Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Nikon D3100

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#1
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
Ma gandesc sa-mi iau un DSLR si mi-a atras atentia relativ noul aparut D3100, pare sa fie urmasul lui D3000.. In specificatii arata bine, m-ar incanta si intr-o oarecare mica masura ca filmeaza HD, probabil voi folosi rar feature-ul asta, dar e bine sa fie, sa nu mai car dupa mine camera video pe care o am si oricum nu e HD..
Deci are cineva, ce ziceti, merita sau sa caut altceva?
Ca si rival ar fi EOS 500, care are doar 20fps la 1080p, deci util ar fi doar 720. Deja 550D e mult prea scump pentru bugetul meu..

Edited by sixone, 17 October 2010 - 20:48.


#2
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Exista un topic unde poti pune astfel de intrebari :
http://forum.softped...t...&start=2376

E chiar atat de greu sa scrii totul in romana ? Pentru "feature" chiar nu ai gasit niciun echivalent ?
Daca e greu de scris in romana, sugerez sa scrii totul in engleza. :)

Edited by katran, 18 October 2010 - 09:40.


#3
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
posibil, nu mi-a placut limba romana la scoala, preferam matematica sau desenul.. data viitoare scriu o ecuatie sau desenez ce vreau sa spun. multumesc pentru raspuns, am intrebat si dincolo, probabil m-au derutat cele cateva topicuri de mai jos:

http://forum.softped...howtopic=712812
http://forum.softped...howtopic=497858
http://forum.softped...howtopic=581263
http://forum.softped...howtopic=668488
http://forum.softped...howtopic=664854

si mai am in traista cateva daca mai e nevoie..

#4
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Va rog cine le cunoaste mai bine (de fapt cine cunoaste d5000-ul ca d3100 nu cred ca il au prea multi la ora actuala) sa-mi puncteze si mie atuurile fiecaruia dintre cele doua modele. Pe dpreview pot si eu sa le alatur dar acolo au foarte putine specificatii in pagina de comparatie si as vrea sa stiu mai multe deosebiri tehnice intre cele doua.  
De exemplu are vreunul dintre ele functia HDR? Dar bracketing? Durata filmarii e de 5min la D5000 si 10min la D3100 pe rezolutie maxima, dar daca trag la 640/480 care e durata de filmare fara stop la fiecare? Diferenta mare intre 12 si 14 mp? As vrea sa fac printuri pe A3 si vreau sa stiu daca se vede diferenta. Si orice altceva ar merita mentionat la diferentierea dintre cele doua. Si eventual ceva previziuni in privinta preturile viitoare, asa daca se simte careva mama omida sau are rude la Nikon.  :D

#5
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View Postsixone, on 17th October 2010, 21:45, said:

Ca si rival ar fi EOS 500, care are doar 20fps la 1080p, deci util ar fi doar 720.

Ce 1080p ca EOS 500 e aparat pe FILM, si pe FILM din cate stiu io nu se filmeste HD. :)

D3100 probabl ca inca nu si-a luat nimeni, mai e ceva de asteptat pana la review-uri. Pana la proba contrarie aparatul pare excelent, cu foarte multe dotari si cu o calitate excelenta a imaginii.

#6
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
Evident, cred ca stii ca era vorba de 500D. In fine.. cred ca o sa-l iau, sper sa apara vreo oferta la un magazin, momentan peste tot e 2500 lei.

#7
sebi2000

sebi2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.02.2010
Salutare..am de o saptamana nikon d3100 cu obiectivul de kit 18-55 mm..in putinul timp cand l-am folosit pot spune ca pentru un incepator este mai mult decat suficient..mosteneste de la
d3000 modul guide,functie care te tine curios o zi,doua.Este foarte compact,face priza buna..aici stiu ca sunt persoane ca apreciaza mai mare si mai greu din punct de vedere al stabilitatii..
cum spuneam si mai sus pentru un incepator este arhisuficient sa descopere cu el frumoasele taine ale fotografiei.Despre modul filmare nu pot spune prea multe deoarece am testat functia
o singura data de curiozitate..este usor zgomotos cand auto-focalizeaza in timpul filmarii dar pe mine nu prea ma intereseaza functia asta,putea la fel de bine sa nu fie din punctul meu de vedere..o sa revin cu detalii dupa ce o sa il incerc si cu Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX..Sixone,in principiu aparatul merita,oricum daca esti entuziast se merita orice aparat atat timp cat pui foarte multa pasiune..seara buna..

#8
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Astazi l-am luat si eu, nu am apucat sa fac decat vreo 2 poze prin casa asa ca prea multe nu pot spune de performantele lui. Oricum ce am observat e un ISO mare excelent, cel putin egal cu cel de la Kx, la ISO 800 pozele sunt superbe. Viteza buna a focusului, chiar in conditii de lumina slaba. Grip bun, cauciucul de pe grip e chiar excelent, parca se lipeste de mana cu un singur amendament, ar fi trebuit sa fie putin mai inalt, degetul mic cam scapa tot timpul sub corpul aparatului, oricum sta bine in mana, pentru cineva cu mainile mai mici e perfect. Pacat, mare pacat ca nu se poate atasa un grip suplimentar. Acumulatorul se pare ca e foarte bun, mai bun decat cel de pe D5000, si imi place ca incarcatorul nu are nevoie de cablu pentru priza, are un adaptor care se baga direct in priza.
Partea video nu am exploatat-o ca nu ma tenteaza, probabil o sa faca prietena un "review" dupa prima iesire cu aparatul, e domeniul ei  :thumbup:  . Per total multumit, aparatul promite mult. Revin cu impresii dupa ce o sa am timp mai mult sa-l butonez.

#9
sixone

sixone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 08.03.2004
Suna bine, n-am avut timp sa ajung sa vad si eu unul inainte de a-l lua/comanda.. Pot sa intreb de unde le-ati luat si cat a costat distractia (daca nu se supara nimeni)?!

#10
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Pai vezi ca e la magazinele foto online, 2150 body, 2500 kit 18-50mm, eu l-am luat la un pachet promotional cu ob. 18-105mm si alte bunatati pe langa si am dat ceva mai mult  :rolleyes: .

#11
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Am o nelamurire, trag la rezolutie maxima si ce-a mai buna calitate (fine) jpeg, iar fisierele nu depasesc 6,35mb, nu ar trebui sa fie mai mari? Pe vechiul Gx20 care are tot 14mpx , aveau 9-11mb.

LE: Am gasit explicatia, probabil tine de algoritmul de comprimare al fiecarui aparat in parte, totusi de aici sa inteleg ca se pierd mai multe detalii din fotografie la D3100 deorece aplica o comprimare mai severa?

Edited by Raiden, 27 October 2010 - 15:39.


#12
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006

View PostRaiden, on 27th October 2010, 16:18, said:

sa inteleg ca se pierd mai multe detalii din fotografie la D3100 deorece aplica o comprimare mai severa?

NU, trebuie sa intelegi ca Nikon are algoritmi mai buni decat ce ai avut tu pana acum. Eu am avut un compact care la 12MP scotea pozele de peste 10MB la compresie Normal, nu Fine, la Fine ajungeau la 15MB. Si bineinteles compresia era praf, artefacte vizibile etc.

#13
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006
Nu-i vorba numai de algoritmi. Detaliile pe care le ai intr-o imagine influenteaza dimensiunea fisieruli. Chiar si nivelul zgomotului contribuie la dimensiunea fisierului. Cu cit ai mai mult zgomot, cu atit este mai multa informatie care trebuie comprimata in jpg.

#14
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
raiden, pune si tu niste poze ca sunt foarte curios ce scoate jucaria.

#15
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Nu am avut timp sa fac cine stie ce poze cu el, pun cateva la ISO 1600 si 3200 facute azi la birou.

Si una cu mascota biroului :)

Attached Files



#16
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Ultima parca are culori de Pentax! :notangel:

#17
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt facute pe vivid ca asa imi plac mie culorile mai pronuntate, oricum sunt placute zic eu.

#18
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
fain aparat, sa-l folosesti sanatos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate