Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14144 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#6301
andiakarma

andiakarma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.01.2007
Buna ziua!
Va rog,stie cineva cum este ruta de traversare a Bulgariei:Ruse-Byala-Veliko Tarnova-Stara Zagora-Svilengrad?
Multumesc anticipat!!!!

#6302
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012
Peste aprox. 3 saptamani voi pleca spre Antalya pe ruta Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli. Pentru a evita portiunea Razgrad - Targoviste, voi ocoli Razgrad-ul, inainte catre Schumen si la aprox. 10 km inainte de Schumen voi face dreapta, catre Targoviste. Am folosit aceasta varianta in 2012 , a fost foarte bun drumul, astfel incat a meritat ocolul de 20 km. Nu stiu acum, in 2014, cum este drumul Razgrad - Schumen. A folosit cineva in aceasta vara aceasta ruta ocolitoare?

#6303
pedro1951

pedro1951

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.03.2010
Este ruta clasica de traversare a Bulgariei venind din directia Ruse-este un drum bun fara probleme.
Eu am preferat traversarea prin Nova Zagora-drum mai lejer-va recomand.
drumuri bune oriunde va aflati!

#6304
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View Postpedro1951, on 05 septembrie 2014 - 22:51, said:

Este ruta clasica de traversare a Bulgariei venind din directia Ruse-este un drum bun fara probleme.
Eu am preferat traversarea prin Nova Zagora-drum mai lejer-va recomand.
drumuri bune oriunde va aflati!

Da, m-am gandit si la varianta Veliko - Nova Zagora - Yambol - Lesovo dar, din cate am citit pe forum, ar fi mai mult trafic greu pe aceasta ruta si avand in vedere faptul ca voi traversa Bulgaria noaptea m-ar avantaja un drum mai liber. Cand apreciati ca ar fi drumul mai lejer, la ce va referiti, la relief sau la starea drumului ? A-ti putea, va rog, sa faceti o comparatie intre cele doua variante, din punctul dvs. de vedere?

#6305
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Merg spre Turcia din 2006.De doua trei ori pe an.Am folosit toate variantele de drum.Insa din 2010 merg doar prin Razgrad.Ein pct. meu de vdr e cel mai ok traseu.

#6306
seeds

seeds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 28.09.2009
Bună ziua!
Voi pleca marți 8 sept din Galați spre Istanbul cu mașina. Știți cumva cum stau turcii cu GPL-ul în benzinării? Au? Cât de dese sunt cele cu gpl? Dar bulgarii?
Mulțumesc

#6307
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
In Turcia sunt foarte dese statiile de GPL au chiar si statii numai de GPL .Turcii sunt fani GPL

#6308
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009
Intors azi noapte dintr-o scurta escapada la Istanbul
Data aceasta am folosit traseul Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Yambol - Elhovo (prin oras) - Hamzabeyli. Il recomand, chiar daca este putin mai lung (are aprox 320Km) decat Razgrad Targovishte.
Este liber si n-am intalnit nici o groapa, deci se poate "alerga" fara probleme. Vama de la Hamzabeyli am trecut-o la dus in 15 minute, la intors (duminica seara, intr-o ora - pentru ca nu aveau bulgarii chef de lucru).
Am alimentat intr-o statie intre Yambol si Elhovo (aflata la aprox 10 km distanta de centrul Elhovo) cu 2,40 Leva /litru Bz 95. carburantul a fost OK, au o terasa frumoasa unde te poti destinde. Plata cu card fara probleme.
Cardul HGS luat de la intrarea pe autostrada - dupa Edirne - cost 35TL (nu se poate plati cu cardul). Am transferat creditul vechi de pe KGS tot acolo (la alt ghiseu). HGS-ul nu la-am lipit definitiv, ci doar un colt si i-am dat dat jos folia de hartie. A functionat. La iesire din Turcia l-am dezlipit usor si l-am repus pe folia originala (in caz ca sparg parbrizul sa nu ma chinui sa mai stau la coada sa-mi iau altul, mai ales ca am acumulat pe el un credit mai mare - provenit si de la vechiul KGS). La Edirne iesirea de pe autostrada este acum cu bariera (doar acolo, cele din Istanbul nu au - inca).
Curs de schimb in Istanbul:
- frecvent - 1 Euro = 2.7800
- rar - 1 Euro = 2.8000

Edited by eusebiuvintila, 08 September 2014 - 11:21.


#6309
ivanya

ivanya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.01.2012

View Posteusebiuvintila, on 08 septembrie 2014 - 11:05, said:

Intors azi noapte dintr-o scurta escapada la Istanbul
Data aceasta am folosit traseul Ruse - Byala - Veliko Tarnovo - Gurkovo - Yambol - Elhovo (prin oras) - Hamzabeyli. Il recomand, chiar daca este putin mai lung (are aprox 320Km) decat Razgrad Targovishte.
Este liber si n-am intalnit nici o groapa, deci se poate "alerga" fara probleme. Vama de la Hamzabeyli am trecut-o la dus in 15 minute, la intors (duminica seara, intr-o ora - pentru ca nu aveau bulgarii chef de lucru).
Am alimentat intr-o statie intre Yambol si Elhovo (aflata la aprox 10 km distanta de centrul Elhovo) cu 2,40 Leva /litru Bz 95. carburantul a fost OK, au o terasa frumoasa unde te poti destinde. Plata cu card fara probleme.
Cardul HGS luat de la intrarea pe autostrada - dupa Edirne - cost 35TL (nu se poate plati cu cardul). Am transferat creditul vechi de pe KGS tot acolo (la alt ghiseu). HGS-ul nu la-am lipit definitiv, ci doar un colt si i-am dat dat jos folia de hartie. A functionat. La iesire din Turcia l-am dezlipit usor si l-am repus pe folia originala (in caz ca sparg parbrizul sa nu ma chinui sa mai stau la coada sa-mi iau altul, mai ales ca am acumulat pe el un credit mai mare - provenit si de la vechiul KGS). La Edirne iesirea de pe autostrada este acum cu bariera (doar acolo, cele din Istanbul nu au - inca).
Curs de schimb in Istanbul:
- frecvent - 1 Euro = 2.7800
- rar - 1 Euro = 2.8000


As vrea sa va intreb, cand a-ti traversat Bulgaria la dus, noaptea sau ziua, in timpul saptamanii sau in weekend?  Ma gandesc sa merg pe aceasta varianta de drum dar, din cat am citit pe forum, pe timp de noapte ar fi mai aglomerat (trafic greu) decat  ruta prin Targoviste. De asemenea, vreau sa va intreb despre programul de lucru de la ghiseul de unde cumpar cardul HGS (dupa Edirne). Multumesc!

#6310
eusebiuvintila

eusebiuvintila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.03.2009

View Postivanya, on 08 septembrie 2014 - 12:53, said:

As vrea sa va intreb, cand a-ti traversat Bulgaria la dus, noaptea sau ziua, in timpul saptamanii sau in weekend?  Ma gandesc sa merg pe aceasta varianta de drum dar, din cat am citit pe forum, pe timp de noapte ar fi mai aglomerat (trafic greu) decat  ruta prin Targoviste. De asemenea, vreau sa va intreb despre programul de lucru de la ghiseul de unde cumpar cardul HGS (dupa Edirne). Multumesc!

Am plecat joi dimineata pe la ora 07.00 din Ruse (am facut pauza de tigara, cafea si vigneta la o benzinarie Shell aproape de iesirea spre Byala) si inca o pauza de aprox 30 minute la benzinaria din apropiere de Elhovo, si am ajuns in vama Hamzabeyli pe la 11.40. Putine masini pana la intersectia cu Sofia, foarte putine pana la Yambol, putin mai multe pana la vama. Trecerea muntilor este mai putin sinuasa decat prin Kotel si ofera posibilitati de depasire in caz ca aveti vre-un ghinion cu "melci" prin fata.
La intoarcere, duminica (ieri) dinHamzabeyli am iesit pe la 18.45, am oprit la aceeasi benzinarie pe la ora 19.10, am facut o pauza mai scurta (era un tirist roman care se plangea ca este restrictie pana la ora 20.00 si am zis sa profit cat pot)si am oprit la OMV Giurgiu la ora 23.10.
De-a lungul timpului am facut toate traseele de traversare Bg. Acesta mi-a parut a fi putin mai lung, dar mi-a placut calitatea asfaltului, mai ales ca n-am fost cu masina mea (un jeep) ci cu cea a prietenei (o Skoda Octavia).
Am incercat sa ocolesc si vama Kapikule unde, cu ocazia ultimilor traversari, am pierdut intre 2 si 3 ore.

Nu pot sa-ti spun nimic despre programul de lucru de la PTT-ul de la poarta de intrare pe autostrada. Eu am ajuns acolo pe la ora 14.00 (a fost 'obligatorie" o vizita de recunoastere pe la Outlet Margi din Edirne) si era deschis. Am avut TL la mine (cumparat 50 de la o casa de schimb, curs acceptabil, am platit 85 RON).

P.S.: intre timp mi-am aruncat un ochi pe site-ul PTT: program zilnic 07.00 - 23.00

Edited by eusebiuvintila, 08 September 2014 - 14:13.


#6311
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postivanya, on 08 septembrie 2014 - 12:53, said:

As vrea sa va intreb, cand a-ti traversat Bulgaria la dus, noaptea sau ziua, in timpul saptamanii sau in weekend?  Ma gandesc sa merg pe aceasta varianta de drum dar, din cat am citit pe forum, pe timp de noapte ar fi mai aglomerat (trafic greu) decat  ruta prin Targoviste. De asemenea, vreau sa va intreb despre programul de lucru de la ghiseul de unde cumpar cardul HGS (dupa Edirne). Multumesc!
Am traversat Bulgaria de cel putin 6x ori noaptea si de 2x ziua. Eu sunt fan condus noaptea (mai putin trafic , mai putine accidente , mai putina politie,mai putine obstacole).
La intrarea pe autostrada exact in dreptul barierelor este un punct de vanzare HGS non-stop(pe contrasens, trebuie sa traversezi pe jos). Daca nu e nimeni la ghiseu suni la o sonerie si iese cineva. Eu am cumparat parca pe la ora 1 noaptea (talon + 35 lire)

Quote

Știți cumva cum stau turcii cu GPL-ul în benzinării? Au? Cât de dese sunt cele cu gpl? Dar bulgarii?
Turcia are cea mai mare retea de statii GPL si cel mai mare parc auto pe GPL din lume. Pretul atat pe autostrada dar si in Istanbul este de aprox 2.6-2.7 lire/litrul. Iti recomand sa faci plinul la iesire din Bulgaria . Daca iesi pe la Lesovo poti alimenta de la statiile Lukoil aflate exact langa vama bulgaro-turca.Pretul litrului de GPL este de 1.21 leva.

Sunt destul de dese benzinariile cu GPL atat in BG cat si in TR . Nu te uita dupa cisternele de GPL (asa cum sunt ele in Romania) uita-te doar sa fie afisat pret pentru  LPG/Autogaz/Otogaz/etc in BG si TR alimentezi direct din benzinarie ,de la pompa.

Quote

Da, m-am gandit si la varianta Veliko - Nova Zagora - Yambol - Lesovo dar, din cate am citit pe forum, ar fi mai mult trafic greu pe aceasta ruta si avand in vedere faptul ca voi traversa Bulgaria noaptea m-ar avantaja un drum mai liber.
Am folosit de 4x acest traseu noaptea(dupa 23-24) si a fost destul de liber. Au existat unele portiuni de 60-70km/h pe care nu am intalnit nicio masina. In proportie de 95% drumul este ok (exceptie varianta Elhovo-evitare prin oras si vreo 5-10km intre Gurkovo si Asenovets parca).

Am iesit din Istanbul al 22:00 si am ajuns in Bucuresti la 5:50 .(am mai pierdut si in vama 20-30 minute din cauza unei erori de soft)

Edited by polizei, 08 September 2014 - 19:12.


#6312
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Salutare
Va scriu din Istanbul iar legat de drum, noi am fost pe ruta Ruse - Razgrad - Targoviste - Omurtag - Kotel - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli.
Tin sa multumesc lui eumorocanosul pentru indicatiile date (great stuff)Posted Image . Am plecat sambata seara din Giurgiu, pe la 21:20 si am ajuns in vama la turci pe la 1:40; mers destul de regulamentar. Singura masina de politie am vazut-o in Razgrad. Traseul f liber; practic, pe sensul meu de drum nu am intalnit nici un tir (poate ca din cauza ca era sambata noaptea).
Intr-adevar, drum mai denivelat intre Razgrad si Targoviste, in rest foarte bun.
La turci nu am folosit autostrada. Am mers pe D100 (drumul express,  paralel cu autostrada), excelent si foarte liber. Am ajuns in Istanbul pe la 7:00 (dupa o pauza de doua ore in vama la turci) dar tot am prins ceva aglomeratie, mai ales ca era duminica dimineata.
Drumuri bune sa aveti !

#6313
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Am fost plecat la Kusadasi in perioada Ramadanului 20-30 August. Am plecat la ora 6:30 din Giurgiu si la ora 14 eram in Istanbul la hotel New Fatih. Traseul clasic Razgrad, Targoviste, Kotel Elhovo, Hamzabely. In Elhovo am trecut prin oras deoarece, centura era impracticabila, tirurile mergeau cu 10-15km/ora. In cazul cand cineva cauta bauturi alcolice in Istanbul in perioada Ramadamului, gaseste in Mall-ul Historia  din Aksaray la demisol un magazin MIGROS.In Bulgaria nu am intalnit politie, in Turcia erau cateva echipaje dar participantii la trafic le semnalizau. GPL am cumparat cu 2,5 Lire/litru de langa Izmir, benzina si gazul mai ieftine la bulgari ca la noi. Traseul Istanbul-Kusadasi 650km a fost parcurs intre ora 5 dimineata si ora 13 cu opriri alimentare,cafea, etc. Drum expres cu 2 benzi pe sens 95% din distanta. Nu am avut card OGS sau de alt tip si nu au fost probleme la iesirea din Turcia.

#6314
tmariusf

tmariusf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.08.2006
Buna ziua,
Am o rugaminte pentru membri forumului din Bucuresti care trec prin Istanbul. Am uitat acum o saptamana la hotelul la care am stat niste fotografii de familie facute pe suport magnetic intr-o croaziera pe Bosfor. Am contactat hotelul si ma costa foarte mult sa le trimita prin posta. Daca poate sa ma ajute cineva care pleaca/este in Istanbul, va rog sa ma contacteze pe privat pentru a-i da detaliile hotelului, care se afla aproape de Agia Sofia mica in centrul istoric. Scuze de spam.
Multumesc,
Marius

#6315
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
tmarius, plec eu spre Istanbul (ma rog, Tuzla) pe 11 septembrie. Cel mai probabil la dus nu voi avea timp, insa ma intorc pe 13 sau 14 in Bucuresti, si pot incerca o deviere, daca nu se rezolva pana atunci. Da-mi te rog coordonatele hotelului pe privat (nume, adresa etc). Cel mai probabil voi tranzita Istanbulul inapoi noaptea, dupa ora 21-22, sper sa nu fie o problema.

PS: ce inseamna suport magnetic?! :w00t: ?

#6316
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Pe discheta... :P
din aia de 5`25..

#6317
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Poate fi si caseta magnetica, din aceea micuta (ca marime, e cam jumatate din caseta magnetica folosita la vechile casetofoane).

Edited by florinbad, 09 September 2014 - 17:55.


#6318
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014
Caseta magnetica  sunt de fapt niste magneti de frigider de dimensiune 15 cm/15cm ,cu poza proprietarului pe ei,  facute pe croaziera.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate