Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Proiecte instalatii electrice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#91
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

View Postggelu, on 20 mai 2017 - 13:36, said:

Ar fi doua observatii :

Ok, voi stiti mai bine ce cuptor va fi montat .  
Si a doua tine mai degraba de modul in care privesti lucrurile si intelegi dorinta clientului .  Din experienta proprie : o priza nu e niciodata in plus dar de multe ori in minus.  Ca o fi de curent , TV sau date  nu mai are importanta .  E drept ca priza de date o suplinesti cu un router wireless dar raman celelelalte doua.
Poate ca a exagerat @geo123 dar am avut clienti care exact asta ( observatiile lui geo123 )  si-au dorit si le-au avut si in proiect . Ca o fi fost dorinta lor sau a arhitectului nu mai are importanta .  Nu s-a putut schimba mai nimic din proiectele respective desi tablourile si mai ales cablarea au rezultat dupa cum iti poti inchipui.

Cuptorul va fi electric, probabil Gorenje. Sa inteleg ca ar fi mai bine sa aiba totusi racord trifazat?

#92
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
..mda, m-am uitat la cateva cuptoare uzuale ( nu si la Gorenje ) . Puterea instalata e  3500-4300 W dar cea  consumata maxima e de max. 3000 W .  Daca te vei limita la cele din gama asta e suficient un racord monofazic .
Cele care au un consum mai mare sunt   mai late si din gama (semi-)profesionala.

#93
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La sugestia lui @anaki, postez partea principala (zic eu) din proiectul electric de la casa.

Intrebarea mea era daca se folosesc doze doar la lumini sau si la prize, si daca da, daca sunt aceleasi doze sau separate.... Eu ma gandeam sa trag circuitele de lumini pe sus (pun tavan "fals") si cele de prize pe jos. Ideea e ca pe sus am de trecut pe sub grinzi, si ma gandeam ca daca sunt mai putine fire, o sa fie mai usor. Sau sa le duc toate pe sus? Dar nu e manopera si materiale "pierdute" ca sa cobor firele din tavan la prize?

Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   295.02K   99 downloads
  • Attached File  2.JPG   280.13K   89 downloads


#94
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009
Din punctul meu de vedere desi nu este gresit sa faci doze de legatura separate pt lumini si prize eu le prefer comune,normal daca si circuitele sunt la aceeasi tensiune ,nu in aceeasi doza sa fie circuite la 230 v ,24 v,48 v,sau 400 v.
De asemeni prefer amplasarea dozelor jos daca se poate pe hol(uri)
Inca un lucru ,ai grija, cablurile tebuie sa le poti inlocui verifica cand vrei( inclusiv dupa actiunea luptatorilor cu roaba,dupa turnarea sapei)ai grija nu mai mult de 3 coturi,despre dimensionarea si impartirea circuitelor pe faze banuiesc ca se precizeaza  in proiectul asta.

#95
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Multumesc.

Quote


Inca un lucru ,ai grija, cablurile tebuie sa le poti inlocui verifica cand vrei( inclusiv dupa actiunea luptatorilor cu roaba,dupa turnarea sapei)ai grija nu mai mult de 3 coturi,

Stiu, dar nu o sa fie usor... tabloul este in CT, care este intr-un colt al casei => grinzi multe de traversat.. Structuristul dupa ce imi spusese  ca pot lasa goluri prin grinzi, cand a fost la turnare s-a razgandit, ca sunt concetratoare de forte si bla bla, si el nu isi da acordul. Asa ca o sa trebuiasca sa trec pe sub grinzi (in conditiile in care desi o sa pun tavan fals, acesta nu coboara sub nivelul grinzilor)...

Quote

despre dimensionarea si impartirea circuitelor pe faze banuiesc ca se precizeaza  in proiectul asta.

Da. Eu am postat plansele legate de intrebarile pe care le aveam.

Edited by oMariusRO, 28 November 2017 - 08:10.


#96
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009
Arata-mi grinzile de la parter si cum sunt ele amplasate.

#97
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Am tras niste dungi rosii pe grinzi. La etaj e la fel.

Camera tehnica unde va fi tabloul principal e cea din coltul dreapta-sus (LE. cine se pricepe cred s-a prins deja, acum am vazut si eu TEG-ul dupa usa :)).

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   167.88K   58 downloads

Edited by oMariusRO, 28 November 2017 - 11:00.


#98
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009
Uite o sugestie,liniile albastre sunt prin tavan ,cele verzi pe pardoseala,in rest cred ca electricanul stie ce circuite sa duca in fiecare dintre ele ,asa vei putea sa schimbi lejer in caz de ...
Din doze se pot duce prin tavanul fals circuitele.
Iti recomand amplasarea lor  jos.

Attached Files


Edited by anaki, 28 November 2017 - 11:22.


#99
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Sper ca am inteles bine. Spui dau gauri in placa si travesez grinzile pe deasupra?

#100
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009
Nu,mergi prin tavanul fals si cobori cu circuitele pe acei pereti despartitori iar acolo unde sunt liniile verzi mergi pe pardoseala de la parter.

Attached Files


Edited by anaki, 28 November 2017 - 11:46.


#101
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Am primit o oferta pentru tabolurile electrice atasate. Ei spun ca recomanda si au folosit marca Schneider in oferta. Nu ma pricep si nu stiu ce inseamna toate denumirile din oferta si daca sunt ceea ce imi trebuie conform proiectului. Cum vi se par componentele folosite, sunt OK si cum vi se pare preturile?

Attached Files



#102
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Intr-adevar Scheider sunt, dar... cam scumpe. Si eu mi-am facut asa ceva ma refer doar la tabloul 1x18M l-am luat la jumatate de pret cu aceleasi componente numai ca era Eaton si consider ca e la fel de bun.
Ia zi-le sa-ti oferteze si Eaton ca sa te convingi. Banuiesc ca nu te dai banii afara din casa.

#103
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
La Schneider problema este busbar-ul "trifazic" care, din ce cunosc, este mai greu de gasit, depinde de zona si de magazine.
Ce cred eu...
In prima poza "generala" (disjunctorul tetrapolar) este de 20A cand ar trebui sa fie de 25A (ai sigurante de 16A in aval) plus ca inaintea ei este una "generala" de 32A. Poate am ruginit la cautare prin normativ dar nu trebuia inainte de una de 25A una de 40A? conditia este ca bransamentul sa aiba tot de 40A macar.
Vad indicatie de disjunctor diferential dar nu vad marcajul curentului diferential. De asemenea ar trebui ca "generala" de la etaj sa aiba ori 30mA cu intarziere ori sa fie cu diferentiala de 100mA. Presupun ca la bransament exista una de 300mA diferential.
In pdf vad ca se folosesc disjunctoare curba "C" care au curenti de declansare la scurtcircuit intre 5 si 10 ori curentul nominal (este recomandat pentru utilizatori casnici sa fie curba "B"). La lungimi mari de cablu este posibil sa apara complicatii plus ca se inrautateste regimul termic de scurtcircuit putand duce pana la declansarea disjunctorului de la bransament. Tabelul din pdf nu prea corespunde cu pozele asa ca o sa consider doua optiuni separate. Nu de alta dar in pdf apar corectiile pe care le mentionez. In poze se indica diferentiale, daca ma uit la poze, iar in pdf apare la parter un disjunctor diferential tetrapolar de 40A cu diferenta de 30mA la cel "general" iar restul disjunctoarelor sunt simple 1P+N (IDPN 1P‐N 16A C 4500A kA 230V). E ok, dar la o "punere la pamant" pe unul din circuite nu vei putea arma "generala", trebuind sa faci munca de detectiv armeaza-dezarmeaza cu sigurantele pana poti arma "generala".
La etaj ai pieptene 1P+N si o tetrapolara. Cam greu de imbinat si echilibrat pe cele trei faze. La fel si la parter. Doar daca se "pluseaza" o tetrapolara la etaj si circuitul este monofazat si la parter si la etaj daca se folosesc acei piepteni. Asta ar insemna incarcare doar pe doua faze, cu exceptia consumatorilor trifazati.
Cere lamuriri la fiecare siguranta in parte din schema.
Cam asta vad eu din cele doua poze si acel pdf.
Mai asteapta pareri.

#104
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View PostThe Stressmaker, on 28 noiembrie 2017 - 22:32, said:

.....
Tabelul din pdf nu prea corespunde cu pozele asa ca o sa consider doua optiuni separate. Nu de alta dar in pdf apar corectiile pe care le mentionez. In poze se indica diferentiale, daca ma uit la poze, iar in pdf apare la parter un disjunctor diferential tetrapolar de 40A cu diferenta de 30mA la cel "general" iar restul disjunctoarelor sunt simple 1P+N (IDPN 1P‐N 16A C 4500A kA 230V). E ok, dar la o "punere la pamant" pe unul din circuite nu vei putea arma "generala", trebuind sa faci munca de detectiv armeaza-dezarmeaza cu sigurantele pana poti arma "generala".
.....

Pozele cu cele tablouri sunt cele proiectate de ing de instalatii iar oferta pdf cu tabelele este ce a propus electricianul pe baza proiectului. I-am spus ca as vrea sa respecte proiectul dar daca el crede ca exista loc de inbunatatire sa faca asta, i-am dat mana libera. Deci din aceasta cauza este posibil sa nu corespunda proiectul cu tablourile din oferta pdf. Sa intaleg ca oferta pdf este mai buna/ ma indicat fata de proiectul initial daca spui ca are corectile indicate?

Edited by Mirel_85, 28 November 2017 - 23:02.


#105
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Pozele par sa aiba diferentiale la fiecare circuit, metoda comoda in sensul ca la un eveniment se intrerupe alimentarea unui singur circuit dar este costisitoare iar pdf-ul foloseste o metoda mai ieftina dar cu declansarea "generalei" tabloului si oprirea totala a alimentarii acestuia la un eveniment pe partea de punere la pamant. Costul determina alegerea variantei. Exista si variante intermediare cu mai multe "generale" si impartire pe "zone" a tablourilor.
Valoarea curentului de lucru a disjunctoarelor "generale" depinde de valoarea celei de la bransament. Adica, daca cea de la bransament are 32A nu are rost sa pui dupa una de 40A la primul tablou, in caz de probleme declanseaza sigur cea de la bransament.

Daca disjunctorul de la bransament are 32A as merge pe varianta "separatoarelor" in fiecare tablou adica acele disjunctoare tetrapolare sa fie considerate separatoare avand valoarea disjunctorului de la bransament dar cu diferentiala la 30mA. Tabloul de la etaj in acest caz trebuie alimentat dinaintea tetrapolarei de la parter si nu dupa aceasta plus ca, daca banuiesc bine, o "diferentiala" de bransament de 32A cu 300mA are curba "C" asa ca toate disjunctoarele din casa se pot alege  pe curba "B", circuitul devenind mai selectiv, cu disjunctorul de la bransament care sa declanseze ultimul.

Parerea colegului este buna, Eaton sunt ok plus ca iesi mai ieftin cu aceleasi componente. Rugati electricianul sa va adapteze pozele la o lista, tinand cont de normativul actual, cu care sa cereti o oferta si cu alte marci de disjunctoare.
Atentie la tablouri ca unele nu au bara de impamantare si trebuie cumparata separat. Comtec, de exemplu, sunt cele mai ieftine dar contin acea bara (ma refer strict la tablou si nu la disjunctoarele lor care sunt execrabile, cedeaza cand nu te astepti).

PS: nu-s lamurit de ce tabloul de la etaj este dupa cel de la parter in poze pentru ca era mai simpla distributia paralela la ambele tablouri. Ma intereseaza si valoarea disjunctorului de la bransament ca sa inteleg alegerile diferite din cele doua optiuni.

#106
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
La BPMT am 17 kw cu 32 A....

#107
hanibaldan

hanibaldan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.08.2011
Salut! Am o casa in faza la rosu, doar parter si vreau sa ma apuc de intalatii. Este cineva sau poate cunoasteti pe cineva din Ploiesti care se ocupa cu asa ceva? Nu vreau nimic iesit din comun. Casa are 3 dormitoare, un living, bucatarie, 2 bai, un dressing, camera tehnica, 2 holuri, 2 terase. Daca are si o sursa de unde pot achizitiona materiale, cu atat mai bine. Eventual p.m.

#108
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
salutare,

Stie cineva de unde pot cumpara ceva material ignifug pentru protejarea instalatiei de impamantare si paratraznet? Ma refer la partea din pamant, acea limba zincata cu latimea de 5 cm. Am cautat in leroy, ddman, net dar nu gasesc. Multumesc frumos!

De asemenea daca aveti recomandare de electrician disponibil in iunie pentru o lucrare (o casa D+P+1 de 236mp construiti) in zona Bucuresti/Ilfov (Mogosoaia) va rog frumos un PM.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate