Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

R.C.S. & R.D.S. - TV cablu digital (H.D.) - Topic general - 34 de posturi H.D. - Partea I.

* * * * - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
40065 replies to this topic

#28351
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005

View Postkayman, on 13 septembrie 2014 - 10:05, said:

Cred ca te-ai ratacit pe forum. Aici nu se discuta nici despre camere de securitate, nici despre filosofia hajdeului.

Asta e topicul despre un operator de cablu si posturile lui HD transmise EXCLUSIV in 16:9.
Mai ușor cu afirmațiile ..... sunt vreo 2 programe care se retransmit 4:3 , rar dar se întâmplă .
Iar rezoluțiile sunt stas. Formatul (16:9 , 4:3) transmisiei nu prea este :). O mai dau în bară , foarte rar.

Edited by conu, 13 September 2014 - 16:26.


#28352
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkayman, on 13 septembrie 2014 - 10:05, said:

Cred ca te-ai ratacit pe forum.
Deci daca ai inteles ca HD-ul se refera la numarul de linii e ok Posted Image Daca nu... e irelevant ce crezi si nu mai e nimic de zis.

#28353
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postandreic, on 13 septembrie 2014 - 18:58, said:

Deci daca ai inteles ca HD-ul se refera la numarul de linii e ok Posted Image Daca nu... e irelevant ce crezi si nu mai e nimic de zis.

Eu stiu cum e cu liniile, dar tu intelegi ca aici vorbeam despre AR? citez si eu de pe wikipedia ca vad ca-ti place:

In Europe, 16:9 is the standard broadcast format for most digital channels and all HDTV broadcasts

Edited by kayman, 13 September 2014 - 19:40.


#28354
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013
Am un decodor Kaon NA1600HD care a funcționat excelent 6 luni.
Azi am observat ca s-a desincronizat data, apare ca fiind 1 ianuarie 1970 și bineințeles s-a dus și ghidul TV și posibilitatea înregistrărilor TV pe hardul atașat.
Am căutat în setări și nu am găsit nimic legat de setarea datei, ci doar setare orei, dar indiferent cum aș seta ora, automat sau manual, tot nu ajută la nimic.
Ce aș mai putea face pentru remedierea problemei?

#28355
carceanu

carceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,439
  • Înscris: 10.07.2009

View Postiulian-dronca, on 17 septembrie 2014 - 02:23, said:

Am un decodor Kaon NA1600HD care a funcționat excelent 6 luni.
Azi am observat ca s-a desincronizat data, apare ca fiind 1 ianuarie 1970 și bineințeles s-a dus și ghidul TV și posibilitatea înregistrărilor TV pe hardul atașat.
Am căutat în setări și nu am găsit nimic legat de setarea datei, ci doar setare orei, dar indiferent cum aș seta ora, automat sau manual, tot nu ajută la nimic.
Ce aș mai putea face pentru remedierea problemei?
Ai gresit aria...cauta in topic dedicat kaon

#28356
pait25

pait25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.12.2005
Salutare, pentru cine are urechi sa auda, adica digi helper, Digi sport 3 Hd?  O competitie ca Champions League macar hd pe dg3 cand sunt transmise partidele.

#28357
danieliankoo

danieliankoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,796
  • Înscris: 23.01.2005
eu stiam ca cei care transmit CL sunt obligati sa transmita HD. dar se pare ca nu se respecta regula sau oricum DIGI Sport nu se respecta pe el. e penibil digisport 3 cu stiri live si multe transmisii bune dar cu imaginea varză

dupa 2 saptamani de sesizari zilnice fie online fie telefonice aseara m-au sunat de la DIGI ca au reusit sa imi stearga din cont decodorul pe care l-am predat luna trecuta pe 28. cred ca diferenta o face cel cu care vorbesti la telefon. daca are respectul de a-si face bine treaba o rezolva in cateva ore. bine ca nu au apucat sa imi factureze ca o bateam pe pustoaica aia de la casierie care a gresit.

#28358
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postdanieliankoo, on 17 septembrie 2014 - 07:40, said:

(...) o bateam pe pustoaica aia de la casierie care a gresit.
Să știi că există și alte metode de a-ți provoca plăcere...Posted Image  Nu degeaba se spune că sexul de împăcare este palpitant și exploziv...Posted Image

#28359
rstefan31

rstefan31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 09.08.2009

View Postiulian-dronca, on 17 septembrie 2014 - 02:23, said:

Am un decodor Kaon NA1600HD care a funcționat excelent 6 luni.
Azi am observat ca s-a desincronizat data, apare ca fiind 1 ianuarie 1970 și bineințeles s-a dus și ghidul TV și posibilitatea înregistrărilor TV pe hardul atașat.
Am căutat în setări și nu am găsit nimic legat de setarea datei, ci doar setare orei, dar indiferent cum aș seta ora, automat sau manual, tot nu ajută la nimic.
Ce aș mai putea face pentru remedierea problemei?
stai calm ca problema e de la rcs. colegul meu de servici a patit de ieri acelasi lucru si are decodor humax hd2, aceeasi problema cu data si epg. eu am smartcard ci+ si ceasul e dereglat,in schimb epg vad ca functioneaza. deci stai calm ca decodorul tau kaon nu are nimic! probabil au stricat astia de la tehnic ceva si inca nu stiu sa gaseasca buba! Posted Image ciudat e ca ieri pe dupa-amiaza,timp de cateva zeci de secunde a cazut semnalul pe digital si de atunci au aparut problemele.

Edited by rstefan31, 17 September 2014 - 10:43.


#28360
Herman01

Herman01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.11.2011

View Postrstefan31, on 17 septembrie 2014 - 10:38, said:

stai calm ca problema e de la rcs. colegul meu de servici a patit de ieri acelasi lucru si are decodor humax hd2, aceeasi problema cu data si epg. eu am smartcard ci+ si ceasul e dereglat,in schimb epg vad ca functioneaza. deci stai calm ca decodorul tau kaon nu are nimic! probabil au stricat astia de la tehnic ceva si inca nu stiu sa gaseasca buba! Posted Image ciudat e ca ieri pe dupa-amiaza,timp de cateva zeci de secunde a cazut semnalul pe digital si de atunci au aparut problemele.

Aceeasi problema este si la mine la Sibiu pe un Kaon NA1600HD.

#28361
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View Postrstefan31, on 17 septembrie 2014 - 10:38, said:

probabil au stricat astia de la tehnic ceva si inca nu stiu sa gaseasca buba! Posted Image
Femeia de serviciu e de vina... Stergea si ea prafu' pe la butoane...Posted Image

#28362
djsorin

djsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 01.08.2003
Aveti rabdare ca se rezolva azi cu EPG-ul :)

#28363
CoL00SaL

CoL00SaL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 23.12.2013
@DIGI_Helper, la DS1 SI DS2 le lipseste sigla HD...le-au cazut sigla?Posted Image sau se lucra la ele?.

#28364
dhaulagiri

dhaulagiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,434
  • Înscris: 16.11.2012

View Postpait25, on 17 septembrie 2014 - 07:19, said:

Salutare, pentru cine are urechi sa auda, adica digi helper, Digi sport 3 Hd?  O competitie ca Champions League macar hd pe dg3 cand sunt transmise partidele.

Eu mi-am racit gura de pomana cind ceream Digi Sport 3 HD si lansarea Digi Sport 4, in acele timpuri Digi Sport avea content sportiv pentru cel putin 5 canale. Ce nu putea intra LIVE pe cele 3 canale era difuzat pe site. Si se transmitea pe site concomitent 2-3-4 evenimente sportive la concurenta cu cele 3 canale, aveam 5-6 evenimente sportive transmise in acelasi timp.  Acuma .... in curind si 2 canale Digi Sport o sa fie prea mult, intreg contentul sportiv pe Digi Sport 1 si stirile din cancanul fotbalului mioritic pe Digi Sport 2.

View Postdanieliankoo, on 17 septembrie 2014 - 07:40, said:

eu stiam ca cei care transmit CL sunt obligati sa transmita HD...


Cel ce produce evenimentul sportiv are obligatia sa-l transmita in format HD.  Producatorul evenimentului iti asigura transmisia in format HD, tu ca televiziune care retransmiti  un semnal primt in format HD poti sa-l redifuzezi si alb/negru.
Uite aici un exemplu: http://www.protv.ro/...-transmisa.html
ProTV-ul a fost producatorul evenimentului, un eveniment care a fost preluat de televiziuni din 130 tari. Cum a fost retransmis evenimentul sportiv de televiziunile din cele 130 de tari pe producatori nu i-a interesat.

Meciurile echipei nationale din preliminarile CM Brazilia 2014 au fost  transmise de o anumita televiziune. Producatorul evenimentului a asigurat semnal in format HD, nu se putea ca un meci sa zicem Romania - Turcia, in Turcia sa nu fie transmis in format HD. Doar in Romania, in acel timp, nu se putea viziona meciurile nationalei de pe teren propriu in format HD deoarece televiziunea din trustul de santaj nici in acest moment nu este in stare sa transmita in format HD.

Pur si simplu ii invidiez pe albanezi. Liga Campionilor este transmisa in Albania de Super Sport.
Astia de la Super Sport au 5 canale de sport in format HD.
http://en.wikipedia....erSport_Albania
http://www.digitalb....dukte/s.php?k=1

#28365
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,150
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdanieliankoo, on 17 septembrie 2014 - 07:40, said:

eu stiam ca cei care transmit CL sunt obligati sa transmita HD. dar se pare ca nu se respecta regula sau oricum DIGI Sport nu se respecta pe el. e penibil digisport 3 cu stiri live si multe transmisii bune dar cu imaginea varză
Dacă aruncam o privire in curtea vecinului, Dolce Sport transmite 4 partide live din UCL, iar ei nu au decat un singur canal in HD. Asa că să ne declaram multumiti cu cele două Digisporturi in HD. :)

#28366
GiulianoD

GiulianoD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 19.10.2013

View Postiulian-dronca, on 17 septembrie 2014 - 02:23, said:

Am un decodor Kaon NA1600HD care a funcționat excelent 6 luni.
Azi am observat ca s-a desincronizat data, apare ca fiind 1 ianuarie 1970 și bineințeles s-a dus și ghidul TV și posibilitatea înregistrărilor TV pe hardul atașat.
Am căutat în setări și nu am găsit nimic legat de setarea datei, ci doar setare orei, dar indiferent cum aș seta ora, automat sau manual, tot nu ajută la nimic.
Ce aș mai putea face pentru remedierea problemei?
Problema a fost remediată.
Mulțumesc tuturor, mai ales lui DIGI_Helper, pentru disponibilitatea de a mă ajuta.

#28367
matyred

matyred

    Senior Membru...până într-o zi!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,648
  • Înscris: 19.02.2010

View Posttudor75, on 17 septembrie 2014 - 16:29, said:


Dacă aruncam o privire in curtea vecinului, Dolce Sport transmite 4 partide live din UCL, iar ei nu au decat un singur canal in HD. Asa că să ne declaram multumiti cu cele două Digisporturi in HD. :)
Nu trebuie să ne declarăm mulțumiți că vecinului nostru i-a" murit capra"! Cei de la RDS ar trebui să aibă și Digisport 3 HD, au înființat o grămadă de posturi locale (în format HD!!!) pe care nu transmit mai nimic și își bat joc de toate transmisiile de pe Digisport 3 care nici măcar nu este un SD curat!

#28368
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Care-s digi-urile locale care transmit HD, ca eu nu le-am bunghit! Mie la toate imi arata 576i.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate