Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#8749
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai viermele e puiul tutei

cu milbeknok nu am curatat definitiv musculita alba in gradina pe varza (au reaparut dupa vreo 2-3 sapt si a mai aparut si anul urmator), cu novadim insa nu am mai vazut piciorus in casa, pb.este ca are timp de pauza f.mare-21 zile-si nu apare decat cand e mai cald si...recoltezi, de aia ziceam sa le faci tratament de soc in toamna...si sa dai neaparat pe folie-am citit undeva acum 2-3 ani cand aveam pb.in casa cu musculita ca ouale stau lipite de folie si ierneaza asa...ca sa nu intri in primavara cu gasca f.mare pt.ca se inmultesc f.rapid...

Edited by anknic, 24 September 2015 - 19:37.


#8750
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Da, ai dreptate. Nu voi putea folosi novadim acum pentru ca mai am 4-5 etaje de recoltat .

Dupa ce termin, voi proceda cum am zis : novadim cu stropitoarea sa intre in sol , si pulverizat pe folie. Plus inghet....sper sa scap de ele.

Pana atunci voi incerca sa le tin sub control cu admiral si confidor.

Mersi inca odata de sfat.

Omida fructelor de tomate (Helicoverpa armigera) se pare ca e diferita de tuta...eu asta sper ca am avut.  Zic asta pentru ca Serrifu parca spunea ca daca e tuta in 10 zile o sa cam decimeze prin solar...iar mie mi se pare ca nu am alte daune decat cele initiale care au fost cam nesemnificative. Nu s-a extins.....


Apropo, accuweather anunta in urmatoarele zile temperaturi de 6-9 grade noaptea, voi inchideti solarul noaptea ?

Edited by Achimitom04, 24 September 2015 - 20:04.


#8751
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
prekos:))))))))) fara  tugui , ceva ardei , fasole de o mancare, castraveti multi , ca asa e toamna. de luni 17 grade pe zi , am vb acum cu Romica Jurca, de joi ne mai incalzim . Octombrie media undeva la 12 grae

Attached Files



#8752
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Bilanț cultura in camp 2015: 150 fire plantate, recoltat 250 kg rosii (plus ce au mai furat vecinii, nu sint acolo decat in week-end). Mai sint gogonele pe tulpini aprox. 50 kg. Cam cate kg ies in medie pe o plantã in camp?

#8753
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Depinde de multi factori, dar considera o medie de 2 kg. Ce este peste e bucuria ta.

Edited by jumborom, 29 September 2015 - 20:05.


#8754
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Sov, apa le-ai dat ? Ca eu cand o aud pe doamna Rodica ce vinde numai rosii - ca pune numai rosii ca nu are apa deci nu uda niciodata - parca imi vine greu sa cred....

#8755
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Da, udate saptamanal din abundenta, prin inundare, acolo este  apa prin cadere, gratuita, si n-a fost o problema.

#8756
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Rodica poate are izvoare subterane...
Rosia fara apa, e ca omul fara lichide...

#8757
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Azi am fost la piata, am dat 50 kg rosii la 3 ron si am avut cele mai frumoase rosii din categorie( ca roze au mai fost ceva frumoase)  deci nu a trebuit sa ma chinui prea tare sa le vand.....sunt mandru si va multumesc.  Am mai dat cam 30 kg ardei la 2,5 si 2 ron, cam 15 kg pastai la 5-6 ron si cam 15 kg dovlecei zucchini la 2,5 ron.  O zi buna per total.
Dupa ce am venit acasa am fost sunat de la un magazin, am mai dus 20 kg rosii .

Mai am rosii, cam 4-5 etaje -  dar problemele se pare ca vin la pachet ....dupa viermi si musculita alba au aparut de cateva zile ceva pete galbene pe frunze si se usuca pe alocuri. am dat un antracol...o fii bine, o fii rau...trebuia altceva...poate ma lamuriti dupa ce vedeti pozele.

Am gasit si cateva cu pete negre...scuze pentru calitatea pozelor dar momentan nu am alt telefon.

Va atasez poze cu tomatele, cu masuta de la piata si cu rosiile roze ale unui prieten ( nu stiu soiul,ca daca ar fii hibride as lua si eu pentru anul viitor) .

Cred ca la anu o sa plang dupa kiveli raportat ca si productivitate....o sa vedem ce poate corvinus si htp 11.

Attached Files


Edited by Achimitom04, 01 October 2015 - 18:54.


#8758
Blanco25

Blanco25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 11.03.2013
Din cate cunosc eu in prima poza ai patarea cafenie, in rest nu imi dau seama ...

#8759
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
Fericitilor, eu am plantat 300 fire rosii, am recoltat cel mult 100 kg (din vina mea ca nu am chimizat, dar apa cat cuprinde), dar sunt multumit.
Nu stiu sa fi trecut mai mult de 10 zile dupa care  sa nu pot intra in gradina din cauza ploilor.

Edited by vasilemet, 02 October 2015 - 16:52.


#8760
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Te sfatuiesc ca la anul sa pui decat 100 de fire, le ingrijesti cum trebuie si vei obtine cel putin 300 de kg. de rosii.

#8761
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
De sapt viitoare, cam din noaptea de joi spre vineri, vine frigul si prin sud...adica si la Buc., cu
3-4C noaptea. Asa ca in acest weekend, voi aduna gogo. Bine ca a fost ceva soare azi si va fi full maine si duminica.

#8762
chiperr

chiperr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 28.10.2011
la mine omida sau tuta , ce niaba a fost s a stopat definitiv cu affirm . am dat de 3 ori . nici urma de vierme. 8 lei plicul . in rest sunt curat.  cat despre vreme ....am avut acum 2 seri la fundulea 7 grade.  nici ziua nu deschid lateralele , doar capetele.   trebuie sa apreciez pozele voastre cu multe , multe rosii.  vad ca tot recoltati si iar recoltati . eu le am terminat din inie si iulie prima tura . acum au iesit astea de toamna. azi am recoltat dar le dau individual , nu engross ca n primavara . 3 lei . desi as fi vrut mai mult :))))

Bafta!!!  Achime , baga mare. Ce noroc ai tu cu targul ala . daca aveam si eu asa ceva in zona , ce bine era:P

#8763
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Attached File  uploadfromtaptalk1443848929540.jpg   3.44MB   33 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1443848940749.jpg   3.03MB   36 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1443848952155.jpg   3.25MB   35 downloads

Asta e fainarea...una din formele sale...cea mai light. 5 zile de la constatare...inca nu am stropit..tratamente pe baza de sulf...bravo...sa se stie...saaau Blocks in cazul meu. Ozzy buna:).

#8764
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011
Pentru cei interesati de legumicultura, intrati pe site-ul icdlf vidra.ro sunt prezentate foarte multe lucruri interesante.

#8765
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
In fiecare sambata ma duc cu gandul sa scot cate un rand de rosii,dar ce sa scoti ca astea sunt pline de rod,inca mai culeg 250-300 kg saptamanal ,merg de doua ori pe saptamana,le ud f putin,culeg,si atat,nu au mai vazut nici un tratament de 6 saptamani.

Attached Files



#8766
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
achim rosiile acelea roze sunt un soi luat de mine din Bulgaria, de pe o taraba am cumparat o rosie si i-am luat semintele. cea mai grea a avut 700 grame si sunt foarte dulci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate