Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Izolatie parchet.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
b_ready_pylly

b_ready_pylly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.01.2007
Am o mica dilema.
   Am ajuns la partea de finisaje la casa, camea mea se afla la etaj, si mi-am cumparat parchetul , insa nici un material de pus intre sapa si parchet.Problema este ca in camea de jos (dormitorul parintilor mei), se aude fiecare sunet facut de mine.Eu mai am si obiceiul de a asculta muzica la un  volum mai ridicat.
   Astfel, m-am decis sa intreb aici care ar fi solutia optima de izolatie fonica puternica (mai putin ma intereseaza izolatia termica, deoarece sub camea mea este tot o camera , deci nu am o sursa rece pe podea).
   Ce pareri aveti, cum ar fi mai potrivit?
   Marian.

#2
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

View Postb_ready_pylly, on 15th November 2010, 03:30, said:

Am o mica dilema.
   Am ajuns la partea de finisaje la casa, camea mea se afla la etaj, si mi-am cumparat parchetul , insa nici un material de pus intre sapa si parchet.Problema este ca in camea de jos (dormitorul parintilor mei), se aude fiecare sunet facut de mine.Eu mai am si obiceiul de a asculta muzica la un  volum mai ridicat.
   Astfel, m-am decis sa intreb aici care ar fi solutia optima de izolatie fonica puternica (mai putin ma intereseaza izolatia termica, deoarece sub camea mea este tot o camera , deci nu am o sursa rece pe podea).
   Ce pareri aveti, cum ar fi mai potrivit?
   Marian.
mergi la un magazin specializat de vanzari parchet si cere placi termoizolante pentru parchet.deci nu la sul.placile nu sunt groase dar au densitate mare si poate oferi cat de cat o izolatie.ca sa iazolezi fonic total trebuiesc investitii mai mari.se face cu vata minerala.

#3
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Cauta la magazine folie speciala de pus sub parchet ceva mai groasa gen http://www.proges.ro...ronotherm-.html

Pluta ar fi iar o solutie buna dar e f scumpa.

Ai putea sa pui si un strat de polistiren extrudat peste care sa pui folie si parchet.

Cel mai bine totusi ar fi sa faci un tavan fals din rigips in camera de jos izolat cu vata minerala care combinat cu o folie groasa sub parchet ar atenua mult din zgomote.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate