Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Viitorul Rusiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
105 replies to this topic

#91
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004
Lagare de concentrare. Asta au plantat.

#92
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

dixy, on Jul 27 2005, 16:31, said:

Lagare de concentrare. Asta au plantat.

<{POST_SNAPBACK}>


uite dom'le un raspuns documentat, dat de o persoana care a studiat, s-a informat la fatza locului etc. :)
bravo dixy, te admir pentru ceea ce spui ;) esti... destept.

#93
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

CapitanuPICARD, on Jul 27 2005, 17:09, said:

uite dom'le un raspuns documentat, dat de o persoana care a studiat, s-a informat la fatza locului etc. :)
bravo dixy, te admir pentru ceea ce spui ;) esti... destept.

<{POST_SNAPBACK}>


Macar eu nu ma ametesc cu Pavel Corut ca altii. Si da, in Siberia au existat si lagare de concentrare. Vezi matale mai bine de bubuli si lasa Siberia in pace.

#94
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Decat sa prezicem viitorul Rusiei mai bine l-am construi pe cel al Romaniei...

:roflmao:

#95
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Din pacate, viitorul Romaniei nu poate fi prezis fara a se tine cont de Rusia. Din pacate, pt ca de fiecare data cand rusii au pus piciorul pe pamant romanesc s-a lasat cu jafuri, violuri, crime si pierderi teritoriale.

#96
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

dixy, on Jul 27 2005, 17:36, said:

Macar eu nu ma ametesc cu Pavel Corut ca altii. Si da, in Siberia au existat si lagare de concentrare. Vezi matale mai bine de bubuli si lasa Siberia in pace.

<{POST_SNAPBACK}>


Ma amestec, in cazul exprimat de tine, cu un colonel de securitate in rezerva, fost sef al biroului de contrainformatii militare, relatia fiind cea de scriitor - cititor. A-ti apara tara de cretini, borfasi so dobitoci de tot felul nu mi se pare o actiune rusinoasa, cu atat mai mult cu cat personajul respectiv s-a ocupat de domeniul militar si nu de politia politica. So, care e problema?
Asta ca sa iti raspuns la comentariul "on topic" ;)

Topicul are un titlu si nu vad legatura dintre lagarele de concentrare din Siberia si viitorul Rusiei. Poate ne explici tu? Eu ma refeream la tot felul de laboratoare stiintifice (mai mult sau mai putin pasnice), la depozitele de arme nucleare, la cine stie ce alte chestii NECUNOSCUTE de noi.

In ceea ce priveste viitorul Romaniei, sunt de acord cu Codreanu si cu multi altii de aici: viitorul Romaniei depinde intr-o foarte mare parte de Rusia si de cate ori omuletii au venit in excursie pe aici, au venit cu tancurile...

#97
dixy

dixy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,910
  • Înscris: 06.09.2004

CapitanuPICARD, on Jul 28 2005, 08:06, said:

Ma amestec, in cazul exprimat de tine, cu un colonel de securitate in rezerva, fost sef al biroului de contrainformatii militare, relatia fiind cea de scriitor - cititor. A-ti apara tara de cretini, borfasi so dobitoci de tot felul nu mi se pare o actiune rusinoasa, cu atat mai mult cu cat personajul respectiv s-a ocupat de domeniul militar si nu de politia politica. So, care e problema?
Asta ca sa iti raspuns la comentariul "on topic" ;)

E optiunea ta personala. Daca tu crezi ce scrie acolo...


CapitanuPICARD, on Jul 28 2005, 08:06, said:

Topicul are un titlu si nu vad legatura dintre lagarele de concentrare din Siberia si viitorul Rusiei. Poate ne explici tu? Eu ma refeream la tot felul de laboratoare stiintifice (mai mult sau mai putin pasnice), la depozitele de arme nucleare, la cine stie ce alte chestii NECUNOSCUTE de noi.

Atunci de ce nu ai specificat ca te refereai la lab-uri secrete, statiuni de cercetari, rachete & other stuff? Si nu sunt numai in Siberia, chestii de-astea sunt raspandite pe tot  teritoriul fostei Uniuni Sovietice. Pune-ti si problema daca au si bani sa le intretina.

CapitanuPICARD, on Jul 28 2005, 08:06, said:

In ceea ce priveste viitorul Romaniei, sunt de acord cu Codreanu si cu multi altii de aici: viitorul Romaniei depinde intr-o foarte mare parte de Rusia si de cate ori omuletii au venit in excursie pe aici, au venit cu tancurile...

<{POST_SNAPBACK}>


De venit au venit cu tancurile, ne-au luat graul si in schimb noi le-am dat petrolul. Asta cam asa e. Dar e de sperat ca in cazul unei orientari accentuate spre Occident a Romaniei si a problemelor economice ale Rusiei, viitorul Romaniei nu va depinde asa mult de Rusia. (nu am spus deloc)

Edited by dixy, 28 July 2005 - 17:48.


#98
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
http://www.9am.ro/re...la-puterea-URSS

#99
Beria_nkvd

Beria_nkvd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 07.06.2005

CapitanuPICARD, on Aug 3 2005, 09:54, said:

Interesant articol daca sa-r forma o alianta economico-militara Rusia-China bye bye SUA si UE ginditi-va la potentialul urias pe care la-r putea avea aceste doua state

#100
Ragnarokr

Ragnarokr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 16.06.2005

Beria_nkvd, on Aug 3 2005, 17:07, said:

Interesant articol daca sa-r forma o alianta economico-militara Rusia-China bye bye SUA si UE ginditi-va la potentialul urias pe care la-r putea avea aceste doua state

<{POST_SNAPBACK}>


O alianta Rusia-China, chiar daca nu neaparat militara, dar economica, poate duce la o noua superputere. Rusii au resurse, chinezii mana de lucru in exces. Pe partea militara, rusii au echipamentul, chiar daca invechit dar in cantitate mare, iar china "mana de lucru" (personalul care sa uzeze armamentul). Cat despre pericolul pe care il reprezinta pentru SUA si UE, problema trebuie abordata separat.
Rusia era dusmanul traditional al SUA, iar SUA acum e mai preocupata de "razboiul contra terorismului" decat de pericolul ruso-chinez.
UE e fragmentata in interior de problemele sale, insa nu risca o reorientare a satelitilor sai estici (tarile foste comuniste care sunt deja parte UE si cele candidate) inapoi spre Rusia. UE mizeaza (si bine face) pe gustul amar lasat de comunism si vechea aspiratie le statutul de "nivel occidental de trai" pe care il promite. UE vede in China un pericol economic mai degraba decat militar (a se vedea diversele discutii despre importul masiv de textile din CHina in UE).

Cu toate acestea, intrebarea e: ar putea o alianta ruso-chineza sa supravietuiasca singura, fara alti aliati in lume? Nici macar SUA nu s-au incumentat la razboiul din Irak fara macar cativa aliati (semnificativi sau nu).

peace

#101
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

un_oarecare, on Jul 19 2005, 16:10, said:

"Nenea", sunt mai mare cu trei ani decat tine. Cand eu aduceam pentru prima data opozitia democratica la putere, in 1996, dintr-o pozitie relativ importanta in PNTCD, tu inca nu aprofundasei in ce conditii se aplica regula lui l'Hospital. Asa ca fii mai respectuos! Eu zic sa ramai la "Unix / Linux / FreeBSD" si sa lasi politica pe mana profesionistilor.
Rusia nu mai constituie nici pericol pentru Romania si nici nu mai exercita vreo influenta semnificativa. Are doar cateva conserve expirate pe aici care nu-i mai folosesc la nimic. Ne-am chinuit imens sa intram in NATO dar a meritat: a fost un pas urias. Si vii tu, un parlit, sa zici ca e egal cu zero.
Baga si tu un ochi aici, inainte sa indrugi tampenii:
http://news.bbc.co.u...les/1057466.stm
Romania, a slower developer than other former Communist countries of eastern Europe, took a major step away from its past when it was one of seven countries to join Nato in late March 2004. Its strategic location and Black Sea air and naval bases make it attractive to the alliance.
Rusia, pentru noi, nu mai este decat un copil cretin si plangacios.

<{POST_SNAPBACK}>


Hai ca m-ai pus pe jar cu atitudinea asta atat de sforaitoare. Daca matale (cu trei ani mai mare, nu stiu daca si decat mine) cu POZITIA aia RELATIV importanta gandesti asa de copilareste (adica IMATUR) si simplist despre Rusia zau ca nu mai avem nici o sansa pe lumea asta (ca romani vorbesc). Bine ca PNTCD-u' nu mai apuca la putere multa vreme de acum incolo. Si sper ca altii de prin opozitie (fosta opozitie) sunt totusi mai intelepti cand formateaza politica fata de Rusia.

Hai sa nu ma limitez la pareri si sa-ti pun doar doua intrebari foarte concrete la care te somez sa-mi dai un raspuns inteligibil (cel putin) daca nu strategic (ca nu mai sper sa ajungi la asa nivel):

1. Ia zi matale dom'le de unde importa dracului Romania, incepand de prin 2007, peste jumatate din consumul de gazele naturale? din NATO? Poate din UE? AUD? Sau poate ne recomanzi sa ne lasam de consumul gaze naturale, ca nu mai e de noi cand om fi in UE! Zi bre, zi. Si sa n-o dai cotita, raspunde STRICT la intrebare.

2. Cand petrolul o sa fie mai greu de gasit pe piata, sau la un pret mai mare, unde ne ducem sa-l cumparam? Tocmai prin Nigeria sau Venezuela sau Irak? Sau ar trebui sa ne uitam ceva mai aproape de noi, ca n-om ajunge noi peste noapte mare putere globala sa ne permitem sa traversam jumatate de glob ca sa ne procuram cele de trebuinta. Sau iarasi poate ne recomanzi sa mai renuntam la transporturi ca prea consumam multa benzina si motorina?

Si chiar asa de orbit esti de acest MAAARE succes al intrarii in NATO ca nu mai vezi apropierea dintre Germania, Franta si Rusia? Ti-ai pus matale intrebarea prosteasca de ce or fii astia (Putin, Schroder si Chirac) asa de prieteni unu cu altu'? Daca ti-ai pus totusi intrebarea asta (ceea ce nu cred) ai gasit cumva si un raspuns sau inca te mai chinui? Sau mai bine las-o balta de politica internationala ca este prea grea pentru matale? Hai sa nu te mai fierb si sa-ti dau eu raspunsul.

PENTRU CA AU INTERESE COMUNE.

NU crezi? E greu de crezut? Sau n-ai aflat pana acum ca o politica externa se bazeaza in primul rand pe interesul national?

Eu imi dau cu parerea aici ca oricat de amar ar fi trecutul nostru cu Rusia TREBUIE sa gasim calea de a ne face prieteni cu ei, fara insa a rupe sau micsora importanta relatiilor cu Europa. CUM? Ehei, aici ar fi loc pentru contributia unui adevarat politician in ale relatiilor externe, pozitie pentru care in nici un caz unul ca matale nu este indicat. Asta daca ne doare viitorul romanilor, caci altfel chiar poate fi oricine in posturi din astea cheie.

PS Precizez ca nu sunt un sustinator al cresteri consumului de combustibili fosili decat pentru a produce tehnologii de generare a energiei din resurse regenerabile.

pe curand

#102
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

ragnarok, on Aug 3 2005, 17:10, said:

O alianta Rusia-China, chiar daca nu neaparat militara, dar economica, poate duce la o noua superputere. Rusii au resurse, chinezii mana de lucru in exces. Pe partea militara, rusii au echipamentul, chiar daca invechit dar in cantitate mare, iar china "mana de lucru" (personalul care sa uzeze armamentul). Cat despre pericolul pe care il reprezinta pentru SUA si UE, problema trebuie abordata separat.
Rusia era dusmanul traditional al SUA, iar SUA acum e mai preocupata de "razboiul contra terorismului" decat de pericolul ruso-chinez.
UE e fragmentata in interior de problemele sale, insa nu risca o reorientare a satelitilor sai estici (tarile foste comuniste care sunt deja parte UE si cele candidate) inapoi spre Rusia. UE mizeaza (si bine face) pe gustul amar lasat de comunism si vechea aspiratie le statutul de "nivel occidental de trai" pe care il promite. UE vede in China un pericol economic mai degraba decat militar (a se vedea diversele discutii despre importul masiv de textile din CHina in UE).

Cu toate acestea, intrebarea e: ar putea o alianta ruso-chineza sa supravietuiasca singura, fara alti aliati in lume? Nici macar SUA nu s-au incumentat la razboiul din Irak fara macar cativa aliati (semnificativi sau nu).

peace

<{POST_SNAPBACK}>


Observatiile mele imi spun altceva. America este in concurenta (ceva destul de nou pentru ea) la nivel mondial pentru resursele materiale si energie si pentru piete. Si cine sunt acesti concurenti? Pai cam China, Rusia si oarecum India. Mai pe urma vine si UE, caci Europa, credeti sau nu ... este "dusmanul" economic natural al SUA.

Asta cu "razboiul impotriva terorismului" este o abureala sa ne tina pe de'alde noi intr-o ameteala continua si sa nu deschidem ochii prea mult cand ei (ai puternici) isi vad de interesele proprii, pe unde or fi ele reprezentate prin lume.

In privinta aliatilor SUA in Irak, cu exceptia UK si poate si Italia si Australia, restul sunt in alianta aia cam din intamplare ... sau greseala. Ca numai despre UK, Italia si Australia pot sa cred ca nu sunt niste naivi si ca doar mirosul tare de petrol i-a atras in coalitia de interes. P'ailalti, ca d'alde noi, suntem cam picati in zona de conflict fara sa intelegem noi prea bine despre ce este vorba in propozitie. Asa doar ca sa simtim si noi putin taria aerului din inaltimile pe unde zboara vulturul american.

Sa va aduc aminte cam pe unde a ajuns conflictul de interese americano-chinez, uite o stire recenta din domeniul petrolului: O firma americana de exploatare a petrolului era pana nu de mult de vanzare, ceva de ordinul zecilor de miliarde de $. Si cine a facut oferta cea mai MARE??? Ghici? Una dintre cele mai mari firme de profil din China, companie de stat. Si cine a reusit sa cumpere? Pai tot o alta companie americana a reusit sa cumpere CHIAR DACA CHINEZII AU OFERIT CU PESTE UN MILIARD DE $ MAI MULT. Cum se poate asa ceva intr-o economie de piata?! SIMPLU, prin decizie politica atunci cand o tara ca SUA nu doresc sa depinda enegetic de companii ... chinezesti ... adica de COMPETITIE.

Trebuie stiut ca, la ora actuala, economiile americana si chinezeasca sunt CELE MAI MARI din lume. Razboiul economic dintre SUA si China este iminent. Cum se va desfasura si cum se va termina, ramane de vazut.

pe curand

Edited by Billy, 03 August 2005 - 23:09.


#103
numeric

numeric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 22.06.2005
hahahahhhaha
codreanule cu cea mai mare sinceritate tu nu stii diferenta intre re-intrare balistica si asistata aerodinamica...
n-ai vrea sa studiezi inainte sa vorbesti?

nu de alta da' risti sa vorbesti prostii.

Numeric

Codreanu, on Jul 26 2005, 00:06, said:

Desi Rusia este in corzi la ora actuala, slabita dpdv economic si militar (fata de ceea ce era pt timpul lui Hrusciov) este o mare greseala sa fie subestimata.
Rusia nu are autostrazi nu are practic "democratie" etc. Insa Rusia are arme nucleare, tehnologie spatiala (cu mai putine catastrofe la activ decat americanii), singurii care au lansat in spatiu o statie orbitala (cand aselenizarea este contestata) si un potential uman urias, cu sisteme de invatatamant capabile in continuare sa produca savanti, in toate domeniile stiintei. Ori asta, in timp, inseamna Putere.

Rusia si-a urmat cu consecventa obiectivele strategice trasate inca de Petru cel Mare indiferent daca a fost condusa de tari sau de PCUS. (pt cei mai tinerei, Partidul Comunist al Uniunii Sovietice)

SUA si UE nu-si permit sa neglijeze si nici sa ingnore puterea Rusiei. Cu atat mai putin Romania.

<{POST_SNAPBACK}>



#104
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

un_oarecare, on Jul 20 2005, 00:39, said:

Esti un copil fara minte. Americanii tremurau de frica rachetelor? :lol: Pai tu stii ce le-au facut rusilor sa le ia de-acolo? Au pus si ei rachete in alta parte. In alte PARTI.

<{POST_SNAPBACK}>


INEXACT.

SUA avea deja rachete in Turcia, mai intai.

Apoi au ajuns rachetele rusesti in Cuba.

Si pentru ca rusii le-au retras din Cuba, la fel au facut si americanii cu cele din Turcia.

Stiai tu ceva dar putin PE DOS.

Se mai intampla.

#105
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

numeric, on Aug 3 2005, 23:25, said:

hahahahhhaha
codreanule cu cea mai mare sinceritate tu nu stii diferenta intre re-intrare balistica si asistata aerodinamica...
n-ai vrea sa studiezi inainte sa vorbesti?

nu de alta da' risti sa vorbesti prostii.

Numeric

<{POST_SNAPBACK}>



OK ... OK ... numeric, OK. Am inteles cu totii ca lucrezi pentru Agentia Spatiala Europeana, localizat undeva prin Franta sau Germania si ca te pricepi EXTREM de bine la rachete, aero-frane, sateliti, balistica, placute de protectie termica, navete spatiale, soyuzuri, aparatura de bord prin capsulele de reintrare in atmosfera, etc etc etc.

Poti sa postezi tu oare ceva si fara sa faci referire la domeniul tau in care sunt sigur ca te pricepi foarte bine? Si te felicit pentru asta.

Dar chiar nu te poti abtine din a descoperi in fiecare zi si aproape in fiecare post cat de destept esti tu si cat de prosti suntem noi astilalti? Ai vreun defect de personalitate? Vreo gena te-a marcat pe viata cu semnul genialitatii si nu poti suporta mediocrii de noi? Ce te-ai face tu fara noi? Pe cine ti-ai mai arunca tu naduful daca noi n-am exista? Ai mila de noi. Da-ne si noua o sansa, acolo cat de mica, sa ne simtim bine ca existam si noi. Ca doar D-zeu nu ne-a lasat pe pamant sa nu ne putem si noi bucura de viata, macar o zi in care tu sa nu ne aduci aminte ca nu ne pricepem DELOC la tehnologia spatiala sau aeronautica sau orice altceva in care tu esti expert.

Ai MILA de noi, niste amarati care INDRAZNIM timid sa ne dam cu parerile.

Este ceva iremediabil la mijloc, inteleg, dar trebuie cate unul dintre noi sa-si mai racoreasca sufletul din cand in cand; era randul meu astazi, din nou.

pe curand

#106
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
pana una alta ma vazut la stiri ca Rusia si China organizeaza pentru prima data exercitii militare comune pt "lupta antiterorista" etc

oricum, deocamdata principalul cumparator de tehnica de lupta rusesca - in special de aviatie - (unde rusii sunt inca extrem de buni) - este China.

este logic sa apara o alianta Rusia - China (eventual si India, desi intre India si China exista tensiuni mai mult sau mai putin evidente) pentru a contrabalansa puterea SUA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate