Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Proiecte instalatii electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Unde se conecteaza un descarcator de tensiune de tipul 2 ( din acela cu varistor interschimbabil si semnalizare vizuală de defect) ?
Stiu ca se conecteaza in paralel, dar nu mi-e clar daca inainte sau dupa siguranta principala.

#56
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
La multi ani tuturor!
Am o intrebare simpla:pot sa trec cu circuitele peste grinzi de beton?Bineinteles cu doza si intr-o parte si in cealalta!

Attached Files



#57
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Da.

#58
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Multumesc pentru raspuns!
PS:copexul sa fie metalic sau normal?

#59
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Metalic sau ignifug de preferat gewis prins in cleme la 3-5 cm de orice material care ia foc.

#60
tedo

tedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.12.2012
Multumesc

#61
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Buna ziua tuturor!

Am primit acest proiect pt instalatia electrica. Ma intereseaza daca este corect dpdv tehnic, daca exista erori sau se poate imbunatati. Multumesc anticipat celor ce isi vor face timp sa se uite peste acest proiect.

Attached Files



#62
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, e ok. Spor la treaba.

#63
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mulțumesc. Zi frumoasa!

#64
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Destul de obositor desenul si de colorat ...nu poti sa desenezi cu verde o parte din aparatele de comanda si cu aceeasi culoare prizele.
O alta chestiune este ca notatia pt aparatele de comanda trebuie sa precizeze si ce anume  comanda,la fel si la lampile de iluminat de cine sunt comandate.
In alta ordine de idei
-Tablourile
-Toate circutele sunt protejate de disj diferentiale bine dimensionate si protejate
-Ca si intrerupator general as prevede unul care sa-mi si intrerupa alimentarea cu energie electrica in cazul aparitiei unor supratensiuni.
-In dormitorul 1 intrerupatoarele sunt prevazute destul de departe de usa de la intrare.
Eu as prevede si niste comenzi in stanga si dreapta patului care sa-mi permita sa aprind /sting lumina din tavan si as prevede si cate o aplica stanga/dreapta patului  care sa-mi permita sa citesc in pat,fiecare stinsa/aprinsa de pe partea ei.

#65
danyramy

danyramy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 23.12.2009

View Postanaki, on 12 mai 2017 - 08:00, said:

Destul de obositor desenul si de colorat ...nu poti sa desenezi cu verde o parte din aparatele de comanda si cu aceeasi culoare prizele.
O alta chestiune este ca notatia pt aparatele de comanda trebuie sa precizeze si ce anume  comanda,la fel si la lampile de iluminat de cine sunt comandate.
In alta ordine de idei
-Tablourile
-Toate circutele sunt protejate de disj diferentiale bine dimensionate si protejate
-Ca si intrerupator general as prevede unul care sa-mi si intrerupa alimentarea cu energie electrica in cazul aparitiei unor supratensiuni.
-In dormitorul 1 intrerupatoarele sunt prevazute destul de departe de usa de la intrare.
Eu as prevede si niste comenzi in stanga si dreapta patului care sa-mi permita sa aprind /sting lumina din tavan si as prevede si cate o aplica stanga/dreapta patului  care sa-mi permita sa citesc in pat,fiecare stinsa/aprinsa de pe partea ei.
Proiectul de instalatii este obligatoriu pentru semnarea contractului de bransament? cine il cere>? in afara de constiinta locuitorului pe a domi bine...

#66
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Da,in dosarul de interior care trebuie depus se regaseste proiectul instalatiei electrice interioare care ar trebui sa fie conform cu realitatea ,iar semnarea contractului de furnizare ar trebui sa fie facuta dupa ce instalatia a fost facuta si verificata,dar traim in Romania....

#67
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postpuisor, on 11 mai 2017 - 16:40, said:

Buna ziua tuturor!

Am primit acest proiect pt instalatia electrica. Ma intereseaza daca este corect dpdv tehnic, daca exista erori sau se poate imbunatati. Multumesc anticipat celor ce isi vor face timp sa se uite peste acest proiect.

Trecand peste faptul ca este destul de prost realizat grafic si se intelege foarte greu in mare e bine.
Totusi sunt unele chestii cu care nu sunt deacord.
-Iluminatul nu este impartit pe fiecare camera in parte si in caz de avarie sau diverse lucrari pe la corpurile de iluminat implica ca tot palierul sa fie in bezna.Daca trebuie sa schimbi un bec intr-o camera tot palierul e in bezna.Urat!
-Idem in circuitul de prize.Fiecare camera trebuia sa fie cu circuit separat.
-La cuptor trebuia prevazut circuit trifazat. Foarte multe cuptoare permit racordarea in mod tri sau bifazat si se distribuie mult mai bine sarvina pe cele 3 faze.
-Pe cicuitele de priza si racoarde fixe era indicat folosirea dizjunctoarelor 2P/4P.Ocupa mai mult loc dar sunt mai robuste si asigura protectie pe toti polii.
-Ai amestecat prizele de la garaj cu cele de pe terasa.
-In garaj trebuia sa tragi un circuit trifazat de putere.Indicat ar fi fost ca acolo sa existe un tablou de distributie separat deoarece acolo poti folosi scule de putere cu alimentare atat mono cat si trifazata.
-Nu exista circuit separat pentru iluminatul exterior si cel al terasei.
-In camere trebuia sa existe macar cate o priza pe fiecare perete.
-In dormitore este foarte ergonomic sa ai circuite cap scara/cruce sau relee push pentru a putea aprinde/stinge lumina atat de la intrare cat si de lnga pat pe ambele parti.
-Acelasi lucru si la holuri si spatii cu alte dependinte.Lumina trebuie sa poata fi aprinsa si stinsa de pe orice usa intri sau iesi.
-La baie ai un singur corp de iluminat la oglinda care categoric nu este suficient in parte cu, cada.Trebuia si corp de iluminat central.
-Lipsa circuit Jacuzzy.Daca pe viitor se vrea asa ceva va fi mare deranj.
-Lipsa circuit alimentare cabina dus in baia mica.
-Toate dormitoarele,Livingurile si terasa este indicat sa aiba circuite CATV si DATE.Chiar pe mai multi pereti deoarece in timp se mai schimba mobila, se fac repozitionari etc.....
-De ce nu s-a folosit aparatj modular de tip italian.
-In dormitoare erau bune si niste aplici de citit
-In tablou sunt forte utile niste protectii supratensiuni si descarcatoare trasnet.
-Era foarte bine ca tabloul, Distribuitorul CATV, Routerul Principal sa fie comasate in spatiul tehnic.
-Daca se doreste pe viitor alarma sau supraveghere video cablajul trebuie facut acuma!
-Lipsa priza in depozit
-Pentru economie la materiale si simplificare fiecare palier trebuia sa aiba propriul tablou de distributie cu alimentare trifazata din cofretul principal.
Deocamdata cam atat ca nu am timp sa descifrez tot proiectul ala.

Edited by geo123, 15 May 2017 - 19:41.


#68
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Mulțumesc mult pt observatii. Le transmit mai departe spre remediere. Seara buna!

#69
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Am uitat un detaliu important.
Nu vad nici un circuit pentru climatizare.

#70
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
@puisor stai de vorba cu proiectantul si da-i credit pentru ca sigur nu o sa fie de acord cu sugestii de genul circuit de iluminat pe fiecare camera,de exemplu.Nu este justificat sub nici o forma o astfel de abordare,consum mare de materiale, de manopera,ai 10 camere pui 10 disjunctoare?Nu ai sa vezi nici un proiect de casa facut asa,costuri mari nejustificate nici macar din punct de vedere tehnic.Daca cumva ai o problema in care trebuie sa schimbi /inlocuiesti becuri ,lampi , se opreste alimentarea cu tensiune din intrerupator ca toti din domeni stiu sau ar trebui sa stie ca faza trece prin aparatul de comanda/intrerupator.

#71
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu cred ca trebuie sa mai aduc in vedere preturile la conductorul de 1.5mm2,copexul de 16 si niste amarate de dizjuctoare bibolare de 10A care nici nu e obligatoriu sa fie diferentiale.
Oricum trebuie sa cablezi pe iluminat fiecare camera.Faptul ca mai tragi cateva coloane in plus e fix pix din punct de vedere al costurilor.Nu aici trebuie sa faci economie.
Vezi mai bine cat cablu se consuma la circuitele cap scara sau utilizand un singur tablou de distributie.

Edited by anaki, 24 March 2018 - 21:07.


#72
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Vorbeste cu tu cu prietenii tai pe mine scuteste-ma de filozofiile tale.Unde ai vazut proiect cu circuite de iluminat in felul descris de tine?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate