Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 

Se poate atasa subwooferul la un amplificator stereo?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010
Intentionez sa cumpar un amplificator stereo gen Harman Kardon HK 980 (fara iesire subwoofer) pentru un sistem stereo cu doua boxe de raft. Am si un subwoofer activ si intrebarea mea este daca pot sa-l incadrez in sistemul stereo, adica sa scot cumva de la amplificator semnal audio pentru subwoofer. Am observat ca la versiunea mai scumpa HK 990 exista doua iesiri de subwoofer fiind un amplificator 2.2, dar HK 980 nu are asa ceva. La fel si alte amplificatoare stereo dedicate cum ar fi NAD C355 nu au iesire de subwoofer.
Ma gandeam ca poate prin iesirea pre-out de la HK 980 s-ar putea scoate cumva semnal audio pt subwooferul activ. Ce ziceti?

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Ti-ar trebui ca iesirile respective sa fie sumate si trecute printr-un filtru ''trece jos''. Asta corect se poate face  cu  un montaj activ, dar este necesara si alimentarea acestuia de la o sursa externa. Nu e complicat de facut, dar e un lucru in plus de adaugat in sistem.

Daca vrei sa experimentezi poti sa folosesti doua rezistente si o capacitate. :D
Fiecare iesire de preamplificator se inseriaza cu o rezistenta. Capetele libere  se unesc intr-un punct comun.  Acolo se leaga o capacitate catre masa. Tot de aici pleaca semnalul catre subwoofer. Legaturile catre suwoofer se vor face cu un cablu ecranat.
Exemplu de calcul aici
http://www.st-andrew...owpass/lpf.html

Ca exemplu poti sa folosesti rezistente de 5.6k-10K si o capacitate de 220nF-470nF. Dezavantajul va fi ca se obtine si o atenuare importanta a semnalului util.

#3
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010

View Postmister_rf, on 31st August 2010, 11:46, said:

Ti-ar trebui ca iesirile respective sa fie sumate si trecute printr-un filtru ''trece jos''. Asta corect se poate face  cu  un montaj activ, dar este necesara si alimentarea acestuia de la o sursa externa. Nu e complicat de facut, dar e un lucru in plus de adaugat in sistem.

Daca vrei sa experimentezi poti sa folosesti doua rezistente si o capacitate. :D
Fiecare iesire de preamplificator se inseriaza cu o rezistenta. Capetele libere  se unesc intr-un punct comun.  Acolo se leaga o capacitate catre masa. Tot de aici pleaca semnalul catre subwoofer. Legaturile catre suwoofer se vor face cu un cablu ecranat.
Exemplu de calcul aici
http://www.st-andrew...owpass/lpf.html

Ca exemplu poti sa folosesti rezistente de 5.6k-10K si o capacitate de 220nF-470nF. Dezavantajul va fi ca se obtine si o atenuare importanta a semnalului util.


Multumesc de raspuns! E un pic complicat pentru mine fiindca nu am cunostinte de electronica, dar as putea apela la un electronist.
Ce inseamna acea atenuare a semnalului util? Se va pierde din calitatea sunetului sau doar din putere?

O alta intrebare: eu am si un receiver Denon 1610 pentru home cinema (deci are legati sateliti si subwoofer). Cum ar fi sa scot sunetul din pre-out de la amplif, sa-l bag in receiver iar subwooferul sa fie legat la receiver (ieseirea de subwoofer) ?
Numai ca ar interveni urmatoarea problema: din receiver nu pot dezactiva satelitii din meniu, ca sa ramana doar subwooferul. Asa ca imi vor suna si boxele fata legate la receiver (daca pun receiverul in mode stereo de exemplu). As putea ca scot cablurile de la boxele fata atasate la receiver si atunci ar ramane numai subwoferul, dar asta e destul de incomod (sa tot scot si sa bag cablurile boxelor.)
Vezi alta solutie mai buna?

#4
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
legi asa ceva doar pe un canal si gata
http://www.be-loud.r...nivel_High-Low/
bassul se poate lua fara probleme doar de la un canal.
ce nu stiu este daca subul are filtru in el sau nu.

asta daca subwooferul activ nu are intrare pt 2 canale in cazul in care legi la ambele canale.
stiu ca majoritatea subwooferelor active au si intrare de putere care se leaga direct la statie.
pune o poza cu mufele subwooferului sau scrie ce model este.

#5
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010

View Postundercoverbrother, on 31st August 2010, 12:57, said:

legi asa ceva doar pe un canal si gata
http://www.be-loud.r...nivel_High-Low/
bassul se poate lua fara probleme doar de la un canal.
ce nu stiu este daca subul are filtru in el sau nu.

asta daca subwooferul activ nu are intrare pt 2 canale in cazul in care legi la ambele canale.
stiu ca majoritatea subwooferelor active au si intrare de putere care se leaga direct la statie.
pune o poza cu mufele subwooferului sau scrie ce model este.

Imi cer scuze ca nu am prezcizat modelul de subwoofer. Este un BRW10 de la Monitor Audio si are filtru Low-pass in el. Are 2 mufe RCA in spate pt intrare sunet (L/R). De la receiver eu leg un singur cablu RCA-RCA intr-una din mufe pentru ca receiverul are canal dedicat pentru Subwoofer. Cum ar fi sa leg un singur canal pre-out de la amplif la subwoofer (adica din pre-out Left bag in subwoofer Left?). Dar oare nu pierd asa sunetul de pe canalul Right? Sau la Bass oricum nu conteaza?

Acuma ma gandesc ca as putea lega ambele mufe preout L/R de la amplif la subwoofer L/R, dar in felul asta trebuie sa scot cablul ce vine din receiver in subwoofer, lucru cam deranjant pentru ca daca vreau sa ma uit la filme, trebuie sa-l bag la loc.

Referitor la device-ul prezentat de tine, nu prea inteleg cum as putea sa-l folosesc in sitemul meu. Imi dai te rog niste detalii?

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.576
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă am înțeles bine, ai dori să folosești subwooferul și la Denon și la HK. Poți conecta, la subwooferul respectiv, pe un canal ieșirea de subwoofer de la Denon și pe celălalt una din ieșirile pre de la HK (L sau R, nu are prea mare importanță; în marea majoritate a cazurilor semnalul util pt subwoofer e central deci prezent în mod identic sau aproape identic pe ambele canale), nu e chiar cea mai ortodoxă soluție însă este funcțională. Ar fi de preferat însă să nu mergi cu ambele simultan ;)

Editat de antinari, 31 august 2010 - 16:08.
completare


#7
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.599
  • Înscris: 11.06.2010
Bineinteles ca se poate lega la o iesire stereo, asa am si eu subwoofer-ul legat . Nu iti trebuie nici un fel de filtru, subwooferul are filtru. Trebuie doar sa te asiguri ca ambele intrari de la sub vor fi ocupate daca vrei sa il folosesti la capacitate maxima (chiar daca semnalul provine de la un singur canal) , daca sub-ul are ceva setare Normal/LFE sa setezi pe Normal .

Daca vrei sa folosesti doua surse care sa mearga alternativ se poate face cum a zis antinari mai sus, o iesire L sau R la o intrare L sau R, si de la celalalt amplificator la fel . Atata doar ca atunci o sa trebuiasca sa dai mai tare sub-ul.

Cam orice combinatie posibila se poate face cu cabluri RCA mono/stereo/splittere .

Editat de Handicarpati, 01 septembrie 2010 - 07:30.


#8
zimbru76

zimbru76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 29.06.2010
Va multumesc tuturor pentru ajutor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate