Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1099
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Va salut.  Ma intereseaza daca se poate administra vaccinul pt parvoviroza si leptosp scroafelor gestante. De fapt,  daca are eficienta. In prospect, la contraindicatii nu se specifica faptul ca ar fi interzis.  Am citeva scroafe gestante, si aud prin imprejurimi ca multe scroafe  fata purcei morti. S-ar parea ca de vina ar fi virusul parvo.

#1100
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Daca scroafele sunt deja infectate (adica daca boala deja evolueaza), vaccinarea este ineficace. Virusul parvovirozei este responsabil pentru avorturi, dar nu este singurul. Sunt multe boli abortigene la porcine.

#1101
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Buna ziua. Cu speranta ca mai sunt crescatori de porci pe forum, ma plang si eu aici poate ma ajuta cineva inainte sa-mi moara scrofita. Am luat acum 3 luni 6 purcei. 3 sunt pietrain si 3 sunt metisi de pietrain. Metisii au crescut mai mari si i-am separat de ceilalti. Una din cei 3 metisi de 2 zile este bolnava. Nu prea a mai maincat, si face un fel de crize. Cade si se zbate de parca ar avea dureri. Nu vomita si scaunul este normal. Nu stiu nimic de temperatura. Asa ca o observatie, se scarpina mai mult decat ceilalti porci decand am luat-o si era mai slabuta. Am separat-o de ceilalti ca sa nu o atace sau sa o calce in picioare. Doctorul a fost si aseara si dimineata la ea dar din spusele tatalui meu i-a facut vitamine pentru pofta de mancare si a deparazitat-o iar, desi acum o luna i-am deparazitat pe toti. Numai ea a data afara limbrici la deparazitarea trecuta. Eu din ce am citit cred ca ar avea nevoie de penicilina nu de vitamine. Am sunat o doctora din satul vecin dar pana o ajunge dansa.... sunt ingrijorata. S-a mai lovit cineva de asemenea simptome la porci? ce tratamente le-ati aplicat? Multumesc anticipat celor care vor citi postul meu si care ma vor ajuta cu cel mai mic sfat.

#1102
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Off... nu e nimeni sa ma ajute? Cand a ajuns doctora, a gasit purcica cu febra 40. I-a facut 3 zile antibiotic. Astazi ne-a zis ca daca nu-si revine inseamna ca i se trage de la cap. Purcica e putin mai bine. Macar a inceput sa manance cate putin si sa bea apa. Dar a slabit mult :(. Si-o mai reveni?

#1103
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
ii trebuie o doza mare de antibiotic si ceva analgezic. Uneori isi revin partial, si ating greutatea de sacrificare, dar ar fi de preferat sa o tii singura, si fara prea mult stress. Mai baga´-i vreo 3-4-5 zile penicilina, dar doza dubla.

#1104
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010
va salut
am si eu o problema
am o scroafa gestanta care duminica trecuta(26 iulie) a avut 114 zile de gestatie
problema este ca nici pana azi (29 iulie) nu a fatat
scroafa este bine
mananca, se plimba, se odihneste, dar de fatat parca nu are chef
ce sa fac?

#1105
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014

View Postktapopescu, on 29 iulie 2015 - 10:05, said:

va salut
am si eu o problema
am o scroafa gestanta care duminica trecuta(26 iulie) a avut 114 zile de gestatie
problema este ca nici pana azi (29 iulie) nu a fatat
scroafa este bine
mananca, se plimba, se odihneste, dar de fatat parca nu are chef
ce sa fac?
I sau lasat mamelele sau format tatele e data la vier ?isamantata

#1106
ktapopescu

ktapopescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 16.08.2010

View Postalexx37, on 29 iulie 2015 - 17:04, said:

I sau lasat mamelele sau format tatele e data la vier ?isamantata

a fatat intr-un final azi noapte de la orele 22 la 03
dar chinuri, in sensul ca nu am boxa de fatare iar scroafa periculoasa, nu e sansa sa stai cu ea sa o ajuti la fatat sau sa cureti purceii
nu prea statea culcata, agitata intr-una
si era atat de cuminte ca nu ma asteptam la asa ceva din partea ei Posted Image))
urmatoarea achizitie boxa de fatare clar

#1107
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
sa-ti traiasca sanatosi.

#1108
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015

View Postwiseguy76, on 28 iulie 2015 - 08:42, said:

ii trebuie o doza mare de antibiotic si ceva analgezic. Uneori isi revin partial, si ating greutatea de sacrificare, dar ar fi de preferat sa o tii singura, si fara prea mult stress. Mai bagaÂŽ-i vreo 3-4-5 zile penicilina, dar doza dubla.


Multumesc de raspuns. Reusisem sa conving doctora sa-i faca penicilina, pe raspunderea mea. Duminica m-am dus eu acolo si am stat special pentru ea. Era nemancata de 3 zile. I-am facut special pentru ea bostanoase oparite amestecate cu uruiala. A mancat de ziceai ca e extraterestru. Slabanoaga si cu burta cat cimpoiul :) . E mutata singura de cand a dat primele semne de boala si asa va ramane. Sa zic ca e mult mai activa si crizele alea nu le-a mai facut, a inceput sa manance bine dar totusi nu este ok. Urechile nu le tine ridicate complect si are momente cand sta culcata de nici mustele nu le goneste de pe ea. Daca intru la ea... se ridica si vine spre mine. Nu este la fel de activa ca ceilalti. Poate mai are nevoie de timp ca sa-si revina complect?

#1109
Galateanu1

Galateanu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 24.08.2010
Buna  ziua  !  Vreau sa  explic  si  eu  o  problema  pe  care  o  am  de  cateva  luni!   Am    avut  doi  porci  si  sunt  pe  cale  sa  nu  mai am  nici  unul , porcul  ajunge sa  nu se  mai  poata   ridica  de  jos    ii  cad   picioarele  din  spate    ca sa  zic  asa   parca  paralizeaza nu se mai  poate  ridica .   Rinichii  de la  primul  erau  varza   aratau  precum creierul   plin  de  incretituri .   Am  incercat sa  contactez  medicul  veterinar  din  zona      dar  degeaba    a   zis    ca  nu  stie  ce  ar  putea  fi .

#1110
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Nu sunt prea multe date, febra... alte semne ?

Cand ma loveam de asa ceva la circumscriptie, era vorba de o pasteureloza. Care, da, evolueaza si cu nefrita.

Se face tratament cu antibiotice, vitamine, minerale. Si dupa 3-4 zile se ridica.

#1111
Porcaru2015

Porcaru2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2015
Buna seara,am si eu o problema:mi-a fatat o scrofita 11 purceluși,e cuminte,dar ea e foarte mare si a călcat unul dintre purcei pe piciorul din fata stânga si il doare foarte tare.Ce as putea face,sa il separ de ea?purcelusi au decat 1 săptămana,cand vor începe sa mănânce lapte din vas,cel lovit nu vrea sa bea lapte cu biberonu

#1112
Porcaru2015

Porcaru2015

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.08.2015
As dori sa stiu cand încep ei sa mănânce lapte din vas?

#1113
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Hmmm, de 3 saptamani era bine purcelusa si incepuse sa recupereze greutatea pierduta. Dimineata a facut o criza urata, s-a lovit de toti peretii..... si i s-au luat si picioarele din spate. I-am zis tatalui sa o sacrifice ca deja era prea multa chinuiala :( . Doctora in continuare sustine ca i se trage de la cap...nu stiu ce sa zic.

#1114
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Buna ziua. Stie cineva ceva despre acest produs? Il foloseste cineva?Posted Image

Attached Files



#1115
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Buna ziua, nu am gasit eu sau nu sunt discutii despre inseminarea artificiala la scroafe? Am o scroafa de 140 kg si vreau sa o inseminez artificial. De ieri a intrat in calduri, am sunat doctorul ( altul decat cel ce mi-a tratat purcelusa bolnava) si maine deja ii face monta. Hm, scrofita e cam bataioasa, nu stiu cum va iesi. Este din rasa Landrace am cumparat-o acum 3 saptamani pentru reproducere cu pietrain sau duroc (sotul hotaraste si doctorul vine cu ce are :) ) Aveam cateva curiozitati si vroiam sa schimbam impresii despre acest tip de monta la scroafe.

#1116
purcei

purcei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.07.2015
Am facut monta 😊😊😊. A fost mai usor decat credeam. Luna (scroafa) a stat cuminte de parca ar fi fost invatata cu asa ceva. Acum astept sa vad daca a prins sau nu. A si inca ceva, doctorul mi-a spus ca e marele alb nu landarce si am montat-o cu pietrain. Mai am un tanculet de pietrain pe care vroiam sa o montez dar vet-ul nu-mi recomanda. Cica nu ar fi mama buna si m-as chinui cu ea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate