebuie sa le mai dau si cv bani ,arenda motorina si munca mea perdere. bafta cu alte firme

#4193
navx

navx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 14.09.2012
Ai dreptate. Eu doar iau de la ei, de dat dau f putin, tocmai din cauza preturilor. Bafta si tie in continuare.

#4194
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Ce aventura am avut eu cu malura si cu taciunele ambele in acelasi an in acelasi grau. N-o sa uit cat o sa traiesc. Aventura maxima nu gluma.
Samanta trebuie tratata cu fungicid pentru malura cel putin. Rotatila culturilor trebuie sa fie la ea acasa. Tratamentele in vegetatie nu trebuie sa lipseasca. Samanta selectata si aleasa din solele cu grau sanatos. Sola respectiva nu trebuie sa fie invecinata cu alte sole de grau. Sau sa fie o distanta anume. Unde ai avut probleme cu malura sau cu alte boli nu mai pui grau sau paioase deloc in urmatorii 3 ani minim. Densitatea conteaza, nivelul de azot conteaza, precipitatiile iarasi conteaza la aparitia bolilor.
Cat chin am putut sa am. Cate zile mai am prin campurile astea imi dau straduinta maxima de a face cultura de grau ca la carte. Macar atat cat pot.
Trauma frate cand vezi ca nu poti vinde marfa, nu poti da arenda, deci pierzi enorm. Sa te apuci sa speli zeci de tone de grau??
Si nici asa, ca cine are ochi si miros tot isi da seama daca a avut probleme graul. Cel mai bine e sa respecti tehnologia. La porumb si floare sa zicem ca o mai dai la intors, dar la grau adios.
Nu va jucati.
Cel mai probabil samanta a fost infectata cu malura in cazul tau. Anul asta presupun ca stii ce ai de facut.
Cauta samanta pe la baieti un c1, sau c2 maxim, trateaza tu acasa si respecta tehnologia.
Daca nu cauta alta firma. Dar cel mai sigur e sa iei de la baieti ce a avut baza anul asta si ai vazut cu ochii tai in lan si in remorca ca graul e de nota 10, dai un ban la baieti, adica la colegii de prin zona si iti faci tu samanta.
E bine sa cumperi si pentru cateva ha samanta baza. Daca ai norocul si iti iese bine la anul, 3 ani de zile maxim ai samanta ta, fara probleme.

Edited by Ravasy, 01 August 2015 - 19:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate