Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#883
alinm572

alinm572

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.10.2014
Si nu mai bine aduci cantaru ala la tine..? acum faci cum crezi. Dar este porcul tau. Tu trebuie sa dai ordinele nu cumparatorul..

#884
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu am avut timp decat acum cateva zile sa ma ocup de porcarii si la taierea porcului au fost doi limbrici ( ~15 cm ) pe intestinele subtiri. Mai am o scroafa de ~150 Kg  care o sa fete in jur de 20 februarie, iar doctorul a spus ca o sa ii administreze Romoxibendazol şi Romivermectin pentru a trata Ascaridoza pe 8 sau 9 februarie. Mai am un adapost la 100m departare insa nu a stiut sa imi spuna cand sa o mut inainte de fatare sau dupa.

#885
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. Daca ar fi scroafa mea, as folosi niste produse consacrate, nu din astea care incep cu "Rom...".
2. Se face deparazitarea, se repeta la 18-21 zile si apoi (la 2-3 zile) se muta in noul adapost, unde va fata.

Edited by horia66, 06 January 2015 - 23:41.


#886
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010
Acum 4 zile am intarcat purcei de la 2 scroafe si din lipsa de spatiu am scos cele doua scroafe intr-o boxa afara (unde ti-neam de obicei porcii iarna)... ieri am observat ca una nu mai reuseste sa puna piciorul drept din spate jos, astazi vad ca si cealalta scroafa are aceiasi problema... si au scazut cantitatea de mancare consumata spre zero... ce sa fac ?

#887
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
buna am o purcea de 1 an si nu ia venit nici o data de vier oare o sa ai vina  sau nu ? ceva metode sunt sa ai vina de vire sunt multumesc ast mail [email protected]

Edited by scaiba, 11 January 2015 - 15:27.
post triplu


#888
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Am 3 porci, 1 vier si 2 purcele, fatati in iunie, toti sunt frati. Vierul si o purcica au crescut frumos, ceilalti greu vin din spate. Cel de la care am cumparat scroafa care i-a fatat mi-a zis ca-i rasa de carne. Acuma...ce sa zic, un soi de rasa de carne poate o fi, cel putin cand am taiat scroafa nu avea multa slanina. Dar dilema mea, e ... de ce nu cresc? Sa zic asa.. au undeva pe la 50 kg, maxim. Nu e cam putin? Nu ma intrebati ce rasa e, nu stiu. Nici cel de la care am cumparat scroafa nu stie cum se cheama. Trasatura principala la ei e ca sunt putin mai lungi. Vreun cunoscator care stie daca asa cresc ei mai greu, daca e normal, daca e anormal? Bolnavi nu sunt..i-am tratat de tot ce se putea. Vet mi-a zis ca e normal sa creaca mai greu din cauza ca ei iau in lungime intai apoi in inaltime. Acuma..cine stie?
Purcelele nu au umblat inca la vier. La ce varsta ar fi normal sa umble? Ele acum au 7 luni.

#889
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 wiseguy76, on 16 octombrie 2014 - 18:57, said:

Daa...livrat la abator la 11 saptamani, la 110 kg in viu ( saptamnani, nu luni). Gandeste-te, creste cu mai mult de un kil pe zi.



Bine domnu, te ajutam cu placere, da' nu ne mai zice domnu'...ma simt parca as avea patrujdeani.
Becul cu infrarosii nu e suficient, iti trebuie o lampa. E protejata special, sa nu ti-o darame porcii. Ideal ar fi sa le faci un colt, acoperit cu un placaj, ceva. si lampa bagata printr-o gaurain mijlocul placajului. Tine minte, radiatia infrarosie nu incalzeste aerul, ci doar corpurile din raza de actiune, nu te astepta sa incalzesti tot grajdul cu un bec. Si eu n-am inteles cum vrei sa tii scroafele, toate la un loc, cu purcei cu tot? Fara sa le separi? E greu, si o sa-ti calce multi, e si greu pentru tine sa ai grija de ei. Le e mult mai bine separate, fiecare in boxa ei.

Lampa cu infrarosii, ceva de genu':

[ http://1.1.1.5/bmi/sugarmtnfarm.com/blog/uploaded_images2013/PigletBrooderCreepPiglets0183w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asa, mai profesional:

[ http://1.1.1.4/bmi/www.landbrugsavisen.dk/NR/rdonlyres/DD5A82B5-D1DC-4444-8BD3-817C3043BF73/107117/Intelligentoverdaekningerstatteropvarmning0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
A trecut timpul si scrofitele mele eu fatat: trei scroafe cate 8 purcei si doua scroafe cate 7 purcei. din diferite motive au mai ramas 32 de purcei (6 au murit) la o saptamana dupa fatare.
As vrea sa va intreb (Wiseguy, Horia sau oricine se pricepe cat de cat) despre un purcelas pe care eu am pus ochii sa il tin de vier. arata exact ca un Hampshire autentic, negru cu inelul alb care ii cuprind picioarele din fata, constitutie foarte robusta (e cam cel mai mare din toti purceii de la toate scroafele) si parca tot e facut din pachetele de carne. e clar ca nu poate fi rasa Hampshire dar ma gandesc ca a avut undeva ceva descendenti...ce stiti de rasa asta? e buna ca rasa paterna?
Stiu ca inca e devreme dar vroiam sa intreb si de intarcare: am inteles ca la intarcare timp de 24 de ore nu i se va da mancare scroafei ci doar apa si aia mai putina, iar dupa 24 de ore trebuie sa inceapa sa i se dea mancare din belsug ca sa intre din nou in calduri. E corect? sau cum se procedeaza mai bine? Multumesc wiswguy si horia pentru sfaturile din toamna!

#890
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 paul_pablo, on 18 ianuarie 2015 - 14:24, said:

...un purcelas pe care eu am pus ochii sa il tin de vier. arata exact ca un Hampshire autentic, negru cu inelul alb care ii cuprind picioarele din fata, constitutie foarte robusta (e cam cel mai mare din toti purceii de la toate scroafele) si parca tot e facut din pachetele de carne. e clar ca nu poate fi rasa Hampshire dar ma gandesc ca a avut undeva ceva descendenti...ce stiti de rasa asta? e buna ca rasa paterna?
Nu descendenti. Ascendenti. Descendentii sunt urmasii, ascendentii sunt stramosii. Poa' sa fie si Bazna in ascendenta, nu neaparat Hampshire. Sunt rase paterne bune, dar mixte. Daca vrei carne-carne, du-te catre Duroc. Daca e ok cu un pic mai multa slanina, rasele tarcate cu alb si negru sunt ok. Dar sa nu faci imperecheri inrudite.

Quote

... am inteles ca la intarcare timp de 24 de ore nu i se va da mancare scroafei ci doar apa si aia mai putina, iar dupa 24 de ore trebuie sa inceapa sa i se dea mancare din belsug ca sa intre din nou in calduri.
Nu chiar brusc din belsug, ca-i produci indigestie. O iei treptat si revii la ratia normala in 2 zile.

#891
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
buna as avea si eu o antrebare pentru a face o ancrucisare de rase antr-e o purcea vietnameza si marele alb oare se poate? si cum o sa iasa purceii a ancercat cineva?  multumesc mult

#892
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
mersi horia de sfaturi! imperecheri inrudite inseamna ca nu pot sa montez pe mama lui sau surorile lui cu el? ce parere ai de un vier pietrain?

#893
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 silviu_salbatecu, on 19 ianuarie 2015 - 12:44, said:

buna as avea si eu o antrebare pentru a face o ancrucisare de rase antr-e o purcea vietnameza si marele alb oare se poate?
S-ar putea sa moara la fatare....

 paul_pablo, on 19 ianuarie 2015 - 14:58, said:

imperecheri inrudite inseamna ca nu pot sa montez pe mama lui sau surorile lui cu el?
Eeeexact !

Quote

ce parere ai de un vier pietrain?
Foarte buna, numa' ca Pietrainu' ca rasa are un bai: are o gena (unii dintre ei) care se numeste Halotan+ si care determina o mare sensibilitate la stres. Adica in caz ca-l iei un pic la alergat prin padoc sau ii dai doua pe spinare sa se grabeasca sa intre la el in boxa, risca sa faca infarct miocardic.

Liniile selectionate pentru reproductie sunt testate si libere de gena respectiva, dar toata chestia e sa iei un vier selectionat....

#894
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Imi poate spune cineva ce aditiv sa pun in mancarea porcilor pentru mari consumul voluntar de hrana?

#895
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Daca le dai furaje verzi (iarba, lucerna) porcii isi vor mari capacitatea de ingestie. Daca vrei sa faci mancarea mai atractiva trebuie sa sti ca lor le place cel mai mult un gust/miros dulce. Incearca sa bagi o aroma in mancare. De exemplu gasesti la farmacia veterinara calciu furajer aromatizat cu aroma de vanilie.

#896
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Multumesc de raspuns. Voi incerca si cu lapte praf, sper sa aiba efect.

#897
andrei0014

andrei0014

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.05.2014
Îmi puteți spune si mie de unde as putea achiziționa 2 purcele( scrofițe ) in jur de 30-60 kg , rasa de carne ? As dori pietrain sau landrace .eu locuiesc la zatreni si as putea sa ma deplasez la maxim 100 km ( transportul mi-l asigura un vecin care are prețul pe km de 1,50 lei ) . De preferat ca purcele sa fie de la un crescător experimentat sau o ferma . va mulțumesc .

#898
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut am 5 scrofe trebue sa fete an martie ce vaccin ar trebui sa le fac ? Ms

#899
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut cate kg de furaje sa dau la scroafe gestante eu le fac huruiala din . 64 kg porumb 28kg orz si 8 kg floare .si le dau cam 3/ 3,5 kg pe zi ms

#900
prigoana

prigoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2009
Buna seara
  Cer un sfat legat de folosirea lucernei in hrana porcilor.
  Am vre-o 200 baloti de lucerna din 2014 coasa II-a,pretul e mic,nu se prea inghesuie lumea sa-i cumpere,si m-am gandit sa-i folosesc in hrana porcilor.
  Am o unealta cu care ias putea toca cat de cat (sisca i se spune in zona mea)....e suficient sa-i toc asa?
  Care ar fi ponderea acestei lucerne in furajarea unei scroafe?dar a unor sodani?
  Va multumesc pt sfaturi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate