Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

echipament ora de sport

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011
ce echipament vi se cere la ora de sport? profa ne cere acum sa cumparam doar tenisi de panza,de culoare alba, adica ceva flexibil si buni pentru gimnastica...

mama mi-a gasit chinezesti asa :

[ http://www.yd588.com/uploadfile/catchproduct/wzw38368456/20081117_1226892892866.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ http://img01.taobaocdn.com/bao/uploaded/i1/T1dflDXadgXXaXhL.2_043838.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dar nu stiu,o sa fie  buni  pentru gimnastica sau nu?? mama zice ca sunt exact ce imi trebuie [punct]

Edited by Lucian_M, 26 January 2011 - 17:44.
invata si scrie corect


#2
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
Se face sport la scoala? :o :habarnam:

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Da, se face. Eu nu permit accesul in sala de sport fara echipament complet. Asta presupune tenisi/adidasi, pantaloni si bluza/tricou sport. Cine nu are, merge in clasa si are absent. La trei absente- se pune nota 3. La mine nu se discuta, se executa. Nu vreau adusa in sala mizeria de pe afara, nu vreau sa inspir tot praful adus pe picioare de fiecare serie care imi intra in incinta. A durat foarte putin timp pana s-a obisnuit lumea, doar cu femeia de serviciu mai am meciuri (nu ii zic tatei ca nu prea face curatenie, ca ii taie ziua), ori uita sa dea cu T-ul, ori da fix inaintea orei si e ud pe jos, de nu pot incepe pana nu se usuca. Pe jos e parchet laminat, caldura am de uneori deschid geamurile, deci conditiile sunt foarte bune.

Echipamentul de sport e conditie esentiala la ora de educatie fizica. Si cu asta s-a cam spus tot.

Edited by Lucian_M, 26 January 2011 - 18:34.


#4
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

View PostLucian_M, on 26th January 2011, 17:49, said:

La trei absente- se pune nota 3.
Ai ceva la mâna sa poti pune note la 3 absente !?
Acuma trecând la partea serioasa: Echipamentul este obligatoriu la toate scolile, la mine se practica pedeapsa, te lua de la ora de sport (în caz ca erai pe teren sa joci fotbal) si te baga în sala de sport, acolo dadeai de dracu, te baga la toate aparatele posibile, toate combinatiile posibile, apoi te avertiza prieteneste ca ora urmatoare daca esti fara echipament urmeaza sa faci asta pentru nota, sa zicem ca nu aveai interes sa strici media generala pe spatele orei de sport, sau sa îti convina sa te frece ala aiurea.

Edited by Aether, 26 January 2011 - 18:04.


#5
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu incurajez nimic, elevii vin de placere, problema apare cand unii vin sa-si bata joc de ora mea. Subiectul insa e despre tenisi, nu despre ce fac eu la scoala. Cui nu ii place sportul, sa-si scoata scutire.

#6
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Ok, faceam discutie, eu am prins o perioada în care nu prea ma întreba nimenea de placere, era cum zicea profesorul.
Calificative, calificative, asta ce însemna scoala: 1-4, oricum bafta la munca, la cum au taiat salariile sa zica multumesc ca mai au cadre care se omoare sa predea în tara asta.

Edited by Lucian_M, 26 January 2011 - 18:49.
sters quote


#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La clasele I-IV am calificative (I, S, B, Fb), la V-VII sunt note. Imi place sa imi fac treaba, repet: elevii vin cu placere la orele mele, sa ii vezi cum stau langa sala cu papucii in sacose, fac intrecere care se incalta mai repede. Nu se comenteaza la ore, doar niste "oooooof" cand ii pun la mers ghemuit si mersul broscutei :D. Dar si acolo e intrecere, care parcurge in timpul alocat (10-15 secunde) o distanta mai mare. Is innebuniti dupa lucrul la spaliere, tractiuni la bancile de gimnastica, sarituri la capra/lada (unii nu prea reusesc, dar nu le cere nimeni executii de 10), cu saltelele- nu mai zic, daca ar fi dupa ei, ar face numai rostogoliri, stand pe maini/cap, flic/flac si alte celea. Distractia maxima a fost cand am adus frnghia de la portic (cam 9m lungime) si s-au facut intreceri intre baieti, fete, baieti cu fete etc. Unii se dadeau cocosi, ii trageau fetele de se trezeau pe jos si radeau ceilalti de ei.
Iar conditia ESENTIALA pentru buna-dispozitie la orele de educatie fizica este ca elevii (bineinteles, si profesorul, ca el da exemplu) sa aiba echipament adecvat. Nu admit sa se intre in sala in bocanci, ghete, cizme sau cu adidasii uzi cu care s-a stat pe afara. E scoala la tara, este beton in curte, insa daca imi intra in sala cu noroi/zapada- ei bine, eu nu stau sa inspir mizeria adusa. 5-6 clas pe zi si oricum, la sfarsitul programului daca sufli pe jos- se ridica praf in aer. Iar eu am sinuzita si gatul sensibil- niste microbi sunt chiar bineveniti.


Gata, s-au lamurit unele aspecte, ramanem la echipament, ok?

#8
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

View PostLucian_M, on 26th January 2011, 18:30, said:

De unde naiba pietre in sala de sport?

exact !  :coolspeak:   eu as fi vrut o pereche de bascheti,tot de panza,gen converse,ca sunt mai inalti si prind glezna ..de aia ma intrebam daca tenisii astia o sa-mi fie buni pentru activitatile de sport in sala

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
La sala e nevoie de incaltamanite usoara, aderenta. Cred ca merg si tenisii cu partea de sus mai inalta, eu ii las pe copii cam cu orice e curat. Mi-a venit unul intr-o zi cu crampoane, nu-mi venea sa cred. Mergea de ziceai ca e cu patinele. A doua ora a venit cuce trebuia.
Ia-ti ce ti se pare comod si cat de cat durabil, ca sa nu se rupa/desprinda chiar asa de usor.

Si o rugaminte: incepe, te rog, cu litare mari propozitiile. Multumesc.

#10
Radu_Toretto

Radu_Toretto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 08.05.2010
Si la mine la fel este. Nu intri in sala fara echipament. Si ce inseamna echipament ? Tenisi sau adidasi usori sa te poti misca bine cu ei, obligatoriu altii decat cei cu care ai venit la scoala, pantaloni de treinic sau sort, tricou sau bluza ...

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Excelent! Mi se pare ca este normala aceasta "pretentie" (sau "excentricitate") a profesorilor, care vor si ei sa respire aer curat. Si la fel si voi, nu cred ca ati prefera sa inspirati praful lasat de colegii de la ora precedenta.

Daca nici "la sport" nu se poarta echipament, atunci si proful sa vina in bocanci, blugi si geaca de piele. Daca as aparea asa in fata elevilor, ce tupeu as mai avea sa le cer lor sa vina corect imbracati?

Un semestru cu multe impliniri iti doresc si spunei profesorului tau ca nu e singurul care are "cerinte" de genul acesta, mai e unul pe forum care are aceleasi idei. Si transmite-i salutari si spor in activitate!

#12
bobby12e2007

bobby12e2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 21.02.2011

View PostLucian_M, on 26th January 2011, 18:49, said:

Da, se face. Eu nu permit accesul in sala de sport fara echipament complet. Asta presupune tenisi/adidasi, pantaloni si bluza/tricou sport. Cine nu are, merge in clasa si are absent. La trei absente- se pune nota 3. La mine nu se discuta, se executa. Nu vreau adusa in sala mizeria de pe afara, nu vreau sa inspir tot praful adus pe picioare de fiecare serie care imi intra in incinta. A durat foarte putin timp pana s-a obisnuit lumea, doar cu femeia de serviciu mai am meciuri (nu ii zic tatei ca nu prea face curatenie, ca ii taie ziua), ori uita sa dea cu T-ul, ori da fix inaintea orei si e ud pe jos, de nu pot incepe pana nu se usuca. Pe jos e parchet laminat, caldura am de uneori deschid geamurile, deci conditiile sunt foarte bune.

Echipamentul de sport e conditie esentiala la ora de educatie fizica. Si cu asta s-a cam spus tot.


Nu e legal sa pui nota 3 dupa 3 absente...nu e logic. Daca ma pui absent nu imi poti pune 3...daca imi pui 3 nu ma poti pune absent, si daca nu sunt absent a 3-a oara nu ai motivul sa imi pui nota 3. Oricum nu poti pune nota 3 la 3 absente() eventual scazi nota la purtare, nu imi incei situatia dar nu poti pune nora x pentru ca eu lipsesc de la ora din varii motive.
Logica ta nu e tocmai corecta...
In legatura cu echipamentul sunt total de acord cu tine...ca sa faci anumite lucruri iti trebuie echipament...


Precizez ca am terminat de ceva vreme scoala dar sunt unele chestii(foarte multe chestii) cu care nu sunt de acord cand vine vorba de invatamantul de la noi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate