Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#1639
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postflorin01bz, on 05 decembrie 2014 - 19:24, said:

SALUT BAIETI! am o sprafatad e 5 ha de pepeni , ii irig cu o pompa submersibila de vreo 12 t/h si ma intereseaza si pe mine un injector pentru fertilizare. unul cu debit mare sau unul pe care as putea sa il fac cu mana mea! multumesc
Salut.

Te pot eu ajuta sa-l faci tu...ieftin, la orice debit vrei tu. Ma gandesc cum facem cu chestia ca e submersibila. Daaaar, poti injecta destul de mult fara bataie de cap....Fara sa sacrifici din presiune....Fara sa obstructionezi debitul.... Cauta-ma pe PM!

#1640
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa ce gasiti o solutie, bagati-o pe public!...daca nu ati brevetat-o intre timp!
:)

Edited by subway_guru, 16 December 2014 - 03:02.


#1641
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da serrifule da solutia cu injectorul aici ca si pe mine ma intereseaza.

#1642
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postsilesax, on 16 decembrie 2014 - 18:29, said:

da serrifule da solutia cu injectorul aici ca si pe mine ma intereseaza.

Am mai postat-o si dincolo la sere si solarii de 2 ori:) O mai postez si aici in sectiunea dedicata. Asta e modelul "patentat" de mine, anul trecut. Daca doriti si voi, spuneti-mi care ce pompe aveti, diametrul de la intrare(absortie) si facem cu bani putini. Ah...si neaparat poze cu pompa sa-mi aratati...si cu putul, furtunul de absortie.

Ideea este ca am folosit vacuumul facut de pompa pentru absortia, injectarea fertilizantului. De remarcat: Nu am dat pur si simplu o gaura si am pus un robinet. Am extins tubul in sus, pentru a nu obtura nici un pic absortia pompei. Atata ca trebuie furtun cu pereti mai tari...si cu sita, neaparat. Cel verde l-am folosit intr-o duminica, trebuia neaparat sa administrez fertilizanti si n-am stat sa mai caut. Enjoy the marvell:)

Mai tarziu, va mai arat inca un model. Trebuie sa schimb terminalul Posted Image

Attached Files


Edited by serrifu, 16 December 2014 - 19:06.


#1643
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Așa nu scapă zeamilul în pânza freatică dacă ți se oprește motopompa?

#1644
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postadilie2003, on 16 decembrie 2014 - 20:45, said:

Așa nu scapă zeamilul în pânza freatică dacă ți se oprește motopompa?

N-are cum sa scape...Se opreste pompa, se opreste si absortia...implicit, "injectia" ...Nu trage pompa, nu merge nici "injectia" Simplu. Nu-i vacuum, nu se intampla nimic.

#1645
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
Apa din conductă se lasă înapoi în pământ trăgând zeamilul... doar dacă ai o supapă de sens la sorb sau altundeva pe traseu

#1646
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Asta cam asa e, principiul vaselor comunicante pana se dezamorseaza sistemul...

Cand functioneaza pompa e clar ce se intampla?

#1647
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postsubway_guru, on 16 decembrie 2014 - 21:29, said:

Asta cam asa e, principiul vaselor comunicante pana se dezamorseaza sistemul...

Cand functioneaza pompa e clar ce se intampla?

Sistemul injecteaza fertilizanti decat in momentul in care e deschis robinetul ala mic.... Si pentru ce sa lasi pompa sa se opreasca singura? Nu ar fi firesc sa stai langa ea in momentul in care fertilizezi? Eu v-am oferit ceva low cost, dar la fel de eficient, in special pentru debite si presiuni mari. Pune venturi de 1" la motopompa de 3"....Mhm. Va trebui sa te sofistichezi cu alte sisteme mai scumpe. Si daca trage zeamil in pamant, nu vad care-i problema sincer...Dar asta e o chestie care duce deja spre negjijenta grosiera. Oricum o parte din ce ajunge la legume prin sistemul de picurare...sigur se infiltreaza in pamant. Eu garantez functionarea ireprosabila a sistemului...indiferent de pompa. Ideea e simpla...Daca pompa poate sa pompeze apa din put, lac, rau...poate s-o faca si dintr-o galeata sau dintr-un butoi printr-un orificiu aditional pe absortie(robinetul din poza....) . Adunati-va mai multi, trimiteti-mi bani pentru materiale, imi platiti deplasarea, si in 48h vi le trimit acasa pe curier...plug and play. Postez mai tarziu o poza cu celalalt sistem care face aceeasi treaba, atata ca robinetul e pozitionat chiar pe absortia pompei. Poate e mai relevant...

#1648
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Serrifu....Cu toata stima pentru ce faci si pentru ce ei postat...dar nu e cine stie ce inventie acolo. Si eu am avut fertilizarea pe acelasi principiu. Un T pe absorbtia pompei si un robinet....mai departe conectezi ce vrei. Eu trageam dintr-un put tip teava batuta si dintr-un rezervor IBC de 1000 de litri..unde aveam tot felul de "preparate bio".

Cum ii rezolvi pe cei cu submersibile...asta e mai greu. Oricum, s-a mai dezbatut subiectul....si inca nu s-au gasit solutii mai elegante decat injectorul. Merge chiar si cand ai coloana de 3". Se monteaza injectorul in paralel cu coloana principala, astfel incat deviezi(printr-un actionarea unui robinet) doar o parte din debitul apei prin el.
[ http://www.agropataki.ro/produse/irigatii_pentru_agricultura/venturi/images/venturi_20.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zi-mi te rog ce fel de put ai acolo(e foraj, fantana, teava batuta..ca nu imi dau seama din imagini)...la ce adancime ai apa....si ce dimensiune are teava de absorbtie?

PS:Ca sa nu risti sa intre otravurile in pamant poti sa pui o supapa de sens pe absorbtia din put si elimini orice risc.

Edited by nicoretro, 17 December 2014 - 03:24.


#1649
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postnicoretro, on 17 decembrie 2014 - 03:16, said:

Serrifu....Cu toata stima pentru ce faci si pentru ce ei postat...dar nu e cine stie ce inventie acolo. Si eu am avut fertilizarea pe acelasi principiu. Un T pe absorbtia pompei si un robinet....mai departe conectezi ce vrei. Eu trageam dintr-un put tip teava batuta si dintr-un rezervor IBC de 1000 de litri..unde aveam tot felul de "preparate bio".

Cum ii rezolvi pe cei cu submersibile...asta e mai greu. Oricum, s-a mai dezbatut subiectul....si inca nu s-au gasit solutii mai elegante decat injectorul. Merge chiar si cand ai coloana de 3". Se monteaza injectorul in paralel cu coloana principala, astfel incat deviezi(printr-un actionarea unui robinet) doar o parte din debitul apei prin el.
[ http://www.agropataki.ro/produse/irigatii_pentru_agricultura/venturi/images/venturi_20.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zi-mi te rog ce fel de put ai acolo(e foraj, fantana, teava batuta..ca nu imi dau seama din imagini)...la ce adancime ai apa....si ce dimensiune are teava de absorbtie?

PS:Ca sa nu risti sa intre otravurile in pamant poti sa pui o supapa de sens pe absorbtia din put si elimini orice risc.

Exact acel sistem de absortie il am si eu, cu o coloana separata pentru un tub venturi. Il am pe 2 pompe, una imi iriga serele mai mari, iar cealalata cele mai mici. La camp, folosesc motopompa si sunt de parere ca e mai eficienta relativa mea inventie...In sensul in care deschizi foarte putin robinetul are exact acelasi efect, ideea e sa "traga" pe o durata cat mai lunga. Eu sincer nu as folosi la camp un venturi....Oricum iau pompa de acolo.

E o fantana, de diametru 40mm. Pompa e de 50mm....Fantana respectiva e facuta in urma cu 15 ani, ma rog, aveam 3 in acea parcela, dar una a distrus-o nu stiu cine...Nu stiu cu ce i-a fost in cale. Toate sunt cu supapa jos, nu se duce apa. Apa e la 9 10 si 11 metri, in cele 3 fantani. Anul asta am avut un put de 110mm in care am aruncat furtunul de absortie, am folosit alt "venturi" :) Voi posta diseara poza cu el. La cei cu submersibile, in cazul in care pompa ar avea un filet pe absortie,as prelungi "absortia" cu juma de metru, as conecta o teava de polietilena de 50cm, pe care as face o gaura, un racord...si un furtun mic pana sus. Nu stiu in ce masura submersibilele au posibilitatea de a fi conectabile cu ceva pe absortie.

Inca odata, respect si apreciez precizarile facute de tine. Imi place sa dezbatem pe un domeniu restrans, cu multe detalii, ca sa poate intelege si marea masa despre ce este vorba. Ma duc sa fac in continuare cu motocultorul...De maine incep sa seaman ridichile:D

#1650
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Sa inteleg ca ai o teava batuta de 40mm? sau de fapt e fantana de 40cm diametru?

Daca apa e la 10-11m cum reuseste pompa de suprafata sa ridice apa? teoretic nu e posibil., numai daca luciul apei e mai sus.

Edited by nicoretro, 17 December 2014 - 14:24.


#1651
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
salut! am injectorul pt submersibila ,dar trage putin. pompa mea are presiune mare. credeti ca as putea sa nu ii mai pun robinetul  dupa coloana principala? astept raspunsuri :D Posted Image

#1652
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postflorin01bz, on 17 decembrie 2014 - 17:04, said:

salut! am injectorul pt submersibila ,dar trage putin. pompa mea are presiune mare. credeti ca as putea sa nu ii mai pun robinetul  dupa coloana principala? astept raspunsuri Posted Image Posted Image

Cat trage intr-o ora?

#1653
florin01bz

florin01bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 15.02.2014
si mai am o intrebare..am un vecin care are o pompa batuta pe teava de 1 ,1/4 '' de ceva ani;. si vrea sa isi monteze si el hidrofor.vrea sa bage un P.e de 3/4 pe teava aia dar nu incape sorbul.. cum ar putea sa aduca apa ala suprafata fara sorb? inafara de pompa de mana pe care o are acum! multumesc

#1654
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
monteaza pompa direct pe teava de 1 1/4...eu asa am facut

PS: sa si explic cum am facut: in capatul tevii am pus o supapa de sens. Apoi am amorsat teava cu pompa de mana, dupa care am demontat-o si in locul ei am pus pompa electrica.

Edited by nicoretro, 17 December 2014 - 17:59.


#1655
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postnicoretro, on 17 decembrie 2014 - 14:24, said:

Sa inteleg ca ai o teava batuta de 40mm? sau de fapt e fantana de 40cm diametru?

Daca apa e la 10-11m cum reuseste pompa de suprafata sa ridice apa? teoretic nu e posibil., numai daca luciul apei e mai sus.

La atat a fost facuta fantana. Luciul apei probabil ca e mai sus, habar nu am sincer sa iti spun. Ideea este ca toate acele 3 fantani de 40mm au supapa de sens jos, apa sta in permanenta sus. Sincer, nu stiu daca e din teava batuta sau forata, habar nu am. Stiu ca in 3 4 ore le-a facut pe toate 3. Anul asta am udat dintr-un foraj de 110mm, absortie de 50mm. Toate astea sunt la camp. Cel mai usor e sa traga motopompa dintr-un rau, lac. Acolo e eficienta maxima. Cand aveam vinete in camp, in urma cu multi ani, pana in 2006 tot am avut., in fine, ideea e ca udam dintr-un parau, fara picurare, fara aspersie, fara nimic. Pur si simplu aveam 2 coloane de polietilena de 50mm si 50m lungime fiecare, 80m furtun pompieri tip C, de 50mm si o teava batuta in capat la cele 2 seturi de furtun. Cu 2 motopompe de 50mm, udam in 14ore mai bine de 1hectar, belti il faceam. Tot scoteam cate o bucata sau adaugam, in functie de cum eram de aproape de coloana.Si udam cat era ziua de lunga, fara pauza de caldura...ca era soare, ca era innorat...si nu pateau nimic plantele. Adevarul e ca apa era calduta, curgea incet si nu avea mai mult de 1metru adancime. Era numa` buna. Asa erau vremurile....Nu mai cultiv acolo pentru ca daca e an ploios, cam sta apa pe acel sol, e un loc mai jos...

#1656
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010

View Postserrifu, on 16 decembrie 2014 - 19:03, said:

Am mai postat-o si dincolo la sere si solarii de 2 ori:) O mai postez si aici in sectiunea dedicata. Asta e modelul "patentat" de mine, anul trecut. Daca doriti si voi, spuneti-mi care ce pompe aveti, diametrul de la intrare(absortie) si facem cu bani putini. Ah...si neaparat poze cu pompa sa-mi aratati...si cu putul, furtunul de absortie.

Ideea este ca am folosit vacuumul facut de pompa pentru absortia, injectarea fertilizantului. De remarcat: Nu am dat pur si simplu o gaura si am pus un robinet. Am extins tubul in sus, pentru a nu obtura nici un pic absortia pompei. Atata ca trebuie furtun cu pereti mai tari...si cu sita, neaparat. Cel verde l-am folosit intr-o duminica, trebuia neaparat sa administrez fertilizanti si n-am stat sa mai caut. Enjoy the marvell:)

Mai tarziu, va mai arat inca un model. Trebuie sa schimb terminalul Posted Image



. Daca vrei sa faci asa ceva, fa, numai sa nu obturezi din aria de absortie, in sensul in care sa nu intre robinetul in coloana. Eu in prima poza, am extins in sus teava pentru a-i pune robinetul, sa nu ma incurce. Tragea apa de pe 40mm, pompa fiind de 50mm si aveam nevoie de tot debitul din lume ca sa-mi duca  3km de linie de picurare odata. Bun. Si dupa cum v-am promis, o sa pun si celalalt "venturi", e direct pe absortie, dar e facut de un meserias. O sa va arat cum fertilizam la camp. Aveam un robinet apropiat de pompa, pe conducta de iesire si am mai pus acolo un furtunel ca sa nu fiu nevoit sa duc apa din alte parti. Incercam sa reglez debitul de injectie si debitul robinetului care-mi punea apa in galeata in asa fel incat apa, solutia, sa fie la un nivel constant, pana terminam de udat parcela, sa am doar apa curata in acea galeata. Sper sa va fie de folos! Tineti cont...incercati sa intindeti perioada de injectie a fertilizantilor pe aproape toata durata irigarii.
Lemnele alea de acolo aveau menirea de a-mi tine pompa pe loc...era greu furtunu` ala de absortie plin de apa. Se stricara Honda si am udat cu cea veche, ma rog, cea din imagini:). E din 2000...A pompat sute de metri cubi de apa, fara nici o reparatie. Cred ca doar bujia e schimbata la ea. In rest, compresie excelenta.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate