Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

combatere daunatori

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
valentina370

valentina370

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2011
Buna tuturor !

ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi referitor la ce substante pot fi folosite pt combaterea daunatorilor ?

ma ocup cu semanatul de seminte pentru a vinde rasaduri, insa de ceva timp ma tot confrunt cu daunatori care imi mananca semintele in pamant , inainte sa rasara. cu ce le pot stropi, pe ele sau semintele, in momentul semanatului, sau ce pot face pentru ca sa imi rasara un procent mare din  ce am semanat?

P.S - dar de ierbicide ce imi puteti spune? ma copleseste iarba care rasare in razoare odata cu rasadurile !  

multumesc anticipat !!

#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvalentina370, on 21st February 2011, 15:41, said:

Buna tuturor !

ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi referitor la ce substante pot fi folosite pt combaterea daunatorilor ?

ma ocup cu semanatul de seminte pentru a vinde rasaduri, insa de ceva timp ma tot confrunt cu daunatori care imi mananca semintele in pamant , inainte sa rasara. cu ce le pot stropi, pe ele sau semintele, in momentul semanatului, sau ce pot face pentru ca sa imi rasara un procent mare din  ce am semanat?

P.S - dar de ierbicide ce imi puteti spune? ma copleseste iarba care rasare in razoare odata cu rasadurile !  

multumesc anticipat !!


Zi ce specii de balarii semeni, rosii ardei, vinete, etc
Locul unde faci rasadurile si de unde aduci amestecul de pamant
De unde procuri semintele.
Vrei sa folosesti zemuri de plante, adica eco, ori nu te intereseaza si folosesti chimicale.

#3
valentina370

valentina370

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.02.2011

View Posttrestie-de-balta, on 21st February 2011, 16:47, said:

Zi ce specii de balarii semeni, rosii ardei, vinete, etc
Locul unde faci rasadurile si de unde aduci amestecul de pamant
De unde procuri semintele.
Vrei sa folosesti zemuri de plante, adica eco, ori nu te intereseaza si folosesti chimicale.


In nici un caz eco.

Folosesc seminte din acelea de 2 lei plicul, adica netratate. Agrosem sau Agrosel. Nu am avut niciodata probleme cu clientii care au luat rasad de la mine-sa se planga ca nu se prinde sau ca nu leaga.

Ardei, rosii, vinete, praz, telina.

Fac rasadurile in razoare, in curte, nu aduc pamant  special de nicaieri, doar mai arunc din cand in cand balegar fin.

Si bag si ingrasaminte foliare.


Multumesc !

#4
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvalentina370, on 21st February 2011, 17:40, said:

In nici un caz eco.

Folosesc seminte din acelea de 2 lei plicul, adica netratate. Agrosem sau Agrosel. Nu am avut niciodata probleme cu clientii care au luat rasad de la mine-sa se planga ca nu se prinde sau ca nu leaga.

Ardei, rosii, vinete, praz, telina.

Fac rasadurile in razoare, in curte, nu aduc pamant  special de nicaieri, doar mai arunc din cand in cand balegar fin.

Si bag si ingrasaminte foliare.


Multumesc !


Inainte sa sapi razorul arunca si o roaba de nisip cernut la 3 m2, ajuta mult rasadul.
Banuiesc ca ai coropisnite, asa ca incearca cu Syntogril sau ce au mai scos astia. Intrebi la farmacia fitosanitara ce au.
Inainte cu o zi de rasarirea plantelor, le vezi ca incep sa umfle pamantul, treci cu arzatorul de parlit porcul pe deasupra, astfel incat balariile care au iesit mai repede sa le parlesti. Te scapa de foarte multa munca la plivit pentru ca legumele tale vor lua un avans de cateva zile fata de buruienile ce vor rasari mai tarziu.

Inteleg ca semeni mai rar si nu mai repici, asa ca nisipul va fi excelent, iar inainte de semanat fa o stropire cu previcur, stropirea asta o mai folosesti cand rasadurile au 3-4 cm si scapi de boala numita caderea rasadurilor.

#5
ecology

ecology

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.05.2008

View Postvalentina370, on 21st February 2011, 16:41, said:

Buna tuturor !

ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi referitor la ce substante pot fi folosite pt combaterea daunatorilor ?

ma ocup cu semanatul de seminte pentru a vinde rasaduri, insa de ceva timp ma tot confrunt cu daunatori care imi mananca semintele in pamant , inainte sa rasara. cu ce le pot stropi, pe ele sau semintele, in momentul semanatului, sau ce pot face pentru ca sa imi rasara un procent mare din  ce am semanat?

P.S - dar de ierbicide ce imi puteti spune? ma copleseste iarba care rasare in razoare odata cu rasadurile !  

multumesc anticipat !!


Iti pot recomanda un produs ecologic numit Synthoxal. Mai multe detalii http://www.bioma.ro/...php?menu=PRAEFX.

#6
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011
Poate semintele nu rata de germinatie mica, de aceea nu ies. Daca nu-ti produci semintele nu ai de unde sa stii ce cumeri si nici ce vinzi clientilor. Semintele germineaza doar peste 18,19 grade si poate nu au destula caldura.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate